Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Μικρή βολτούλα σήμερα να ξεσκάσουμε και επιστροφή με μείον 3 βίδες στην πίσω δισκόπλακα, 2 ξεβιδωμένες και 1 μόνο να την κρατάει σχετικά σταθερή. Που στο μπλιπ το πήγε ο αδερφός μου, δεν μπορώ να καταλάβω... Από εδώ και πέρα, εξονυχιστικός έλεγχος κάθε φορά που το παίρνει.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις κόλλα σπειρωμάτων γιατί θα ξαναφύγουν

Τώρα που το πρόσεξα, θα βάλω. Να είμαι σίγουρος. Απλώς αναρωτιέμαι κιόλας πως έγινε όλο αυτό με μια βόλτα μόνο, πριν το πάρει ο αδερφός μου το είχα τσεκάρει γενικά και ήταν όλα οκ παντού.

Oh well...

Link to comment
Share on other sites

δες τι γίνετε με την δισκόπλκα οι βίδες κανονικά δεν φεύγουν μόνες τους μήπως τις πήρε κανένας έξυπνος ? το είχε αφήσει πουθενά ?

Όχι, δεν το είχε αφήσει πουθενά. Θα το ψάξω από πάνω μέχρι κάτω, θα βάλω και στο σπείρωμα τίποτα να μένει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε βάλε τον τροχό για να το βάζω το ποδήλατο στο ασανσέρ φοβάμαι οτι θα γίνει καμιά χαζομάρα και θα πατηθεί το μπροστά φρένο και θα μου μαγκώσουν οι δαγκάνες... πως μπορώ να προφυλαχθεί από αυτό και αν κάποια στιγμή γίνει... πως φτιάχνει ?

Θα ψάξω να δω αν έχω εκείνα τα πλαστικά που ήταν μαζί με το ποδήλατο όταν μου ήρθε στην κούτα... αλλά χλωμό το κόβω να υπάρχουν κάπου

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε βάλε τον τροχό για να το βάζω το ποδήλατο στο ασανσέρ φοβάμαι οτι θα γίνει καμιά χαζομάρα και θα πατηθεί το μπροστά φρένο και θα μου μαγκώσουν οι δαγκάνες... πως μπορώ να προφυλαχθεί από αυτό και αν κάποια στιγμή γίνει... πως φτιάχνει ?

Θα ψάξω να δω αν έχω εκείνα τα πλαστικά που ήταν μαζί με το ποδήλατο όταν μου ήρθε στην κούτα... αλλά χλωμό το κόβω να υπάρχουν κάπου

Το δικό μου το πρόβλημα με το βγάλε βάλε την ρόδα όποτε χρειαζόταν να το βάλω στο αμάξι ή πουθενά αλλού, ήταν το να μπει ξανά σωστά ο δίσκος γιατί πάντα κάτι έπαιζε και έβρισκε στα φρένα.

Κοινώς ή κάτι παίζει με το ποδήλατό μου ή πρέπει να το λύσω και να το δέσω από την αρχή :p

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε βάλε τον τροχό για να το βάζω το ποδήλατο στο ασανσέρ φοβάμαι οτι θα γίνει καμιά χαζομάρα και θα πατηθεί το μπροστά φρένο και θα μου μαγκώσουν οι δαγκάνες... πως μπορώ να προφυλαχθεί από αυτό και αν κάποια στιγμή γίνει... πως φτιάχνει ?

Θα ψάξω να δω αν έχω εκείνα τα πλαστικά που ήταν μαζί με το ποδήλατο όταν μου ήρθε στην κούτα... αλλά χλωμό το κόβω να υπάρχουν κάπου

αν κατάλαβα έχεις δισκόφρενα θές την κόκκινη σαχλαμαριτσα για να πατάνε τα τακάκια , φυσικά ανάλογα το φρένο μπορεί να θέλει αλλο τύποGoogle Αποτελέσματα Eικόνων για http://www.sjscycles.co.uk/images/products/medium/shimano-br-m445-pad-spacer-8j5-0600-IMG30078.jpg

Όχι, δεν το είχε αφήσει πουθενά. Θα το ψάξω από πάνω μέχρι κάτω, θα βάλω και στο σπείρωμα τίποτα να μένει καλύτερα.

δες καλά μήπως και έχουν φαγωθεί τα σπειρώματα , πάντως να ξέρεις οτι βγαίνουν σε 2 σχέδια οι κόλλες για σπειρωματα μην προτιμήσεις πχ αυτή http://b.scdn.gr/images/sku_main_images/004016/4016948/medium_13817408-orig.jpg γιατί μετά δύσκολα βγαίνει προτίμησε κάποια μπλέ που ίναι λίγο ποιο μαλακή (μέχρι 10Ε κάνουν αν θυμάμαι το μπουκαλακι)

Έγινε επεξεργασία από panosX
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου το πρόβλημα με το βγάλε βάλε την ρόδα όποτε χρειαζόταν να το βάλω στο αμάξι ή πουθενά αλλού, ήταν το να μπει ξανά σωστά ο δίσκος γιατί πάντα κάτι έπαιζε και έβρισκε στα φρένα.

Κοινώς ή κάτι παίζει με το ποδήλατό μου ή πρέπει να το λύσω και να το δέσω από την αρχή :p

Άμα σφίγγεις το qr περισσότερο απο ότι ήταν πρίν βγάλεις τη ρόδα σίγουρα θα βρίσκει η δισκόπλακα στα τακάκια μετά

Link to comment
Share on other sites

Υποψηφιοτητες οσκαρ ηλιθιοτητας:

1. Το ζωο που εβαλε ενα κορμο δεντρου επιτηδες μεσα στο μονοπατι ωστε να σκοτωθει κανενας ποδηλατης. (Σημ:μια ωρα πριν που περασα απο το μονοπατι ξανα, ο κορμος αυτος ηταν στην ακρη. Στο τσακ σταματησα πραγματικα καθως ηταν αμεσως μετα απο στροφη.)

2. To ζωο που σε προσπερνα με αμαξι και αμεσως αναβει αλαρμ και σταματα μπροστα σου.

post-24707-1416078400,4511_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1. Το ζωο που εβαλε ενα κορμο δεντρου επιτηδες μεσα στο μονοπατι ωστε να σκοτωθει κανενας ποδηλατης. (Σημ:μια ωρα πριν που περασα απο το μονοπατι ξανα, ο κορμος αυτος ηταν στην ακρη. Στο τσακ σταματησα πραγματικα καθως ηταν αμεσως μετα απο στροφη.)

Είναι για να μάθεις να κάνεις bunny hop.

2. To ζωο που σε προσπερνα με αμαξι και αμεσως αναβει αλαρμ και σταματα μπροστα σου.

Eίναι για να μάθεις να να φρενάρεις..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.