Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Εκεί που θέλω να καταλλήξω είναι ότι οι διανομείς για χάρη μείωσης του χρόνου, καταπατούν σχεδόν όλον τον ΚΟΚ. Τόσο πολύ, που πιστεύω ότι παίζει να μαζεύονται κάπου και να μετράνε ποιός έσπασε περισσότερες φορές τον ΚΟΚ.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εκεί που θέλω να καταλλήξω είναι ότι οι διανομείς για χάρη μείωσης του χρόνου, καταπατούν σχεδόν όλον τον ΚΟΚ. Τόσο πολύ, που πιστεύω ότι παίζει να μαζεύονται κάπου και να μετράνε ποιός έσπασε περισσότερες φορές τον ΚΟΚ.

Αν μαζεύονται δεν γνωρίζω (εμένα μυρίζουν τα πόδια μου για αυτό:Ρ).

Αλλά είναι κ η πίεση στη δουλειά πάνω, πολλοί το κάνουν ηθελημένα, άλλοι επειδή περισσότερες παραγγελίες=περισσότερα πουρμπουάρ. (κατακριτέο φυσικά το 2ο)

Link to comment
Share on other sites

σε βρισκω λιγο αυστηρο... δεν ολοι ιδιο στα 60 τους...

υπαρχουν και υποδειγματα οδηγων

αλλιως ειναι ενας 60αρης σημερα, αλλιως ηταν το 1980 και αλλιως θα ειμαστε εμεις στα 60 μας

απλα περιπου σ'αυτη την ηλικια πιστευω οτι θα πρεπει να ξεκινα προγραμμα επιτηρησης

με επανεξεταση ανα διετια πχ και μετα τα 70 ανα ετος

τα αντανακλαστικα μειωνεται αισθητα, και υπαρχουν παθησεις που καθιστουν το τιμονι απαγορευτικο

οποτε καποιος θα πρεπει να τα ελεγχει για το καλο ολων μας

Πιστευω πως εχεις απολυτο δικαιο...

Link to comment
Share on other sites

ωχ!για εξηγα?

ο κρυος αερας που χτυπαει το προσωπο μπορει να σου προκαλεσει απο απλη ιγμοριτιδα (αλλα και χρονια ιγμοριτιδα)

που σχετικα ειναι κατι απλο

αλλα και πιο επικινδυνες παθησεις

οπως μετα απο μεγαλο χρονικο διαστημα να μαζευτει "υγρο" στην κρανιακη περιοχη

αν το καταλαβεις νωρις τοτε μπορεις να προλαβεις τα χειροτερα

αλλα αν δεν το προλάβεις και "απλωθει" υπαρχει μεγαλος κινδυνος

και πολλες φορες χρειαζεται να γινει χειρουργειο

αυτα τα ξερω απο πατερα κολλητου

σιγουρα θα ηταν καλυτερα να σου τα πει καποιος ειδικος

εγω απλα θελω να πω πως το κρανος δεν προστατευει μονο στο να μην σπασεις το κεφαλι σου

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Έχω πάρει ένα punto 1.4 16v dynamic του 2003 εδώ και αρκετούς μήνες και χρειάζομαι ένα ψυγείο νερού.Η αναζήτηση είναι δύσκολη και ο γούγλης δεν βοηθάει και πολύ.Έχω βρει καινούργιο στα 155€ σε site με ανταλλακτικά αλλά θέλω να κάνω πρώτα μια έρενα για μεταχειρισμένο.Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια καταστήματα??

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Έχω πάρει ένα punto 1.4 16v dynamic του 2003 εδώ και αρκετούς μήνες και χρειάζομαι ένα ψυγείο νερού.Η αναζήτηση είναι δύσκολη και ο γούγλης δεν βοηθάει και πολύ.Έχω βρει καινούργιο στα 155€ σε site με ανταλλακτικά αλλά θέλω να κάνω πρώτα μια έρενα για μεταχειρισμένο.Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια καταστήματα??

