Jump to content



Εκλογές 2009 Poll & Thread.


greekfragma

Τι σκοπεύετε να ψηφίσετε στις εκλογές;  

138 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 733
  • Created
  • Last Reply

Πιστευω ότι αν κατέβει ένα εντελώς νέο κόμμα στις εκλογές με νέες απόψεις, νέα πρόσωπα, σοβαρά και αξιόπιστα, με τον αντίστοιχο αρχηγό και υπάρχει και αντίστοιχο χρήμα από πίσω για να το στηρίξει, πολύ μα πάρα πολύ άνετα έριχνε και τα δύο κόμματα που είναι πάνω.

Έχει δει τοση βρωμιά ( για να μην πω τπτ άλλο) ο Ελληνας που αν του προσφέρεις κάτι καθαρό και γυαλιστερο όχι μόνο θα το αρπάξει, αλλά θα προσπαθήσει να το φάει κιόλας:p

Σαφώς κάτι τέτοιο δεν γίνεται μέσα σε ένα μήνα αλλά υποθετικά μιλάμε έτσι και αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Ποια Στελλα?

Αυτην που "μοιραζε το CD της στους κουκουλοφορους για να μην σπασουν το Hummer της"?

ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΤΕΛΛΑ.

Πιστευω ότι αν κατέβει ένα εντελώς νέο κόμμα στις εκλογές με νέες απόψεις, νέα πρόσωπα, σοβαρά και αξιόπιστα, με τον αντίστοιχο αρχηγό και υπάρχει και αντίστοιχο χρήμα από πίσω για να το στηρίξει, πολύ μα πάρα πολύ άνετα έριχνε και τα δύο κόμματα που είναι πάνω.

Έχει δει τοση βρωμιά ( για να μην πω τπτ άλλο) ο Ελληνας που αν του προσφέρεις κάτι καθαρό και γυαλιστερο όχι μόνο θα το αρπάξει, αλλά θα προσπαθήσει να το φάει κιόλας:p

Σαφώς κάτι τέτοιο δεν γίνεται μέσα σε ένα μήνα αλλά υποθετικά μιλάμε έτσι και αλλιώς.

τι θα πρεπε να εχει ενα νεο κομμα για θεωρηθει καλο απο ενα μεγαλο ποσοστο?

Link to comment
Share on other sites

τι σε κανει να το πιστευεις αυτο?

Όλοι ειναι ενοχοι μέχρι αποδείξεως του εναντίον... Οι μισοί αποδείχθηκαν ένοχοι ήδη εδω και χρόνια, οπότε τι μας μένει; Τα "medrano"...

Τι χειρότερο μπορεί να καταφέρουν..;

Πιστευω ότι αν κατέβει ένα εντελώς νέο κόμμα στις εκλογές με νέες απόψεις, νέα πρόσωπα, σοβαρά και αξιόπιστα, με τον αντίστοιχο αρχηγό και υπάρχει και αντίστοιχο χρήμα από πίσω για να το στηρίξει, πολύ μα πάρα πολύ άνετα έριχνε και τα δύο κόμματα που είναι πάνω.

Έχει δει τοση βρωμιά ( για να μην πω τπτ άλλο) ο Ελληνας που αν του προσφέρεις κάτι καθαρό και γυαλιστερο όχι μόνο θα το αρπάξει, αλλά θα προσπαθήσει να το φάει κιόλας:p

Σαφώς κάτι τέτοιο δεν γίνεται μέσα σε ένα μήνα αλλά υποθετικά μιλάμε έτσι και αλλιώς.

Ουτοπικό. Οχι γιατι δεν υπάρχουν αξιόλογοι ανθρώποι ικανοί να βγάλουν την Ελλάδα απο το τέλμα, αλλα επειδη δεν υπάρχουν αξιόλογοι ψηφοφόροι. Οι μισοί ειναι μεσήλικες που ψηφιζουν αυτους που ψηφιζαν πριν την μεταπολίτευση, ετσι, επειδη εχουν συνηθίσει ή επειδή κατάγεται απο το χωριό του προπάππου τους και οι αλλοι μισοι δεν δινουν δεκάρα και ψηφίζουν βασει χρώματος και κοιτάνε πως να την "κάνουν" τριήμερο...

Εδιτ: Ηδη, το 20% της δημοσκόπησης ειναι στο λευκό, στο ακυρο και στην κοπάνα...

