Jump to content



Τι μπορει να κανει αυτο το PC?


BillGS

Recommended Posts

Αν πας σε i7 κατηγορία ετοιμάσου να τα σκάσεις.

Εγώ ΤΩΡΑ θα έπαιρνα ή Core2 8500 ή Quad 9400 ή τον Q9950 με λίγα euro παραπάνω.

Μια μητρική γύρω στα 100 ευρό, 4GB RAM χαμηλού κόστους και μια VGA επιπέδου nVidia260 που έχει άνετα την 1680x1050 ανάλυση.

Η 8800GTS 640 που έλεγες δεν την είχε την ανάλυση ούτε για πλάκα. Εγώ έιχα κάτι φεγγάρια μια 8800GTS 512 και οριακά την πάλευε. Η παλια GTS 640 δε νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον και τις αποψεις!

Δυστυχως δεν προλαβα το παραπανω συστημα,οποτε αλλαγη πλευσης...Και επειδη αποφασισα να παρω κατι καλυτερο,κοιταω προς ι7 μερια.Αποριες λοιπον:

1.Αξιζει η διαφορα τιμης μεταξυ core2quad και ι7?

2.Το πακετο ι7-940, ECS X58-a mobo, mushkin 6gb DDR3, κουτι,τροφοδοτικο,optical unit αξιζει στα 580 ευρα?

3.Ποιον HDD και GPU μου προτεινετε για να συμπληρωσω το παραπανω πακετο? Στο δισκο δεν με ενδιαφερει η χωρητικοτητα αλλα η ταχυτητα (να κοιταξω κατι σε 10000rpm η σε SSD,αληθεια υπαρχει διαφορα στις ταχυτητες?)

Για την καρτα γραφικων τωρα,θελω κατι γρηγορο αλλα οχι πολυ ακριβο-γυρω στα 130 ευρω (η twintech 9600gt cuda 2gb λεει τιποτα?)

Αυτα,για αλλη μια φορα ευχαριστω προκαταβολικα για τις γνωμες!!!

Δεδομένου ότι δεν έχω επαφή με Intel τον τελευταίο καιρό θα σου πρότεινα να ρωτήσεις πρώτα από όλα αν αξίζει να περιμένεις να βγουν οι i5.

Αν αποφάσιζα να πάω σε Intel θα έπαιρνα i7 920 και όχι 940. Υποθέτω ότι αν κάποια στιγμή μου έλειπε υπολογιστική ισχύ θα την κάλυπτα εύκολα με overclocking. Mobo δεν ξέρω. 6GB RAM οπωσδήποτε, ποια DDR3 δεν ξέρω, και κάρτα γραφικών ή κάποια 4850 στα 85-90€ που έχει το Πλαίσιο ή κάποια GTX260+ (150€) ή 4890/GTX275 αν ήθελα κάτι ποιο ισχυρό. Η 9600 που λες δεν θα σε ικανοποιήσει. Τα 2GB της είναι άχρηστα λόγο, σχετικά, χαμηλών δυνατοτήτων πυρήνα. Για SSD θα κοίταγα τους καινούριους SSD της Intel σε συνδυασμό με κάποιον μεγάλο και γρήγορο μαγνητικό για αποθηκευτικό χώρο.

Αν πάλι υπήρχε περίπτωση να κοιτάξεις και προς AMD μεριά θα μπορούσες να φτιάξεις κάτι σαν το από κάτω, οικονομικό και ισχυρό μηχάνημα

attachment.php?attachmentid=35951&d=1248682523

Μητρική+επεξεργαστής+8giga RAM σε κόστος περίπου όσο ο I7 920 μόνος του. Τα λεφτά που γλυτώνεις μπορούν να πάνε σε έναν SSD της Intel και για πολύ καλύτερη κάρτα γραφικών.

post-188-1416074075,3737_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις αποψεις.

Τελικα αποφασισα και αγορασα ηδη το συστημα με τον i7,το μονο που μενει ειναι μια καλη καρτα γραφικων για να κλεισει το πακετο (για οσους ρωτησαν για το πακετο η τιμη αφορα μονο το κουτι κομπλε χωρις καρτα γραφικων και πληκτρολογια-ποντικια).Για την καρτα γραφικων τωρα,οποιος εχει να προτεινει κατι φθηνο και καλο θα το εκτιμουσα πολυ,μιας και καιγομαι να βρω κατι συντομα ωστε να δω τι μπορει να κανει το καινουργιο μηχανακι (εχω ανοιξει ηδη και θεμα στις αγγελιες στην ζητηση)

Ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

δηλ. με 580 ευρώ έφτιαξες ολόκληρο πύργο με i7 σύστημα ; Δώσε αν θες κάποια περισσότερα στοιχεία για τη σύνθεση.

Για την κάρτα γραφικών, ίσως να έπερνες μια ΑΤΙ 4850 ;

Δε ξέρω τι ακριβώς θες, αλλά απ' ότι εχω καταλάβει ψάχνεις μια κάρτα να κανεις τη δουλειά σου για κανένα 6μηνο μέχρι να βγουν οι καινούριες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.