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Αν το "google is your friend" τότε το "ebay is your second friend"

http://cgi.ebay.co.uk/fiat-grande-punto-radiator-05-1-2-1-4-a-c_W0QQitemZ170443507881QQcmdZViewItemQQptZUK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item27af3988a9

Αυτό δε θες;

Ή κάτι τέτοιο;

http://ricambi-auto.shop.ebay.it/items/Auto-Ricambi-e-Accessori_Ricambi-Auto__fiat-grande-punto-1-4_W0QQCategoriaZMotoreQQMarcaQ2520AutoZFiatQ3bfiatQQ_nkwZfiatQ20grandeQ20puntoQ201Q2e4QQMotoreQ2520opzioniZRaffreddamentoQ2520MotoreQQ_flnZ1QQ_ssovZ1QQ_trksidZp3286Q2ec0Q2em282

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Είναι το mk2.Εξακολουθώ να βρίσκω μόνο για AC(clima)και όχι του νερού.Ότι έχει σε νερό και στο co.uk είναι για 1.2.Θα το ψάξω πάλι αύριο.Ευχαριστώ για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

σε βρισκω λιγο αυστηρο... δεν ολοι ιδιο στα 60 τους...

υπαρχουν και υποδειγματα οδηγων

αλλιως ειναι ενας 60αρης σημερα, αλλιως ηταν το 1980 και αλλιως θα ειμαστε εμεις στα 60 μας

απλα περιπου σ'αυτη την ηλικια πιστευω οτι θα πρεπει να ξεκινα προγραμμα επιτηρησης

με επανεξεταση ανα διετια πχ και μετα τα 70 ανα ετος

τα αντανακλαστικα μειωνεται αισθητα, και υπαρχουν παθησεις που καθιστουν το τιμονι απαγορευτικο

οποτε καποιος θα πρεπει να τα ελεγχει για το καλο ολων μας

Ειναι λιγο "περιεργοι" ως προς τον τροπο αντιληψης οι 60αρηδες+.

Μεγαλωσαν σε μια χωρα που κανενας εως ελαχιστοι ειχαν αυτοκινητο. Καθως μεγαλωναν τα αυτοκινητα πληθαιναν μεν αλλα οχι στον βαθμο που γινεται σημερα οποτε εμαθαν να οδηγουν με εναν τροπο, να πω πιο εγωιστικο, αλλωστε ηταν σχεδον μονοι στον δρομο. Αυτοι που δεν οδηγουσαν αρκετα δεν μπορεσαν να "εγκληματιστουν" στο χαος που επικρατει.

Ηρθαν και τα καινουρια αυτοκινητα με ABS,TCS, EBV,EBD,ESP, 8 airbags, ηλεκτρικο τασακι και θερμαινομενο πατακι και πιστευουν πλεον οτι δεν χρειαζεται να οδηγουν οι ιδιοι, αλλα οδηγει το αυτοκινητο.

Το παρατηρω συνεχεια αυτο. Ειδα προχθες το πρωι που ερχομουν απο την δουλεια, 2 αυτοκινητα στην ακρη του δρομου σμπαραλια στην κυριολεξια. Ευτυχως αυτοι δεν επαθαν τιποτα. Κατω γλιτσα. Δηλαδη ποσο καφρος εισαι ωστε να μην καταλαβεις οτι εχει γλιτσα κατω? Και αντε και δεν μπορεις να το καταλαβεις. Κανε μονος σου οταν ξεκινας απο το σπιτι 2-3 φρεναρισματα πανικου με λιγα χιλιομετρα και με κανεναν εννοειται πισω για να δεις πως συμπεριφερεται και το αυτοκινητο και το οδοστρωμα στις καιρικες συνθηκες που επικρατουν εκεινη την στιγμη. Αλλα ειπαμε, αρχοντας της ασφαλτου ο ελληνας.

Εγινε το αυτοκινητο πλεον "φθηνο" γιατι με 100€ τον μηνα αγοραζεις καινουριο αυτοκινητο και οριστε και η γιαγια ετων 80+ με το Kia Picanto και το κοκκινο N στο πισω τζαμι να πηγαινει να παιξει μπιριμπα με τις κολλητες...

Και ο Θεος να βαλει το χερι του μετα απο ολα αυτα....

Θελεις να εξαλειψεις τα "πληρωμενα" διπλωματα? ειναι πολυ απλο.

Εξομοιωτης. Στην αιθουσα που πηγαινουν ολοι και δινουν γραπτες εξετασεις, βαλε εναν εξομοιωτη οδηγησης. Βαλε μπροστα σε ΟΛΟΥΣ τους υποψηφιους τον καθενα να οδηγησει. Συνδεση απ'ευθειας με το υπουργειο συγκοινωνιων και να στελνετε αυτοματως η επιλογη αν περασε ή οχι.

