Jump to content



Εκλογές 2009 Poll & Thread.


greekfragma

Τι σκοπεύετε να ψηφίσετε στις εκλογές;  

138 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

εγώ σκεφτόμουν να ψηφίσω οικολόγους πράσινους αλλα φοβάμαι πως άμα βγούν θα απαγορέψουν την χρήση υπολογιστών για gaming και torrent γιατί καίνε πολύ ρεύμα :(

πάντως μια ταπεινή μου γνώμη είναι πως φταίμε κι εμείς λιγουλάκι για τους ανίκανους που είναι πάνω:haha: (ολίγον offtopic)

άντε παπαρήγα! βουρ στον πατσά (μέχρι και τα sex shop προετοιμάστηκα για το κόκκινο κόμμα "βλέπε funny pictures") πάλι offtopic

στην πλακα το λέω χωρίς να παρεξήγηση..

πάντως εγώ θα ψηφίσω ανάλογος με πρώτο κριτήριο το χρώμα (πάντως πράσινο και μπλε έπηξε το μάτι μου).

ένα χρώμα που μου αρέσει είναι το μαύρο αλλα οι μονοι που το έχουν είναι οι αναρχικοί.. που οι οποιοι δεν έχουν κόμμα :(

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 733
  • Created
  • Last Reply
εγώ σκεφτόμουν να ψηφίσω οικολόγους πράσινους αλλα φοβάμαι πως άμα βγούν θα απαγορέψουν την χρήση υπολογιστών για gaming και torrent γιατί καίνε πολύ ρεύμα :(

πάντως μια ταπεινή μου γνώμη είναι πως φταίμε κι εμείς λιγουλάκι για τους ανίκανους που είναι πάνω:haha: (ολίγον offtopic)

άντε παπαρήγα! βουρ στον πατσά (μέχρι και τα sex shop προετοιμάστηκα για το κόκκινο κόμμα "βλέπε funny pictures") πάλι offtopic

στην πλακα το λέω χωρίς να παρεξήγηση..

πάντως εγώ θα ψηφίσω ανάλογος με πρώτο κριτήριο το χρώμα (πάντως πράσινο και μπλε έπηξε το μάτι μου).

ένα χρώμα που μου αρέσει είναι το μαύρο αλλα οι μονοι που το έχουν είναι οι αναρχικοί.. που οι οποιοι δεν έχουν κόμμα :(

Βρε το διαβάζω έτσι, το διαβάζω γιουβέτσι, τίποτα. Νόημα δεν βγάζω, και κανονικά έπρεπε να είχα διαγράψει το πόστ σου, οχι για κανένα αλλο λόγο, αλλα για να σε προστατέυσω...*

Η ταπεινή σου γνώμη που σου λέει πως φταίμε και εμείς λιγουλάκι, είναι η ίδια που απερίσκεπτα ψηφίζει το πρώτο χρώμα που της κάθεται στο μυαλό; Και ύστερα απο αυτό περιμένεις να σε πάρει κανείς σοβαρά...;

