Jump to content



AMD OC Database


PGM

Recommended Posts

  • 1 month later...

παιδες ειχα ξαναποσταρει αυτο το σκορ..αποτι ειδα δεν υπαρχει παρομοιο στο hwbot αλλα δεν μπορω να γραφτω στο x86-secret και ετσι δεν μπορω να κανω submit.. ξερει κανεισ τι παιζει??

εν αναμονη νεας μητρικης και ραμ για νεο σκορ.... :)

88336085uo4.th.jpg

Έγινε επεξεργασία από giannis-21
Link to comment
Share on other sites

Εγω κανω παιχνιδι με εναν Χ2 7750 ΒΕ εδω και λιγες μερες.Δεν μπορω να παω 3.5G σε XP x64 σταθερα οτι και να κανω.

Στα 3.4 παντως ειναι σταθερος σε S&M+Orthos με 1.46-1.47,δεν θελω τοσο ρευμα για 65nm cpu,εχω διπλα τον 6400+ ΒΕ ακομα.

post-946-1416073803,535_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από MADKiller7
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

ρε παιδια θελω και γω να παιξω λιγο με το δικο μου Pc, αλλα δεν εχω κανει ποτε overclocking και εχω καποιες αποριες..

Κατ'αρχην εχω εναν amd 5600+ ,απο ραμ 2 γιγα 800 αρες Kingston και υδροψυξη..

Κυριως δεν εχω καταλαβει το εξης..Πρεπει να πειραξω πολλα πραγματα ταυτοχρονα?( εννοω συχνοτητα επεξεργαστη,ταση κλπ? )

Και η αλλαγη ειναι παραλληλη και στανταρ? Δηλαδη αν το παω στα 3,2 πρεπει π.χ να το παω και 1.5 V ?

Kαι γενικα πως γινεται? Υπαρχει κανας οδηγος ? Κατι?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος ρε παιδια να βοηθησει?

Δεν εχω καταλαβει με ποια σειρα αλλαζω τα hz , τα ρευματα κλπ

Iδιως αυτο το multiplier..το ανεβαζουμε, το κατεβαζουμε ή το αφηνουμε οπως ειναι και απλα ανεβαζουμε τα hertz του επεξεργαστη?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αυτη τη στιγμη εχουμε τα εξης..

ρευμα 1.47

CPU 3.29 Ηζ

NB-SB απο 1.2 σε 1.3

ραμ την εβαλα 1066 και ρευμα 2.0

και εχω να πω οτι το cpu-z βλεπει τη ραμ 470 ,αρα δουλευει στα 940( και οχι 1066)

ΚΑΙ τελος να πω οτι στη παρουσα φαση, βγαζει σφαλμα με test σταθεροτητας

Τελος να πω οτι εχω εναν amd 5600+ ,απο ραμ 2 γιγα 800 αρες Kingston και υδροψυξη..

απο μητρικη asus M2a vm και τροφοδοτικο thermaltake 550

ΤΙ ΑΛΛΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΩΣΤΑ??

δε πιστευω οτι ειναι και πολυ ψιλα ο επεξεργαστης..+ οτι εχει αρκετο ρευμα ηδη

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εγώ τελικά κατάφερα να τον σταθεροποιήσο στα 4036 MHz ανεβάζοντας τη σηχνότητα του

Link to comment
Share on other sites

παιδια μόλις πήρα έναν athlon II X4 τον 620 συγκεκριμενα..ξέρει κανείς μέχρι πόσο μπορώ να τον πάω με την εργοστασιακή ψύκτρα???Και περίπου τι ρεύματα σηκώνει??Είμαι τελείως άσχετος με amd..τόσα χρόνια μόνο intel είχα αλλά είπα να κάνω την αλλαγή..

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

το εχεις δει οτι το prime στρεσάρει μόνο τους 2 cores? πρεπει να το ανοιξεις 2 φορες και από τον task manager να κάνεις set affinity στο κάθε ένα απο τα 2 να στρεσάρει 2 cores.

2X2=4 :yes4:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Πες μας φιλε μου τι ψυξη εχεις? Αν εχεις την μαμα ψυκτρα δεν θα συνηστουσα πανω απο 1.4... Με καλη αεροψυξη ή νερο 1.5~1.55 max στον επεξεργαστη και θα σε συμβουλευα να μην ανεβασεις το cpu-nb πανω απο 1.35~1.4 γιατι ξεφευγουν οι θερμοκρασιες μετα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.