Jump to content



Εκλογές 2009 Poll & Thread.


greekfragma

Τι σκοπεύετε να ψηφίσετε στις εκλογές;  

138 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 733
  • Created
  • Last Reply

-

Νομίζω βγαίνουμε πολύ εκτός του θέματος....

Ισχύει και θα μας κράξει ο Άστρο, αλλά εγώ να πω για τη Γερμανία.

Την περίοδο του 1929-1933 η οικονομική κρίση είχε ρίξει στο καναβάτσο εκατομμύρια εργάτες. Στα 6 εκ. ανερχόντουσαν οι άνεργοι το 1932. Τότε επειδή λόγω αυτού του γεγονότος το ΚΚ Γερμανίας κέρδιζε έδαφος, η αστική τάξη της Γερμανίας είχε ανάγκη να αναδείξει το αντίπαλο δέος προς το ΚΚΓ. Ως εκ τούτου έσπρωχνε πολύ το Ναζιστικό Κόμμα του Χίτλερ. (Ένωση τριών κομμάτων)

Είχανε γίνει και συναντήσεις του Χίτλερ με την αφρόκρεμα του Γερμανικού κεφαλαίου.

Οπότε ναι, ο γερμανικός λαός ήτανε εξαθλιωμένος και αναζητούσε μια διέξοδο και ναι πολλές επιχειρήσεις, πολλές χιλιάδες για την ακρίβεια, είχανε κλείσει και εξαφανιστεί, κι άλλες είχανε απορροφηθεί από μεγαλύτερες, αλλά το μεγάλο κεφάλαιο, η αστική τάξη της Γερμανίας καλά κρατούσε και βρήκε εκείνη τη περίοδο των σωτήρα της στο πρόσωπο του Χίτλερ.

________________________________________________________________

Τέλος οι ιστορικές αναφορές. Γίνεστε κουραστικοί. Ο kallileo έχει δίκιο

Γιατί γινόμαστε κουραστικοί;

Η γνώση της ιστορίας δεν είναι λάθος. Ίσα ίσα που για να πας μπροστά πρέπει να γνωρίζεις και την ιστορία σου και την παγκόσμια ιστορία γενικότερα. Άλλωστε λίγο πολύ όλα αυτά τα ζητήματα συνδέονται μεταξύ τους. Τι θα πρέπει να λέμε δηλαδή μόνο σε αυτό το θέμα;

Το ΠΑΣΟΚ θα κάνει εκείνο, η ΝΔ θα κάνει το άλλο και η Αλέκα θα πάρει 7%;

Link to comment
Share on other sites

-

Το ΠΑΣΟΚ θα κάνει εκείνο, η ΝΔ θα κάνει το άλλο και η Αλέκα θα πάρει 7%;

Μερικές φορές δεν σε καταλαβαίνω. Έβαλες τα χέρια σου και έβγαλες τα μάτια σου.

Θα...... 7% !!! Δηλαδή ούτε ελπίδες δεν έχεις!

Εγώ σου λέω: Θα... 15% .

Ότι ακολουθεί το θα, δεν είναι δεσμευτικό.

Τόσα χρόνια που παρακολουθείς πολιτική δεν έμαθες; : P

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές δεν σε καταλαβαίνω. Έβαλες τα χέρια σου και έβγαλες τα μάτια σου.

Θα...... 7% !!! Δηλαδή ούτε ελπίδες δεν έχεις!

Εγώ σου λέω: Θα... 15% .

Ότι ακολουθεί το θα, δεν είναι δεσμευτικό.

Τόσα χρόνια που παρακολουθείς πολιτική δεν έμαθες; : P

Χεχε, απλά προς ευχαρίστηση κάποιων.