* Αν δεν καταλαβαίνεις απο τι, περίμενε και θα δείς... :dots:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ για την αποχή....δεν είναι λύση...Πολιτικοποιημένοι οφείλουμε να είμαστε όλοι....Το πρόβλημα με την ελληνική πολιτική είναι ότι οι εκλογές αποτελούν ένα πανηγυράκι και όπως καταλαβαίνουμε είναι στην ελληνική φύση να αρέσκεται σε τέτοιες εκδηλώσεις. Οι μέρες είναι και θα είναι δύσκολες και πριν και μετά τις εκλογές...Να μου πεις όσα χρόνια ζω αυτό ακούω αυτό βιώνω...Πληρώνω κανονικά τους φόρους μου, είμαι νομοταγής πολίτης με σεβασμό στους θεσμούς όμως η δημοκρατία που ήρθε στην ελλάδα μετά την χούντα καταχράστηκε τα πάντα. Δημοκρατια=δύναμη στον λαό...Νιώθω να μην είναι τίποτα στο χέρι μου όμως. Στην Ελληνική δημοκρατία νιώθω το ίδιο εγκλωβισμένος όπως πιστεύω θα ήταν και σε μια χούντα...μόνο ότι μπορώ να εκφράζω την γνώμη μου εδώ (κάτι είναι και αυτό αλλά δεν αρκεί). Κανεις δεν μου εχει αποδείξει ότι αξίζει ή και αν αξίζουν μερικοί χάνονται στην ολη λογική του παραλόγου που επικρατεί...Τι να ψηφίσω; Έχω δύναμη; Νιώθω ότι αυτό είναι ψευδαίσθηση που λέγεται καθε φορά τέτοιες μέρες....Νιώθω εγκλωβισμένος / αποκλεισμένος .... Πως το 80% των Ελλήνων δεν βλέπει μέλλον και όμως θεωρούμαστε ώριμοι και ψηφίζουμε αυτούς που ψηφίζουμε. Η πλειοψηφία επικρατεί και εκλέγει την εκάστοτε κυβέρνηση....Η πλειοψηφία είναι δυσαρεστημένη...και εγώ που δεν τους ψήφισα και είμαι δυσαρεστημένος, Που να στραφώ; που να δω φώς; Θεωρώ ότι τα θέλω μου και η ελευθερία μου ως άτομο συρρικνώνονται συνεχώς....Τι να κάνω; Εγώ νιώθω φηφίζοντας κάτι άλλο [που δεν με αντιπροσωπεύει πλήρως] ότι κάνω το καθήκον μου...αλλά μονίμως είμαι η εκλογική μειοψηφία. Σε ερευνες (γκάλοπ) όμως η πλειοψηφία, όπως και γω , πιστεύει ότι δεν θα αλλάξει τίποτα...άρα που, τι, πως;

εντωμεταξύ να σημειώσω τις τραγικές διαφορές σε ηλικίες >55 και <55 .... του πατέρα μου αν του πω ότι θα ψηφιζα πασοκ το λιγότερο να με αποκληρώσει αλλά επειδή δεν εχουμε και περιουσία τον ευνουχισμό φοβάμαι...δεν του αλλάζω τα μυαλά όμως ...το ΠΑΣΟΚ τον έδιωξε εκεί που δούλευε μένωντας χωρίς δουλειά έχοντας 3 παιδιά .... Του έχω πει άπειρες φορές ότι "δεν πρέπει να ψηφίζετε έτσι" ή μάλλον "και καθόλου να μην ψηφίζετε (που πάτε και ξημερώνετε στα εκλογικα κέντρα πριν καν ανοίξουν, όπως στις τράπεζες)" ...αλλάζεις στον γέροντα/γριά μυαλά ; δεν γίνεται ...

Και κάτι τελευταίο .... τα χρήματα που πέρνουν τα κόμματα λόγω εκλογών όποιος βρει τα στοιχεία μπορεί να κάνει τον κόπο να τα ποστάρει; Και σε περίπτωση μη αυτοδυναμίας και νέων εκλογών τι γίνεται ; νέες "επιδοτήσεις" θα δωθούν;

Link to comment
Share on other sites

Προταση , γιατι δεν νοικιαζουμε 300 βουλευτες απο την απω ανατολη , κορεα , σιγκαπουρη και γενικοτερα απο τα μερη εκεινα για 8 χρονια να μας ξηγησουν το ονειρο μηπως και σωθουνε τα οικονομικα του κρατους? Δεν εχει νοημα αλλη σπαταλη στους μακακες αυτους ειναι σαν να εχεις μια επιχειρηση και να προσλαμβανεις τους ηλιθιους της γειτονιας δλδ ελεος:...: δεν προχωραει ετσι αλλο το πραμα δεν τσουλαει ρε παιδι μου

Link to comment
Share on other sites

Πω πω 31 ψήφοι και ήδη φαίνεται ότι βαδίζουμε για άλλη μια φορά προς βόθρον....Μόνη ελπίδα το "ΑΛΛΟ".....