Link to comment
Share on other sites

Ουτοπικό. Οχι γιατι δεν υπάρχουν αξιόλογοι ανθρώποι ικανοί να βγάλουν την Ελλάδα απο το τέλμα, αλλα επειδη δεν υπάρχουν αξιόλογοι ψηφοφόροι. Οι μισοί ειναι μεσήλικες που ψηφιζουν αυτους που ψηφιζαν πριν την μεταπολίτευση και οι αλλοι μισοι δεν δινουν δεκάρα και ψηφίζουν βασει χρώματος και κοιτάνε πως να την "κάνουν" τριήμερο...

Βρε ακόμα και κατεργάρηδες να ήτανε οι άνθρωποι της νέας παράταξής στην οποία αναφερόμαστε, αν είχανε 15-20 αξιόλογες έστω και φαινομενικά προτάσεις, τις παρουσιάζανε με κάποια σοβαρότητα και με μια βαρβάτη οικονομική ενίσχυση, θα είχανε μια συνταγή καταλυσης του δικομματισμου.

Αυτός ο τόπος έχει φάει τόσο σαπίλα που αν του δείξεις τώρα έστω και κάτι φρέσκο και υποσχόμενο ( και προπάντων οχι μπλε και πράσινο :p), και να μην είναι στην πραγματικότητα θα το ψηφίσει.

Link to comment
Share on other sites

Βρε ακόμα και κατεργάρηδες να ήτανε οι άνθρωποι της νέας παράταξής στην οποία αναφερόμαστε, αν είχανε 15-20 αξιόλογες έστω και φαινομενικά προτάσεις, τις παρουσιάζανε με κάποια σοβαρότητα και με μια βαρβάτη οικονομική ενίσχυση, θα είχανε μια συνταγή καταλυσης του δικομματισμου.

Αυτός ο τόπος έχει φάει τόσο σαπίλα που αν του δείξεις τώρα έστω και κάτι φρέσκο και υποσχόμενο ( και προπάντων οχι μπλε και πράσινο :p), και να μην είναι στην πραγματικότητα θα το ψηφίσει.

Δεν κατάλαβες. ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ να δουμε κατι καινούριο και υποσχόμενο. Γι αυτο ειμαστε αξιοι της μοιρας μας. Αν το θέλαμε εστω και στο ελάχιστο, ηταν εδω και χρόνια στο χέρι μας να το αλλάξουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες. ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ να δουμε κατι καινούριο και υποσχόμενο. Γι αυτο ειμαστε αξιοι της μοιρας μας. Αν το θέλαμε εστω και στο ελάχιστο, ηταν εδω και χρόνια στο χέρι μας να το αλλάξουμε...

Δεν θέλουμε η δεν αξίζουμε; Γιατί αν σηκώσουμε ένα poll για το "αν θεωρείτε τα δύο μεγάλα κόμματα άξια να κυβερνήσουν, ναι ή οχι", είμαι σίγουρος θα έχουμε 100% στο όχι.

Η θέληση υπάρχει, το σωστό μέσο/κόμμα δεν υπάρχει. Και ναι σε αυτό φταίμε και μεις που με τον ωχαδελφισμό μας τους αφήνουμε να κάνουν ότι γουστάρουν. Αν είχαμε μια καλή επιλογή θα την προτιμούσαμε από την Χ κακιά ή την Υ χειρότερη. ( όπου Χ και Υ συμπληρωστε Ν.Δ ή ΠΑΣΟΚ με όποια σειρά σας εκφράζει).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Winters αφού ρωτάς εμένα να σου απαντήσω....Ψήφισα "ΑΛΛΟ" και 99% αυτό θα κάνω και στις εκλογές. Ποιο άλλο; Δεν έχω ιδέα;

Αλλά, αλλά για πείτε μου και κάτι. ΠΟΙΟΣ έχει βάλει υποψηφιότητα για βουλευτής όλα αυτά τα χρόνια που έχετε γνωρίσει τα πολιτικά δρώμενα, ο οποίος να το έκανε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ για να ΒΟΗΘΗΣΕΙ τον τόπο του, και όχι για το προσωπικό του συμφέρον; Πείτε μου έναν. Αυτός όμως που θα μου πείτε να μην έχει παραιτηθεί κακήν κακώς και να μην ανήκει στην ιδιάζουσα περίπτωση των καλλιτεχνών. Και μην μας τα πρήζετε με δήθεν ιδεολογίες και κουραφέξαλα. Οι ιδεολογίες είναι για τους ψηφοφόρους. Απο κει και πάνω δεν υπάρχει διαχωρισμός.

