Jump to content



Εκλογές 2009 Poll & Thread.


greekfragma

Τι σκοπεύετε να ψηφίσετε στις εκλογές;  

138 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 733
  • Created
  • Last Reply
msn?

Το μσν και την υπογραφή σου δε τα δίνεις οπου κι οπου... :p

παντως αναρωτιεσαι γιατι "οι αλλοι" δεν εχουν κανει κατι για την ελλαδα και βγαζεις τον ευατο σου απ εξω.γιατι?

Εγω εχω την συνείδηση μου πεντακάθαρη.. Ψηφίζω ανελλειπώς. Τακτοποιώ τις υποχρεώσεις μου σαν πολίτης και ελπίζω.

Τουλαχιστον εγώ, αγαπητέ, δεν βγαίνω σαν την κυρα κατινα να τους κράζω ολους... Πολυ κλο κλο και αυγό τιποτα, σου λέει κατι;

Link to comment
Share on other sites

Το μσν και την υπογραφή σου δε τα δίνεις οπου κι οπου... :p

Εγω εχω την συνείδηση μου πεντακάθαρη.. Ψηφίζω ανελλειπώς. Τακτοποιώ τις υποχρεώσεις μου σαν πολίτης και ελπίζω.

Τουλαχιστον εγώ, αγαπητέ, δεν βγαίνω σαν την κυρα κατινα να τους κράζω ολους... Πολυ κλο κλο και αυγό τιποτα, σου λέει κατι;

αφου τα κανεις ολα σωστα εσυ γιατι δεν εχει αλλαξει η ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

Λίγα πράγματα για το εκλογικό σύστημα....

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1049652&lngDtrID=244

και ειδικότερα

"Το ποσοστό αυτό (41,5% για αυτοδυναμία), ωστόσο, μπορεί να υποχωρήσει ως και στο 39%, εφόσον μεγάλος αριθμός εκλογέων επιλέξει τους μικρότερους σχηματισμούς που θα συμμετάσχουν στην αναμέτρηση και δεν θα καταφέρουν να εξασφαλίσουν το εισιτήριο για τη Βουλή.

Αυτές οι ψήφοι αποτελούν τον μοναδικό αποφασιστικό παράγοντα για τη διακύμανση του «πήχη αυτοδυναμίας», ο οποίος χαμηλώνει όσο αυξάνονται αθροιστικά οι επιδόσεις των «εξωκοινοβουλευτικών» σχηματισμών. Αντιθέτως, δεν διαδραματίζει κανέναν απολύτως ρόλο η απόσταση που θα χωρίζει το πρώτο από το δεύτερο κόμμα."

Που υπεραπλουστευμένα σημαίνει ψηφίζω κάποιο κόμμα μικρότερο (δεν μπαίνει στην Βουλη)==> σαν να ψηφίζω το 1ο κομμα και όπως δείχνουν τα πραγματα το ΠΑΣΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Το κακό με μας είναι οτι ξεχνάμε εύκολα και συχωρούμε εύκολα λόγω φιλότιμου. Ετσι για να θυμόμαστε τι περάσαμε αυτά τα 5 χρόνια διακυβέρνησης της Νεας Δημοκρατίας.

1.Ιούλιος 2004 - Υπόθεση Λιάσκου – Κεραμιδά

2.Σεπτέμβριος 2004 - μεταγραφή του γιου του κ. Τσιτουρίδη

3.Ιανουάριος 2005 – βασικός μέτοχος

4.Μάιος 2005 – προσλήψεις εκτός ΑΣΕΠ

5.Ιούνιος 2005 – πακιστανοί

6.Ιούνιος 2005 – προσλήψεις εκτός ΑΣΕΠ

7.Σεπτέμβριος 2004 – πτώση στρατιωτικού ελικοπτέρου Σινούκ

8.Σεπτέμβριος 2005 – καρτέλ γάλατος – Κουμπάροι

9.Οκτώβριος 2005 – Ρεγκούζας και κρατικές διαφημίσεις

10.Οκτώβριος 2005 – Μαντούβαλος – παραδικαστικό

11.Δεκέμβριος 2005 – Παλαιοκρασσάς και ΔΕΗ

12.Ιανουάριος 2006 – Μαρκογιαννάκης για Εισαγγελέα Αρείου Πάγου

13.Φεβρουάριος 2006 – ΥΠΟΚΛΟΠΕΣ Vodafone

14.Ιούνιος 2006 – Ξυλοδαρμοί φοιτητών στα πλαίσια των μεγάλων καταλήψεων στα πανεπιστήμια

15.Αύγουστος 2006 – Πυρκαγιές στη Χαλκιδική

16.Σεπτέμβριος 2006 – Υπόθεση Ζαρντινιέρα

17.Σεπτέμβριος 2006 – Κουμπάροι ξανά…

18.Δεκέμβριος 2006 – Εξαγορά ΓΕΡΜΑΝΟΣ από COSMOTE

19.Μάρτιος 2007 – Άγριοι ξυλοδαρμοί φοιτητών στις μεγάλες πορείες του Μαρτίου

20.Μάρτιος 2007 – Ομόλογα…

21.Απρίλιος 2007 – Τσιτουρίδης και πάλι !