εντωμεταξύ να σημειώσω τις τραγικές διαφορές σε ηλικίες >55 και <55 .... του πατέρα μου αν του πω ότι θα ψηφιζα πασοκ το λιγότερο να με αποκληρώσει αλλά επειδή δεν εχουμε και περιουσία τον ευνουχισμό φοβάμαι...δεν του αλλάζω τα μυαλά όμως ...το ΠΑΣΟΚ τον έδιωξε εκεί που δούλευε μένωντας χωρίς δουλειά έχοντας 3 παιδιά .... Του έχω πει άπειρες φορές ότι "δεν πρέπει να ψηφίζετε έτσι" ή μάλλον "και καθόλου να μην ψηφίζετε (που πάτε και ξημερώνετε στα εκλογικα κέντρα πριν καν ανοίξουν, όπως στις τράπεζες)" ...αλλάζεις στον γέροντα/γριά μυαλά ; δεν γίνεται ...

Δυστυχώς εγώ αυτό που βλέπω μόνο τραγικές διαφορές δεν είναι. Όταν οι νεολαίοι θέλουν να βγει το "έτερον μισό" ποια είναι η διαφορά; Η διαύγεια σκέψης και επιλογής; Ο πατέρας σου (γενικά) μπορεί να μην ξαναψηφίσει ΝΔ σε αυτές τις εκλογές. Αυτό όμως που πρέπει να κάνεις εσύ (και πάλι γενικά μιλώντας) είναι να μην ψηφήσεις ούτε το ΠΑΣΟΚ. Το να βλέπεις διαφορές και ελπίδες εκεί που δεν υπάρχουν ζημιώνει περισσότερο. "Σε κατεβάζω ρε άχρηστη κυβέρνηση, γιατί δεν μου κάνεις, και ανεβάζω την άλλη κυβέρνηση που αποδείχτηκε εξίσου άχρηστη στο παρελθόν".

-Πως καλέ; Πως μου τό πες αυτό; Έχει νεότερα από τότε πρόσωπα και ιδέες; Ναι...μην αφοδεύσω τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω οτι στις 31 ψήφους μόνο ρεαλιστικά δεν είναι τα αποτελέσματα. Όλοι το ξέρουμε οτι οι 2 πάλι θα είναι πρώτος και δεύτερος. Το θέμα είναι πόσο δυνατοί ή όχι θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

τι να πω...τι να ξαναεκλεγεί ο μπούλης τι να βγεί ο junkie...τα ίδια σκ@τ@ είναι και οι δύο..αλλά απ΄ την άλλη ποιον να ψηφήσεις?? τα ίδια παντελάκι μου τα ίδια παντελή μου...πάντως πιστεύω εδώ που φτάσαμε άν αλλάξει το κυβερνών κόμμα, ειδικά τώρα που ακόμα ΔΕΝ έχουν φανεί τα σημάδια της κρίσης, θα υπάρξει σοβαρό πρόβλημα και μακροχρόνιο...τώρα δεν ξέρω αν ελπίζουν σε αυτό οι του ΠΑΣΟΚ αλλά αν αρχίσουν να αλλάζουν και να προστίθονται άλλες τακτικές αντιμετώπισης της κρίσης και γενικώς των επιπτώσεων που έχει στο κοινωνικό τομέα τότε θα έχουμε σοβαρό πρόβλημα ...τώρα θα μου πείς να μείνω με τους "ΝΔ για μια ελλάδα new"?!?

:hang3:μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...:hang3:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω να πω ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ στον Πρωθυπουργο της χωρας.

Διαλεξε ακριβως το ΣΚ που θα ΛΕΙΠΩ Γερμανια για ταξιδακι αναψυχης...

@στα δι@λ@..... Καραγκιοζηδες ολοι....

Ασε ρε μλκ... Κι εγω στα ιδια με σενα πεφτω... Δεν γινοτανε να τις κανουνε 2 ΣΚ πιο μετα... Μπραβο θα τους ελεγα!!

Καραγκιοζηδες...

