Jump to content



Samsung DDR400 CL3


Vagouridis

Recommended Posts

Ας ξεκαθαρισουμε λιγο το θεμα με τις Samsung!!Δεν ειναι ολες οι TCC4 ιδιες...παιζει ρολο και το προηγουμενο γραμμα πριν απο την παυλα!! Παιζουν οι C-TCC4 , οι D-TCC4 kαι οι E-TCC4 ...οπως εσενα Vag ;) Απο οτι ξερω καλυτερα πανε οι C-TCC4 και ακολουθουν οι αλλες!!!Εγω εχω 2χ512 Samsung 3200 cl3 D-TCC4 και πανε στο nf-s μεχρι 212fsb DC με 2.5-4-4-8 και 3v ...αυτα λοιπον περι Samsung!!!:)

post-73-1416070573,1437_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Και αυτες που εχει ο Βαλαντης με 2.5-3-3-7, 2 στικ των 256ΜΒ πηγαινουν ανετα μεχρι 235-240FSB. και 2.8 ή 2.9 Volt(δεν θυμαμαι ακριβως)

Με 3.2 Volt και timings 3-4-4-8 bootaran στον μηχανημα του Endu στα 260.

Εχουν chips C-TCC4.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες οι καινουριες Samsung ειναι με τσιπακια Ε-TCCC ,οπως οι δικες σου Elpi ...μπορω να πω οτι πανε αρκετα καλα καμια σχεση με τις προηγουμενες μου αυτη την στιγμη τις εχω στο Εpox 8RDA3+ v2.1 2χ512 και τρεχουν error free στα 460 με 2.5-4-4-6 με 2.8v:D ...και πιστευω με λιγο ρευμα ακομα και ψησιμο θα πανε παραπανω!!!

Link to comment
Share on other sites

ουπςς.... εσενα ειναι διαφορετικες απο αυτες που εχω εγω!!!τεσπα... οσο για το καψιμο ξεκινα με ενα sandra burn in επιλεγοντας μονο το cache and memory bandwith και αστο καμια 300aria loops και μετα καμια 100αρια loops 3dmark01 ....και στο τελος βαλε ενα prime 95 και αστο για 2 ωρες περιπου ...απο κει και περα συνεχισε αυτην την διαδικασια και παιζε και κανα παιχνιδι (θελει χρονο η φαση και το αποελεσματα θα φανουν πιο μετα) εντωμεταξυ εννοειται οτι πριν αρχισεις να τις ανεβαζεις θα τις τσεκαρεις πρωτα με ενα mem-test για τυχον errors....!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αρχική απάντηση από mortisboy

Ας ξεκαθαρισουμε λιγο το θεμα με τις Samsung!!Δεν ειναι ολες οι TCC4 ιδιες...παιζει ρολο και το προηγουμενο γραμμα πριν απο την παυλα!! Παιζουν οι C-TCC4 , οι D-TCC4 kαι οι E-TCC4 ...οπως εσενα Vag ;) Απο οτι ξερω καλυτερα πανε οι C-TCC4 και ακολουθουν οι αλλες!!!Εγω εχω 2χ512 Samsung 3200 cl3 D-TCC4 και πανε στο nf-s μεχρι 212fsb DC με 2.5-4-4-8 και 3v ...αυτα λοιπον περι Samsung!!!:)

Έτσι λέω και έγώ ! Έχω 1χ256 Samsung μετ τα TCC4 και πάει 242 Error Free με 3.1v ! σε MemTest 1.1 2.5,3,3,7 και με λίγα λάθη 247 !! 1:1

:cool:

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις τι chipακια χρησιμοποιουν οι samsung pc3200 gold?

τις εβαλα προχθες σε μια αναβαθμιση που εκανα στο pc της κοπελας μου και εμεινα....

ετρεχαν error free με default ρευμα (2x512mb) 237 fsb 1:1 2,5-3-4-7 7.8u/sec - infinite turbo mode και ΡΑΤ enabled...!!!!

πανω σε μια P4C800 E-Deluxe που χε ξεμεινει.....

παρεα με ενα 2.4c....

και στηθηκε ενα γαματο pcακι απο το πουθενα....

μολις βρω χρονο θα την διωξω απο το σπιτι να παιξω λιγακι με ρευματακια και Sandres .....

ετσι οπως παει το πραγμα τη βλεπω τη δουλεια να της δινω τις δικες μου 1gb Hyper-x pc4000

και να τσιμπαω τις Samsung των 150 ευρω!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.