Jump to content



Free Energy Magnetic Motor


Recommended Posts

Μάλιστα....

Έχουν παρουσιαστεί αρκετές παρόμοιες εφαρμογές που κάνουν χρήση πανίσχυρων (και πανάκριβων και σπανιοτάτων βεβαίως βεβαίως) μαγνήτων νεοδυμίου.

Το θέμα είναι ότι σε καμία υλοποίηση που έχω δεί (και αυτής συμπεριλαμβανομένης) δεν υπάρχει το επόμενο στάδιο: ο εναλλάκτης που θα μετατρέψει την κινητική ενέργεια σε ηλεκτρισμό.

Το μυστήριο λύνεται μόλις οι εν λόγω κατασκευαστές μας εκμυστηρευθούν ότι δυστυχώς δεν αρκεί η περιστροφή αλλά χρειάζεται και η απαραίτητη ΡΟΠΗ στρέψης για να κινήσει το επόμενο στάδιο, και η οποία στις εν λόγω κατασκευές είναι δυστυχώς μικρή (έως αμελητέα)

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα....

Έχουν παρουσιαστεί αρκετές παρόμοιες εφαρμογές που κάνουν χρήση πανίσχυρων (και πανάκριβων και σπανιοτάτων βεβαίως βεβαίως) μαγνήτων νεοδυμίου.

Το θέμα είναι ότι σε καμία υλοποίηση που έχω δεί (και αυτής συμπεριλαμβανομένης) δεν υπάρχει το επόμενο στάδιο: ο εναλλάκτης που θα μετατρέψει την κινητική ενέργεια σε ηλεκτρισμό.

Το μυστήριο λύνεται μόλις οι εν λόγω κατασκευαστές μας εκμυστηρευθούν ότι δυστυχώς δεν αρκεί η περιστροφή αλλά χρειάζεται και η απαραίτητη ΡΟΠΗ στρέψης για να κινήσει το επόμενο στάδιο, και η οποία στις εν λόγω κατασκευές είναι δυστυχώς μικρή (έως αμελητέα)

http://www.youtube.com/watch?v=XxZR4C9gqOY&feature=rec-HM-fresh+div

Link to comment
Share on other sites

Οκ λοιπόν είδα με πάρα πολλή προσοχή το βίντεο των σχεδόν τριών λεπτών (που θα μπορούσε να ήταν και 15 δευτερα) αλλά πάλι:

α. δέν είχε περιγραφή

β. αν δεν έλεγε ο τίτλος του βίντεο τί βλέπαμε θα μπορούσαμε κάλιστα να ήταν ένας συμβατικός κινητήρας ο οπόίος συνδέεται με ιμάντα με ''κάτι''

γ. ακόμα και αν το δεχτούμε ώς αληθές (που πρέπει να παραδεχτείς οτι ΄΄μπάζει΄΄αρκετά ) πάλι δεν είδαμε φορτίο (λάμπα, τηλεόραση, κάτι τελοςπάντων που να καταναλώνει αυτό που ''παράγεται'')

Δεν επιθυμώ να το ''πάιξω'' προφέσορας, και το όλο θέμα για την παραγωγή ή την εξοικονόμηση ενέργειας με ενδιαφέρει πάρα πολύ και μου απορροφάει περισσότερο χρόνο και χρήμα απο μια κενή δήλωση του τύπου ''είμαι οικολόγος''. Οι συγκεκριμένες υλοποιήσεις πάσχουν σε αυτό που έγραψα και παραπάνω: δεν έχουν τη δύναμη να περιστρέψουν μια γεννήτρια υπο φορτίο. Για αυτό και δεν είναι τυχαίο ότι μια γεννητρια βενζίνης που παράγει λόγου χάρην 1 kw απαίτει 1,7 kw δές και εδώ http://www.e-ergaleio.gr/product_info.php?products_id=2821&ref=pathfinder απο την άλλη μία ανεμογεννήτρια για να παράγει 1 kw απαιτεί διάμετρο πτερυγίων περίπου 2,5 μέτρα αφού έχει υπολογιστεί ότι απο το εμβαδό που σαρώνεται απο τα ανωτέρω διαμέτρου πτερύγια εμπεριέχεται το αιολικό δυναμικό που υπο ορισμένη ταχύτητα ανέμου μπορεί να παραχθεί η απαιτούμενη ισχύς. Για να μικρύνει το μέγεθος των πτερυγίων θα πρέπει αναλογικά να απαιτηθεί ισχυρότερος άνεμος.

