Jump to content



True Copper


Dolly

Recommended Posts

χωρίς φόβο και πετονιές την έβαλα και εγω προ ολίγου.μεχρι στιγμής όλα βαίνουν καλώς.σε σχέση με την νοκτουα που είχα είμαι 6 με 8 βαθμους κάτω σε idle.στην νοκτουα ομως ημουν με τους 2 12αρηδες της ιδιας εταιρειας ενω τωρα ειμαι με τον xigmatek..:hang2:

edit:ετσι προχειρα..

post-5775-1416074010,9623_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, δυστυχώς δεν έχω προλάβει να πάρω ακόμα κουτί και mobo για να κάνω τα...σχέδιά μου. Η πετονιά που είπαν τα παιδιά είναι μια καλή λύση με κρέμασμα από πάνω.. εγώ σκέφτομαι όμως και μια πετονια η οποία θα κρέμεται απο τα drive εως τον πίσω ανεμιστήρα.Ένα οριζόντιο δέσιμο απ'άκρη σ'άκρη δηλαδή που θα κάθεται πάνω η ψύκτρα. Βέβαια εγώ θα την τοποθετήσω οριζόντια για να φυσάνε προς τα πάνω τα 2 ανεμηστηράκια που θα της βάλω.

Όχι έτσι δηλαδή:

P2280093.jpg?t=1244811344

Αλλά έτσι:

IMG37_1.jpg

Deli, η ιδεά στην δεύτερη φωτογραφία δεν μου φαίνται πολύ καλή.Καθώς όλος ο ζεστός αέρας απο την Cooper πέφτει πάνω στο τροφοδοτικό και το καταπονεί.

Καλύτερα να βγαίνει απο το πίσω exhaust fan.

Αν και στο HAF άμα πάρεις αυτο νομίζω το τροφοδοτικό είναι απο κάτω οπώτε φυσιολογικά θα είσαι ok ;)

Link to comment
Share on other sites

Και στη συγκεκριμένη photo κάτω είναι το τροφοδοτικό.. γ'αυτό και την έβαλα! Άσε που το haf έχει και μεγάλο fan πάνω από το σύστημα της ψύκτρας..

Lol,τυφλός <- :hehe:

Δεν ξέρω το χρυσό fan guard μου θύμισε τροφοδοτικό enermax, my bad :tomato:

In that case,μια χαρά θα είσαι :T:

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάρα πολύ βαριά! Πραγματικός τιτάνας. Δεν υπήρχε περίπτωση να τη βάλω πάνω στη μητρική μου και να παίξω το pcb κορώνα γράμματα για 2-3 βαθμούς (ή όσο παραπάνω δίνει από την μαύρη). Άποψή μου...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω και εγω κατι γιατι σκεφτομαι να παρω μια απο τις thermalright.Bασικα ειχα το προβλημα με την mugen 2 οτι οταν μπηκε στην μητρικη μου Αsus deluχe επιανε την πρωτη θεση στις μνημες.Πιστευετε θα εχω παρομοιο προβλημα αν τοποθετησω μια απο τις 3 thermalright με διπλο ανεμιστηρα?Απο οτι ειδα και απο το review η copper μπηκε σε asus rampage και δεν επιανε θεση μνημης αλλα δεν ξερω αν η αποσταση του socket απο τα slot ειναι η ιδια σε καθε μητρικη.

Το δευτερο που θελω να ρωτησω ειναι αν παρω καποια απο τις 3 θα χρειαστω το ιδιο κιτ απο το eshop ?

Link to comment
Share on other sites

α. Σε μια Gigabyte GA-x58-UD4P το φουρφούρι, είναι πάνω από τη πρώτη (προς τον επεξεργαστή) θέση για τις μνήμες, αλλά εφόσον η μνήμη μπει πριν τη ψύκτρα, δεν υπάρχει πρόβλημα - χωράει από κάτω

β. Αν έχεις s1366, θα χρειαστεί να πάρεις το retention kit. Για AM2 και για s775, δίδονται backplates, βίδες, κλπ μαζί με τη ψύκτρα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά έβαλα την ψύκτρα κι ησύχασε το κεφάλι μου! Με τη μαμά ψύκτρα είχα σταθερά σε idle 45-47 βαθμούς ενώ με την true έχω σε idle 27-29!!!!! :-O:jump: Και δεν την κρέμασα ούτε την στίριξα κάπως.. Φαίνεται μια χαρά και δεν κουνιέται ρούπι!!!!:magic:

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα για κάνα δυο βδομάδες σε οποιοδήποτε mobo για μερικες δοκιμές δεν θα επιφέρει καμιά στρέβλωση ή παραμόρφωση ουτε θα δουμε κανενα socket στην εθνικη να τρεχει!!

μη κινδυνολογούμε ((τσ τσ τσ τη διάβασα σε εφημερίδα αυτη την λέξη και ήθελα πολύ καιρό να την χρησιμοποιήσω)) βάλτε την πάνω οποίος ειναι τυχερός και την έχει και θα δείτε και μονοί σας αν βαστάει!! κρίμα να την εχεις στην κρυσταλλιερα του σαλονιού δεν είναι???

παντός στο θέμα με την πετονιά είμαι αρνητικός αφου ολο και καμια 40-50 βαθμους θα βαράει η ψήκτρα και η πετονιά σαν πλαστικό παράγωγο θα εχει της ανάλογη ελαστικότητα.

εγω λεω για λαμακι να κρατάει τα μπόσικα απο τα heatpipes που προεξέχουν από το το σώμα της ψήκτρας με στήριξη κατακόρυφα σε κάποιο σημείο του κουτιού!!

και δεν χρειάζεται κανένα φύλο λαμαρίνας να χαλάει την αισθητική!! υπάρχουν ομορφότατα ανοδιομενα λαμακια!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.