Και επίσης καλά θα είναι να μην μετατρέψουμε το thread σε ΣΑΣ ΔΕΙΧΝΩ ΤΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΕΤΕ posts....

@winters και πάλι..

Ποια κρίση ρε παιδιά; Ποιος υπαγορεύει την κάθε κρίση; Τόση αφέλεια; Δεκαετίες τώρα που μικρομεσαίες επιχειρήσεις κλείνουν και η δύναμη μεταφέρεται σε Βουλγαρία κτλ, δεν υπήρχε κρίση; Η ξαφνικά ΟΤΑΝ έπρεπε να το μάθει-πάθει και η "Ελλάδα"...(Η Αθήνα με συγχωρείτε....), αποφασίσαμε να πανικοβληθούμε;

Και τέλος πάντων, όποια κρίση, όπως μας παρουσιάζεται το γνωρίζετε ότι είναι πλήρως κατευθυνόμενη. Δεν είναι το πολιτικό σύστημα-πολιτικοί που κερδίζουν, αλλά το τραπεζικό. Το οποίο δεν περιορίζεται εντός Ελληνικών συνόρων.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά, αλλά για πείτε μου και κάτι. ΠΟΙΟΣ έχει βάλει υποψηφιότητα για βουλευτής όλα αυτά τα χρόνια που έχετε γνωρίσει τα πολιτικά δρώμενα, ο οποίος να το έκανε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ για να ΒΟΗΘΗΣΕΙ τον τόπο του, και όχι για το προσωπικό του συμφέρον; Πείτε μου έναν. Αυτός όμως που θα μου πείτε να μην έχει παραιτηθεί κακήν κακώς και να μην ανήκει στην ιδιάζουσα περίπτωση των καλλιτεχνών. Και μην μας τα πρήζετε με δήθεν ιδεολογίες και κουραφέξαλα. Οι ιδεολογίες είναι για τους ψηφοφόρους. Απο κει και πάνω δεν υπάρχει διαχωρισμός.

Και επίσης καλά θα είναι να μην μετατρέψουμε το thread σε ΣΑΣ ΔΕΙΧΝΩ ΤΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΕΤΕ posts....

Αρης Σταθάκης.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ γισ τον Άρη Σταθάκη...........ας μην ξεχνάμε όμως οτι αν βουτήξεις μέσα στα σκ@τά ή θα λερωθείς ή θα σιχαθείς και θα φύγεις άρον άρον....όπως και έκανε.

είναι τόσο τέλεια φτιαγμένο το σύστημα ωστέ οι καλοί είτε καταβροχθίζονται είτε αφομιώνονται.

το οτι η Κανέλλη είναι μια έξοχος και περίτεχνη γλωσσοπλάστης είναι γνωστό.............

ποιος μου εγγυάται όμως οτι με βάση τα λόγια της θα συμβαδίσουν και οι πράξεις της τη στιγμή που θα έχει ονείρωξη με τον Στάλιν.

Link to comment
Share on other sites

Είναι οι πρώτη φορά που θα κληθώ να ψηφίσω (στις Ευρωεκλογές ήμουν διακοπές...) και, δεν ξέρω αν το ανέφερε και κάποιος άλλος, αλλά από τις επιλογές του poll λείπει η "μούτζα". Αρνούμαι να σπαταλήσω ακόμα και το στυλό για πάρτη τους.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ γισ τον Άρη Σταθάκη...........ας μην ξεχνάμε όμως οτι αν βουτήξεις μέσα στα σκ@τά ή θα λερωθείς ή θα σιχαθείς και θα φύγεις άρον άρον....όπως και έκανε.

είναι τόσο τέλεια φτιαγμένο το σύστημα ωστέ οι καλοί είτε καταβροχθίζονται είτε αφομιώνονται.

το οτι η Κανέλλη είναι μια έξοχος και περίτεχνη γλωσσοπλάστης είναι γνωστό.............

ποιος μου εγγυάται όμως οτι με βάση τα λόγια της θα συμβαδίσουν και οι πράξεις της τη στιγμή που θα έχει ονείρωξη με τον Στάλιν.

