Jump to content



AMD OC Database


PGM

Recommended Posts

Θέλω να ανεβάσω συχνότητα αλλά ο υπολογιστής κάνει Shutdown όταν ξεπερνάει τους 54C και δεν έχω ρυθμίσει κάτι τέτοιο στο Bios.

Είμαι στα 4100MHz και τον πήγα στα 4202MHz αλλά στο IntelBurnTest σβήνει ο υπολογιστής στα πρώτα 3loops.

CPU-Z Validator 3.1

Μήπως χρειάζομαι νέα ψύκτρα..? Πάντως έτσι για την πλάκα που δοκίμασα Bootάρει μέχρι τα 4,6GHz μετά δεν μπαίνει ούτε στα Windows.. Nα ένα παλιότερο validation που είχα κάνει.

CPU-Z Validator 3.1

Μήπως να αγοράσω μια καλύτερη ψύκτρα? Γιατί η Corsair H50 λίγο για τον @@ είναι από ότι κατάλαβα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προσπάθησα σήμερα να παίξω λίγο με τον Χ3 455 σε DDR3 πλατφόρμα και μπορώ να πώ οτι έμεινα με απορία :p

Ο IMC των AMD σε γενικές γραμμές θεωρείται δεκτικός σε σφικτά timmings και υψηλές συχνότητες?

Σίγουρα απο CPU σε CPU διαφέρει αλλα πχ (παράδειγμα που βρήκα κι εγώ... :getlost: ) με τον i7 965 θυμάμαι έπαιζα είτε με CSX Diablo (D9GTR) είτε με Cellshock D9GTR στα 1800-1900 με 2.0-2.1V 7-6-6-18 με άνεση..Σήμερα που δοκίμασα στον 455, στα 1700 με 7-7-7-20 δε μπούταρε καν ενω στα 1850-1900 με 8-8-8-24 κόλλαγε το σύμπαν..Και όλα αυτά με 2v.. (θεωρητικά στα ~2V τα D9GTR έκαναν παπάδες)..Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση που δεν έχω προσέξει και το κάνει πιο σταθερό ή απλά δε τα σηκώνει...? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Προσπάθησα σήμερα να παίξω λίγο με τον Χ3 455 σε DDR3 πλατφόρμα και μπορώ να πώ οτι έμεινα με απορία :p

Ο IMC των AMD σε γενικές γραμμές θεωρείται δεκτικός σε σφικτά timmings και υψηλές συχνότητες?

Σίγουρα απο CPU σε CPU διαφέρει αλλα πχ (παράδειγμα που βρήκα κι εγώ... :getlost: ) με τον i7 965 θυμάμαι έπαιζα είτε με CSX Diablo (D9GTR) είτε με Cellshock D9GTR στα 1800-1900 με 2.0-2.1V 7-6-6-18 με άνεση..Σήμερα που δοκίμασα στον 455, στα 1700 με 7-7-7-20 δε μπούταρε καν ενω στα 1850-1900 με 8-8-8-24 κόλλαγε το σύμπαν..Και όλα αυτά με 2v.. (θεωρητικά στα ~2V τα D9GTR έκαναν παπάδες)..Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση που δεν έχω προσέξει και το κάνει πιο σταθερό ή απλά δε τα σηκώνει...? :)

γιατί δεν το πας κανονικά βήμα βήμα?νομίζω υπάρχη και η πιθανότητα overvolt (εννοώντας οτι μπορεί να μην θέλει καν 2v για να πάνε απο τα 1600 στα 1700...ακόμα δλδ και στα 1.9v να είναι στοκ οι μνήμες σου και πάλι μπορεί να παίζει αυτό..δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις...!Προσωπικά δεν έχω κάνει τα τρελά κλοκαρίσματα αλλά έχω την εντύπωση πως κάτι τέτοιο υπάρχη πιθανότητα να παίζει..!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια και ξαναγύρισα κατά το ήμισυ μετά από πολύ καιρό στην AMD (εποχές AthlonXP που ακόμα δουλεύει), θα χρειαστώ λίγο εντατικό φροντιστήριο.

