Jump to content



Extra vga fan


the_observer

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους.

Εχω ενα ιδιοτροπο προβλημα για το οποιο εχω ρωτησει μεχρι τωρα ισα με πεντε νοματεους που υποτιθεται οτι θα ηξεραν αλλα του κάκου.

Ελπιζω να βρεθει εδω καποιος γνωστης να με βοηθησει.

Θελω να βαλω μια δευτερη vga για να κανω crossfire.

Το προβλημα ειναι οτι η μητρικη (Gigabyte 965P-DQ6) δεν δινει εξτρα βυσματακι για να παρει τροφοδοσια το ανεμιστηρακι της 2ης vga.

Για να ρεγουλαρονται αυτοματα οι ανεμιστηρες στο pc μου ,χρησιμοποιω το προγραμμα speedfan.

Οπως βλεπετε απο το screenshot η μητρικη εχει 3 ρευματα για ανεμιστηρακια.

1. PWR_Fan = Δινει ρευμα σε ενα μεγαλο ανεμιστηρα στο πισω μερος του κουτιου.Δεν βλεπω να αλλαζει στροφες απο το speedfan αρα δεν μου κανει να το χρισιμοποιησω.

2. CPU_Fan = Προφανως ρευμα για το ανεμιστηρα της CPU.

3. SYS_Fan = Aπο εδω παιρνει ρευμα το ανεμιστηρακι της 1ης vga που εχω ηδη εγκατεστημενη.

Αρα λοιπον θα πρεπει να παρω ρευμα η απο molex (με ανταπτορακι) η με διακλαδωση/adaptor απο εκει που παιρνει ρευμα η 1η vga.

Το προβλημα ειναι , θα μπορει το speedfan με εναν απο τους δυο παραπανω τροπους να αυξομειωνει τις στροφες για την 2η vga οπως κανει τωρα ?

Αν οχι ,τι αλλο τροπο θα μπορουσα να κανω?

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

The_Observer.

post-13136-1416074079,1319_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ήδη ελέγχεις τις στροφές του ενός ανεμιστήρα της VGA, με έναν απλό διακλαδωτή 1in2-pin μπορείς να οδηγείς και να ελέγχεις και τον δεύτερο ανεμιστήρα...

Link to comment
Share on other sites

Τις στροφες τις ελεγχω με software προγραμμα (το speedfan).

Βασικα τις ελεγχει μονο του για να μην ασχολουμαι.

Οποτε μου λες οτι με διακλαδωτη θα καταλαβαινει ποια vga ζεσταθηκε και θα τις ανεβαζει τις στροφες?

Οκ θα το δοκιμασω.

Ευχαριστω πολυ ια την απαντηση σου ερνεστο.

The_observer.

Link to comment
Share on other sites

Με ποιόν τρόπο ελέγχει το λογισμικό την ταχύτητα των ανεμιστήρων δεν το γνωρίζω (αν δλδ υπάρχει κάποιος αισθητήρας θερμοκρασίας ή αν αυξάνει απλά τις στροφές όταν γίνεται μετάβαση από 2D σε 3D και το αντίστροφο), αλλά αν μπορεί να ελέγξει έναν ανεμιστήρα, κάλλιστα μπορεί να βρει εφορμογή και για τον δεύτερο εφόσον τροφοδοτούνται από το ίδιο σημείο.

Btw, για ποιές κάρτες μιλάμε και για ποιές ψήκτρες? Reference-design πχ?

Link to comment
Share on other sites

Οποτε μου λες οτι με διακλαδωτη θα καταλαβαινει ποια vga ζεσταθηκε και θα τις ανεβαζει τις στροφες?

The_observer.

Ε οχι και να καταλαβαινει ποια απ τις 2 ζεσταθηκε!

Απλως θα ελεγχει και τις 2 ταυτοχρονα εφοσον ειναι συνδεδεμενες στον ιδιο κονεκτορα της μητρικης...Αν και νομιζω παιζει να εχεις πτωση στροφων αν βαλεις στο ιδιο κονεκτορα ΜΗΤΡΙΚΗΣ 2 ανεμιστηρες.(ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΜΩΣ...)

Χωρια που θα μπορεις να διαβαζει σωστα τις στροφες γτ θα δεχεται σηματα απο 2 ανεμιστηρες στο ιδιο κονεκτορ...

Γ αυτο ειμαι σιγουρος!

Οποτε παιρνεις ενα front panel fan controller σε μεγεθος floppy και συνδεεις εκει τους ανεμιστηρες σου και καθαρισες!

Link to comment
Share on other sites

Οποτε παιρνεις ενα front panel fan controller σε μεγεθος floppy και συνδεεις εκει τους ανεμιστηρες σου και καθαρισες!

Ευχαριστω για την απαντηση σου theo.

Ομως ο σκοπος που χρησιμοποιω το speedfan , ειναι ακριβως για να μην ασχολουμαι εγω με τις στροφες και ν αυξομειωνονται αυτοματα απο το software (speedfan) αναλογα την θερμοκρασια τους.

Αν βαλω ποτενσιομετρο θα πρεπει να το κανω εγω αυτο με το χερι κατι που θελω να αποφυγω frown.gif

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα τετοιο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.809568 , συνδεσε την εισοδο στο sys_fan και τις 2εξοδους στους 2 ανεμιστηρες. Ετσι θα ρυθμιζεις και τους 2 ταυτοχρονα απο το speedfan (θα λειτουργουν στις ιδιες στροφες). Επισης θα εχεις και αλλες 2 εξοδους διαθεσιμες για αλλους 2 ανεμιστηρες αν χρειαστεις.

