Jump to content



100 ευρω για ενα καθαρισμο....


Elpis

Recommended Posts

Πηγα χθες το λαπτοπ της κοπελας μου (ειναι multirama) στα multirama, το λαπτοπ εχει εγγυηση κανονικα. Το προβλημα που ειχε ειναι οτι ανεβαζε θερμοκρασια και εκλεινε (δεν ηθελα να το καθαρισω εγω μην χαθει η εγγυηση). Την επομενη μερα πηραν τη κοπελα μου και της ειπαν οτι ειναι ετοιμο. Παει λοιπον και της ζητανε 100 ευρω!!!! επειδη λεει το λαπτοπ ειχε μαζειψει σκονες απο τις κουβερτες.... Το θεμα ειναι οτι δεν ρωτησανε κανενα αν θελουμε να το φτιαξουμε (εννοειτε πως θα το ανοιγα και θα το καθαριζα εγω), απλα το φτιαξανε και μετα ζητησανε τα χρηματα και η κοπελα μου τα εδωσε μιας και δεν ηξερε.

Ειναι νομιμο αυτο που εκαναν, αν δεν ειχε να δωσει τοσα χρηματα? θα επρεπε να ξαναβαλουν τη σκονη μεσα και να της το δωσουν..............?

ενας καθαρισμος που ειναι 5 λεπτα δουλεια κοστιζει 100 ευρω????

Εχω σκοπο λοιπον, να παω αυριο και να κανω μεγαλη φασαρια..

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν υπαρχει τροπος να παρω τα χρηματα αυτα πισω αφου δεν υπηρχε περιπτωση να το εφτιαχνε αν ηξερε το κοστος(θα εμενε με το προβλημα μιας και εκλεινε μια φορα στις 2 ωρες χρησης).

Μπορω να κανω καποια καταγελια για να μην την πατησουν και αλλοι?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

κακώς έδωσε τα χρήματα.........δυστυχώς τώρα άκρη δύσκολα βγαίνει.

100ευρώ για καθαρισμό laptop πάντως είναι απίστευτο ποσό.

και ναι είναι ενάντια στη νομοθεσία να προβεί το service σε οποιαδήποτε εργασία πριν την έγγραφη συγκατάθεση του πελάτη (στις αντιπροσωπείες αυτοκινήτων το αντίστοιχο χαρτί που υπογράφουμε με ότι εργασίες θα γίνουν και ότι ανταλλακτικά χρειαστούν)

αν δεν υπέγραψε κάποια φόρμα του service να πας και να κάνεις φασαρία....αν την έχει αυτή τη φόρμα (παραστατικό παραλαβής) ακόμα μήπως μπορείς να μας πεις αν αναγράφεται το ποσό των 100ευρώ?

Αν όχι να πας και να κάνεις φασαρία...αν αναγράφεται το 100ευρω και το χει υπογράψει να πεις στην κοπελιά οτι το π**λι μας (νταξ γυναίκα είναι) και την υπογραφή μας πάντα προσέχουμε που τα βάζουμε.

προβλέπω επανάληψη του σκηνικού με το laptop της Chsin7.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη,

όταν παρέδωσες το laptop στον τεχνικό, δεν ρώτησες πόσο θα κοστίσει ο καθαρισμός?

100 ευρώ είναι υπερβολικά, θα έπρεπε να είχατε συμφωνήσει πριν ξεκινήσει η όποια εργασία πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι μου ειπε της εδωσαν αποδειξη.. και μαλλον την πεταξε.. (γυναικες...)

Οταν το πηγα δεν ρωτησα, μιας και μου ζητησε την αποδειξη αγορας για να δει αν εχει εγγυηση, και υπεθεσα οτι μπορει να ειναι δωρεαν λογω εγγυησης, και οτι σε περιπτωση κοστους θα περνανε τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

κάτι μου θυμίζει, κάτι μου θυμίζει...

...παρόμοια ιστορία είχε ο κολλητός μου αλλα εκεί έγινε όντως της ιερόδουλης το κάγκελο..