22.Ιούνιος 2007 – Βαρβιτσιώτης και σκάνδαλο Μυκόνου

23.Ιούνιος 2007 – Πυρκαγιές στην Πάρνηθα

24.Αύγουστος 2007 – Φωτιές στην Πελοπόννησο και στην Εύβοια

25.Αύγουστος 2007 – Χρέη του Αλογοσκούφη για τις εκτυπώσεις του προεκλογικού υλικού

26.Δεκέμβριος 2007 – Μαγγίνα… πιάσε μια λεμονάδα

27.Δεκέμβριος 2007 – ΖΑΧΟΠΟΥΛΟΣ – Σεξ, ψέμματα και DVD

28.Ιανουάριος 2008 – Κουκοδήμος – Θέμος και Αδριανός

29.Απρίλιος 2008 – Αυθαίρετο Σουφλιά

30.Απρίλιος 2008 – Ηλιέλαιο – δηλητήριο

31.Μάιος 2008 – Εξαγορά ΟΤΕ από DT

32.Μάιος 2008 – Λιμάνια (ΟΛΠ) και Κινέζοι

33.Μάιος 2008 – ΝΟΘΕΙΑ στη διαδικασία αναθεώρησης του συντάγματος

34.Μάιος 2008 – ΣΚΑΝΔΑΛΟ SIEMENS

35.Ιούνιος 2008 – Λευκίμμη ΧΥΤΑ

36.Ιούνιος 2008 – Μητσοτάκης Κυριάκος και SIEMENS

37.Ιούλιος 2008 – Λιάπης, Χριστοφοράκος και SIEMENS

38.Ιούλιος 2008 – Αποπομπή Ζορμπά

39.Ιούλιος 2008 – Αξιωματικός της ΕΛΑΣ εμπλέκεται σε σκάνδαλο υπεξαίρεσης 700.000 για το C4I

40.Ιούλιος 2008 – Σκάνδαλο ΟΣΕ

41.Αύγουστος 2008 – Αναγνώριση των Κέντρων Ελευθέρων Σπουδών

42.Αύγουστος 2008 – Υπόθεση Παυλίδη – Χρηματισμός

43.Σεπτέμβριος 2008 – ΜΟΝΗ Βατοπεδίου

Κοινός τα μαμήσανε όλα, όσα σκάνδαλα κάνανε οι άλλοι άχρηστοι σε 20 χρόνια αυτοί τα κάνανε σε 5 λες και ξέρανε οτι θα κάνουν άλλα 20 να ξαναβγούν. :whip:

Link to comment
Share on other sites

7, 13 , 15, 30 , 32 , 35 , 41 πως ακριβως εμπλεκεται η κυβερνηση? αρχισαν τα παπαγαλακια να πιανουν δουλεια ε?

Απο τη μία ρωτάς, και απο την άλλη κρίνεις, αφού έβγαλες συμπέρασμα γιατί ρωτάς?

7. Ευθύνη της κυβέρνησης η υπόθεση εφόσον με τα τωρινά στοιχεία γνώριζε την κατάσταση των ελικοπτέρων και τα άφηνε να πετάνε, κάτι που στοίχισε την ζωή του Πατριάρχη Αλεξανδρείας

13.Το μεγαλύτερο, από την αρχή της διακυβέρνησης ως την περίοδο που έγιναν, (που να ξέραμε τι θα επακολουθήσει) σκάνδαλο ήταν αυτό των υποκλοπών κορυφαίων στελεχών της πολιτικής ζωής και όχι μόνο. Ευθύνες ; Καμιά. Παραιτήσεις; Καμιά. Μια «αυτοκτονία…» μόνο

15.Ανεξέλεγκτες πυρκαγιές στη Χαλκιδική με απολογισμό πέραν των πολλών καμμένων στρεμμάτων, ακόμα και ανθρώπους. Παραιτήσεις; Μπα !!!

30.Σύσσωμοι οι Έλληνες περνάνε από ΚΤΕΟ λόγω του λαδιού που πλασάρανε ως μαγειρικό αλλά μόνο αυτό δεν ήταν… Ευθύνες και πάλι αναζητούνται !

32.Άλλες προσφορές ισχυρίζεται η εταιρία COSCO και άλλα επικαλείται ο μέχρι πρότινος υπουργός Ναυτιλίας, κ. Βουλγαράκης και τα ποσά διαφέρουν κατά 4 δις… ! Ψιλά δηλαδή… Τα συμπεράσματα δικά σας. Ο ΟΛΠ στους Κινέζους και η Ελλάδα ξεπουλιέται.

35.Μια γυναίκα, έγκυος, νεκρή από την βίαιη τρομοκρατία των ΜΑΤ στην αντίθεση των πολιτών στην εγκατάσταση των χωματερών στη Λευκίμμη στην Κέρκυρα. Το κράτος σκοτώνει για άλλη μια φορά

41.Με την «προσπάθεια της ΝΔ να παρακάμψει το άρθρο 16 για τα Κέντρα Ελευθέρων Σπουδών» συνέδεσε την καταγγελία του ΠΑΣΟΚ ο επικεφαλής του ΣΥΡΙΖΑ.

