Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Ναι ρε συ. Έσπασε κάτι μέσα στο μηχανισμό και μου έφυγε το χέρι να πούμε. Επίσης wurth ξεκινάνε από 70€ στο ebay.

Γιάγκο σχετικά με τα "φτηνά", beta, unior, laser,force κλπ έχεις άποψη; Τα facom καλιμπράρονται το ίδιο με εύκολα με άλλα; Μωρέ κοιτάω ebay μήνες τώρα έχω βρεί ευκαιρίες αλλά όσα είναι σε λογικές τιμές είναι μεταχειρισμένα και δεν θέλω να πάω σε μεταχείρα δυναμόκλειδο προς αποφυγή καλιμπραρίσματος.

Επίσης θεωρείς οτι μικρότερα εύρη= μεγαλύτερη αξιοπιστία;

Για ερασιτέχνη νομίζω οτιδήποτε και αν αγοράσεις θα κρατήσει. Από αυτά που παραθέτεις μόνο τα unior έχω δει σε ένα φίλο μου μηχανικό που τα εκθειάζει.

Για δυναμόκλειδο νομίζω το ζητούμενο είναι το καπάκι και να μην κόψεις καμιά βίδα και τραβιέσαι. Τώρα αν σφίξης λίγο πάρα πάνω περιφερειακή βίδα, δεν θα πέσει ζάχαρη στο νερό.

Για το καπάκι νομίζω χρειάζεσαι ένα 3 με 10 κιλά καλό ( νομίζω μέχρι 9 κιλά πάνε στα βενζινοκίνητα) και μετά ένα μικρό της πλάκας για να μην κόβεις τις Μ3,4,5,6, ΑΝ δεν τα καταφέρνεις με τις μικρές

Link to comment
Share on other sites

Facom χρησιμοποιώ για την αξιοπιστία τους αλλά κυρίως για την εφ' όρου ζωής εγγύηση. Για σένα που δεν είσαι επαγγελματίας είναι πεταμένα λεφτά Εκτός αν την στήσεις στο eBay και χτυπάς ευκαιρίες

Τα Gedore είναι καλά εργαλεία σε καλές τιμές

Όσο για το ότι δεν χρειάζεσαι δυναμόκλειδο για τα πάντα που λέει ο @spresv προσωπικά δεν συμφωνώ. Η "λίγη εμπειρία” εξαρτάτε από τον σωματότυπο και τις ασχολίες. Αν ανάμεσα στην Μ4 που έσφιξες σήμερα και στην Μ4 που θα σφίξεις σε ένα μήνα μεσολαβήσουν 15 προπονήσεις με βάρη στο γυμναστήριο, την βίδα την έκοψες. Ακόμα και αν πάρεις 5+ κιλά αραχτος, χάνεις την αίσθηση.

Η εμπειρία παραμένει μόνο όταν σφίγγεις κάθε μέρα βίδες, ή παραμένεις κόπια του εαυτού σου.

Αντιλαμβανομαι το point σου, αλλα πες μου κατι. Εχεις κοψει ποτε βιδα με κατσαβιδι? Εγω δε το χω καταφερει ακομη. Και τωρα που το σκεφτομαι, η μονη ζημια που εχω κανει ειναι σε παξιμαδι/μπουζονι σε τεντωτηρα ιμαντα εκκεντροφορου, το οποιο (ειρωνικα) το εσφιγγα με δυναμοκλειδο και τα κλασε πριν την προκαθορισμενη ροπη :p

Link to comment
Share on other sites

Αντιλαμβανομαι το point σου, αλλα πες μου κατι. Εχεις κοψει ποτε βιδα με κατσαβιδι

Κοίταξε να δεις. Δυστυχώς ή ευτυχώς έχω πρόσβαση στο servicebox της peugeot που μου δίνει ροπή και για την πλαφονιέρα. Οκ μπορεί να μην κόβεις τη βίδα με δυναμοκατσάβιδο αλλά οταν βιδώνεις σε πλαστικό, επειδή έχουν κάτι μλκισμένα πλαστικά, 1-2 να παρασφίξεις την κλότσησες. Αν δεν την σφίξεις σωστά τρίζει. Αν την παρασφίξεις θα ξεβιδώσει. Και στο λέω από ιδία πείρα.

Απο εκεί και πέρα, και απλή σοβαρή καστάνια να πάρεις θα δώσεις κανα 40€, δώσε άλλα 30 να είσαι σωστός στα όλα σου. Είμαι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, μου φαινεται τρομερα υπερβολικο να βιδωνεις βιδες σε πλαστικα με ροπη, δεν το εχω κανει ποτε και ουτε προκειται. Αν θεωρεις οτι σου ειναι τοσο σημαντικο, go right ahead.

Ααααα, και ακτι αλλο. Σκοπευεις να αντικαταστησεις εντελως μια καλη καστανια με το ροποκλειδο?

Έγινε επεξεργασία από spresv
Link to comment
Share on other sites

Πλαστικά με δυναμοκατσάβιδο?

Seriously?

Απο εκεί και πέρα, και απλή σοβαρή καστάνια να πάρεις θα δώσεις κανα 40€, δώσε άλλα 30 να είσαι σωστός στα όλα σου. Είμαι λάθος;

Δλδ αντί να βιδώνεις με την καστάνια τις καθημερινές βίδες, θα τις βιδώνεις με ροπόκλειδο?