στο laptop του κολλητού μου πετούσε μπλε οθόνες στα καλά καθούμενα και μετά δεν έμπαινε καν στα windows(2 βδομάδες αγορασμένο από που αλλου ? και ναι φυσικά e-shop :D), τρέχω ένα rem tester μου βγάζει off τις ram, λέω μπας και του έπεσε το laptop η του το έριξε καμια μάνα την ώρα που καθάριζε και κουνήθηκε καμια, ανοίγω το laptop τις κουνάω, ξανατσεκαρω τις ram, τίποτα. του λέω να πάει με την εγγύηση να τις αλλάξει...

...απο καχυποψία και μονο έβγαλα photo τα αυτοκολλητάκια που είχαν οι ram.

πάει μετά από μια βδομάδα και του λένε πως φταίγαν τα WINDOWS!!!! και του πήραν 70E για και καλά επανεγκατάσταση των windows (χωρίς να τον ρωτήσουν άμα ήθελε να του την κάνουν)!!!

ανοίγω το laptop και τι βλέπω... άλλαξαν τις ram και του φορμάρανε και τον δίσκο οι παπάρες!

μετά έγινε το e-shop Nagasaki και του επιστρέψανε τα φράγκα (αφού απειλήσαμε με μηνύσεις e.t.c.)

on topic: πάντως με λίγο νεύρο και λίγη προσπάθεια ποτε δεν ξέρεις... οποτε πάνε κανε το "μουλτιραμα" Hiroshima

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο RootX είναι το σωστό, αλλά υποθέτω πως η κοπέλα δε θα φαντάστηκε ότι θα της πάρουν το κεφάλι για να καθαρίσουν ενα laptop.

Εγω πάντως δε θα το φανταζόμουν.

Βασικά δεν καταλαβαίνω πως ζητούν αυτό το ποσό και δεν έχουν υπάρξει αντιδράσεις ικανές να τους κάνουν να ανατιμολογήσουν τη συγκεκριμμένη εργασία.

Οση άγνοια και να υπάρχει στον κόσμο, δε μπορεί να μην έχουν πέσει σε κάποιον που ξέρει (εστω στο περίπου) πόσο κοστολογείτε μια τέτοια εργασία.

Link to comment
Share on other sites

να σημειώσω εδώ οτι αυτά τα καλοκαιρινά διαμάντια γίνονται γιατί τα μαγαζιά έχουν χαμηλούς τζίρους και προσπαθούν να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι και ειδικότερα από τον ανυποψίαστο που δε ρωτάει και πολλά-πολλά.:getlost:

αλήθεια...σε ποιο multirama έγινε?

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι δεν το πηρα εγω το λαπτοπ αλλα η κοπελα μου, αν ειχα παει εγω δεν υπηρχε περιπτωση να παρει ουτε ενα ευρω αφου δεν με ειχε ρωτησει πρωτα.

Το θεμα ειναι τωρα τι μπορω να κανω..

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις την απόδειξη, παίρνεις και το laptop και τους λες να βάλουν τις σκόνες πίσω γιατί είχαν συναισθηματική αξία για σένα.

Σοβαρά τώρα, αφού τα πλήρωσε άρα αποδέχτηκε την χρέωση, βέβαια υπάρχει κι αυτό που λέγεται εκμετάλλευση αλλά θέλει σπρώξιμο για να βγει άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο σιγουρο ειναι οτι αυριο θα κανω τρελη φασαρια.. Χρηματα 90% δεν θα παπρω πισω..

Τουλαχιστον μπορω να κανω καμια καταγγελια απλα και μονο για το γαμωτο..

(το να σε χρεωνουν χωρις να στο εχουν πει, ειναι νομιμο?)

Link to comment
Share on other sites

Το μονο σιγουρο ειναι οτι αυριο θα κανω τρελη φασαρια.. Χρηματα 90% δεν θα παπρω πισω..

Τουλαχιστον μπορω να κανω καμια καταγγελια απλα και μονο για το γαμωτο..

(το να σε χρεωνουν χωρις να στο εχουν πει, ειναι νομιμο?)

τρίτο σκέλος:/ερώτηση: ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ!

δεύτερο σκέλος: κανε!