Αν πάρω το παρακάτω σαν οδηγό...

τα βήματα που προτείνω είναι :

1) Ανεβάζεις CPU multiplier μόνο και τρέχεις prime. για κάθε BSOD, δίνεις λίγο ρεύμα μέχρι να φτάσεις σε ένα σημείο επιθυμητό (π.χ. 4Ghz) ή που όσο ρεύμα και να δώσεις (μέχρι τα 1.55 θα έλεγα) δεν σταθεροποιείται. επιστρέφεις στην αμέσως μικρότερη σταθερή συχνότητα. Αφού σημειώσεις το πού έφτασες και με τί ρεύμα προχωράς στο 2.

2) Με CPU multi στην στοκ τιμή (για τον 965 σου x17) κάνεις την ίδια διαδικασία με το 1 , αλλά για CPU-NB multiplier...λογικά με default ρεύμα στο CPU-NB θα φτάσεις σταθερά ώς τα 2600~2700 ανάλογα και με το κομμάτι, από εκεί και έπειτα θα αρχίσεις να ανεβάζεις ρεύμα κλπ όπως στο 1. πολύ πιθανό όταν συναντήσεις το όριο να χρειάζεται δυσανάλογα περισσότερο ρεύμα σε σχέση με τα αρχικά στάδια...

3) μνήμες, βάζεις στα default και τσεκάρεις κατα΄τον ίδιο τρόπο...οι μνήμες για να ανέβουν ( εκτός κι αν έχει κάποιο μεγαλύτερο setting η μητρική σου) ανεβάζεις ανεβάζοντας το ΗΤ Speed (ή Bus Speed)....πολύ προσοχή στο πώς επηρεάζονται τα υπόλοιπα (CPU, CPU-NB, HTT) και στο να φροντίζεις να χαμηλώνεις αντίστοιχα το multi του καθενός για να είναι σε στοκ τιμή π.χ. για ΗΤ=225 με το στοκ multi στο CPU σου θα έχεις 225x17= 3825, θα πρεπει να χαμηλώσεις σε x15->3375 για να κρατηθείς σε στοκ...

--> Για αρχή το 3 μπορείς να το αποφύγεις και να τρέξεις τις μνήμες σου στα default....

4) Συνδυασμός των παραπάνω, με βάση τις σημειώσεις σου για συχνότητες και ρεύματα...αν δυσκολευτείς να τα σταθεροποιήσεις ταυτόχρονα και τα 3 στο max, κάνε κάποιο έξυπνο συνδυασμό, ώστε να καρατήσεις ψηλά το efficiency......

μια καλή τιμή για τον συνδυασμό είναι

CPU @4000 CPU-NB@2600~2800 RAM[MENTION=12976]Default[/MENTION]

από εκεί και πάνω ότι περισσότερο πετύχεις τόσο καλύτερο, αν το κομμάτι σου μπορέσει και πιάσει και πάνω από 3000CPU-NB ή με CPU-NB@2800 πιάσεις CPU@4200~4300 ακόμη καλύτερα....από εκεί και έπειτα τα πράγματα δυσκολεύουν και θα εξαρτηθεί από το αν έχεις καλό κομμάτι, δεδομένου ότι έχεις εξανλτήσει το περιθώριο λεπτομέρειας από τις διαθέσιμες ρυθμίσεις...

κάνε τις δοκιμές σου και όταν επανέλθεις, δώσε λεπτομέρειες ρυθμίσεων....

...οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1. Ποια θεωρείται ως max θερμοκρασία στον Phenom IIx4 965?

2. Επειδή είμαι με stock ψύξη και βλέπω πως θέλει 1.4V που μου φαίνονται ήδη αρκετά, θα κερδίσω κάτι ουσιαστικό με μια φθηνή aftermarket ψύκτρα τύπου Corsair A50 ή χρειάζεται δυνατότερες λύσεις?

3. Τι χρειάζεται ν' απενεργοποιήσω στο BIOS για το overclock (Cool & Quiet κλπ)? Θα προτιμούσα να ρίχνει τα ρολόγια όταν δεν πιέζεται το σύστημα.

