Jump to content



AMD OC Database


PGM

Recommended Posts

  • 3 months later...

τα παρακατω screens ειναι απο το λιγαααακι παλιο μου συστημα(καθημερινο μου μεχρι και τωρα),επειδη ομως ποτε δεν ειναι αργα, αποφασισα να τα ποσταρω εστω και 6-7 χρονια καθυστερημενα^^ απλα για το database..

πιο παλια δεν ειχα βρει την ευκαιρια να ασχοληθω, καθως δεν ειχα ασχοληθει με το να αλλαξω το τροφοδοτικο και ειχα μονο καρτα γραφικων κ μνημες πουσαρισμενα,τον επεξεργαστη ομως ουτε για αστειο..με 15Α που ειχε η 12αρα του παλιου αναρωτιεμαι πως αντεξε τοσα χρονια εχοντας ηδη 4 χρονια στην πλατη του+αλλα 6-7 σε αυτο το pc...πραγματικο σκυλι αν και noname!!

επιτελους ομως ηρθε ο καιρος να το αντικαταστησω (μετα απο τα τελευταια ιχνη ασταθειας που ειχα αντιμετωπισει) με ενα της xilence στα 350 watts. στα "χαρτια" φαινεται καλο, ο κατασκευαστης εκ κινας ομως δεν με πειθει και τοσο, ωστοσο μεχρι στιγμης ειμαι αρκετα ικανοποιημενος καθως δεν εχει δειξει ασταθεια με οσες συσκευες το "φορτωσω", ακομα και μετα απο πολυωρο combined stress test(cpu+gpu+extra devices)παραμενει λιγακι χλιαρο,αθορυβο και με νορμαλ διακυμανση βολτ(στο hwmonitor).

πιστευω αρκετα ειπα,μην σας κουρασω αλλο :D

με στοκ ψυξη/βολτς, CnQ enabled και μνημες underclocked απο 667 στα 580(533 απο bios) μπουταρει χαλαρα με 230 bus..μπουταρει και με 240 αλλα κρασαρει στο desktop,για παραπανω βολτς μονο με αφτερμαρκετ ψυξη...θερμοκρασιες 30-35 idle και 58-61 full..

mlovnd.jpg

2a98t8n.jpg

j8pe6w.jpg

Έγινε επεξεργασία από dragontech
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τελικα, οπως και διαπιστωσα,τα 400 επιπλεον mhz δεν ειχαν καποιο ιδιαιτερο αντικτυπο σε rendering με το sony vegas 10 οπου ασχολουμαι.εχτες παρηγγειλα τον athlon II x3 460 ο οποιος ηταν ο τελευταιος εκεινης της σειρας κλοκαρισμενος στα 3.4 απο default και ανεπισημα παιζει και στο δικο μου mobo μεχρι να παρω καποιο αλλο..αισιοδοξω οτι θα δω καποιο boost σε επιδοσεις..δυστυχως αυτην την περιοδο ειναι αρκετα δυσκολο να γινει γενικη αναβαθμιση οποτε το παω σιγα σιγα..

ο συγκεκριμενος επεξεργαστης σε am3 mobo(760 chipset και ανω), μπορουσε με λιγο τυχη να ξεκλειδωσει σε 4πυρηνο και να κλοκαριστει εως και 4ghz αερα..οποτε στο μελλον θα επανελθω με περισσοτερα αποτελεσματα της οποιας εξελιξης:)

φυσικα για οποιον ενδιαφερεται(αμφιβαλω),θα ποσταρω καποια στιγμη ενα αποτελεσμα με τον "Αθλο" στα 3.3 ghz on air/stock cooling/cheap mobo..

αν οι μοντς θεωρουν οτι ασχολουμαι με αρχαιοτητες :D, μπορουν να μεταφερουν το ποστ μου στο αναλογο θεμα(εαν μου ξεφυγε)..no offence!

thank you :)

Έγινε επεξεργασία από dragontech
Link to comment
Share on other sites

φυσικα για οποιον ενδιαφερεται(αμφιβαλω),θα ποσταρω καποια στιγμη ενα αποτελεσμα με τον "Αθλο" στα 3.3 ghz on air/stock cooling/cheap mobo..

αν οι μοντς θεωρουν οτι ασχολουμαι με αρχαιοτητες :D, μπορουν να μεταφερουν το ποστ μου στο αναλογο θεμα(εαν μου ξεφυγε)..no offence!

thank you :)

Έκλεισες το C'n'Q τελικά ? :D

Link to comment
Share on other sites

Έκλεισες το C'n'Q τελικά ? :D

το εχω ενεργοποιημενο μονο σε στοκ volts;)το ξερω απο παλιοτερα οτι κοβει σε overclocking και οτι δημιουργει ασταθεια αλλα εκει ευθυνονται και οι μνημες..

