Jump to content



F@H. Τι, πως και γιατί.


TheLab

Recommended Posts

  • 9 months later...
  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Πριν από περίπου ένα μήνα, τα νέα για το Folding@home, το project του Πανεπιστημίου του Stanford για τη μελέτη των πρωτεϊνών και την καταπολέμηση διάφορων σοβαρών ασθενειών, μιλούσαν για το σπάσιμο του φράγματος του ενός petaflop, δηλαδή χιλίων τρισεκατομμυρίων υπολογισμών floating point ανά δευτερόλεπτο. Αυτές οι επιδόσεις χάρισαν στο Folding@home μια θέση στο βιβλίο Γκίνες, δίνοντάς του τον τίτλο του πιο ισχυρού συστήματος distributed computing. - Το Folding@home ξεπερνά το ρεκόρ του SETI@home κατά 256 teraflops [256 εκατομμύρια υπολογισμών floating point ανά δευτερόλεπτο], σύμφωνα με τη Wikipedia.

Την ανακοίνωση για το νέο ρεκόρ έκανε με υπερηφάνεια και η Sony, η οποία συνέβαλε σε σημαντικό βαθμό στην αύξηση του αριθμού των teraflops από τη στιγμή που έγινε δυνατή η συμμετοχή και των κονσολών PlayStation 3 στο project.

Σύμφωνα με τη Sony, περισσότεροι από 600.000 χρήστες PS3 έχουν δηλώσει συμμετοχή στο Folding@home, κάτι για το οποίο η εταιρεία είναι πολύ περήφανη, αφού έτσι μπορεί να αξιοποιήσει το ρεκόρ προς όφελος της εικόνας της κονσόλας της, η οποία δεν τα πήγε καλύτερα σε πωλήσεις από τον ανταγωνισμό, αλλά τουλάχιστον συμμετέχει στην επίτευξη ενός ρεκόρ Γκίνες.

Με PS3 ή όχι, μπορείτε και εσείς να συμβάλετε στο έργο του Πανεπιστημίου του Stanford, συμμετέχοντας στην ομάδα του PC Magazine Greek Edition με αριθμό 44079, που είναι μια από τις πρώτες ομάδες στην παγκόσμια κατάταξη.

http://tech.pathfinder.gr/IT/internet/565901.html

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Διαβασα κατι δηλωσεις ενος εκπροσωπου του Stanford,ο οποιος ανεφερε πως απο τη στιγμη που μπηκαν οι καρτες Geforce στο παιχνιδι,εχει επιταχυνθει δραματικα η διαδικασια.

Ξεκινησα κι εγω λοιπον,απο περιεργεια πιο πολυ.Στην αρχη,χρησιμοποιουσα τον επεξεργαστη μου και η διαδικασια ηταν αρκετα χρονοβορα.Απο τη στιγμη που κατεβασα τον nvidia client και χρησιμοποιω την GTX280 για folding,η διαφορα ειναι τεραστια.Απ'οτι διαβασα(κι αν εχω καταλαβει καλα),αποδιδει περιπου 6500 μοναδες ημερησιως.

Αυτο που με απασχολει,ειναι οτι μολις φτασει στο 100%,δεν μηδενιζει το κοντερ και αν το αφησεις ανοικτο συνεχιζει πχ μεχρι το 1000% κι ακομα παραπερα.Κι αποτι εχω παρατηρησει το 1000% δεν μεταφραζεται σε 10Χ100% δηλαδη 10WU,μαλλον μονο 1WU ανεβαινει στο server(τα υπολοιπα 9 χανονται και ειναι κριμα)

Οποιος εχει ασχοληθει με το ζητημα και γνωριζει κατι σχετικο,ας δωσει καμμια συμβουλη

Link to comment
Share on other sites

και στο boinc ηδη ενα project αξιοποιει της nvidia gpus μετο cuda (αλλα μονο σε χ64 linux προς το παρον) με πολυ καλα αποτελεσματα.και αν θυμαμαι καλα οι επιδοσεις ενος QX quad μολις που ηταν συγκρισιμες με τις αντιστοιχες μιας...GF8400!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

οχι μονο αυτην την περιοδο.Ειναι γενικοτερο το φαινομενο της αποχης απο τα DC projects λογω των αυξησεων της ΔΕΗ αλλα και της "πρασινης" μοδας.(Το οτι το 2λιτρα αυτοκινητα τους εκμπεμπουν σε ενα "γρηγορο" χλμ οσο CO2 θα εκανε το PC για κανα χρονο ειναι αλλη υποθεση βεβαια)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...
  • 5 months later...

Θα με βοηθήσεται σε κάτι που ρωτά φίλος ?

Εχει 4πύρηνο και Palit 275GTX και θέλει να foldarei. Τρέχει το client για την nVidia και βλέπει 100% στην GPU και 25% στην CPU. Τα υπόλοιπα 3 cores "κάθονται". Γίνεται να κάνουν folding και αυτά τα 3 (CPU-fold) ?

ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

και εγω το παρατησα και δε νομιζω να ξαναασχοληθω. ποιο το νοημα? εχουν διπλωθει τοσες πρωτεινες, τοσα χρονια ασχολουνται, και ενα χειροπιαστο αποτελεσμα δεν ειδα.

Σα μεθοδος προωθησης της δουλειας του πανεπιστημιου μου φαινεται πλεον

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 months later...

Ξερει κανεις τι παιζει πλεον? Εβαλα τον GPU2 (V6) client και μου πεταει μηνυμα πως δεν υποστηριζει την καρτα γραφικων (5870 με 11.4). Μεσα στο site κανει αναφορα και για καποιον V7 ως beta αλλα δεν το βρηκα πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.