πρώτο σκέλος: ένα σου λέω μονο... Hiroshima ;)

Link to comment
Share on other sites

α) δεν έχεις την απόδειξη ώστε να τσεκάρεις τι χρεώνουν για αυτή την εργασία και γιατί σε υπερχρέωσαν

β) το ότι δεν σε ενημέρωσαν το ξέρεις εσύ και αυτός στον οποίο παρέδωσες το laptop. Το αν είναι νόμιμο ή παράνομο καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να το αποδείξεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να πας μια βόλτα από εκεί, και να τους εξηγήσεις ότι η χρέωση είναι υπέρογκη.

Δείξε τους ότι ξέρεις πως ένας καθαρισμός laptop, δε χρειάζεται τίποτα μαγικά υγρά ή εργασίες που υπερβαίνουν τον κοινό νου.

Αν αγόρασες το laptop σου γύρω στα 700 ευρώ, πες τους ότι δε νοείται ο καθαρισμός ενός προϊόντος να κοστολογείται στο 1/7 της αξίας του.

Το αν θα τσακωθείς έχει να κάνει με το χαρακτήρα σου και τις περιστάσεις:fight:

Για να πάρεις πίσω τα χρήματα βέβαια το βλέπω λίγο δύσκολο. Σε ενα αισιόδοξο σενάριο, εγω θα συμβιβαζόμουν και με ενα πιστωτικό.

Link to comment
Share on other sites

όσο ήμουν στο service για καθαρισμό δεν παίρναμε ποτέ πάνω από 30 άντε 50ευρώ στη χειρότερη και φυσικά πάντα ενώ πρηγουμένως ενημερώναμε τον πελάτη για την χρέωση.

δεν ξέρω αν το διάβασες νωρίτερα αλλά επιμένω να αναφέρεις το κατάστημα και το όνομα εκείνου που έκανε αυτή τη χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

προβλέπω επανάληψη του σκηνικού με το laptop της Chsin7.

Μάλλον συνέχεια είναι. Απλά τώρα μάθαμε από που θα τσεπώσουν τα 100€ που θα δώσουν δωροεπιταγή στην Chsin7. :giveup:

Link to comment
Share on other sites

ελληνικος ποινικος κωδικας.

Άρθρο 405

Αισχροκέρδεια

1. Όποιος σχετικά με άλλες δικαιοπραξίες εκτός από αυτές, που αναφέρονται στο άρθρο 404 παρ.1 και υπό τις ίδιες περιστάσεις, συνομολογεί ή παίρνει για τον εαυτό του ή για τρίτον περιουσιακά ωφελήματα που υπερβαίνουν την αξία της δικής του παροχής τόσο ώστε ανάλογα με τις ειδικές περιστάσεις να βρίσκονται σε προφανή δυσαναλογία προς αυτήν τιμωρείται, αν το πράττει κατ’ επάγγελμα ή κατά συνήθεια με φυλάκιση τουλάχιστον τριών μηνών και με χρηματική ποινή.

2. Η παρ.6 του άρθρου 404 εφαρμόζεται και σ’ αυτή την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

εαν προκειται για απλο καθαρισμο απο σκονη

τοτε η χρεωση ειναι παραλογη και υπερογκη κατα την γνωμη μου

και κακως δεχτηκατε να πληρωσετε εξ αρχης

Θα σου προτεινα να κανετε μια βολτα απο το καταστημα

να ζητησεις καποιον υπευθυνο

και με ηρεμια να του εξηγησεις την κατασταση

και να ζητησεις επιστροφη μερους των χρηματων

ή καποιο αλλο ανταλλαγμα σε προιον/υπηρεσια για αποζημιωση

ενημερωτικα παντως

ο τιμοκαταλογος αναφερει παντα ενδεικτικες τιμες

αλλα η εκαστοτε τελικη χρεωση προκυπτει απο την συνολικη δυσκολια του εγχειρηματος

το καθαρισμα λαπτοπ πχ απο χυμενη κοκα κολα/γαλα/κρασι με συνοδεια απο πατατακια

(και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις)

που προυποθετει πληρες λυσιμο και μπανιο με οδοντοβουρτσα

μπορει να κοστισει και παραπανω απο τα 100€

αλλα τοτε μιλαμε για προσυμφωνημενη τιμη και οχι για προτετελεσμενο γεγονος στο ταμειο.

δλδ ενημερωνεσαι προηγουμενως και εαν θες και δεχτεις την χρεωση, προχωραει ο τεχνικος στην επισκευη.

καλη επιτυχια και κρατα μας ενημερους

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.