βασικα το μονο που με κοβει στο συστημα οπως διαπιστωσα απο πολλαπλες δοκιμες, ειναι οι μνημες!!

σεταρισμενες σε οσο χαμηλοτερη συχνοτητα επιτρεπουν και μεγαλυτερο headroom στον cpu:D

Έγινε επεξεργασία από dragontech
Link to comment
Share on other sites

Από όσο θυμάμαι απο τους brisbane είχαν ευαισθησία σε timings...έπρεπε να βρώ το spot για τις μνήμες και δεν ήθελε ούτε λιγότερα ούτε περισσότερα volt...μπορέι να ήταν και τα κομμάτια που μου έκατσαν ή οι μνήμες που είχα δοκιμάσει συνολικά...

H χαμηλότερη συχνότητα στις μνήμες βοηθάει όντως, αποσυμφορεί...

Link to comment
Share on other sites

Από όσο θυμάμαι απο τους brisbane είχαν ευαισθησία σε timings...έπρεπε να βρώ το spot για τις μνήμες και δεν ήθελε ούτε λιγότερα ούτε περισσότερα volt...μπορέι να ήταν και τα κομμάτια που μου έκατσαν ή οι μνήμες που είχα δοκιμάσει συνολικά...

H χαμηλότερη συχνότητα στις μνήμες βοηθάει όντως, αποσυμφορεί...

απο βολτς δεν ακουνε!!!χαμηλοτερη συχνοτητα θελουν...να φανταστεις το ειχα τοσα χρονια με τις μνημες κλοκαρισμενες στα 800 και 1.9-2 βολτς και το ατιμο καθε φορα που ενεργοποιουσα το C' n Q' κρασαριζε..και αναφερομαι σε στοκ συχνοτητα επεξεργαστη...Με το που χαμηλωσα τις μνημες στα 533 απο 667 default ξαφνικα το C' n Q' αποφασισε να ξαναλειτουργησει :D

παρα πολυ ιδιοτροπος ο imc των brisbane:wall:

Link to comment
Share on other sites

τελικα, οπως και διαπιστωσα,τα 400 επιπλεον mhz δεν ειχαν καποιο ιδιαιτερο αντικτυπο σε rendering με το sony vegas 10 οπου ασχολουμαι.εχτες παρηγγειλα τον athlon II x3 460 ο οποιος ηταν ο τελευταιος εκεινης της σειρας κλοκαρισμενος στα 3.4 απο default και ανεπισημα παιζει και στο δικο μου mobo μεχρι να παρω καποιο αλλο..αισιοδοξω οτι θα δω καποιο boost σε επιδοσεις..δυστυχως αυτην την περιοδο ειναι αρκετα δυσκολο να γινει γενικη αναβαθμιση οποτε το παω σιγα σιγα..

ο συγκεκριμενος επεξεργαστης σε am3 mobo(760 chipset και ανω), μπορουσε με λιγο τυχη να ξεκλειδωσει σε 4πυρηνο και να κλοκαριστει εως και 4ghz αερα..οποτε στο μελλον θα επανελθω με περισσοτερα αποτελεσματα της οποιας εξελιξης:)

φυσικα για οποιον ενδιαφερεται(αμφιβαλω),θα ποσταρω καποια στιγμη ενα αποτελεσμα με τον "Αθλο" στα 3.3 ghz on air/stock cooling/cheap mobo..

αν οι μοντς θεωρουν οτι ασχολουμαι με αρχαιοτητες :D, μπορουν να μεταφερουν το ποστ μου στο αναλογο θεμα(εαν μου ξεφυγε)..no offence!

thank you :)

Αυτό που θα σε βοηθούσε είναι όχι μόνο ένα ακόμα core αλλά και τα 6mb level 3 cache που έχει μέσα κλειδωμένα δες εδώ τον μικρότερο 425 που είχα πρίν http://img.hwbot.org/u54372/image_id_1144974.jpeg και μετά http://img.hwbot.org/u54372/image_id_1146907.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα σε βοηθούσε είναι όχι μόνο ένα ακόμα core αλλά και τα 6mb level 3 cache που έχει μέσα κλειδωμένα δες εδώ τον μικρότερο 425 που είχα πρίν http://img.hwbot.org/u54372/image_id_1144974.jpeg και μετά http://img.hwbot.org/u54372/image_id_1146907.jpeg