Αν εσύ βλέπεις παπαγαλάκια, άλλοι βλέπουν πολιτικές ευθύνες που δεν καταλογίζονται....

Link to comment
Share on other sites

35.Μια γυναίκα, έγκυος, νεκρή από την βίαιη τρομοκρατία των ΜΑΤ στην αντίθεση των πολιτών στην εγκατάσταση των χωματερών στη Λευκίμμη στην Κέρκυρα. Το κράτος σκοτώνει για άλλη μια φορά

Δε το έχω παρακολουθήσει το επεισόδιο, αλλά συγνώμη τώρα, τι δουλειά έχει μια έγκυος γυναίκα σε διαδήλωση κατά των χωματερών;

Link to comment
Share on other sites

αντε παμε απο την αρχη :

7, ευθυνη της κυβερνησης ελατωμματικο (ισως) εξαρτημα σε σκαφος της Boeing? φτιαχνει η ΝΔ τα εν λογω σκαφη και δε το ξερω? μπραβο τους παντως ανεβηκαν στα ματια μου

13, υποκλοπες γινονται ακομα και τη στιγμη ποθ μιλαμε σε ολες τις χωρς του κοσμου σε ολο το πλανητη , θα το κανουν και οι επομενοι εις τους αιωνας των αιωνων αμην . Ακομα και οι ΚΚΕδες , αρχιμαστοροι στη τεχνη αυτη

15, η πυρκαγια στη χαλκιδικη εγινε απο καταιγιδα , εδω ατυχησες στη προπαγανδα μιας και ημουν στο μερος εκεινο και ειμαι αυτοπτης μαρτυρας, επιπλεον κανεις δεν καηκε (ευτηχως)

30, το εν λογω λαδι φαγωθηκε σε ολη την ευρωπη , δυσκολο να το ανιχνευσεις εαν δεν εχεις υπονειες , φανταζομαι για τη ντοματα που τρως καθε μερα και ειναι τιγκα στο φαρμακο φταιει επισης η κυβερνηση?

35 , τρομοκρατια ειναι να νομιζεις οτι το χωριο σου ειναι περιουσια σου και να κανεις οτι γουσταρεις γραφοντας στα παλια σου τα παπουτσια νομους και αποφασεις επειδη "ετσι γουσταρεις" , η ιστορια με τα σκουπιδια εχει φτασει στα ακρα και δεν ευθυνονται ΜΟΝΟ οι κυβερνησεις, οσο για την εγκυο δεν θα κανω μικροπολιτικη επιπεδου χαβουζας

41, ειναι αναυθαιρετο δικαιωμα του καθενος να κανει ΟΤΙ γουσταρει με τις σπουδες του επιπλεον δε ειναι και απαιτηση της ενωσης που θα πρεπει να μαθεις οτι εκτος απο τα προνομια να εισαι σε αυτη ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ της .

ευθυνες βλεπω αλλα δεν ειμαι καθοδηγουμενος να καταπινω οτι μου δινουν οπως αλλοι :hi:, διαβαζω και κρινω , αλλοι διαβαζουν και το μαθαινουν απ'εξω -> παπαγαλακια

Link to comment
Share on other sites

@ arxagelos ευτυχώς για σένα, πιστεύω πως κανείς δεν πειθεται μέσω ενός forum το τι θα ψηφίσει. Η "προεκλογική" σου εκστρατεία είναι επιεικώς άχρηστη. Πάλι καλά που δεν ξοδεύεις και λεφτά γι αυτήν.

Βέβαια και τους 2 τους αποκαλείς άχρηστους αλλά με σαφή υπογράμμιση της ποσοτικής διαφόρας των σκανδάλων. Μήπως σε λένε Γιωργάκη η έχουν "κοκκινίσει" τα ματάκια σου από το "λουτρό αίματος" της κυβέρνησης...

Βλέπουμε και κρίνουμε οι ίδιοι όπως προανέφεραν οι απο πάνω...

Εδώ που φτάσαμε δεν ξέρω τί είναι πιο επικίνδυνο.

Ένας πολιτικός που προσκαλεί φασίστες στην κυβέρνησή του, ή ένας που προσπαθεί να μας πείσει ότι χωρίς σχέδιο Ανάν θα έρθουν μαύρες μέρες και ότι η ιστορία πρέπει να ξαναγραφτεί (βλέπε Ρεπούση) για να μην οξύνονται οι αντιπαλότητες των λαών.

Δυστυχώς Πέτρο οι ιστορίες των Εθνών - αλήθεια έχετε παρατηρήσει ότι αυτός ο όρος τίνει να εξαφανιστεί; Γιατί άραγε;) - πρέπει να αρχίσουν να ξεχνιούνται χάρην της "εύπεπτης" Παγκοσμιοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.