Jump to content



Εκλογές 2009 Poll & Thread.


greekfragma

Τι σκοπεύετε να ψηφίσετε στις εκλογές;  

138 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Toυλάχιστον μια κίνηση προς τον Πούτιν την έκανε ο μπούλης....αφου βλέπουμε ότι οι Ομπάμα δεν μας πάνε (ή καλυτερα οι Τούρκοι εξυπηρετούν πιο εύκολα τα συμφέροντά τους) ...ο γιωργάκης γιατί θέλει να κολλήσει εκεί ( ; ) Αμερικαναθρεμμένος αλλά όταν είσαι συνέχεια στο φτυσιμο ...δεν έχεις ίχνος εγωισμού;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 733
  • Created
  • Last Reply
Define please "κάθε τι Ελληνικό" γιατί αρχίζουν και μου ανάβουν τα λαμπάκια με διάφορα που διαβάζω.

όπως λέω το παραπάνω post...πιο συγκεκριμένα το κομμάτι για το Υπ. Πολιτισμού...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη δηλαδή αλλά μας καίει που καταργείται το ΜΑ.Θ? Δηλαδή και που υπήρχε τι έκανε πάνω στο θέμα;

Και πάλι, δεν με ενδιαφέρει, πιο πολύ με νοιάζουν τα έσω από τα έξω.

Link to comment
Share on other sites

ο ΛΟΓΟΣ της κατάργησης μας καίει...η συγχώνευση του Υπ. Πολιτισμού και Τουρισμού είναι που καει περισσότερο...γιατί δεν αναλύεις τις κινήσεις αυτές να δεις τι μπορεί να σημαίνουν...

σε νοιάζουν τα έσω και καλά κάνεις...πόσο καιρό λες να χρειαστεί μέχρι τα "έξω" προβλήματα να μεταφερθούν στα "έσω"?? το οτι θέλει να "αμερικανοποιήσει" την χώρα ο geroge, και με ότι αυτό συνεπάγεται, δεν σε προβληματίζει?? απλά ρωτώ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, πες τα μου εσύ που τα έχεις σκεφτεί και έχεις βγάλει συμπεράσματα από το "μεγάλο σχέδιο" που υπάρχει. Είναι το ίδιο που υπάρχει εδώ και 10άδες χρόνια;

Γιατί εγώ νόμιζα ότι οι πολιτικοί και τα κόμματα μας ήταν "εμείς οι βλάχοι, .. όπου λάχει".

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω για δεκάδες χρόνια ούτε τι γινόταν..ούτε έχω σκεφτεί ούτε βγάζω θεωρίες συνομωσίας... δεν ζώ στο παρελθόν...το παρόν και το μέλλον ,περισσότερο, με ενδιαφέρει...και δυστυχώς με αυτά που βλέπω, δλδ με τα γεγονότα που εκτυλίσσονται τις τελευταίες ημέρες, θα είναι αρκετά δυσοίωνο...άποψη μου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, πες τα μου εσύ που τα έχεις σκεφτεί και έχεις βγάλει συμπεράσματα από το "μεγάλο σχέδιο" που υπάρχει. Είναι το ίδιο που υπάρχει εδώ και 10άδες χρόνια;

Γιατί εγώ νόμιζα ότι οι πολιτικοί και τα κόμματα μας ήταν "εμείς οι βλάχοι, .. όπου λάχει".

Και περισσότερα αγαπητέ.

Εκτός αν όλα όσα έγιναν-γίνονται στην πολιτική, σου φαίνονται απλές προσωπικές - επιλογές/αποφάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρε raven ΕΛΕΟΣ! Πραγματικα εχω καταντήσει γραφικος εδω μεσα αλλα τοση *** δεν την αντεχω...

ΝΑΙ ΡΕ ΚΑΚΟΜΟΙΡΗΔΕΣ ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ ΟΛΟΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΑΣ ΘΕΛΟΥΝ! Ολος ο κοσμος κοιματε κ ξυπναει με το πως θα βλαψει τον ελληνισμο σας κ τα ηθη σας. Στο τελος θα βλεπετε κ εφιαλτες με τον Κισιγκερ δεν θα μπορειτε να κοιμηθητε

Αμα τα υπουργεία δεν γραφουν "εθνικο" μπροστα κ "θρησκευματων" πισω κινδυνευει η κουλτουρα μας...

