Jump to content



Επαγγελματικό email / κάρτα


amateur

Recommended Posts

Καλημέρα,

Θέλω να κατασταλάξω στη δομή & την εμφάνιση μία επαγγελματική κάρτας :

1. Υπάρχουν πάροχοι email οι οποίοι να μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε επαγγελματικές κάρτες και να παρέχουν ταυτόχρονα Αποστολή/Λήψη και με το MS Outlook ?

Ρωτάω, επειδή το email μου που είναι στο @yahoo.gr, και πιστεύω ότι θα ήταν τουλάχιστον άστοχο να χρησιμοποιηθεί σε επαγγλεματική κάρτα.

2. όσον αφορά την εμφάνιση της κάρτας, ποια είναι η ενδεδειγμένη ποιότητα χαρτιού: ματ, γυαλιστερό ή κάτι άλλο?

Χρειάζεται να ληφθεί υπόψη και κάτι άλλο όσον αφορά την κάρτα, π.χ. διαστάσεις, πάχος κτλ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Θέλω να κατασταλάξω στη δομή & την εμφάνιση μία επαγγελματική κάρτας :

1. Υπάρχουν πάροχοι email οι οποίοι να μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε επαγγελματικές κάρτες και να παρέχουν ταυτόχρονα Αποστολή/Λήψη και με το MS Outlook ?

Ρωτάω, επειδή το email μου που είναι στο @yahoo.gr, και πιστεύω ότι θα ήταν τουλάχιστον άστοχο να χρησιμοποιηθεί σε επαγγλεματική κάρτα.

2. όσον αφορά την εμφάνιση της κάρτας, ποια είναι η ενδεδειγμένη ποιότητα χαρτιού: ματ, γυαλιστερό ή κάτι άλλο?

Χρειάζεται να ληφθεί υπόψη και κάτι άλλο όσον αφορά την κάρτα, π.χ. διαστάσεις, πάχος κτλ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

περί e-mail δεν έχω κάτι ιδιαίτερο να σου προτείνω, ανάλογος τον κλάδο και το τι θέλεις να δείξεις, σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να χρησιμοποιηθεί και το yahoo σε άλλες όχι.

περί χαρτιού και μεγέθους άμα θέλεις μια απλή κάρτα ένα velvet στα 350g με διάστασης 85X55 θα είναι κομπλέ.

από 'κει και πέρα εξαρτάται από τον designer το τι θέλει να πετύχει...

...περί θέματος glossy άμα είσαι νταλικέρης η έχεις συνεργείο με αυτοκίνητα και γενικά το γούστο σου είναι ισάξιο με την σχέση που έχεις με την NASA τότε είναι μια επιλογή, αλλιώς οτιδήποτε άλλο.

μην κανεις την κάρτα μονος σου γιατί δεν νομίζω η αρνητική πρώτη ματια στην επιχείρηση σου να είναι ο στόχος σου και γενικά μην κανεις κάτι που δεν ξέρεις.

τώρα άμα πέσεις σε γραφίστα που θα έπερεπε να σκεφτεί σοβαρά κανένα group-therapy για να συνειδητοποιήσει επιτέλους πως είναι ανάπηρος τότε καλύτερα να μην έκανες καθόλου κάρτα

Link to comment
Share on other sites

LOL, όταν ο γραφίστας είναι γραφίστας (κοινώς έχει άποψη και τέχνη και όχι απλά ξέρει προγράμματα) πάντα έχει καλό αποτέλεσμα.

Συνήθως οι μπούρδες βγαίνουν μετά, γιατί δεν είναι έτσι όπως το φανταζόταν ο πελάτης.

Link to comment
Share on other sites

περί e-mail δεν έχω κάτι ιδιαίτερο να σου προτείνω, ανάλογος τον κλάδο και το τι θέλεις να δείξεις, σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να χρησιμοποιηθεί και το yahoo σε άλλες όχι.

περί χαρτιού και μεγέθους άμα θέλεις μια απλή κάρτα ένα velvet στα 350g με διάστασης 85X55 θα είναι κομπλέ.

από 'κει και πέρα εξαρτάται από τον designer το τι θέλει να πετύχει...