ρε συ σορρυ,αλλα ακουω συνεχεια για το κκε και τον σταλιν

πραγματικα εψαξα και δεν βρηκα καπου που να λενε για τον σταλιν.:crazy:

ο οποιος σταλιν ειναι ο διδιμος αδερφος του χιτλερ.

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε να μην έχει παραιτηθει ΚΑΚΗΝ ΚΑΚΩΣ... κάτι το οποίο ισχύει στην περίπτωση του...

Ναι αλλά και σένα το ερώτημά σου είναι καθοδηγούμενο και σε σπρώχνει να πεις "κανένας"... μα αν ήταν λογικός κάποιος άνθρωπος, εννοείται ότι θα έφευγε κακήν-κακώς από την ενεργή πολιτική, γιατί δεν θα μπορούσε να επιβιώσει ηθικά... όπως έκανε και ο Σταθάκης και αυτό είναι που τον κάνει άξιο σε σχέση με άλλους που έχουν περάσει...

Τέσπα, εμένα η λογική μου λέει, ότι πρώτον οι εκλογές ήταν λάθος που γίνονται τώρα, γιατί όταν βλέπεις τον καπετάνιο να πηδάει κακήν κακώς στην θάλασσα να σωθεί, τι θα κάνουν οι μούτσοι που είμαστε εμείς, θα πνιγούμε αφού δεν μπορούμε να πηδήξουμε...? Όταν ο αρχηγός του κράτους είναι κότα, εμείς είμαστε τα κλωσόπουλα... Ύστερα στην περίπτωσή μας, κλώσα στην θέση της κλώσας θέλει να γίνει μια άλλη κότα, αλλά επειδή έχει ονομασία προέλευσης από κοκόρι, νομίζει ότι θα κάνει την διαφορά... αμ δε... όποιος και να γίνει αρχηγός κράτους, αν δεν είναι έτοιμος να γίνει ο πιο αντιπαθητικός άνθρωπος στην μεταπολίτευση και να πάει κόντρα σε όλα τα συμφέροντα του απλού κόσμου και του χρήματος, η Ελλάδα θα συνεχίζει να είναι ξεχαρμάνιασμα, για όλους τους γόνους διάσημων οικογενειών που στην βαρεμάρα τους, αποφασίζουν να παίξουν simcity με μας...

Τέλος, αυτοί που έχουν πραγματικά την δύναμη στα χέρια τους, σε ένα μήνα θα αποδείξουν για άλλη μια φορά πόσο ανίκανοι είναι να την χειριστούν και πόσο ικανά υποχείρια είναι... η μαγκιά δεν είναι να τα χώνεις επί μια 4ετία στον δείνα και τον τάδε, αλλά μόλις υπάρχει 0.0000001% πιθανότητα, να σου εξυπηρετήσει κάποιο συμφέρον σου να ρίχνεις ξαφνικά τις ελπίδες σου επάνω του... ε, τι να κάνουμε, το συμβόλαιο με τον διάολο έχει και μικρά γράμματα, αλλά δεν τα "διαβάζει" κανείς...

Πάντως η αποχή είναι λάθος και όσοι ψηφίσουν, να κάτσουν κάτω πριν το κάνουν και να κάνουν μια ιστορική αναδρομή στην ζωή τους (όχι πολιτικά, αλλά κοινωνικά, δηλαδή πως ζούσαν και πως ζουν τώρα), αλλά και στην ζωή των άλλων συνανθρώπων τους που είναι γύρω τους... μην ξεχνάμε ότι η ψήφος μας ή μη, δεν έχει μόνο αντίκτυπο σε μας, αλλά και στους γύρω μας...

Link to comment
Share on other sites

Όλα στραβά γίνονται σε αυτή τη χώρα.

Αντι του Σουφλιά βγήκε ο Καραμανλής

Αντι του Βενιζέλου ο Παπανδρέου

Αντι του Κουβέλη ο Τσίπρας

Και η Παπαρήγα έπρεπε να είχε αποχωρήσει εδ'ω και χρόνια και τη θέση της να την είχε πάρει η Κανέλλη

Και φυσικά οι λόγοι για τους οποίους εκτυλίχθηκαν έτσι τα πράγματα, και στις 4 περιπτώσεις, είναι ηλίθιοι.

Ελλάς FTW

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.