Μια ζωη μας κυβερνανε πουλημενοι, εχει περασει απο δω κ η κουτση Μαρια κ δεν χασαμε την ταυτοτητα μας κ την χασουμε επειδη ο Γιωργακης ειναι Αμεκανακι κ καταργησε το υπουργειο μακεδονιας-θρακης

Που στο κατω κατω δεν καταλαβαινω γιατι υπηρχε ξεχωριστο υπουργειο? γιατι δεν υπαρχει κ στην πελοποννησο ξερω γω.

Τα υπουργεια ειναι για θεματα που αποσχολουν ολη την Ελλαδα η μακεδονια κ η Θρακη θελουν ειδικη μεταχειρηση?

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που δεν έχεις καταλάβει η Μακεδονία και η Θράκη (σε αντίθεση με την Πελοποννησο που αναφέρεις ) είναι περιτριγυρισμένες από κράτη που δεν τρέφουν και τα καλύτερα αισθήματα απέναντι στην Ελλάδα (για την ακρίβεια θα έλεγα ότι όλο και κάποιο έδαφος ληγουρέυεται το κάθε κράτος) και αυτό ίσως είναι και λόγος για να δοθεί επιπλέον βάρος σε αυτά τα σημεια της επικράτειας.

Επίσης να πω ότι ίσως να μην έχουν άδικο όσοι βλέπουν με καχυποψία την κίνηση αυτη του Γιωργάκη καθώς όπως ίσως θυμάσαι η κατάργηση αυτού του υπουργείου ήταν απαίτηση του Νίμιτς (από τον ΟΗΕ και δε συμμαζεύεται) και επί ΝΔ δεν είχε υλοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

και που να ξερες τι εκανε εκεινο το υπουργειο τοξας, τιποτα απολυτως. Για να διοριζοντε τα εκαστοτε γαλανοματικα παιδακια και για να καταληγουν εκει οι πορειες (τελευταια να βαζουν και χυτρες οι τρομοκρατες).

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που δεν έχεις καταλάβει η Μακεδονία και η Θράκη (σε αντίθεση με την Πελοποννησο που αναφέρεις ) είναι περιτριγυρισμένες από κράτη που δεν τρέφουν και τα καλύτερα αισθήματα απέναντι στην Ελλάδα (για την ακρίβεια θα έλεγα ότι όλο και κάποιο έδαφος ληγουρέυεται το κάθε κράτος) και αυτό ίσως είναι και λόγος για να δοθεί επιπλέον βάρος σε αυτά τα σημεια της επικράτειας.

Επίσης να πω ότι ίσως να μην έχουν άδικο όσοι βλέπουν με καχυποψία την κίνηση αυτη του Γιωργάκη καθώς όπως ίσως θυμάσαι η κατάργηση αυτού του υπουργείου ήταν απαίτηση του Νίμιτς (από τον ΟΗΕ και δε συμμαζεύεται) και επί ΝΔ δεν είχε υλοποιηθεί.

Δηλαδη καθε χωρα οταν νιωθει οτι απειλητε ενα τμημα της κοτσαρει κ ενα υπουργειο εκει κ λυνει καθε προβλημα... ειναι λογικοτατο...

ΑΝ δεν κανω λαθος η δουλεια του υπουργειου αμυνας ειναι αυτη κ ειναι για ΟΛΗ την Ελλαδα...

Αλλα βεβαια πως θα βολεψουν τα ρουσφετια...

Οσο για τον Νιμιτς, ισως οντως να το εκανε κ για να γλυψει τους αμερικανους που θελουν λυση του μακεδονικου αυτο ομως δεν εχει σχεση με το γεγονος οτι το μακεδονιας-θρακης ηταν αχρηστο υπουργειο

Link to comment
Share on other sites

για να ξεφύγει λιγάκι από το Γιωργάκη, εγώ αναμένω με αγωνία το πότε θα βγει να μιλήσει (για όλα αυτά που έλεγε μετά την ανακοίνωση της μη-υποψηφιότητας του) ο Τσιτουρίδης.

Γαργάρα λεμεεε

Toxas... δεν χρειάζεται να συγχύζεσαι.. εμείς Ελληναρες εσύ ελληνακι δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα.:hug:

Edit: Να σου πω μόνο ότι τόσα χρόνια δεν χάσαμε την ταυτότητα μας επειδή αντιστέκονται οι Ελληναρες και όχι τα ελληνακια.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ toxa συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και ως προς τη λατρεία των Ελλήνων για την εις βάρος τους συνωμοσιολογία, και ως προς τη μειωμένη σημασία του Υπ.Μακ.Θρακ. Περισσότερο συμβολικό χαρακτήρα είχε, όπως και το καταργημένο πλέον υπουργείο Αιγαίου. Δυο περιοχές δηλ. που εποφθαλμιούν οι γείτονες μας.