Μοναδικη τους ελπιδα για "εξιλεωση" ο 2ος γυρος (με γιαουρτι και μπολικες πατατες :p )

Link to comment
Share on other sites

Παίδες εγω θα ήθελα λίγη ενημέρωση σχετικά με τον εκλογικό νόμο που θα ισχύει στις επικείμενες εκλογές. Εχω την εντύπωση πως θα είναι διαφορετικός από εκείνο των προηγούμενων εκλογών, ο οποίος είχε την παρακάτω χυδαιότητα :

Εστω ότι καταμετρούνται οι ψήφοι στο εκλογικό κέντρο Μπερδίκλαβας και έχουμε τα παρακάτω αποτελέσματα :

Κυνηγοί : 100 ψήφοι

ΝΔ : 30

ΠΑΣΟΚ : 25

ΚΚΕ : 20 κ.τ.λ.

Σε αυτή την περίπτωση οι ψήφοι των Κυνηγών θα προστεθούν στις ψήφους της ΝΔ.

Αν δηλ. κάποιο κόμμα δε μπαίνει στη βουλή βάσει των ψήφων που πήρε σε εθνικό επίπεδο(<3%), αυτόματα οι ψήφοι του πηγαίνουν στο κόμμα που συγκέντρωσε τις περισσότερες ψήφους στο ίδιο εκλογικό κέντρο, αλλά τυγχάνει να μπαίνει στη βουλή(>3%).

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11378&subid=2&pubid=40187

-Διατηρείται το «πλαφόν» του 3% για την είσοδο των κομμάτων στη Bουλή.

Aπό τις 300 έδρες, οι 260 μοιράζονται αναλογικά σε όλα τα κόμματα που έχουν περάσει το «φράγμα» του 3% για την είσοδό τους στη Bουλή.

-Oι υπόλοιπες 40 έδρες παραχωρούνται όλες στο πρώτο κόμμα που πλειοψήφησε στις εκλογές, ουσιαστικά προκειμένου να σχηματιστεί αυτοδύναμη κυβέρνηση.

Όπως καταλαβαίνετε οι αξιότιμοι κύριοι που μας κυβερνούν έχουν τόσο ακονισμένα νύχια, που δύσκολα ξεγραπώνονται από την εξουσία. Στην ουσία ενας πολίτης που ψηφίζει ενα μικρό κόμμα (για διαμαρτυρία, από προσωπική επιλογή ή ότι άλλο), βλέπει τη ψήφο του να πηγαίνει σε ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ:hang2:

Προφανώς όποιος θεωρεί ότι κάτι εχω παρανοήσει, καλείται να με διορθώσει asap.

Το σημαντικότερο όμως θεωρώ πως είναι να μάθουμε αν ισχύει ο ίδιος νόμος.

Αν οχι, θα πρέπει να αποσαφηνίσουμε την τύχη που επιφυλάσσει ο καινούριος νόμος στα μικρά κόμματα για να ξέρουμε πως θα ψηφίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πλαφόν του 3%, έχει αναφερθεί πολλάκις, ότι είχε μπει για να μην βγει ανεξάρτητο τουρκικό κόμμα, από την Θράκη. Πλέον κόβει τις ορέξεις κι άλλων λαών. Όσο ρατσιστικό κι αν ακούγεται αυτό, με τους γείτονες που έχουμε, είμαι υπέρ του μέτρου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. συμφωνείς ότι η παρακάτω πρόταση είναι διατυπωμένη ορθά, και εξακολουθείς να είσαι υπερ του μέτρου ;

Στην ουσία ενας πολίτης που ψηφίζει ενα μικρό κόμμα (για διαμαρτυρία, από προσωπική επιλογή ή ότι άλλο), βλέπει τη ψήφο του να πηγαίνει σε ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ:hang2:

Εγω διαφωνώ κάθετα και οριζόντια, λαμβάνοντας υπ' οψιν και αυτό που λες περί τουρκικού κόμματος. Σεβαστό και καταννοητό βέβαια να είναι βαρύνουσας σημασίας για πολλούς.

Απλά θεωρώ ότι είναι ενα ακόμα κουτσούρεμα στην κουτσουρεμένη (πόσο πια) δημοκρατία μας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.