Jump to content



AMD OC Database


PGM

Recommended Posts

Οπως λεω επειδη ειναι ξεκλειδωτος κανενα προγραμμα δεν μου δειχνει...

Πρεπει να βαλω καποιο αισθητηριο

Φίλε mitsos,

δεν μιλάω για Core Temperature, στο AIDA και στο HWINFO νομιζω δείχνει και CPU Temp.

Από όσο θυμάμαι σε φίλου B55 έδειχνε κανονικά.

Δεν είναι το ίδιο ακριβής με Core θερμοκρασία, αλλά είναι ενδεικτική και ίσως χρήσιμη όταν δεν έχεις καποιο άλλο στοιχείο...

Αν δεν το έχεις δοκιμάσει, δοκίμασέ το...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε mitsos,

δεν μιλάω για Core Temperature, στο AIDA και στο HWINFO νομιζω δείχνει και CPU Temp.

Από όσο θυμάμαι σε φίλου B55 έδειχνε κανονικά.

Δεν είναι το ίδιο ακριβής με Core θερμοκρασία, αλλά είναι ενδεικτική και ίσως χρήσιμη όταν δεν έχεις καποιο άλλο στοιχείο...

Αν δεν το έχεις δοκιμάσει, δοκίμασέ το...

τσουκ

Link to comment
Share on other sites

CPU temp σε όλα τα προγράμματα δείχνει,στις πιό πολλες περιπτώσεις απο τον αισθητήρα του επεξεργαστή στο HS (το σωστό δηλαδή) και σε κάποιες "ανάποδες" για cpu temp αναφέρει την θερμοκρασία απο τον αισθητήρα την μητρικής στο socket (πχ ASRock) .

Οταν ξεκλειδώνει "χάνει" τις θερμοκρασίες των πυρήνων μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Συγγνωμη για το off-topic αλλα επειδη ειμαι καινουργιος θα ηθελα να μαθω αν γινεται να κανω καποιο overclock στον phenom x4 965 BE που εχω.Η μητρικη ειναι η MSI Global ? Mainboard - 760GM-P23 (FX).Οποιος μπορουσε να με κατατοπισει και να μ δωσει μερικες συμβουλες θα το εκτιμουσα!!

Και παλι συγγνωμη για το off-topic

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!

Άυριο θα πάρω την H100 μου..

Απλά μια απορία, πόσο είναι το Max Vcore που μπορώ να δώσω σε έναν Thuban (Έχω τον 1090T).

Διάβασα σε Threads ότι 1.6Vcore ειναι καλά εάν ψύχεται σωστά..

Παρατήρησα ότι bootάρει στα 4GHz μόνο με ρεύμα πάνω από 1.5V μήπως έχω χάλια Chip? Η φταίει η ψύξη για αυτό το πράγμα..?

Θέλω να τον κλοκάρω για μόνιμα στα 4.0GHz~4.2GHz.

Και με ποιο πρόγραμμα θα καταλάβω αν είναι 1000% Stable..?

Γιατί π.χ. με το IntelBurnTest δεν βγάζει errors παρατήρησα, αλλά με το Prime 95 μετά απο ώρα βγάζει errors.

Επίσης πόσο είναι το MAX σε θερμοκρασία..?

Σκεφτόμουν για αναβάθμιση σε FX8350 αλλά η διαφορά με τον 1090T είναι ίδια σε κάποια Benchs και σε κάποια καλύτερη και σε κάποια χειρότερη..! Οπότε σκέφτηκα να αλλάξω ψύκτρα και να βάλω μια πολύ καλύτερη και μετά απο ένα διάστημα όταν θα βγεί κανένας FX9350 με πραγματική διαφορά να τον αναβαθμίσω.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα φιλε μου πανω απο 1.55 για καθε μερα ειναι υπερβολικο ακομα και με νερο. Ισως θελει ανεβασμα το ΝΒ και οχι τοοοοσο πολυ το CPU... Αν ειναι "πρωτης" φουρνιας 1090 να περιμενεις περιπου τα 4GHZ με 1.5+- 0.03... Σε 8350 αξιζει να πας μονο εαν ασχολεισαι με πολυνηματικες εργασιες ή θελεις πολυ και ευκολο κλοκαρισμα. Αλλιως μια χαρα ειναι το cpu σου και μπορει με καλες καρτες γραφικων να σε συντροφευει για 2-3 χρονια ακομα. Οσο για την σταθεροτητα το Prime εβγαζε κατι κουλα σε AMD Phenom και Thuban οποτε μην σκας... Με 1 ωρα σε intelli γνωμη μου εισαι καλυμενος 99.99999999999999999%

Link to comment
Share on other sites

Tελικά με καλύτερη ψύξη είναι με λιγότερo Vcore Stable..