Πρέπει επίσης να σου πω ότι δε τυγχάνω ιδιαίτερα ευαίσθητος στα εθνικά θέματα.

ΑΛΛΑ :

1) Δε ζω στη Μακεδονία. Ίσως να είχα μεγαλύτερη ευαισθησία αν ζούσα εκεί.

2) Τυγχάνει ευαίσθητη η πλειοψηφία του πληθυσμού, και αυτο το προσμετρώ.

Με βάση τα παραπάνω θέλω να σου πω ότι η κατάργηση του εν λόγω υπουργείου τη δεδομένη χρονική στιγμή σηκώνει πολύ κουβέντα. Αν δεν κάνω λάθος, μέσα στο επόμενο τρίμηνο αναμένετε να λήξει το θέμα της ονομασίας των Σκοπίων. Σε μια τέτοια στιγμή δε θα έπρεπε να αποσύρει τον ορο Μακεδονία ούτε από τα μακεδονικά γαριδάκια. Οχι από ολόκληρο υπουργείο. Όπως ανεχθήκαμε τη συμβολική ύπαρξη του για τόσα χρόνια (οχι πως είχαμε και επιλογή), θα μπορούσαμε να την ανεχθούμε για τρείς μήνες ακόμη.

Φυσικά και δεν πιστεύω ότι θα αποτελούσε κάποιο σοβαρό ανάχωμα στις γεωστρατηγικές βουλές των ΗΠΑ, αλλά η ελληνική κυβέρνηση οφείλει να δείξει (και καλά) ότι εξαντλεί τα περιθώρια που έχει στο συγκεκριμμένο θέμα. Έστω για τη δικαίωση του κοινού αισθήματος.

Αν θέλεις να πας ακόμα παραπέρα, μπορείς να δεις ότι η κίνηση αυτή του Γιώργου προμηνύει κατά κάποιο τρόπο τις εξελίξεις. Ας μη γίνω όμως συνωμοσιολόγος:slap:

Link to comment
Share on other sites

Toxas... δεν χρειάζεται να συγχύζεσαι.. εμείς Ελληναρες εσύ ελληνακι δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα.:hug:

Edit: Να σου πω μόνο ότι τόσα χρόνια δεν χάσαμε την ταυτότητα μας επειδή αντιστέκονται οι Ελληναρες και όχι τα ελληνακια.

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ... καλο.

σας ειδα τι καταφερατε εσεις οι "Ελληναρες" εχετε αποβλακωθει τοσο που οτι σας δινουν το μπουκωνετε... αλλα δεν ειναι το θεμα μας...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ TOXA ο λόγος που δεν υπάρχει υπουργείο Πελοποννήσου είναι απλός. Δεν χρειάζεται να υπάρχει όταν αυτό το διαμέρισμα αποροφά το μεγαλύτερο ποσοστό των κονδυλίων αναλογικά με την υπόλοιποη ελλάδα. Αλλά να μην συνεχίσω καλύτερα σε αυτό το μοτίβο γιατί μάλλον θα αρχίσουν οι χαρακτηρισμοί "βούλγαροι" κτλ κτλ... από τους μια ζωή απέχοντες...

Να στο πω και αλλιώς παίζοντας με τις δικές σου λέξεις...

Τα υπουργεια ειναι για θεματα που αποσχολουν ολη την Ελλαδα η μακεδονια κ η Θρακη θελουν ειδικη μεταχειρηση?

Tα υπουργεία είναι για θέματα που απασχολούν την ΥΠΟΛΟΙΠΗ Ελλάδα, ΕΚΤΟΣ από την Μακεδονία και την Θράκη...(και τα νησιά φυσικά)

10000+ στον γιωργάκη που έβγαλε το "ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ". Μην σώσει και ξαναγυρίσει αυτή η λέξη. Ας συμμαζέψουμε την Παιδεία και μετά έχουμε χρόνο να δούμε αν και σε ποιον θεό θα πιστέψουμε...Αλλά παιδάκια μου....δεν το έκανε ο γιωργάκης αυτό....ούτε τα αμερικανάκια....