Μετα αν θελεις αφησε και την οδηγηση σε κανονικες συνθηκες με τους δασκαλους και τους πληρωμενους εξεταστες.

Τουλαχιστον στο τελευταιο βημα θα φτανει το 1/3 απο αυτους που φτανουν τωρα.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καθομουν και χαζευα τα 600αρια και βλεπω το R6 να εχει 13000 σχεδον ενω το GSX-R το 600αρι 6000Ε.γιατι τοσο μεγαλη διαφορα για μηχανες ιδιας κατηγοριας(οπως το βλεπω εγω,που ειμαι ασχετος)?

ακυρο λαθος στο σαιτ του σφακιανακη πρεπει να χουν κανει ε?

http://www.suzuki.gr/motos/article.php?id=342

Έγινε επεξεργασία από Dant3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Έχω πάρει ένα punto 1.4 16v dynamic του 2003 εδώ και αρκετούς μήνες και χρειάζομαι ένα ψυγείο νερού.Η αναζήτηση είναι δύσκολη και ο γούγλης δεν βοηθάει και πολύ.Έχω βρει καινούργιο στα 155€ σε site με ανταλλακτικά αλλά θέλω να κάνω πρώτα μια έρενα για μεταχειρισμένο.Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια καταστήματα??

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Κεφαλας - θα ζητησεις τον μπαμπη και θα του πεις τι ακριβως ψαχνεις .

2109010693

ΙΠΠΟΝΑΚΤΟΣ 8 ΑΘΗΝΑ (ενα στεγνο στην φραντζη)

Εχει τα παντα μεταχειρισμενα για ΦΙΑΤ σε πολυ καλη κατασταση ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλη αλήθεια αυτά που αναφέρει ο ζάχος. Πραγματικά πλέον πολλοί πάνε στον αυτόματο. Αψυχολόγητα εντελώς.

Να πώ και εγώ το μικρό μου κάτι.

Οδηγούσα αποκλειστικά FX125 απο τα 14μου μέχρι τα 25 μου που το έδωσα. Καλαμάτα, ηράκλειο κρήτης, χανιά έχω κυκλοφορίσει σε αρκετά μέρη και έχω κάνει και αρκετές διαδρομές με αυτό. Ακόμα και Αθήνα-καλαμάτα έχω κάνει, πάντα με κράνος μπουφάν.

Το κακό που έχω συναντήσει στην αθήνα τον τελευταό χρόνο, απο τότε δηλαδή που έδωσα το μηχανάκι και κυκλοφορώ αποκλειστικά με το αμάξι στην αθήνα, δεν το είδα ούτε κατω στα κοπέλια(no offence αλλά κάτω δεν υπάρχει φανάρι... όλες οι διασταυρώσεις είναι διεκδικήσιμες.)

Μιλάμε οι άνθρωποι εδω πάνω απλά ΔΕΝ νοιάζονται για η ζωή τους. Ρε μεγάλε αφού δε χωράς γιατί μου στριμώχνεσαι απο δεξιά που έχει και λεωφορίο απο εκέι;

Τις προάλλες κόντεψα να βουτηχτώ με έναν στην ομόνοια που προσπαθούσε να περάσει το μπροστά μου αλλάζοντας πάνω απο 10 φορές κατεύθυνση μιας και λόγο κίνησης δεν του "έβγαινε"... Ρε μεγάλε αποφάσισε τέλος πάντων να περάσουμε και εμείς κάποια στιγμή. Πρέπει να κάψω 2 σετ συμπλέκτη και 8 τακάκια για να περάσω;

Και το χειρότερο όλων. Περιμένει η "ουρά του ίκα" στο φανάρι και απο το υπερπέραν ακούς τον υπερ-Έλληνα με το chappy να έρχεται τελικιασμένος με 40 και σου σκάει ένα αχνό beep σαν ξεθωριασμένη κλανιά που σε ενημερώνει να κάνεις στην πάντα γιατί μπορεί να σε πατήσει... Σιγά ρε 4διάστατε...Ούτε ο χάρρυ κλύν έτσι..