Καρατζαφέρης:

"Γιατί, λοιπόν, το αρνούμεθα; Ποια είναι σήμερα τα ινδάλματα της νεολαίας; Ποια είναι; Θα τολμήσω να πω ένα όνομα. Ο κ. Ψινάκης; Υπάρχει πάρτι της σημερινής καλής κοινωνίας, της κοινωνίας του χρήματος δηλαδή που να κάνει ένα πάρτι και να θεωρείται πετυχημένο χωρίς να είναι μέσα ο κ. Ψινάκης; Δεν υπάρχουν νέα παιδιά σήμερα -και σας ερωτώ κατά πρόσωπο- που λένε: «α, πάμε να κολλήσουμε δίπλα για να γίνουμε αστέρια»; Αυτά είναι τα ινδάλματα σήμερα. Αυτά πλασάρουν οι τηλεοράσεις σήμερα."

Από Συνεδρίαση της Βουλής σε επίπεδο αρχηγών την 21η Μάρτη του 2008 με πρωτοβουλία του ΚΚΕ για ζητήματα νεολαίας.

http://www.parliament.gr/ergasies/showfile.asp?file=end080321.txt (κάντε αναζήτηση με "Ψινάκης" και θα το βγάλει)

Link to comment
Share on other sites

Καρατζαφέρης:

"Γιατί, λοιπόν, το αρνούμεθα; Ποια είναι σήμερα τα ινδάλματα της νεολαίας; Ποια είναι; Θα τολμήσω να πω ένα όνομα. Ο κ. Ψινάκης; Υπάρχει πάρτι της σημερινής καλής κοινωνίας, της κοινωνίας του χρήματος δηλαδή που να κάνει ένα πάρτι και να θεωρείται πετυχημένο χωρίς να είναι μέσα ο κ. Ψινάκης; Δεν υπάρχουν νέα παιδιά σήμερα -και σας ερωτώ κατά πρόσωπο- που λένε: «α, πάμε να κολλήσουμε δίπλα για να γίνουμε αστέρια»; Αυτά είναι τα ινδάλματα σήμερα. Αυτά πλασάρουν οι τηλεοράσεις σήμερα."

Από Συνεδρίαση της Βουλής σε επίπεδο αρχηγών την 21η Μάρτη του 2008 με πρωτοβουλία του ΚΚΕ για ζητήματα νεολαίας.

http://www.parliament.gr/ergasies/showfile.asp?file=end080321.txt (κάντε αναζήτηση με "Ψινάκης" και θα το βγάλει)

Διαρρηγνύεις ανοιχτάς θήρας. Όλοι γνωρίζουμε νομίζω ότι ο Καρατζαφερης είναι πολιτικό λαμογιο, λάτρης της εξουσίας χωρίς ιδεολογικά πιστεύω.

Μπορεί να μην κάνει για κυβέρνηση το κόμμα του, όμως νομίζω ότι μέχρι το 10% - 15% είναι μια χαρά.

Δηλαδή τι περιμένεις να ψηφίσει ο δεξιός που απογοητεύτηκε από την ΝΔ;

Πιστεύω ότι ακόμα και συγκυβέρνηση ΝΔ Καρατζαφερη είναι ένα μικρό βήμα μακριά από την ολιγαρχία που βιώνουμε χρόνια τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Το πόσο κατευθυνόμενα είναι τα πράγματα, νομίζω φαίνεται σε αυτό εδώ το POLL. Εστω και απο δείγμα 100 ατόμων. ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΛΑΟΣ ισορροπούν. Κερδίζει η αποχή.

Οι δημοσκοπήσεις όμως που γίνονται για τα ΜΜΕ και μόνο γι αυτά "δείχνουν" άλλα...

;)

Link to comment
Share on other sites

Το πόσο κατευθυνόμενα είναι τα πράγματα, νομίζω φαίνεται σε αυτό εδώ το POLL. Εστω και απο δείγμα 100 ατόμων. ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΛΑΟΣ ισορροπούν. Κερδίζει η αποχή.

Οι δημοσκοπήσεις όμως που γίνονται για τα ΜΜΕ και μόνο γι αυτά "δείχνουν" άλλα...

