Jump to content



Opera, Chrome ή Firefox - και πως να επιλέξεις;


CENTRAL

Recommended Posts

Με τα επερχόμενα win 7 να αναμένονται "ορφανά" στην ευρώπη, θα κληθούμε να επιλέξουμε browser προς εγκατάσταση...

:help:

Έχοντας εμπειρία από τις πλέον mainstream επιλογές, όπερ Explorer και Firefox, θα ήθελα να ρωτήσω για τις απόψεις σας από τον Opera και το Chrome που δεν έχω χρησιμοποιήσει.

Σε σχέση πάντα με τη χρήση σε windows 7 βεβαίως, βεβαίως...

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας θα σου πει αυτόν που χρησιμοποιεί, γιατί τον έχει μάθει και τον έχει βολέψει.

Τσάμπα είναι και οι 3, κατέβασε τους και δοκίμασε τους ξεχωριστά :T:

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας θα σου πει αυτόν που χρησιμοποιεί, γιατί τον έχει μάθει και τον έχει βολέψει.

Τσάμπα είναι και οι 3, κατέβασε τους και δοκίμασε τους ξεχωριστά :T:

Θα το κάνω...

:crazy_pilot:

έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τον Opera και θέλω να τον συγκρίνω με τον firefox που πλέον χρησιμοποιώ χρόνια...

Για τον chrome δεν έχω εικόνα, αλλά το περιβάλλον δε με συγκινεί (screenshots).

Για χάρη πάντως συζήτησης, θα χαιρόμουν ν' ακούσω επιχειρήματα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιουσα Οpera απο τοτε που με θυμαμαι αλλα το γυρισα σε Firefox εδω και 2 μηνες.

Πιστευω οτι ειναι καποια κλικ ανωτερος απο τον Opera σε θεματα ταχυτητας, ευκολιας και παραμετροποιησης.

Δεν τον εχω μαθει 100% αλλα που θα παει, καθαρα θεμα συνηθειας ειναι και τιποτε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις δυνατό pc (που μάλλον έχεις για να βάζεις 7), βάλε Firefox.

Ο chrome είναι πολύ πιο ελαφρύς, αλλά έχει λιγότερα καλούδια.

Opera δεν έχω δοκιμάσει για να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

maxthon :hehe:

ΓΙΑ ΌΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΜΗ! :hehe:

Opera επειδή είναι ο ταχύτερος, ελαφρύτερος και πιο φορτωμένος out of the box....

και ο safari είναι μια εναλλακτική επιλογή, αν μη τι άλλο κάνει πιο όμορφες τις σελίδες από ότι ήδη είναι.

προσωπικά FF > all. Είναι ανταγωνιστικά γρήγορος και ανάλογα με το τι plug-in βάλεις μπορείς να έχεις την web εμπειρία όπως ακριβώς θες και για μένα αυτό μετράει περισσότερο από το άν ένας άλλος browser είναι 1% πιο γρήγορος ή αν ο φιφης τρώει περισσότερη μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και η εγκατάστασή μου είναι με ημερομηνία λήξης, λόγω έλευσης intelo-ssd, πέρασα τον operaκαι είμαι ευχαριστημένος. Θα δοκιμάσω και τον safari, ίσως και ton chrome…

Ο opera είναι πράγματι ταχύτατος αλλά δεν έχει ούτε την ευελιξία του firefox ούτε τα plug-ins

Η «μάχη» μαίνεται…

Link to comment
Share on other sites

Μιας και η εγκατάστασή μου είναι με ημερομηνία λήξης, λόγω έλευσης intelo-ssd, πέρασα τον operaκαι είμαι ευχαριστημένος. Θα δοκιμάσω και τον safari, ίσως και ton chrome…

Ο opera είναι πράγματι ταχύτατος αλλά δεν έχει ούτε την ευελιξία του firefox ούτε τα plug-ins

Η «μάχη» μαίνεται…

Έχει πολλά πράγματα ενσωματωμένα και κρυμμένα...

Δοκίμασε να ενεργοποιήσεις τα mouse gestures... Για μένα είναι το αλφα και ωμέγα στο browsing.

Link to comment
Share on other sites

Έχει πολλά πράγματα ενσωματωμένα και κρυμμένα...

Δοκίμασε να ενεργοποιήσεις τα mouse gestures... Για μένα είναι το αλφα και ωμέγα στο browsing.

Συμφωνώ πως θέλει ψάξιμο…

Το password wizard μου έγινε απαραίτητο μόλις το ανακάλυψα…

Ξέουμε πως μπορώ να μεταφέρω τα bookmarks και τις προσωπικές μου ρυθμίσεις σε νέα εγκατάσταση (format & reinstall)?

Link to comment
Share on other sites

Φακελος profile όπως και στο firefox...

Ελπίζω να έβαλες το Opera 10 beta 2 γιατι είναι έχει πολλά παραπάνω πράγματα από το 9.64.

...όχι!

Θα το κατεβάσω asap...:clap:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.