...περί θέματος glossy άμα είσαι νταλικέρης η έχεις συνεργείο με αυτοκίνητα και γενικά το γούστο σου είναι ισάξιο με την σχέση που έχεις με την NASA τότε είναι μια επιλογή, αλλιώς οτιδήποτε άλλο.

μην κανεις την κάρτα μονος σου γιατί δεν νομίζω η αρνητική πρώτη ματια στην επιχείρηση σου να είναι ο στόχος σου και γενικά μην κανεις κάτι που δεν ξέρεις.

τώρα άμα πέσεις σε γραφίστα που θα έπερεπε να σκεφτεί σοβαρά κανένα group-therapy για να συνειδητοποιήσει επιτέλους πως είναι ανάπηρος τότε καλύτερα να μην έκανες καθόλου κάρτα

φιλε οτι δεν την παλευεις ενταξει δικαιωμα σου... ερωτηση: αυτες τις παπακιες τις λες και στους πελατες σου???

αν δεν δηλωνες "γραφιστας" (ο καθενας δηλωνει οτι θελει κλασσικα) θα σε εκανα χαλαρα για εμπειροτεχνη ηλεκτρολογο αρτι αποφοιτησα του τει ιχθυοκαλιεργειων μεσολογγιου

(και να φανταστεις θα ηταν προσβολη για το τει και για τους ηλεκτρολογους)

αφου γραψεις οτι γραψεις, διαβασε το μια φορα ακομα και μετα πατα το γαργαλημενο το καταχωρηση

plz, for god sake:crazy:

Link to comment
Share on other sites

φιλε οτι δεν την παλευεις ενταξει δικαιωμα σου... ερωτηση: αυτες τις παπακιες τις λες και στους πελατες σου???

αν δεν δηλωνες "γραφιστας" (ο καθενας δηλωνει οτι θελει κλασσικα) θα σε εκανα χαλαρα για εμπειροτεχνη ηλεκτρολογο αρτι αποφοιτησα του τει ιχθυοκαλιεργειων μεσολογγιου

(και να φανταστεις θα ηταν προσβολη για το τει και για τους ηλεκτρολογους)

αφου γραψεις οτι γραψεις, διαβασε το μια φορα ακομα και μετα πατα το γαργαλημενο το καταχωρηση

plz, for god sake:crazy:

λοιπόν όταν κανεις δουλειά μονος σου άμα κανεις ποτε, πρώτα θα μάθεις να μιλάς χωρίς να βρίζεις. + της άλλης δεν σε έβρισε κανένας ώστε να εκφράζεσαι έτσι.

και στην πρώτη σου απορία η απάντηση είναι "ναι έτσι μιλάω στους πελάτες μου, εσύ έχεις κανένα πρόβλημα?"

για όλα τα υπόλοιπα κοτζάμ φοιτητής είσαι ελπίζω να μην χρειάζεσαι επεξήγηση για καταλάβεις που έχω σημειώσει την γνώμη σου.

κατά τα αλλα άμα έχεις να εκφράσεις κάποια γνώμη σχετική με το topic, οι δρόμοι είναι ελεύθεροι και τα σκυλιά δεμένα όπως λέει και ο λαός.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορα το email, θα έλεγα να μην δώσεις από κάποιον ISP (π.χ. @forthnet.gr) γιατί μαζί με την σύνδεση, πάει περίπατο και το mail. Αν ήσουν μηχανικός θα σου έλεγα να δώσεις το @teemail.gr που έχουν όλα τα μέλη του Τεχνικού Επιμελητηρίου. Από την άλλη, δεν νομίζω ότι είναι άσχημο ένα @gmail.com.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορα το email, θα έλεγα να μην δώσεις από κάποιον ISP (π.χ. @forthnet.gr) γιατί μαζί με την σύνδεση, πάει περίπατο και το mail. Αν ήσουν μηχανικός θα σου έλεγα να δώσεις το @teemail.gr που έχουν όλα τα μέλη του Τεχνικού Επιμελητηρίου. Από την άλλη, δεν νομίζω ότι είναι άσχημο ένα @gmail.com.