CPU-Z Validator 3.1

1.36V με 3,80GHz, νομίζω εδώ είναι το καλύτερο. Η θερμοκρασία σε Full Load είναι οριακή 58-59C με IntelBurnTest.. (10 Τests). Πόσο μάλλον το καλοκαίρι δηλαδή..

Τελικά ούτε η H100 είναι επαρκής για να ψύξει τον 1090T για συχνότητες 4GHz...

Link to comment
Share on other sites

Tελικά με καλύτερη ψύξη είναι με λιγότερo Vcore Stable..

CPU-Z Validator 3.1

1.36V με 3,80GHz, νομίζω εδώ είναι το καλύτερο. Η θερμοκρασία σε Full Load είναι οριακή 58-59C με IntelBurnTest.. (10 Τests). Πόσο μάλλον το καλοκαίρι δηλαδή..

Τελικά ούτε η H100 είναι επαρκής για να ψύξει τον 1090T για συχνότητες 4GHz...

το intel burn test σε τι stress level το ετρεξες ? standard, high, very high ? δοκιμασε να τρεξεις και ενα occt cpu ,linpack test

Download OCCT 4.3.2 / 4.3.3 Beta 1 Free - This application will let you benchmark and overclock your system components - Softpedia

και ξαναδες θερμοκρασιες ,φαινονται υψηλες. στο H100 ποσους ανεμιστηρες χρησιμοποιεις ,και σε τι ταχυτητα low medium ή high?

Link to comment
Share on other sites

Test.png

Με 6λεπτά έφτασε τους 63C το CPU που διαβάζει η μητρική...!!

Πραγματικά μάλλον ειναι το καλύτερο πρόγραμμα για Stability..

2 Ανεμιστηρες έχω βάλει στην H100 όπως λέει στις οδηγίες..

Και θερμοαγώγιμη έχω βάλει την Prolimatech PK-1 (που στα reviews είναι η TOP 1)

Την H100 την έβαλα όσο καλύτερα μπορούσα, και επίσης την έχω ρυθμισμένη στο τέρμα.

Link to comment
Share on other sites

Test.png

Με 6λεπτά έφτασε τους 63C το CPU που διαβάζει η μητρική...!!

Πραγματικά μάλλον ειναι το καλύτερο πρόγραμμα για Stability..

2 Ανεμιστηρες έχω βάλει στην H100 όπως λέει στις οδηγίες..

Και θερμοαγώγιμη έχω βάλει την Prolimatech PK-1 (που στα reviews είναι η TOP 1)

Την H100 την έβαλα όσο καλύτερα μπορούσα, και επίσης την έχω ρυθμισμένη στο τέρμα.

μια χαρα εισαι 49.5 μεγιστο στα cores , 63 ειναι το μεγιστο στο socket, την θερμοκρασια στα cores κοιτας. παντως περιμενα το Η100 καλυτερο. στον 1100τ με 1.39 load και 3840mhz ειχα 45 μεγιστο στα cores με μια noctua nh d 14 . απο οτι βλεπω στο occt το vcore σου σε load παει 1.46. κατεβασε κι αλλο το vcore και τρεξε occt για σταθεροτητα. επισης δοκιμασε την H100 με a.2 ανεμιστηρες σε push b.σε pull c. 4 ανεμιστηρες σε push n pull για να δεις πως αποδιδει καλυτερα. Ας πει τη γνωμη του καποιος αλλος κατοχος της H100 πιο ειναι το καλυτερο setup για χαμηλοτερες θερμοκρασιες Έγινε επεξεργασία από absolom
Link to comment
Share on other sites

image.png

Μείωσα το Voltage, αλλά δεν το μειώνω άλλο διότι σίγουρα θα μου κολλήσει.

Στα 5λεπτα δεν ξεπερνούσε τους 45C μετά όμως έφτασε 48... Στα Cores..

Είχα ακούσει πως στους Phenom X6 δεν μετράει σωστά ο σένσορας και είναι -10C προς τα κάτω..

Πάντως τα 4GHz είχα στόχο αλλά μάλλον δεν μπορει να είναι stable σε αυτήν την συχνότητα. :(

Link to comment
Share on other sites

image.png

Μείωσα το Voltage, αλλά δεν το μειώνω άλλο διότι σίγουρα θα μου κολλήσει.

Στα 5λεπτα δεν ξεπερνούσε τους 45C μετά όμως έφτασε 48... Στα Cores..

Είχα ακούσει πως στους Phenom X6 δεν μετράει σωστά ο σένσορας και είναι -10C προς τα κάτω..

Πάντως τα 4GHz είχα στόχο αλλά μάλλον δεν μπορει να είναι stable σε αυτήν την συχνότητα. :(

αν ειναι σταθερο ετσι μια χαρα , το -10 ισχυει αλλα για idle καταστασεις σε full load δειχνει κανονικα
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.