Jump to content



AMD OC Database


PGM

Recommended Posts

στα core μου έχουν πει το ιδανικό είναι max 70

το safe voltage από ότι είδα στο net λένε όχι περισσότερο από 1.5 δεν γνωρίζω καλά από o.c εάν μου έλεγες εσύ εάν γνωρίζεις θα ήμουν ευγνώμων

prime95 v25.11 (δοκίμασα intel burn test το πέρασε μετά από πολύ ώρα στρές για αυτό είπα μήπως έχει θέμα το prime)

intel burn test maximum

intel burn test ναι την τελευταία έχω 2.54

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να ξεπερνάς τους 63 στα cores και το 1.5 είναι για benching όχι για 24.7.

Σε κάθε περίπτωση δεν βλέπω το λόγο να κάνεις τέτοια πειράματα μέσα στο κατακαλόκαιρο και απ ότι δείχνουν τα temps, χωρίς aircondition στο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

μάλλον το έκανα stable στα 4.6 με 1.450 voltage, είναι πολλά αυτά τα voltage? για τι συχνότητα? τα temp είναι στο prime foul είναι σταθερά 63 βαθμούς και που και που τα fans ρίχνουν και στροφές.... εάν δε έχω πρόβλημα με temp θα ανεβάσω και φωτό από μητρική να είμαι σίγουρος εάν είναι καλο το overclock γιατί δεν γνωρίζω καλά :) από αυτά :p gamer είμαι

Link to comment
Share on other sites

μετά από ώρες σταθερό στα 4.577 κάπου εκεί χωρίς error's στο prime,max temps 63 cores 71 στο socket...με αυτά στη μητρική

DSC01463.jpg

DSC01464.jpg

DSC01465.jpg

ειναι σωστο το overclock που εκανα ειμαι κομπλε? γνώμες?

Βλέπω λάθος ή άφησες τον πολλαπλασιαστή στο x20;

Πρώτα ανεβάζεις τον πολλαπλασιαστή και μετά παίζεις με bus speed...

Link to comment
Share on other sites

Και 21 και 21.5 και πάει λέγοντας. Αυτό είναι το νόημα του ξεκλείδωτου επεξεργαστή. Έτσι θα έχεις πιο σταθερό overclock με λιγότερες παρενέργειες.

Αφού σταθεροποιηθείς σε κάποιο ικανοποιητικό multi, μπορείς να κάνεις fine tuning ανεβάζοντας το bus speed για να τσιμπήσεις κι άλλο σε επιδόσεις!

Link to comment
Share on other sites

στα core μου έχουν πει το ιδανικό είναι max 70

το safe voltage από ότι είδα στο net λένε όχι περισσότερο από 1.5 δεν γνωρίζω καλά από o.c εάν μου έλεγες εσύ εάν γνωρίζεις θα ήμουν ευγνώμων

prime95 v25.11 (δοκίμασα intel burn test το πέρασε μετά από πολύ ώρα στρές για αυτό είπα μήπως έχει θέμα το prime)

intel burn test maximum

intel burn test ναι την τελευταία έχω 2.54

Μετα απο αρκετο σκαλισμα στο cpu μου για ρευματα γενικοτερα βρηκα κατι που θα ενδειαφερει ολους μας! AstraL μπορεις να μου πεις σε ποσα βολτ δουλευει το cpu σε ακλοκαριστο? Αν προλαβω θα ανεβασω σε λιγο!

Link to comment
Share on other sites

τον 8350 εχω.... νομίζω stock στα 1.380 είναι δεν είμαι σίγουρος..τωρα μαθαίνω overclock

και μενα καπου εκει παιζει ο 8320 ετσι και αλλιως το ιδιο cpu ειναι ο πολλαπλασιαστης( και καλα) ειναι πιο ψηλα στημενος σε σενα !!

Link to comment
Share on other sites

το max σε prime test 62 τα cores και 70 στο socket ? πρέπει να έχω? και περίπου για 24/7 εάν έχω καλές θερμοκρασίες τα voltage 1.46 κτλ είναι πολλά?

εαν ενοοεις τα cores(package σε μενα) μεχρι 62 μια χαρα σε βλεπω εγω παιζω στα 4400 με 59 max με 1.46 full καρασταθερος περιπου για καθε μερα !!

τωρα απο κει και περα μη τρελενεσαι με τα 62 max αυτα τα βλεπεις μονο σε full stress !!

μεσα στα games πανω απο 45 δεν εχω δει ποτε και με τη καταραμενη ζεστη !!

Link to comment
Share on other sites

το πήγα στα 4.702 με λιγότερο από 1.45 max στο prime 63 :) εδώ φαίνεται εάν δεν γνωρίζεις μερικά πράγματα :) το αφήνω καμια ωρίτσα εάν είναι σταθερό το κρατάω ?

Έγινε επεξεργασία από AstraLgr
Link to comment
Share on other sites

και τέλος μετά από πολύ ώρα prime max temps στα core 63 για λίγη ώρα όμως φτάνει 66 και μετά το ρίχνει 63.... mobo 72 να τα κρατήσω έτσι ?η θα έχω προβλήματα μετά? είναι απόλυτα σταθερό στο prime με 1.45 voltage

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολυ ψαξημο βρηκα οτι η ταση που εχει σαν εργοστασιακη 1.33 ειναι για τουρμπομποστ! Τον δουλευω μολις με 1,15 βολτ χωρις μπλε οθονες! Στο 1,33 πηγαινε 4,5 αερα! Εαν κανω λαθος καπου πειτε μμ μην λεω μλκ! Τωρα δεν ξερω αν εχει σημασια η μητρικη μ! στα 3,5 εχω θερμοκρασια 36,7

post-7941-1416077647,8636_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.