ειχα διαβασει οτι καποια κοματια ηταν βασισμενα στον deneb core και οχι στον propus...πραγματικα ειναι θεμα τυχης αλλα και part number :)

για μενα σημασια εχει αν ξεκλειδωσει στην πορεια σε 4core,η l3 cache αντε στην καλυτερη να μου εδινε ενα 5%+ στις επιδοσεις,ενω ο ενας εξτρα πυρηνας εως και 25%...:D συν τoις αλλοις, ο propus ηταν πιο ψυχρος επεξεργαστης σε σχεση με τον deneb και λιγοτερο ενεργοβορος ;)

εαν επιτρεπεται,ποιο motherboard ειχες χρησιμοποιησει και τον ανεβασες τοσο ψηλα?

Έγινε επεξεργασία από dragontech
Link to comment
Share on other sites

ειχα διαβασει οτι καποια κοματια ηταν βασισμενα στον deneb core και οχι στον propus...πραγματικα ειναι θεμα τυχης αλλα και part number :)

για μενα σημασια εχει αν ξεκλειδωσει στην πορεια σε 4core,η l3 cache αντε στην καλυτερη να μου εδινε ενα 5%+ στις επιδοσεις,ενω ο ενας εξτρα πυρηνας εως και 25%...:D συν τoις αλλοις, ο propus ηταν πιο ψυχρος επεξεργαστης σε σχεση με τον deneb και λιγοτερο ενεργοβορος ;)

εαν επιτρεπεται,ποιο motherboard ειχες χρησιμοποιησει και τον ανεβασες τοσο ψηλα?

Ναι έτσι είναι, για την δουλειά που τα θές όπως ακριβώς τα έγραψες στο θέμα των επιδόσεων, αλλά η L3 με ανέβασε πολύ στα games στην ίδια συχνότητα περίπου 15% πάνω στα 3dmark vantage και 2011. Η motherboard είναι αυτή της υπογραφής απλά θέλει ένα cooler πάνω στα mofsets και το northbrigde και έχει για κάθε μέρα 285Fsb.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι είναι, για την δουλειά που τα θές όπως ακριβώς τα έγραψες στο θέμα των επιδόσεων, αλλά η L3 με ανέβασε πολύ στα games στην ίδια συχνότητα περίπου 15% πάνω στα 3dmark vantage και 2011. Η motherboard είναι αυτή της υπογραφής απλά θέλει ένα cooler πάνω στα mofsets και το northbrigde και έχει για κάθε μέρα 285Fsb.

η συγκεκριμενη μητρικη που εχεις, ισως να ειναι και η καλυτερη σε am2+ και am3 επεξεργαστες..κοστιζει λιγα αλλα προσφερει πολλα..8+2 phases!αφθονο ρευματακι για ολες τις καταστασεις :D

Link to comment
Share on other sites

μολις σημερα, παρελαβα τον 460...:D

φυσικα, απο την στιγμη που ηρθε μεχρι την στιγμη που μπουταρε το pc με αυτον εγκατεστημενο δεν περασαν πανω απο 10 λεπτα..τοση βιασυνη ειχα :crazy_pilot:

φυσικα αντιμετωπισα καποιες δυσκολιες αλλα θα τις εξηγησω παρακατω...

καταρχας να επισημανω πως ο επεξεργαστης ηρθε σε μορφη bulk,χωρις να τον συνοδευει ψυκτρα με θετικο αντικτυπο φυσικα στην τιμη ;)

για ψυξη χρησιμοποιησα την στοκ ψυξη του προηγουμενου, αν και ειχα στην αρχη καποιες αμφιβολιες για την ικανοτητα να διαχειριστει τα +30 βατς επιπλεον tdp, ευτυχως αποδειχτηκε οτι μπορει να τα διαχειριστει και με το παραπανω μαλιστα^^

εδω ο παλιος:

untitled1.jpg

και εδω ο νεος: :D

untitled2.jpg

επιτυχης η αναγνωριση του απο την μητρικη αν και δεν υποστηριζεται επισημα xD

untitled3.jpg

φυσικα με βαζει σε σκεψεις η ενδειξη "cache RAM (L3) OK"...;)

εδω,εκτος του ganged mode μου εμφανισε και μια εξτρα επιλογη για υποστηριξη 1066 μνημης,η οποια δεν υπηρχε πριν...ανανεωμενος imc γαρ :D

untitled4.jpg

σειρα λοιπον ειχε η εκκινηση του υπολογιστη.η πρωτη δυσκολια που αντιμετωπισα ηταν οτι με το που επιχειρουσε να φορτωσει τα win αμεσως εκανε επανεκκινηση..μετα απο συντομο ψαξιμο βρηκα οτι ευθυνονταν οι μνημες, μιας και τις ειχα αφησει σε auto, οποτε τις πηγα στα 533(667 default) για μεγαλυτερη σταθεροτητα και κατοπιν στρες τεστ διαπιστωθηκε οτι ηταν απολυτως σταθερες οποτε παρεμειναν εκει..ατιμες μνημες.....

