Jump to content



Εκλογές 2009 Poll & Thread.


greekfragma

Τι σκοπεύετε να ψηφίσετε στις εκλογές;  

138 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 733
  • Created
  • Last Reply
Αν ψηφίσεις, τί θα ψηφίσεις;

Αν είσαι δυσαρεστημένος με όλους ρίχνεις άκυρο. Το λευκό δηλώνει απάθεια, το να μη ψηφίσεις είναι ακόμα χειρότερο, το να ψηφίσεις ΛΑΟΣ από αντίδραση είναι τρεις φορές χειρότερο. Αν όλοι όσοι είναι δυσαρεστημένοι έριχναν άκυρο, μπορεί και κάτι να άλλαζε.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι δυσαρεστημένος με όλους ρίχνεις άκυρο. Το λευκό δηλώνει απάθεια, το να μη ψηφίσεις είναι ακόμα χειρότερο, το να ψηφίσεις ΛΑΟΣ από αντίδραση είναι τρεις φορές χειρότερο. Αν όλοι όσοι είναι δυσαρεστημένοι έριχναν άκυρο, μπορεί και κάτι να άλλαζε.

σε τι ακριβώς διαφέρει από το λευκό το άκυρο; Την ίδια άσφαιρη "διαμαρτυρία" ακριβώς δηλώνουν και τα 2.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος. Το λεύκο δηλώνει απάθεια, μιας και μετράνε υπέρ του πρώτου (εκτός αν το άλλαξαν). Το άκυρο δηλώνει ακριβώς αυτό, "είστε όλοι άκυροι και δε μου κάνετε και δείχνω την δυσαρέσκεια μου απέναντι σε όλους". Πώς μπορείς να το εκφράσεις αυτό διαφορετικά;

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος. Το λεύκο δηλώνει απάθεια, μιας και μετράνε υπέρ του πρώτου (εκτός αν το άλλαξαν). Το άκυρο δηλώνει ακριβώς αυτό, "είστε όλοι άκυροι και δε μου κάνετε και δείχνω την δυσαρέσκεια μου απέναντι σε όλους". Πώς μπορείς να το εκφράσεις αυτό διαφορετικά;

Αυτός που είναι απαθής τελείως μα τελείως δεν πάει να ψηφίσει, αυτός που πάει και ρίχνει έιτε άκυρο είτε λευκό και νομίζει οτι κάτι κάνει, τίποτα δεν κάνει. Τα λευκά και τα άκυρα δεν υπολογίζονται στα έγκυρα γι' αυτό και τα ποσοστά βγαίνουν μόνο επί των εκγύρων. Δλδ τα ποσοστά που έχουμε εδώ τώρα στο λαμπ πχ δεν είναι σωστά βάση του υπολογισμού στις εκλογές.

Link to comment
Share on other sites

Ενωμένη κυβέρνηση είναι η μόνη λύση (βλ. Γερμανία)...αν δεν ενωθούν τα 2 μεγάλα κόματα και ΜΑΖΙ να προχωρήσουν για το ΚΑΛΟ της Ελλάδος και οχι ο καθένας να κοιτά την πάρτη του και το δικό του κόμα..μόνο ενωμένοι θα κάνουμε δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

πως γίνετε όμως όλοι να είναι δυσαρεστημένοι με την κυβέρνηση και πάλι να βγαίνουν οι ίδιοι..?.?.?

μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος?:baby:

Νομιζεις οτι το lab ειναι "ολοι" ??? :p

Βγες μια βολτα οξω να δεις λαο με πρασινα/μπλε σημαιακια, να δεις ποιοι ειναι οι "ολοι".

Απο ατομα που εχουνε φαει/τρωνε ακομα ψωμακι, μεχρι ανιωθα ζωα που νομιζουνε οτι το πρασινο ειναι διαφορετικο απο το μπλε...

Link to comment
Share on other sites

Όλα άσφαιρα τα βλέπεις cherry, δώσε μας λοιπόν τα "σφαιρικά" φώτα σου.. Τι κάνει αυτός ο οποίος θεωρεί τα 4-5 μεγαλύτερα κόμματα ανίκανα να κυβερνήσουν την χώρα?

φεύγει από την χώρα

Link to comment
Share on other sites

Όλα άσφαιρα τα βλέπεις cherry, δώσε μας λοιπόν τα "σφαιρικά" φώτα σου.. Τι κάνει αυτός ο οποίος θεωρεί τα 4-5 μεγαλύτερα κόμματα ανίκανα να κυβερνήσουν την χώρα?

Πες μου εσύ Φάνη τι καλό μπορεί να κάνει το άκυρο. Επίσης θέλω να μου πεις τι κατάλαβε η κυβέρνηση με την αποχή διαμαρτυρίας από τις Ευρωεκλογές. Δεν λέω πως είναι άποψή σου πως η αποχή είναι διαμαρτυρία, αλλά αυτό λέγεται και ακούγεται συνέχεια. Και μη μου πείτε πως είναι λίγος ο χρόνος μετά τις Ευρωεκλογές για να μπορέσει να φανεί κάτι, γιατί από μεταρρυθμίσεις καλά τα πήγε από την πρώτη κι όλας μετά των Ευρωεκλογών.

Link to comment
Share on other sites

Ενωμένη κυβέρνηση είναι η μόνη λύση (βλ. Γερμανία)...αν δεν ενωθούν τα 2 μεγάλα κόματα και ΜΑΖΙ να προχωρήσουν για το ΚΑΛΟ της Ελλάδος και οχι ο καθένας να κοιτά την πάρτη του και το δικό του κόμα..μόνο ενωμένοι θα κάνουμε δουλειά...