Όσο για την κουλτούρα...εντάξει δεν ανυσυχώ....Υπάρχει η Μύκονος, το X-factor και ο Μουρατίδης.

Link to comment
Share on other sites

10000+ στον γιωργάκη που έβγαλε το "ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ"

βγάλε το κομπιουτεράκι σου και ξεκίνα να αφαιρείς από το +10000:D

http://www.avgi.gr/ArticleActionshow.action?articleID=496124

Υπουργείο Παιδείας, Δια βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων:

- Υπουργός: Αννα Διαμαντοπούλου

- Υφυπουργός: Εύη Χριστοφιλοπούλου

- Υφυπουργός: Γιάννης Πανάρετος

Υ.Γ. Το έψαξα σε διάφορα sites και blogs και παντού έτσι αναφέρεται. Έχουμε δρόμο ακόμη φαίνεται για να...ωριμάσουν οι συνθήκες. Ούτε Jack Daniel's να φτιάχναμε..

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τα παραπάνω θέλω να σου πω ότι η κατάργηση του εν λόγω υπουργείου τη δεδομένη χρονική στιγμή σηκώνει πολύ κουβέντα. Αν δεν κάνω λάθος, μέσα στο επόμενο τρίμηνο αναμένετε να λήξει το θέμα της ονομασίας των Σκοπίων. Σε μια τέτοια στιγμή δε θα έπρεπε να αποσύρει τον ορο Μακεδονία ούτε από τα μακεδονικά γαριδάκια. Οχι από ολόκληρο υπουργείο. Όπως ανεχθήκαμε τη συμβολική ύπαρξη του για τόσα χρόνια (οχι πως είχαμε και επιλογή), θα μπορούσαμε να την ανεχθούμε για τρείς μήνες ακόμη.

Φυσικά και δεν πιστεύω ότι θα αποτελούσε κάποιο σοβαρό ανάχωμα στις γεωστρατηγικές βουλές των ΗΠΑ, αλλά η ελληνική κυβέρνηση οφείλει να δείξει (και καλά) ότι εξαντλεί τα περιθώρια που έχει στο συγκεκριμμένο θέμα. Έστω για τη δικαίωση του κοινού αισθήματος.

Αν θέλεις να πας ακόμα παραπέρα, μπορείς να δεις ότι η κίνηση αυτή του Γιώργου προμηνύει κατά κάποιο τρόπο τις εξελίξεις. Ας μη γίνω όμως συνωμοσιολόγος

Κοιτα για μενα το Μακεδονικο ζητημα ειναι ενα εθνικιστικο πανηγυρι κ των δυο πλευρων... απλα γιατι η ενταση συμφερει κ τις δυο χωρες καθως μια απειλη δικαιολογει στρατιωτικες σπαταλες κ εθνικη συσπειρωση (Ειδικα μια χωρα διαλυμενη σαν τα Σκοπια την εχουν αναγκη)

Τωρα περα απο αυτο οι αποψεις των Αμερικανων για το θεμα ειναι γνωστες κ ο Γιωργακης σαν καλος αμερικανοφιλος της ακολουθει, κ οντως η καταργηση του Μακ-Θρακης παιζει ενα ρολο δεν διαφωνω

Tα υπουργεία είναι για θέματα που απασχολούν την ΥΠΟΛΟΙΠΗ Ελλάδα, ΕΚΤΟΣ από την Μακεδονία και την Θράκη...(και τα νησιά φυσικά)

Η μακεδονια, η θρακη κ τα νησια δεν ειναι Ελλαδα? Το υπουργειο αμυνας πχ δεν εχει δικαιοδοσια εκει?

Σε ολες τις χωρες του κοσμου τα υπουργεια αφορουν ολες τις υποθεσεις του κρατους οχι καποιον τμηματων του....

10000+ στον γιωργάκη που έβγαλε το "ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ"

εδω συμφωνουμε η θρησκεια δεν εχει καμια δουλεια με το κρατος ποσο μαλλον με την παιδεια...

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ... καλο.

σας ειδα τι καταφερατε εσεις οι "Ελληναρες" εχετε αποβλακωθει τοσο που οτι σας δινουν το μπουκωνετε... αλλα δεν ειναι το θεμα μας...

Ίσως έχεις δίκιο αγαπητέ... εγώ ο βλάκας δεν θα ''ξαναμπουκωσω'' οτι μου δίνουν θα το φτύνω σε κάτι έξυπνους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.