Παλιοτερα υπηρχε και καλωδιο με 2 εξοδους (εχω παρει 3τετοια , μου εχουν λυσει τα χερια) , αλλα δεν το βλεπω πια στο site.

Link to comment
Share on other sites

Ακουγεται πολυ μομπα billy αυτο.Και μαλλον αυτο 8α κανω.

Αρκει μονο να μην πεφτουν οι στροφες στο μισο οταν βαζεις 2 ανεμιστηρες σε ενα κοννεκτορα μητρικης οπως αναφερει ο theo ποιο πανω.Κατι το οποιο 8α πρεπει να ρωτησω αν συμβαινει. (Πιθανον οχι ,αλλιως δεν θα υπηρχε αυτο το εξαρτημα,ετσι δεν ειναι?)

Link to comment
Share on other sites

To Speedfan σε nvidia gpus τουλαχιστον διαβαζει τους σενσορες που εχει η καρτα για θερμοκρασια, οποτε αν εχεις συνδεδεμενο τον ανεμιστηρα της σε καποια υποδοχη για ανεμιστηρα της μητρικης, το speedfan μπορει να την μεταβαλει τις στροφες του ανεμιστηρα συμφωνα με την θερμοκρασια της καρτας, δεν ξερω αν το κανει με ati καρτες ομως.

Link to comment
Share on other sites

Με επίγνωση ότι ξεφεύγω από το γενικότερο πλαίσιο του θέματος, έχω μία πρόταση που νομίζω ότι αξίζει μιας δεύτερης ματιάς:

πολύ φρέσκο προϊόν, ψήκτρα με θερμαγωγούς από τη γερμανική EKL!

http://www.caseking.de/shop/catalog/VGA/RAM/CHIP/Alpenfoehn/Alpenfoehn-Heidi-Universal-VGA-Cooler::12719.html

Θα μου πείτε "σιγά το νεοτερισμό"...

Όμως η ψήκτρα εφοδιαζεται με έναν εξαιρετικό ανεμιστήρα PWM της επίσης γερμανικής NoiseBlocker και στην κυριολεξία κάνει παπάδες από άποψη ψύξης και μάλιστα με απίστευτα χαμηλά επίπεδα θορύβου. Αναφέρω χαρακτηριστικά ότι σε 4850 με μόλις 750 στροφές και τελείως αθόρυβα 17 dB έδειξε 47 Κελσίου στο 3D Mark 03 και μόλις 55 Κελσίου στο Furmark! Σε πλήρεις στροφές (1100) ο θόρυβος ανέβηκε στα 22 ντεσιμπέλ (επίσης γελοίο νούμερο πιστεύω...), ενώ οι θερμοκρασίες έπεσαν στους 41 και 49 Κελσίου αντίστοιχα...

Θεωρώ ότι κοντράρει άνετα το κατεστημένο των ψηκτρών VGA, ενώ από άποψη επιπέδων θυρύβου παίζει σε δικής της κλάση! Ένα θεματάκι έχουμε ίσως με τις θερμοκρασίες των μνημών (δική μου παρατήρηση αυτή, δεν αναφερεται κάτι στη δοκιμή), καθώς και με το γεγονός ότι απαιτεί πραγματικά πολύ χώρο (οπότε αναλόγως μητρικής ίσως να μη βολεύει καθόλου για πολλαπλές κάρτες).

Link to comment
Share on other sites

Με επίγνωση ότι ξεφεύγω από το γενικότερο πλαίσιο του θέματος, έχω μία πρόταση που νομίζω ότι αξίζει μιας δεύτερης ματιάς:

<snip...>

Θεωρώ ότι κοντράρει άνετα το κατεστημένο των ψηκτρών VGA, ενώ από άποψη επιπέδων θυρύβου παίζει σε δικής της κλάση! Ένα θεματάκι έχουμε ίσως με τις θερμοκρασίες των μνημών (δική μου παρατήρηση αυτή, δεν αναφερεται κάτι στη δοκιμή), καθώς και με το γεγονός ότι απαιτεί πραγματικά πολύ χώρο (οπότε αναλόγως μητρικής ίσως να μη βολεύει καθόλου για πολλαπλές κάρτες).

Πρεπει να θελει τρια slots συνολο.. οντως αυτο ειναι προβλημα. ακομα και σε μη sli/crossfire, υπαρχουν πολλοι που χρησιμοποιουν το εξτρα pci-e slot για πχ raid controller κλπ.. μονη λυση για μενα ειναι watercooling single slot coolers για τις καρτες γραφικων... ουτως η αλλως οι τιμες των air gpu coolers εχουν ξεφυγει.

Link to comment
Share on other sites

Ακουγεται πολυ μομπα billy αυτο.Και μαλλον αυτο 8α κανω.

Αρκει μονο να μην πεφτουν οι στροφες στο μισο οταν βαζεις 2 ανεμιστηρες σε ενα κοννεκτορα μητρικης οπως αναφερει ο theo ποιο πανω.Κατι το οποιο 8α πρεπει να ρωτησω αν συμβαινει. (Πιθανον οχι ,αλλιως δεν θα υπηρχε αυτο το εξαρτημα,ετσι δεν ειναι?)

Οχι , δεν πεφτει στο μισο. Και οι 2 ανεμιστηρες θα παιρνουν το ιδιο ρευμα (παραλληλη συνδεση ειναι αλλωστε). Αν ειναι ιδιοι οι ανεμιστηρες θα λειτουργουν στις ιδιες στροφες , αν ειναι διαφορετικοι ενδεχεται η και ταχυτητα τους να ειναι διαφορετικη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.