Πολύ κακό αυτό...Ττο οτι έχεις/έχω/έχει μηχανάκι σημαίνει οτι ΠΡΕΠΕΙ να τον αφήσω να με περάσει; Ή μήπως θα πρέπει να βγάλω άλλα 4 μάτια για να βλέπω οταν με προσπερνάνε ταυτόχρονα και απο τις 2 μεριές...

FPS έπαιζα και το μάτι μου είναι κάπως εκπαιδευμένο αλλά εδω πάνω τα έχω δεί ολα. Ώρες ώρες δεν προλαβαίνω να τους δώ απο το που με περνάνε.

Παιδιά προσοχή με τα 2κυκλα. Γιατί απο το να καβαλήσω κράσπεδο, λόγω του κακού συνήθειού μου να κάνω χώρο να περνάνε τα μηχανάκια, θα έρθω στην ευθεία μου και ας πάει σπίτι του με τις ροδιές μου στη μούρη του.

ΥΣ. προεχτές μου πετάχτηκε μπάρμπας απο κόκκινο και ευτυχώς που με καθιστέρησε η κλούβα μπροστά γιατί θα με είχε φτάσει μάρνης αεροπλανικώς. Οταν στο φανάρι πήγα να του πώ αν το πήρε πρέφα οτι πέρασε με κόκκινο μου έκανε με κλειστό τζάμι φύγε φύγε λές και είμουν πακιστανός που πήγα να του το καθαρίσω...

Σεβασμός στην 3η ηλικία; Στα 3μου. Το ενστικτο της επιβίωσης στη ζούγκλα που ζούμε σε κάνει να αντιδράς σύμφωνα με τα ερεθίσματα που δέχεσαι.-

So true

Link to comment
Share on other sites

Καθομουν και χαζευα τα 600αρια και βλεπω το R6 να εχει 13000 σχεδον ενω το GSX-R το 600αρι 6000Ε.γιατι τοσο μεγαλη διαφορα για μηχανες ιδιας κατηγοριας(οπως το βλεπω εγω,που ειμαι ασχετος)?

ακυρο λαθος στο σαιτ του σφακιανακη πρεπει να χουν κανει ε?

http://www.suzuki.gr/motos/article.php?id=342

GSR 600 = http://www.suzuki.gr/uplds/Image/news/moto/GSR.jpg

GSXR 600 = http://motoaus.com/images/stories/suzuki2008/GSXR600-2008.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δυστυχώς Nodsl στην Ελλάδα δεν υπάρχει παιδία ούτε από τους μοτοσικλετιστές (που στο κάτω κάτω την ζωή τους παίζουν κορώνα γράμματα) ούτε τον αυτοκινητιστών που δυνητικά θα σκοτώσουν κανένα.

Φταίνε αμφότεροι, αλλά για εμένα ειδικά οι οδηγοί από τις μηχανές.

Στην Αγγλία πχ, δεν νοείτε ΟΥΤΕ για πρωταπριλιάτικο αστείο μοτοσικλετιστές, (ακόμα και σε pee-wee 50άρι), χωρίς μπότες, παντελόνι, μπουφάν, γάντια, κράνος.

Αλλά δεν σφηνώνονται όπου βρούνε, και οι αυτοκινητιστές τους προσέχουν με αποστάσεις, και χώρο σαν να είναι άλλο ένα αυτοκίνητο.

Βέβαια εκεί για να πάρεις δίπλωμα, και να το κρατήσεις περνάς εξετάσεις τελείως διαφορετικές, και δεν σκάς απλά με 300 ευρώ και την άλλη μέρα σου φέρνουν το δίπλωμα σπίτι.

Για αυτό ενώ σαν άτομο αναγνωρίζω 100% το πόσο «βολεύει» η μηχανή, είμαι ριζικά κάθετος στην χρήση της στην μπανανία.

Link to comment
Share on other sites

Λιγο ασχετο με τα προηγουμενα αλλα...

...ειναι νεα μοδα ή κατι τετοιο να ξεκινας ενω το φαναρι ειναι ακομα κοκκινο(2-3 δευτερολεπτα πριν γινει πρασινο)???Το βλεπω πολυ συχνα τελευταια και δεν καταλαβαινω,αφου βιαζονται τοοοοοοοοοοσο πολυ,γιατι τους συναντας 50μετρα παρακατω να πηγαινουν εκνευριστικα αργα???

Επισης,τι θα γινει επιτελους με τις γυναικες που τρωνε τα stop αφρεναριστες??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.