Στις συγκεκριμένες περιπτώσεις τώρα αυτό που λέω είναι ότι για να παραχθεί μία υπολογίσιμη ισχύς (για οικιακή χρήση, μή φανταστείς για υποσταθμό) το μέγεθος της μηχανήςπου θα παράγει την κίνηση για να δουλέψει η γεννήτρια είναι τελικά δυσανάλογα μεγάλο. Επιπλέον απο όση έρευνα έχω κάνει και εγώ δεν έχω συναντήσει κάποια σοβαρη και πλήρως τεκμηριωμένη υλοποίηση με τέτοιο είδος μηχανές ενώ μπορείς να βρείς πληθώρα απο τις άλλες λύσεις παραγωγής ενέργειας. Πράγμα που σημαινει ότι οι εν λόγω κατασκευές δέν είναι σε θέση (ίσως ακόμα ?) να παράγουν αξιοποιήσιμα ποσά ενέργειας.

Περισσότερες προσπάθειες πάνω στην παραγωγή και την εξοικονόμηση ενέργειας μπορείς να δείς και εδώ http://www.homepower.com/home/

στη διάθεσή σου για περεταίρω συ(νανα)ζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιες πατέντες αν έβγαιναν στην αγορά,ή την υλοποιούσαν για παραγωγή ηλεκτρικού ρεύματος σε μεγάλες πόλεις,να δείτε τι καθαρό αέρα θα αναπνέαμε.

Και δεν υπάρχουν μόνο τέτοιου είδους πατέντες με μαγνήτη,αλλά και πατέντες τύπου αυτοφορτιζόμενης γεννήτριας κτλ,που σκέφτομαι σοβαρά να υλοποιήσω κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρεις φυσική απλά καταλαβαίνεις πως ελέυθερη ενέργεια δεν υπάρχει.

Ακόμα και η τελειότερη μηχανή έχει 70% απόδοση, και είναι η θεωρητική μηχανή του Carnot.

Ούτε τύπους, ούτε μετρήσεις, ούτε τίποτα δεν έχω δει από τέτοιους "επιστήμονες"

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι κατασκευαστές, στα μοτέρ συνεχούς μέχρι έναν ίππο, εδώ και καμπόσα χρόνια έχουν καταργήσει την περιέλιξη πηνίων υπέρ του μόνιμου μαγνήτη. Αυτό ίσως να λέει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Το πιο πιθανό είναι ότι η αντικατάσταση αυτή έγινε για να πέσει το κόστος απο τον ακριβό στην αγορά και την επεξεργασία χαλκό στον σαφώς φθηνότερο και εύκολα επεξεργάσιμο (ειδικά σε κατασκευές μεγάλου πλήθους) μαγνήτη. Ασε δε που αν για κάποιο λόγο καεί το μοτέρ, να αναγκάζεσαι να το πετάξεις αφου η περιέλιξη στον στάτορα είναι απείρως δσκολότερη απο τον ρότορα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ ξέρω πως άμα μια τέτοια φιλόδοξη ερευνα (και υπάρχουν χιλιάδες παρόμοιες και πιο υλοποιήσιμες) έβρισκε την γι της επαγγελίας σε μια χωρα που θα το στήριζε ισχυρά (με χρήματα και μυαλά) τότε είμαι σίγουρος πως θα έβγαινε κάτι άμεσα και φτηνά υλοποιήσιμο...

