Jump to content



διάφορα προβλήματα σχετικά με HD playback!


armored

Recommended Posts

γεια χαρά.

έχω κάποια προβλήματα στην αναπαραγωγή high definition video.

για player χρησιμοποιοώ τον kmplayer και έχω βάλει για hardware acceleration external codec τον mpc video decoder του media player classic HC.

οθόνη έχω την Samsung T220.

E5200 at 2.5ghz

4gb @ 800

ATI HD 3650

win xp 32bit

first problem! έχω δύο ταινίες και οι δύο μου παρουσιάζουν το πρόβλημα ( 300 1080p και Εnemy at the gates 720p). Έχουν ρε παιδί μου ένα είδος θορύβου σαν film grain. :hm:

παραθέτω screenshots.

http://a.imagehost.org/dl/89b22dbbf7c4310cc2c6c81d7e609f12/0983/300-problem.jpg

http://a.imagehost.org/dl/a1523458a251be66355d3747d9278d08/0656/Untitled-1_4.jpg

το βλέπετε; κύριως στους 300 φαίνεται.

εχω την εντύπωση ότι φταίει η οθόνη λογω του ότι και εκτός των ταινιών μου δείχνει με θόρυβο και φωτογραφίες που έχω τραβήξει σε ISO 200 μέρα.

second problem. τις ταινίες τις αποθηκεύω στον δεύτερο σκληρό σε περίπτωση που πάθει κάτι ο δίσκος με το λειτουργικό. ο δεύτερος δίσκος όμως είναι ide. το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να αναπαράγω τις ταινίες από εκεί λόγω του ότι μάλλον δεν έχει καλό read o δίσκος. (???) Το Cpu usage φτάνει το 50%+ παρόλο που έχω hardware acceleration. Ειδικά αν προσπαθήσω να κάνω και forward άστα να πάνε. Υπάρχει κάποιος τρόπος να λύσω αυτό το πρόβλημα;

third problem.είναι δυνατόν οι 300 με hardware acceleration να φτάνει το cpu usage το 40%++;;; το enemy at the gates 720p με πολύ δυσκολία φτάνει το 20% cpu usage. ΥΓ στον C είναι οι 300.

http://a.imagehost.org/dl/4545a1dcc51149209b4840280e1b33d4/0795/300-problem-playeback.jpg

-----------------------------

παιδιά thanks ότι άλλο θέλετε ρωτάτε.:hi:

Link to comment
Share on other sites

3.Νορμαλ ειναι για τον επεξεργαστη σου.

2.Μην μπερδευεις bits με bytes.

Τις ταινιες με bits τον δισκο με bytes.

Λεμε π.χ. 19Mbits=2Μbyte rate οι 300 και 35ΜΒyte o σκληρος διαμεταγωγηση.

1.Normal ειναι.

Link to comment
Share on other sites

ποιο player χρησιμοποιεις για αναπαραγωγη? , δοκιμαστικα σε celeron E1400@3ghz(512 cache..), με Media player classic Home cinema, με GTX285(και με 3650 πανομοιοτυπα αποτελεσματα ειχα παλιοτερα οταν ειχα δοκιμασει), στο enemy at the gates 1080p (13.5mbps), ειδα λιγο τη σκηνη στην αρχη που αποβιβαζονται στο σταλινγραντ και ειχε min 3% cpu util, max 10% , γενικα γυρω στο 5-6% επαιζε. Το 40% με την 3650 , σαν να μην χρησιμοποιει καθολου επιταχυνση απο την καρτα μου μυριζει..

για τον κοκκο, πιθανον αν εχεις καποιο ετοιμο προφιλ (gaming π.χ.) στην οθονη , και ανεβαζει ψηλα το contrast, το κανει ακομη πιο εντονο

Link to comment
Share on other sites

poly δεν μπερδεύω τα bits με bytes, το θέμα είναι από τον δεύτερο σκληρό δεν παίζουνε οι ταινίες.

papatsoni τον kmplayer χρησιμοποιώ λόγω του ότι με τους άλλους είχα αρκετά προβλήματα και με βόλεψε αυτός καλύτερα.

στο enemy at the gates 720p έχω average περίπου 15% ενώ στους 300 1080p φτάνει σε σημείο να κολλάει κιόλας :wall:

είναι και το άλλο, γίνεται να έχω hw acc στο enemy at the gates και στους 300 όχι;

ο κόκκος είναι πάρα πολύ ενοχλητικός ειδικά στους 300 δεν βλέπεται η ταινία.

Link to comment
Share on other sites

ότι player και να έχω δοκιμάσει μου δείχνει κόκκο και αυτό είναι το κυριότερο πρόβλημα. γιατί έχω την εντύπωση ότι φταίει η οθόνη;

ναι έχω, κατά την διαρκεια της αναπαραγωγής με kmplayer το gpu load είναι στα ~16% και το cpu load στα ~45%.

Στο enemy at the gates είναι πιο κάτω φυσικά.

επίσης στην παρακάτω εικόνα φαίνεται και το πρόβλημα με τον κόκκο πολύ καθάρα. είναι πάρα πολύ ενοχλητικό.

2hpj0ye.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στους 300 είναι πιο έντονο και ενοχλητικό,λόγω των χρωμάτων που κυριαρχούν στην ταινία λογικά.

Το παρατηρώ και σε άλλες ταινίες πάντως.

10000BC

american history

transformers

edit:επίσης όσον αφορά το acceleration,αν έχεις spare δίσκο,και αρκετό χρόνο (:fist:) δοκίμασε τα win7 και αυτόν τον οδηγό

http://www.hardforum.com/showthread.php?t=1443403

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

λοιπόν,

ο σκληρός ήτανε σε PIO mode (το κατάλαβε o GoMaR μόλις του είπα 1.5mb/s average transfer rates στο hd tach). Βρήκε τον controller που ήταν σε PIO mode από το device manager, τον έκανε uninstall. Μέτα restart το pc και τα windows ξανα βρήκαν τον σκληρό και εγκατέστησαν τους σωστούς drivers. Tώρα στο device manager ο controller δείχνει Ultra DMA mode 5.

Link to comment
Share on other sites

να δουλευω και να εχω τον armored να μου λεει " αμα χασω δεδομενα , να γινω μεταναστης " :hehe:

btw τωρα ειδα οτι το ειχες κανει θεμα :p

χαιρομαι που βοηθησα :)

edit : να ναι καλα το teamviewer για το remote και ολο το ηλιθιο team του με τα ηλιθια bugs του

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.