μετα διαπιστωσα πως το c' n q' δεν δουλευε..το εψαξα λιγο αλλα λυση δεν βρηκα,οποτε disable αυτο μιας και δεν υποστηριζεται λογω συνυπαρξης παλιας μητρικης με αρκετα μεταγενεστερη cpu απο οτι ειχε σχεδιαστει να υποστηριζει..τουλαχιστον απο θερμοκρασιες ειμαι υπερευχαριστημενος μιας και βλεπω τις ιδιες με αυτες που ειχα με την προηγουμενη cpu και απο οτι βλεπω οσο στρωνει η παστα οι θερμοκρασιες πεφτουν και αλλο...αρκετα ψυχρο τσιπακι και αρκετα γρηγορο,μεχρι και 250% ταχυτερη απο τον athlon 4800+ o.c. στα 2.9 που τον ειχα...περισσοτερο με εκπλησει το οτι αν και εχει 95 tdp συμπεριφερεται καλυτερα με την ψυκτρα του προηγουμενου ο οπoιος ειχε 65 tdp.πραγματικα απιστευτο τσιπακι και ελπιζω οταν αναβαθμισω την μητρικη να κερδισω και εναν πυρηνα :D

screenshot:

bandicam_2014_03_02_15_38_24_125.jpg

δοκιμασα να του κανω και λιγο υπερχρονισμο αλλα απο οτι ειδα η μητρικη με περιοριζει αρκετα και δεν ηθελα να την ζορισω με το να δωσω παραπανω βολτς στον επεξεργαστη,οποτε το σταθεροτερο αποτελεσμα που καταφερε ηταν 17χ220=3740 με τα βολτς στο auto...φυσικα τον ξανα-εβαλα στην στοκ συχνοτητα και τον αφησα εκει αφου ειναι παραπανω απο αρκετος για τωρα..

Έγινε επεξεργασία από dragontech
Link to comment
Share on other sites

η συγκεκριμενη μητρικη που εχεις, ισως να ειναι και η καλυτερη σε am2+ και am3 επεξεργαστες..κοστιζει λιγα αλλα προσφερει πολλα..8+2 phases!αφθονο ρευματακι για ολες τις καταστασεις :D

fixed..

Η Gigabyte 970a UD3 (GA-970A-UD3) δεν υποστηρίζει AM2+ επεξεργαστές.

Καλορίζικος ο 460. Επειδή η μητρική σου "σηκώνει" εως 95W επεξεργαστές και ο 460 είναι 95W, γνώμη μου είναι να μην επιχειρήσεις overclock.

Link to comment
Share on other sites

fixed..

Η Gigabyte 970a UD3 (GA-970A-UD3) δεν υποστηρίζει AM2+ επεξεργαστές.

Καλορίζικος ο 460. Επειδή η μητρική σου "σηκώνει" εως 95W επεξεργαστές και ο 460 είναι 95W, γνώμη μου είναι να μην επιχειρήσεις overclock.

i know ;)

am3 και am3+ ηθελα να γραψω, αλλα θυμηθηκα μετα οτι am2+ ειναι μονο οι πρωτοι φενομ και οι phenom ii 920+940 που ειχαν μονο ddr2 κοντρολερ...η μητρικη μου σηκωνει μεχρι 125 βατς σε am2 και 95 σε am2+ και am3, το ξερω πολυ καλα αυτο..γι'αυτο αλλωστε δεν διατηρησα το οβερκλοκ και δεν ανεβασα βολτ οπως ανεφερα...ευχαριστω παντως για την παρατηρηση και για το καλοριζικο :)

Έγινε επεξεργασία από dragontech
Link to comment
Share on other sites

Καλή αγορά ο 460, για μένα κάνε oc αλλά όσο πάει με στοκ ρεύμα ή ακόμα και με λίγο undervolt, θα πάρεις ~3600+mhz και τα watt θα οκ.