...σκέψου πως οι μαγνήτες που χρησιμοποιηούν έχουν διάρκεια ζωής περίπου 400 χρονια..

Link to comment
Share on other sites

ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς εμπεριέχει αυτή η κατηγορια...

...αλλα άμα ανήκει εκεί το topic κάποιος admin να το μεταφέρει (και να σβήσει τα 2 αυτά τελευταία post που αναφέρονται στο άμα είναι στο σωστό μέρος το topic)

Link to comment
Share on other sites

εγώ ξέρω πως άμα μια τέτοια φιλόδοξη ερευνα (και υπάρχουν χιλιάδες παρόμοιες και πιο υλοποιήσιμες) έβρισκε την γι της επαγγελίας σε μια χωρα που θα το στήριζε ισχυρά (με χρήματα και μυαλά) τότε είμαι σίγουρος πως θα έβγαινε κάτι άμεσα και φτηνά υλοποιήσιμο...

...σκέψου πως οι μαγνήτες που χρησιμοποιηούν έχουν διάρκεια ζωής περίπου 400 χρονια..

Να ξεκινήσω απο το τέλος:

Οι συγκεκριμένοι μαγήτες όπως λές έχουν διάρκει ζωης 400 χρόνια αλλά ό χαρακτηρισμός τους ώς rare earth δές εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Neodymium_magnet θα μπορούσε να απαντήσει γιατί δεν κάθονται να ασχοληθούν περισσότερο.

Οσον αφορά τη ''γή της επαγγελίας'' που αναφέρεις ίσως να μπορώ να σε παρηγορήσω λέγοντάς σου ότι έξω απο τα σύνορα της Ελλαδάρας μας τέτοιες γαίες υπάρχουν εν αφθονία και οι κάτοικοι και τα μυαλά που διαθέτουν χώνουν χρήμα αβέρτα και μεγαλουργούν στην Δανία μπορείς να βρείς το πρώτο νησί το οποίο όχι μόνο καλύπτει τις ανάγκες του σε ρεύμα αλλά εξάγει κιόλας δες εδώ: http://www.energiakademiet.dk/default_uk.asp (έχουν και δικό τους πανεπιστήμιο για την αειφόρο ανάπτυξη). Η Ισπανία έχει κατασκευάσει ηλιακό πύργο δες εδώ:

ενώ στην Αμερική έχουν δημιουργηθεί πάρκα με ηλιακές μηχανες stirling δές εδώ: http://www.seao2.com/solarsphere/csp.htm και εδώ για το τί είναι: http://tu-freiberg.de/fakult4/iec/energie/10.en.html έξω απο τις ακτές της Πορτογαλίας δε ''σκουλήκια'' παράγουν ρεύμα απο τα κύμματα δές εδώ: http://www.alternative-energy-news.info/pelamis-offshore-wave-energy-portugal/

Με αυτά θέλω απλά να σου δείξω οτι αυτή τη στιγμή χιλιάδες μυαλά ψάχνονται διαρκώς για την παραγωγή καθαρής ενέργειας απο πραγματικά ΦΤΗΝΕΣ και ΑΝΕΞΑΝΤΛΗΤΕΣ πηγές, και κυβερνήσεις δαπανούν τρελλά ποσά πάνω σε αυτή την κατεύθυνση. Όπως φαίνεται και απο τα ανωτέρω λίνκς οι μαγνήτες είναι έξω απο τα σχέδιά τους, και, προφανώς, έχουν κάποιους καλούς και σοβαρούς λόγους (όχι θεωρείες συνομοσίας) να μήν τους περιλαμβάνουν.