καλύτερα να πάμε να αυτοκτονήσουμε ομαδικώς παρα να δούμε την χώρα να κυβερνείται από ΠΑΣΟΚ και ΝΔ.

Link to comment
Share on other sites

Καλέ μου φίλε, δεν μου απάντησες. Αν προσπαθείς να μου πεις ότι πρέπει να ψηφίσω ΚΚΕ, δεν θα το κάνω. Αν πάλι δεν προσπαθείς να μου πεις να ψηφίσω ΚΚΕ, ζητώ προκαταβολικά συγνώμη και ξαναρωτάω "Τι κάνει αυτός ο οποίος θεωρεί τα 4-5 μεγαλύτερα κόμματα ανίκανα να κυβερνήσουν την χώρα?"

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι δυσαρεστημένος με όλους ρίχνεις άκυρο. Το λευκό δηλώνει απάθεια, το να μη ψηφίσεις είναι ακόμα χειρότερο, το να ψηφίσεις ΛΑΟΣ από αντίδραση είναι τρεις φορές χειρότερο. Αν όλοι όσοι είναι δυσαρεστημένοι έριχναν άκυρο, μπορεί και κάτι να άλλαζε.

Πέστα χρυσέ μου άνθρωπε. Πές τα.

παρόλα αυτά όμως βλέπω και στο εδώ γκάλοπ πολλούς νμα ψηφίζουν πασόκ και νδ. μπράβο ρε μάγκες που έχετε balls of steel.

BTW η πιο ηλίθια λογική είναι του ψηφίζω πράσσινο να μην βγεί μπλέ....:rant::rant::wall::wall::wall::suicide:

Link to comment
Share on other sites

Καλέ μου φίλε, δεν μου απάντησες. Αν προσπαθείς να μου πεις ότι πρέπει να ψηφίσω ΚΚΕ, δεν θα το κάνω. Αν πάλι δεν προσπαθείς να μου πεις να ψηφίσω ΚΚΕ, ζητώ προκαταβολικά συγνώμη και ξαναρωτάω "Τι κάνει αυτός ο οποίος θεωρεί τα 4-5 μεγαλύτερα κόμματα ανίκανα να κυβερνήσουν την χώρα?"

Ψηφίζει κάποιο μικρότερο κόμμα που θα προσφέρει μία επιπλέον γνώμη στη βουλή.

Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοείται πως αυτό εγώ το λέω έτσι κι αλλιώς, εσύ με ξέρεις και το λαμβάνεις έτσι και καλά κάνεις. Δεν το λέω ανοιχτά όμως γιατί δεν έχω και πολύ όρεξη να σου πω την αλήθεια να μπαίνω σε συζητήσεις που πολλάκις πριν έχουν πάρει την τροπή που έχουν πάρει.

Αυτός λοιπόν που θεωρεί τα 4-5 μεγαλύτερα κόμματα ανίκανα να κυβερνήσουν τη χώρα, απλά κρίνει τα πράγματα λάθος. Αυτή είναι η πιο απλή απάντηση που μπορώ να σου δώσω και πιο σωστή κατ' εμέ. Ούτε να φύγεις από τη χώρα είναι λύση, όπου και να πας ο καπιταλισμός είναι ίδιος και εσείς που έχετε καταφύγει στο εξωτερικό το έχετε αντιληφθεί. Σε κάποια πράγματα διαφέρει οκ, είναι πιο μπροστά, αλλά όσον αφορά τα εργατικά τα πράγματα παντού τα ίδια είναι. Ούτε να απέχεις είναι σωστό, ούτε από τυφλή αντίδραση να ψηφίζεις σάκη και μάκη, ούτε τίποτα που δεν έχει σωστό πολιτικό κριτήριο. Αυτή είναι μόνη απάντηση που μπορώ να σου δώσω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός λοιπόν που θεωρεί τα 4-5 μεγαλύτερα κόμματα ανίκανα να κυβερνήσουν τη χώρα, απλά κρίνει τα πράγματα λάθος.

Δηλαδή εσύ είσαι σίγουρος ότι ένα από τα 4-5 πρώτα κόμματα είναι ικανό να κυβερνήσει;

Link to comment
Share on other sites

Αφου πρωτα σκοτώσουμε κανέναν απο τους 300 :zzz:

ναι αλλα να το κανουμε να φανει σαν ατυχημα.

Ψηφίζει κάποιο μικρότερο κόμμα που θα προσφέρει μία επιπλέον γνώμη στη βουλή.

συνηθως τα μικρα κομματα που προσπαθουν απεγνωσμενα να μπουν στη βουλη το κανουν για να παρουν τις επιχορηγησεις εκατομμυριων και οχι για να πουν τις 4 επιπλεων γνωμες

Πέστα χρυσέ μου άνθρωπε. Πές τα.

παρόλα αυτά όμως βλέπω και στο εδώ γκάλοπ πολλούς νμα ψηφίζουν πασόκ και νδ. μπράβο ρε μάγκες που έχετε balls of steel.

BTW η πιο ηλίθια λογική είναι του ψηφίζω πράσσινο να μην βγεί μπλέ....

μα πως αλλιως θα παρουν καινουρια καρτα γραφικων που τους υποσχεθηκε ο μπαμπας τους?

http://www.youtube.com/watch?v=zYwxCz6qeWk

Δηλαδή εσύ είσαι σίγουρος ότι ένα από τα 4-5 πρώτα κόμματα είναι ικανό να κυβερνήσει;

φαντασου να παιρναν ολα απο ενα 15-20% ποσοστο να δουμε αν θα μπορουσε η εκαστοτε κυβερνηση να αλλαζει τους νομους οπως τη συμφερουν.

να γιατι υπαρχει αυτο το φασιστικοτατο +40 εδρες μπονους

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.