Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

για τα καυσιμα καταγγελιες εδω

Υπουργείο Περιβάλλοντος Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής > ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

Καυσιμα

περαν απο το κλεψιμο που πεφτει σε ποιοτητα και ποσοτητα.

στα σκοπια η απλη 95αρα εχει 1.35-36.

η 100σταρα 1.40

εδω εχουν 0.20-0.30 λεπτα διαφορα!

μας κλεβουν κανονικα..

μιας και οι 2 πρωτη υλη ιδια εχουμε!

Έγινε επεξεργασία από MaGiCMaN
Link to comment
Share on other sites

Άλλη φορολογία (και αν έχουμε σε όλα τα βενζινάδικα την πρώτη ύλη ;)

το ξερω οτι ειναι διαφορα φορολογιας οι διαφορες αναμεσα στις 2 χωρες.

αλλα δεν γνωριζω, εαν υπαρχει διαφορα στην φορολογια αναμεσα σε 95 και 100 εδω στην ελλαδα, ωστε να δικαιολογουνται τα 0.20+ λεπτα διαφορα, γιατι αλλιως μας κλεβουν κανονικα οι εταιριες καυσιμων.

μιας και το εψαξα το θεμα.

τα δικας του οκτα βενζιναιδικα ειναι θυγατρικη της Εκο. παιρνουν με βυτια απο θεσσαλονικη. και μεσω αγωγου, αργο πετρελαιο και το διυλυζουν εκει.

τα μακπετρολ, παιρνουν απο θεσσαλονικη, αλλα και κατι μικρες ποσοτητες απο αλλες χωρες...

αρα μιλαμε λογικα για το ιδιο καυσιμο, περα απο προσθετα κτλ

Link to comment
Share on other sites

Οχι, μιλας απλα για το οδιο αργο πετρέλαιο. Ουδε μια σχεση εχει το αν θα έχει την ιδια ποιοτητα το προιον διύλισης.

Εγω ξέρω πάντως οτι παει και ετοιμη βενζινη πάνω η οποία φευγει φυσικα αφορολογητη.

Sent from my WC using Note 2

Link to comment
Share on other sites

Οχι, μιλας απλα για το οδιο αργο πετρέλαιο. Ουδε μια σχεση εχει το αν θα έχει την ιδια ποιοτητα το προιον διύλισης.

Εγω ξέρω πάντως οτι παει και ετοιμη βενζινη πάνω η οποία φευγει φυσικα αφορολογητη.

Sent from my WC using Note 2

παει αργο πετρελαιο, μεσω αγωγου απο θεσσαλονικη στα διυλιστηρια της οκτα, συμφεροντων ελληνικων πετρελαιων.

και με βυτια παει βενζινη, πετρελαιο ετοιμα. εγω δεν ημουν συγκεκριμενος πριν. δηλαδη αυτα που φευγουν απο εμας τα βυτια εχουν ιδιο καυσιμο, αυτο εννοουσα πριν.

βεβαι και στην πορεια, καποια αδειαζουν και πριν περασουν τα συνορα..

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε. Η οκτα εχει εδρα στα Σκόπια, οπου και γίνεται η διύλιση. Σωστά?

Το οτι εχουν το ιδιο αργό, δεν σημαίνει οτι και η ποιοτητα διύλισης θα ειναι ίδια και ας ειναι ελπε. Εκει τα στανταρ μπορεί να ειναι διαφορετικά απο δω, ειτε καλυτερα ειτε χειρότερα ειτε το ίδιο, απλα δεν τους περιορίζει κατι να εχουν ακριβως την ιδια ποιοτητα.

Στο αλλο θέμα.... ναι....

Sent from my WC using Note 2

Link to comment
Share on other sites

Περι ηχοσυστηματος ο λογος.

VW Polo 2004, ειχε θεμα το CD Player του. Γενικα ειχε ρεταρει, πχ δεν ενιωθε παντα τις αλλαγες στο volume, στα tracks, εχανε για ασχετο λογο το σημα απο το ραδιοφωνο κλπ.

Ειχα στην ακρη, απο παλιο αμαξι, ενα, σχεδον αχρησιμοποιητο Sony Xplod CDX-GT212 και η διαδικασια που ακολουθησα ηταν η εξης.

Μπαινω στο αμαξι (:p), δεν ανοιγω απολυτως τιποτα και αρχιζω το λυσιμο του παλαιου cd player. Το βγαζω, εγκαθιστω το "καινουριο", βαζω κλειδι στην μιζα... τιποτα... dead... καμια ενδειξη στην οθονη του. Ωχ λεω, απο την αχρηστια τοσα χρονια θα εχει βαρεσει κανονι. Κλεινω τα ρευματα, το βγαζω, βαζω το παλιο. Δινω ρευμα. Dead και και το παλιο.

Με τα πολλα... λαθος στις διασυνδεσεις δεν ειχα κανει (ειναι και σχεδον αδυνατο η αληθεια ειναι...). Αλλα ρευμα δεν παιρνει κανενα απο τα δυο (τα ξαναδοκιμασα απο δυο φορες). Τι πταιει? Καηκε κατι? Θελει καποια ρυθμιση κατι?

Link to comment
Share on other sites

Ετσι στο ακυρο? Αλλα ας ειναι... αλλαζουν ευκολα? Ειναι αυτες που ειναι συνηθως κοντα στο τιμονι? Τιμες? Απο που?

ΥΓ: Δεν το παμε συνεργειο για δικους μου εγωιστικους λογους. Αν εγω φταιω που χαλασε, θελω και να το φτιαξω (αν μπορω). Να μαθω και 5 πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

λογικά εκεί θα είναι το κουτί. πιθανότατα να έχει και εφεδρικές μέσα. κάπου θα έχει και ένα layout που θα δεις ποια να ψάξεις.

δες και εδώ μπας και βρεις το δικό σου

https://www.google.gr/search?q=vw+polo+fuse+box&client=firefox-a&hs=ZPs&rls=org.mozilla:en-US:official&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=eDwLUtbYDsjvPOXhgfAJ&ved=0CCoQsAQ&biw=1680&bih=870

edit: τιμή ασφάλειας

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.