με μαμα βολτς και 220 bus ηταν απολυτως σταθερος στα 3740..μπουταρισε και με 225 bus αλλα μετα απο λιγο κρασσαρισε στο στρες τεστ. προς το παρον δεν εχω λογο να τον ανεβασω ουτε ενα hertz..ο επεξεργαστης παει σφαιρα...στα παιχνιδια που απαιτουσαν τουλαχιστον δυο πυρηνες οπως l4d/l4d2/black ops εχω αυτη την στιγμη σχεδον διπλασια frames, και πιο πολυ στο black ops που ηταν unplayable πριν(15-30 average και τωρα 45-70)..τωρα μπορω να παιζω l4d και να βιντεοσκοπω χωρις πτωση στο framerate :D

σε benches που εκανα, τον βγαζει εως και 2.5 φορες ταχυτερο απο τον athlon x2 4800 αλλα και σε video encoding μετατρεπει 720p βιντεο στο 1/3 ταχυτερα του χρονου που ηθελε ο παλιος...ανυπομονω να αντικαταστησω και την μητρικη για να δω τι ψαρια θα πιασει :D

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10892]dragontech[/MENTION]

ωραιος ο Χ3 460 μεγεια ψαχτον αν εισαι τυχερος και σου ξεκλειδωνει αφου ειναι rana και αυτος ο πυρηνας !!

εδω νουμερακια απο ενα δικο μου x3 450

τον χρησιμοποιησα κυριως σαν HTPC με μια ατι 5450 και με μια φθηνη asrock μητρικη

αριστερα σαν x3 450@3860 και δεξια ξεκλειδωτος σαν x4 phenom ΙΙ B50@ στοκ στα 3200 δηλαδη

post-3216-1416078286,6997_thumb.jpg

post-3216-1416078290,8874_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

H κάρτα σου είναι η HD3650 ?

ναι!σε win xp sp3 με περασμενους τους 13.4 drivers και αναλυση 1366χ768 παει μια χαρα...για να βρω σταθερους και γρηγορους drivers για αυτην την καρτα,χρειαστηκε να περασουν 5.5 χρονια απο οταν την πηρα...τα κλασσικα θεματακια που ειχε παντα η ΑΤΙ με τους drivers-.-

[MENTION=10892]dragontech[/MENTION]

ωραιος ο Χ3 460 μεγεια ψαχτον αν εισαι τυχερος και σου ξεκλειδωνει αφου ειναι rana και αυτος ο πυρηνας !!

εδω νουμερακια απο ενα δικο μου x3 450

τον χρησιμοποιησα κυριως σαν HTPC με μια ατι 5450 και με μια φθηνη asrock μητρικη

αριστερα σαν x3 450@3860 και δεξια ξεκλειδωτος σαν x4 phenom ΙΙ B50@ στοκ στα 3200 δηλαδη

ευχαριστω:)

αισιοδοξω οτι θα ξεκλειδωσει και αυτος, μιας και ειναι απο τα τελευταια(ωριμα) κομματια εκεινης της σειρας, πιστευω πως θα ειναι καλυτερα διαλεγμενος..

παντα θαυμαζα την AMD για το οτι παντοτε μας προσεχε ως καταναλωτες και στην τιμη τους ενος προιοντος μας εδινε 2:neo:

Link to comment
Share on other sites

ναι!σε win xp sp3 με περασμενους τους 13.4 drivers και αναλυση 1366χ768 παει μια χαρα...για να βρω σταθερους και γρηγορους drivers για αυτην την καρτα,χρειαστηκε να περασουν 5.5 χρονια απο οταν την πηρα...τα κλασσικα θεματακια που ειχε παντα η ΑΤΙ με τους drivers-.-

ευχαριστω:)

αισιοδοξω οτι θα ξεκλειδωσει και αυτος, μιας και ειναι απο τα τελευταια(ωριμα) κομματια εκεινης της σειρας, πιστευω πως θα ειναι καλυτερα διαλεγμενος..

παντα θαυμαζα την AMD για το οτι παντοτε μας προσεχε ως καταναλωτες και στην τιμη τους ενος προιοντος μας εδινε 2:neo:

Δεν ξέρω πως είναι τα οικονομικά σου αλλά με λίγα χρήματα μπορείς να βρείς μια κάρτα σαν την 6850 και να παίξεις τα πάντα με full γραφικά σε 1366χ768 και φυσικά όλα τα cod μια που είδα πως παίζεις ΒΟ, στα cod θα έχεις πάνω απο 100Fps. Μια κάρτα σαν και αυτή θα δέσει τέλεια με το pc σου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.