+1 και αν δεν κάνω λάθος άμα δώσεις και κάποια ψιλά σου δίνουν και το δεύτερο συνθετικό παράδειγμα blablabla@blablabla.com

αν κάνω λάθος διορθώστε με, αλλα σίγουρα κάπου το έχει πάρει αυτό το μάτι μου

Link to comment
Share on other sites

Να τα πούμε και αναλυτικά για να τα καταλάβει ο φίλος

1ον - Αγοράζεις ένα domain name της μορφής www.toonomasou.gr

2α - ΓΙΑ ΔΩΡΕΑΝ - Πας σε κάποιον πάροχο για email όπως έδειξε πάνω ο astrolabos και κάνεις τις ρυθμίσεις (http://www.google.com/apps/intl/en/group/index.html)

2β - ΓΙΑ ΠΛΗΡΩΜΗ - Ψάχνεις ελληνικές εταιρίες που παρέχουν email accounts, συνήθως από εκεί που αγόρασες το domain, κάνουν και email (για περισσότερα p.m)

3ον - Το "ματ" ή "γυαλιστερό" δεν είναι ποιότητα χαρτιού αλλά πλαστικοποιήσης, εγώ προτιμώ την "ματ" διότι είναι ποιο ωραία αλλά και πάλι για συγκεκριμένες δουλειές

4ον - Το τι θα είναι η ποιότητα χαρτιού σου έχει άπειρα χαρτιά να τυπώσεις, ακουαρέλα, το γνωστό και χρησιμοποιημένο velvet και άλλα πολλά... εξαρτάται πάντα από τις ποσότητες σου αλλά και από το αν θα τυπώσεις σε offset ή ψηφιακό.

5ον - Διαστάσεις και πάχος, καθαρά υποκειμενικό, το σύνηθες είναι 300gr και 9x5 για να χωράει άνετα σε πορτοφόλια και ειδικές ατζέντες για κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Θα τοποθετηθώ όσο αφορά τις κάρτες μόνο λόγο επαγγέλματος. κι επειδή πολλές φορές κάποιοι "σχετικοί" κάνουν τους ενδιαφερόμενους να μπερδεύονται με αποτέλεσμα να έρχονται σ'εμάς (γραφίστες,τυπογράφους) και επειδή θέλουν να ακολουθήσουν πιστά τις συμβουλές κάποιου "σχετικού" το αποτέλεσμα που τηα πάρουν να είναι !$&%_%&%_ για να μην πώ χειρότερα.Αν θέλεις μονόχρομη κάρτα μπορείς να βάλεις VELVET 300gr και όχι 350 γιατί είναι σαν κόντρα πλακέ.Αν πάλι θέλεις 4χρωμια θα ζητήσεις illystration χαρτί 300gr κι αυτό γιατί μόνο εκεί θα αποδώσουν σωστά τα χρώματα και μετά μπορείς να ζητήσεις ματ πλαστικοποίηση για να έχει προστασία απο νερά και χρήση.Μπορείς πάλι να ζητήσεις απο τον γραφίστα να προσθέσει και μεταλλικό χρώμα(5ο χρώμα δηλαδή)αλλά εκεί πας σε άλλα κόλπα πιο ακριβά και για το μεταλλικό δεν συνιστάται η πλαστικοποίηση γιατί χανει σε απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Παλιά είχα κάρτες. Κάποια στιγμή διαπίστωσα ότι έγραφα στον κατάλογο τα στοιχεία, και πέταγα τις κάρτες που μου δίνανε. Αφού εγώ τις πέταγα οι άλλοι γιατί να κρατήσουν τις δικές μου;

Κόβεις δηλαδή το δέντρο για να φτιάξης χαρτί που θα καταλήξει στα σκουπίδια σχεδόν αμέσως μετά την επίδοση του.

Δεν έχω πια κάρτες, προτιμώ να γράφω τα στοιχεία μου οπουδήποτε, ακόμα και σε χαρτί υγείας που θα έχει κάποια χρίση μετά : )

Link to comment
Share on other sites

και ένα παλιότερο θέμα, που είχε ανοίξει ο jogi, για το πως χρησιμοποίησε το gmail για να έχει εκεί το email του, με το δικό του domain name :)

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=60489

Indeed και δουλεύει τελεια ακόμα..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.