Τέλος αν επιμένεις ότι όλα τα ανωτέρω είναι μάταια και μικρά, η προσωπική μου γνωμη είναι ότι το πραγματικό ''άγιο δισκοπότηρο'' της Ιστορίας θα είναι η ψυχρή σύντηξη, http://en.wikipedia.org/wiki/Cold_fusion και όχι οι μαγνήτες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Το πιο πιθανό είναι ότι η αντικατάσταση αυτή έγινε για να πέσει το κόστος απο τον ακριβό στην αγορά και την επεξεργασία χαλκό στον σαφώς φθηνότερο και εύκολα επεξεργάσιμο (ειδικά σε κατασκευές μεγάλου πλήθους) μαγνήτη.

Δεν είναι φτηνότερο το υλικό. Απλά πριν θέλανε πηνίο, πυρήνα με βόλτα και βίδα, συν την τρύπα στο κέλυφος, ενώ τώρα κολλάνε μόνο μαγνήτη.

Ασε δε που αν για κάποιο λόγο καεί το μοτέρ, να αναγκάζεσαι να το πετάξεις αφου η περιέλιξη στον στάτορα είναι απείρως δσκολότερη απο τον ρότορα.

Ανάποδα τα γράφεις.

Ο ροτορας καίγεται μόνο. Σπανιότερα αν αναπτυχθεί μεγάλη θερμοκρασία ξεκολλάνε οι μαγνήτες.

Είναι δυσκολότερη η περιέλιξη του ροτορα αλλά εξαρτάτε από την αξία του μηχανήματος αν συμφέρει να το φτιάξης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι φτηνότερο το υλικό. Απλά πριν θέλανε πηνίο, πυρήνα με βόλτα και βίδα, συν την τρύπα στο κέλυφος, ενώ τώρα κολλάνε μόνο μαγνήτη.

Ανάποδα τα γράφεις.

Ο ροτορας καίγεται μόνο. Σπανιότερα αν αναπτυχθεί μεγάλη θερμοκρασία ξεκολλάνε οι μαγνήτες.

Είναι δυσκολότερη η περιέλιξη του ροτορα αλλά εξαρτάτε από την αξία του μηχανήματος αν συμφέρει να το φτιάξης.

Με μπέρδεψες !!

ας τα πάρουμε απο την αρχή.

η αρχή λειτουργίας ενός κινητήρα συνεχούς φαίνεται εδώ: http://www.magnet.fsu.edu/education/tutorials/java/dcmotor/index.html

1. το κινούμενο τμήμα που έχει και το πηνίο καλέιται ρότορας

2. το μη κινούμενο τμήμα που έχει το μαγνήτη λέγεται στάτορας

Στο αρχικό σου πόστ που αναφέρεις ότι τείνουν να χρησιμοποιούν μόνιμο μαγνήτη αντί για πηνίο κατάλαβα ότι εννοείς του λεγόμενους brushless κινητήρες όπως φαίνονται εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Brushless_DC_electric_motor όπου το πηνίο παύει να είναι το κινούμενο μέρος και ο μαγνήτης φέρεται ώς τμήμα του άξονα περιστροφής (το θρυλικό πικαπ της technicks 1200 Mk II έχει ακριβός αυτό το σύστημα κίνησης και δεν είναι το μόνο).

Δεδομένων αυτών υπέθεσα ότι ένα πηνίο το οποίο φιλοξενείται κολλητά στο κέλυφος ενός κινητήρα έχοντας ημικυκλικό και καμπύλο ταυτόχρονα σχήμα, χωρίς δε να έχει κάποιο καλούπι αλλα να είναι τυλιγμένο στον αέρα, είναι δυσκολότερο στην περιέλιξή του, απο ένα άλλο πηνίο το οποίο έχει τουλάχιστον ένα καλούπι (βέβαια θα μου πέις ότι αν έχει καεί μόνο ένα τύλιγμα θα πρέπει αναγκαστικά να τα αλλάξεις-ξανατυλίξεις όλα με ότι αυτό συνεπάγεται).

Αν κατάλαβα κάτι λάθος ζητώ συγνώμην.

Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψες !!

ας τα πάρουμε απο την αρχή.

η αρχή λειτουργίας ενός κινητήρα συνεχούς φαίνεται εδώ: http://www.magnet.fsu.edu/education/tutorials/java/dcmotor/index.html

1. το κινούμενο τμήμα που έχει και το πηνίο καλέιται ρότορας

2. το μη κινούμενο τμήμα που έχει το μαγνήτη λέγεται στάτορας

Στο αρχικό σου πόστ που αναφέρεις ότι τείνουν να χρησιμοποιούν μόνιμο μαγνήτη αντί για πηνίο κατάλαβα ότι εννοείς του λεγόμενους brushless κινητήρες όπως φαίνονται εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Brushless_DC_electric_motor όπου το πηνίο παύει να είναι το κινούμενο μέρος και ο μαγνήτης φέρεται ώς τμήμα του άξονα περιστροφής (το θρυλικό πικαπ της technicks 1200 Mk II έχει ακριβός αυτό το σύστημα κίνησης και δεν είναι το μόνο).

Δεδομένων αυτών υπέθεσα ότι ένα πηνίο το οποίο φιλοξενείται κολλητά στο κέλυφος ενός κινητήρα έχοντας ημικυκλικό και καμπύλο ταυτόχρονα σχήμα, χωρίς δε να έχει κάποιο καλούπι αλλα να είναι τυλιγμένο στον αέρα, είναι δυσκολότερο στην περιέλιξή του, απο ένα άλλο πηνίο το οποίο έχει τουλάχιστον ένα καλούπι (βέβαια θα μου πέις ότι αν έχει καεί μόνο ένα τύλιγμα θα πρέπει αναγκαστικά να τα αλλάξεις-ξανατυλίξεις όλα με ότι αυτό συνεπάγεται).

Αν κατάλαβα κάτι λάθος ζητώ συγνώμην.

Όταν λέμε πενία εννοούμε τον στατορα.

Και η περιέλιξη του ροτορα στην πράξη από πενία αποτελείτε αλλά επειδή τυλίγονται συνήθως καλούμπα κανένας δεν τα λέει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν υπάρχει ελεύθερη και άφθονη ενέργεια...αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Ωραίοι οι μαγνήτες, για παιχνίδι...η ενέργεια θα χάνετε στην μετατροπή...όταν θα πάει ο τυπάς να γυρίσει ένα δυναμό με το παιχνιδάκι του θα δει ότι δεν πρόκειται. Και αν γυρίσει, τότε σίγουρα δεν πρόκειται να συνεχίσει για πολύ...

Εκτός από την ενέργεια, υπάρχει και μια άλλη έννοια...η εξέργεια, η οποία είναι η μέγιστη διαθέσιμη ενέργεια σε ένα σύστημα...το πόσο που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε είναι πάντα κάτω από το 100% (πολύ κάτω).

Π.X. Κλασσικό παράδειγμα...

Μια ηλεκτρική θερμάστρα. Καταναλώνει 1000J ενέργειας από την ΔΕΗ και έστω ότι μας δίνει 1000J σε θερμότητα. Αυτό είναι απόδοση 100%, βάση του πρώτου θερμοδυναμικού νόμου.

Αλλά...

Αν τα ίδια 1000J τα δίναμε σε μια αντλία θερμότητας, θα παίρναμε πίσω κάπου στα 10000-13000J. Απόδοση κάπου στα 1000-1300% .

Αυτό που μετράει όμως (εδώ) είναι η απόδοση βάση του δεύτερου θερμοδυναμικου νόμου.

Αυτή είναι n2=1000/13000=~0.07.

Γιαυτό και δεν υπάρχει άπειρη και αιώνια ενέργεια...

(Ελπίζω να μην έχω κάνει κάνα σοβαρό λάθος, έχουν χρόνια που τα έχω περάσει αυτά και δεν είναι και ο τομέας μου...)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.