δε διαφωνεί κανείς ότι το Poll είναι κατευθυνόμενα, αλλά δε νομίζω πως τα μέλη ενός site σαν το TheLab.gr, αποτελούν στατιστικό δείγμα που αντανακλά με ακρίβεια το ελληνικό εκλογικό σώμα και προσφέρεται για την εξαγωγή ασφαλών συμπερασμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τα μέλη του lab έχουν μεγάλη διαφορά από κλασσικό κομματόσκυλο και την αγράμματη γιαγιά που ψηφίζει ένα κόμμα επείδη έτσι ψηφιζε ο παππούς της και δεν αντιπροσωπεύει παρά ένα ελάχιστο κομμάτι των Ελλήνων ψηφοφόρων.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τα μέλη του lab έχουν μεγάλη διαφορά από κλασσικό κομματόσκυλο και την αγράμματη γιαγιά που ψηφίζει ένα κόμμα επείδη έτσι ψηφιζε ο παππούς της και δεν αντιπροσωπεύει παρά ένα ελάχιστο κομμάτι των Ελλήνων ψηφοφόρων.

διαφωνω καθετα , μην ξεχνας εδω μεσα ολοι ειμαστε με ενα ψευδωνυμο :shifty:

ασε τι λεει ο καθενας , ολοι μια μερα πριν τις εκλογες χεζουν τους παντες και 30 λεπτα πριν πανε στη καλπη...

Link to comment
Share on other sites

Έριξε κανείς μια ματιά στην ψηφοφορία που τρέχει στο Facebook? Από περιέργεια δείχνει διαφορά 10% μεταξύ ΝΔ και ΠΑΣΟ όμως υπέρ της ΝΔ!! ότι νάναι..βέβαια να μου πείς το Facebook ποιος το χρησημοποιεί.....

Link to comment
Share on other sites

Έριξε κανείς μια ματιά στην ψηφοφορία που τρέχει στο Facebook? Από περιέργεια δείχνει διαφορά 10% μεταξύ ΝΔ και ΠΑΣΟ όμως υπέρ της ΝΔ!! ότι νάναι..βέβαια να μου πείς το Facebook ποιος το χρησημοποιεί.....

LOL! Ναι σιγα μην ειναι το fb και προνομιο της "συντηρητικης παραταξης" ενω οι "σοσιαλιστες" ακομα περιμενουνε να τους βαλει γραμμη ο ΟΤΕ... :p

Να μου πεις το fb ποιος το πιστευει να σου πω ΟΚ! Αλλα οχι οτι το χρησιμοποιει κατα πλειοψηφια ο νεοδημοκρατης ... :D

Link to comment
Share on other sites

Για καθε εναν λαμπιτη ενεργο ποστερ που μεσα σε αυτο το θρεντ κατακρινει τον δικομματισμο και την κατασταση στο πατριντα υπαρχουν 10 μη ενεργοι ποστερς/απλοι επισκεπτες/αγγελι-ακηδες,που απλα διαβαζουν αυτο το θεμα χωρις να ποσταρουν,καγχαζουν και ετοιμαζονται να ψηφισουν μπλε η πρασινο.

Link to comment
Share on other sites

άντε ρε κορίτσια...τώρα που θα κατέβει και ο Τσίπρας αντί του αντιπαθητικού Αλαβάνου ρίχτε καμιά ψήφο στο κόμμα....άντε ναουμ.....και άμα φτάσουμε το 10% (δε θέλω σχόλια) θα σας πάω διακοπές στο Καιμακτσαλαν για χειμώνα.:pleasantry:

Link to comment
Share on other sites

Ούτε για 5% δε σας βλέπω έτσι όπως τα έχετε κάνει.

Ποιό 5%; Θα μπούνε βουλή έτσι όπως τα έχουν κάνει; (για να μην χαρακτηρίσω και χαρακτηριστώ ως εμπαθής μετά)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.