Έγινε επεξεργασία από AN7 OverClocker
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, μου φαινεται τρομερα υπερβολικο να βιδωνεις βιδες σε πλαστικα με ροπη, δεν το εχω κανει ποτε και ουτε προκειται. Αν θεωρεις οτι σου ειναι τοσο σημαντικο, go right ahead.

Ααααα, και ακτι αλλο. Σκοπευεις να αντικαταστησεις εντελως μια καλη καστανια με το ροποκλειδο?

Παράδειγμα έδωσα ρε παίδες ήμαρτον. Για να καταλάβετε γιατί θέλω κατσαβίδι, μιας και πρέπει να εξηγήσω τελικά, οταν πάς να ρυθμίσεις χρονισμό βάζεις έναν αντάπτορα στη θέση του τεντωτήρα που σου δίνει ροπή σύσφηξης στο φάσμα 1-5ΝΜ. Για κάτι τέτοιες λεπτομέριες το θέλω όπως επίσης είναι και σε άλλα σημεία του μοτέρ το φάσμα 1-5ΝΜ. Τι θα πάρω για εκείνο; Καστάνια;

Θεωρείστε ότι είμαι ψείρας, κολλημένος όπως το δει ο καθένας. Εδώ μέχρι και 10-60 έχουν βάλει "ειδικοί" σε THP...

Δλδ αντί να βιδώνεις με την καστάνια τις καθημερινές βίδες, θα τις βιδώνεις με ροπόκλειδο?

Για define καθημερινές βίδες. Απο την άλλη πρέπει να είναι πολύ μλκας ο κατασκευαστής για να σου λέει προσοχή στη ροπή σύσφιξης ακόμα και για την "πλαφονιέρα".

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα έδωσα ρε παίδες ήμαρτον. Για να καταλάβετε γιατί θέλω κατσαβίδι, μιας και πρέπει να εξηγήσω τελικά, οταν πάς να ρυθμίσεις χρονισμό βάζεις έναν αντάπτορα στη θέση του τεντωτήρα που σου δίνει ροπή σύσφηξης στο φάσμα 1-5ΝΜ. Για κάτι τέτοιες λεπτομέριες το θέλω όπως επίσης είναι και σε άλλα σημεία του μοτέρ το φάσμα 1-5ΝΜ. Τι θα πάρω για εκείνο; Καστάνια;

Θεωρείστε ότι είμαι ψείρας, κολλημένος όπως το δει ο καθένας. Εδώ μέχρι και 10-60 έχουν βάλει "ειδικοί" σε THP...

άμα σου δίνει 1-5 δύναμη σφίξης, είναι μια χαρά, γιατί πριν το 1 είναι το 0 άρα guess what, απλά την ακουμπάς.

Άλλο παράδειγμα που χρειάζεσαι το 1-5??

Για define καθημερινές βίδες. Απο την άλλη πρέπει να είναι πολύ μλκας ο κατασκευαστής για να σου λέει προσοχή στη ροπή σύσφιξης ακόμα και για την "πλαφονιέρα".

Ο κατασκευαστής είναι αναγκασμένος να στο κάνει.

Κοίτα, σκέψου ότι Σταύρος κράζει ακόμα και εμένα που σε κάποια σημεία χρησημοποιώ ροπόκλειδο, αλλά όχι για να σφήξω την πλαφονιέρα μου, μην το χέσουμε. Καλύτερα τα 40ε να τα φαω σε 40 mc cheese.

Link to comment
Share on other sites

Αντιλαμβανομαι το point σου, αλλα πες μου κατι. Εχεις κοψει ποτε βιδα με κατσαβιδι? Εγω δε το χω καταφερει ακομη. Και τωρα που το σκεφτομαι, η μονη ζημια που εχω κανει ειναι σε παξιμαδι/μπουζονι σε τεντωτηρα ιμαντα εκκεντροφορου, το οποιο (ειρωνικα) το εσφιγγα με δυναμοκλειδο και τα κλασε πριν την προκαθορισμενη ροπη :p

Έχω κόψει, πολλές φορές

Εκεί γύρο στα 17 που πέρναγα την μετεφηβική ηλικία, ήμουν το "νούμερο" των 25 ατόμων που είχε στο μαγαζί ο πατέρας μου σε ότι αφορά το κόψιμο βίδας. Μην φανταστής ότι δεν έκανα προσπάθειες και μου άρεσε το δούλεμα και το βρισίδι από τον πατέρα μου. Απλά άλλαζε το σώμα μου και έχανα τον έλεγχο. Το συνειδητοποίησα βεβαίως πολύ αργότερα αυτό

Link to comment
Share on other sites

-λογικα- με καποιο ανταπτορακι...

Βλεπω εισαι Βουλα. Στην Γλυφαδα εχω συνεργειο για ηχοσυστηματα κ συναγερμους. Ειναι 15-20 χρονια στον χωρο και φοβεροι μαστορες. Αν ενδιαφερεσαι, μπορω να σου στειλω λεπτομεριες σε ΡΜ.

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι το είχα δει κάπου εδώ αυτό το βιντεάκι ..

Anyway δεν το βρίσκω να το quoteάρω.. οπότε εδώ είναι..

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=27F26UA1i6M]TRUTH IN 24 II - Every Second Counts - YouTube[/ame]

Το είδα πριν λίγο .. είναι ωραίο ντοκυμαντερίστικο με φωνητικά jason statham

Ουσιαστικά είναι το στόρυ για το τι έγινε πέρυσι στο LEmans 2011 24hr από την μεριά της AUDI

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.