Αυτά για την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Μια και ξαναγύρισα κατά το ήμισυ μετά από πολύ καιρό στην AMD (εποχές AthlonXP που ακόμα δουλεύει), θα χρειαστώ λίγο εντατικό φροντιστήριο.

Αν πάρω το παρακάτω σαν οδηγό...

...οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1. Ποια θεωρείται ως max θερμοκρασία στον Phenom IIx4 965?

2. Επειδή είμαι με stock ψύξη και βλέπω πως θέλει 1.4V που μου φαίνονται ήδη αρκετά, θα κερδίσω κάτι ουσιαστικό με μια φθηνή aftermarket ψύκτρα τύπου Corsair A50 ή χρειάζεται δυνατότερες λύσεις?

3. Τι χρειάζεται ν' απενεργοποιήσω στο BIOS για το overclock (Cool & Quiet κλπ)? Θα προτιμούσα να ρίχνει τα ρολόγια όταν δεν πιέζεται το σύστημα.

Αυτά για την ώρα.

3.Με amd overdrive έχει ενα κουμπακι χρωμα πρασινου που οταν ειναι ανοιχτο τοτε ειναι "αληθες" το cool n quiet

οποτε ριχνει ρολογια συμφωνα με default καταστασεις, ενω οταν ειναι κοκκινο τοτε ειναι "ψευδες".

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ξανασχοληθεί με το θέμα CPU ΟC ...μετά από μερικές δοκιμές έχω τις εξής ρυθμίσεις και μετά από περίπου 6 ώρες Prime φαίνετε πως είναι stable...αλλά έχω ορισμένες απορίες.Λοιπόν εδώ οι ρυθμίσεις:

CPU Frequency Multiplier: *19

CPU Voltage: 1.3875V

NB Frequency Multiplier: *11

NB Voltage: 1.1250V

HT Bus Speed:Auto

HT Bus Width:Auto

Με όλα αυτά έχω Temps από 33 σε idle και εώς 56 full load με Scythe Mugen2 σε Phenom II 965 BE.

Το HT Bus Speed & Width πρέπει να το πειράξω???? Και κάτι ακόμα χωρίς ΟC είχα απενεργοποιήμενο το Coon 'n Quiet , με το που έκανα το ΟC (από το bios) φαίνετε πλεόν να μην δουλέυει καθώς η συχνότητα είναι μόνιμα στο 3.8 ...Γιατί????

Και κάτι ακόμα με την υπάρχουσα ψύξη να δώσω και άλλο ή να το αφήσω όπως είναι???:whip:

Capture-6.png

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι 1.4 δωσε ανετα με αεροψυξη. Πιστευω θα σε ανεβασει λιγο ακομα.... Το ΗΤ το αφηνεις οπως ειναι αφου δεν εχεις πειραξει bus. Θελουμε να ειναι παντα κοντα στο 2000. Το ΝΒ μπορεις να το ανεβασεις και θα δεις πολυ καλες επιδοσεις. Αρχισε με 2400 και βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι 1.4 δωσε ανετα με αεροψυξη. Πιστευω θα σε ανεβασει λιγο ακομα.... Το ΗΤ το αφηνεις οπως ειναι αφου δεν εχεις πειραξει bus. Θελουμε να ειναι παντα κοντα στο 2000. Το ΝΒ μπορεις να το ανεβασεις και θα δεις πολυ καλες επιδοσεις. Αρχισε με 2400 και βλεπεις.

Εννοείς το ΝΒ frequency να το πάω *12 (2400) , το NB voltage να το αφήσω ως έχει??? Και να ανεβάσω και multi *19,5 σε πρώτη φάση...Αν και φοβάμαι λίγο τις θερμοκρασείες γιατί με 1.4 που δοκίμασα πήγε και 58 (και δεν έχουμε καλοκαίρι...:hm:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρες πρωτα μια συχνοτητα που να παιζει καλα ο cpu χωρις να πειραξεις τιποτα αλλο. Μετα ανεβασε σταδιακα ΝΒ και δες σταθεροτητα στις ιδιες συνθηκες. Προβλεψη μου για τα 2400 δεν θες παραπανω ρευμα σε ΝΒ . Για 2600+ θα παιξεις απο 1.2V. Με αεροψυξη τα απολυτα νουμερα ειναι οι ~55 βαθμοι, με μεγιστο 1.45 σε επεξεργαστη και NB 1.3. Επειδη εχεις καλη ψυκτρα μηπως θελει αλλαγη η παστα της? Αεριζεται καλα το κουτι σου?

Link to comment
Share on other sites

To NB speed στα 2400 με 1.250V φαίνετε να παίζει ΟΚ.

Το πρόβλημα το έχω στο multi όπου με *20 έχω δοκιμάσει από 1.4V εώς και 1.5125 και τρωω reset ...τι γίνετε ρε γαμώτο τόση μεγάλη απόκλειση στα volt από 3.8Ghz που το έχω τώρα και 1.4V που είναι τώρα...:wall: για να πάει στα 4 τι θέλει??????????

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι σιγουρο οτι παει 4... Εγω με 955 C3 και 3.9 παιζω με ρευμα 1.475 και πιο πανω συνεχεια restart. Ειναι και στο καμματι σου. Ισως θελει ψαξιμο ομως, οπως πχ να παιξεις με χαμηλοτερο multi και μεγαλυτερο bus : 210*19

Link to comment
Share on other sites

Παρακάτω επισυνάπτω screens από τους ΔΥΟ phenom ΜΟΥ 975 και 955 αντίστοιχα.

Ο πρώτος 975 δουλεύει με 1,45V τάση στα 4,2Ghz !!!!!!!!!!, ενώ ανεβάζει 2800+ Mhz το north (θέλω καλύτερη ψύκτρα και για τα δυο ταυτόχρονα) . Δεν χρειάστικα καθόλου ψάξιμο για αυτό.

Ενώ ο 955 μετά βίας και με πολύ ψάξιμο για την ρύθμιση base clock και multi πιάνει τα 3,9Ghz με 1,5ν τάση !!!! και 2650+North !

Γενικά η παραγωγική διαδικασία της AMD στα 45nm έχει καλυτερέψει πάρα πολύ, αλλά τα καλά κομμάτια τώρα πια πηγαίνουν στους 980/975 phenom και όχι στους 955 που πήγαιναν παλαιότερα.

post-7477-1416075611,2501_thumb.png

post-7477-1416075611,3535_thumb.png

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

To NB speed στα 2400 με 1.250V φαίνετε να παίζει ΟΚ.

Το πρόβλημα το έχω στο multi όπου με *20 έχω δοκιμάσει από 1.4V εώς και 1.5125 και τρωω reset ...τι γίνετε ρε γαμώτο τόση μεγάλη απόκλειση στα volt από 3.8Ghz που το έχω τώρα και 1.4V που είναι τώρα...:wall: για να πάει στα 4 τι θέλει??????????

Προσπάθησε με base clock και multi μαζί.

Μπορεί με multi 20x200 να μην μπουτάρεις κάν αλλά να είσαι σταθερότατος με multi 19Χ 212Mhz !!

Σε αυτή την περίπτωση να κοιτάς το HT να μην ξεφεύγει πολύ επάνω από τα 2000Mhz όπως και τις μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Να ρώτησω κάτι ακόμα : To HT link πρέπει να είναι ίδιο με το ΝΒ speed???

Πάντως εώς τώρα όλα που έχω δοκιμάσει είναι fail!!! Aρνείται να πάει ακόμα και στα 3.9 :suicide2:

Οι μνήμες μου είναι αυτές:

Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600 Kit* - Μνήμες - plaisio.gr

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι δεν κάνεις καλά !

Διάβασε τι έχω γράψει παρακάτω για να πάρεις και μια γενικότερη ιδέα για το πως κλοκάρουν αυτά τα chipάκια :

http://www.thelab.gr/mitrikes-gia-amd-epeksergastes/overclocking-se-ga-890gpa-ud3h-me-amd-99963.html#post1063099170

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.