Jump to content



ΤΕLLAS 24Mbps/1Mbps


NIKOSE1416003376

Recommended Posts

Εχω την παραπανω συνδεση που ειναι απο τις υψηλοτερες της αγορας.

Το θεμα ειναι οτι παρα τις επιπονες και πολυωρες προσπαθειες και ρυθμισεις, η ταχυτητα του router ποτε δεν ξεπερναει το 8Mbps/240Kbps.

Πληρωνω λοιπον στην TELLAS 24 και εχω μονο 8.

Σε καποιο απο τα τηλεφωνηματα που τους εκανα μου ειπαν οτι δεν φταιν αυτοι, αλλα το κεντρο DSLAM του OTE που ειναι μακρια απο την περιοχη μου.

Καλογρεζα ειμαι εγω.

Οτι και να γινει μου ειπαν δεν θα δω υψηλοτερες ταχυτητες.

Και ρωταω.

ΑΝ αλλαξω παροχεα internet, υπαρχει περιπτωση να γινει κατι η παλι θα εχω το ιδιο προβλημα??

Υπαρχει περιπτωση η Χ εταιρια να εξηπηρετει την Καλογρεζα με αλλο DSLAM??

Και τελικα πουλωντας μας (ακριβα) τις (υψηλες) ταχυτητες, μηπως μας δουλευουν ψιλο γαζι??

Ενας αγανακτισμενος πελατης.

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ αλλαξω παροχεα internet, υπαρχει περιπτωση να γινει κατι η παλι θα εχω το ιδιο προβλημα??

Υπαρχει περιπτωση η Χ εταιρια να εξηπηρετει την Καλογρεζα με αλλο DSLAM??

Και τελικα πουλωντας μας (ακριβα) τις (υψηλες) ταχυτητες, μηπως μας δουλευουν ψιλο γαζι??

Ενας αγανακτισμενος πελατης.

Λόγω απόστασης από το DSLAM δεν μπορείς να συγχρονίσεις παραπάνω. ΊΣΩΣ (το λέω με επιφύλαξη) να μπορεί να γίνει κάτι αν ο provider αλλάξει τις ταχύτητες που κλειδώνεις, με αντίτιμο όμως κάπως χειρότερες τιμές σε SNR, που ίσως οδηγήσει σε αστάθεια.

Δεν πιστεύω να δεις τρελή διαφορά με άλλον provider μόνο ίσως με καλύτερο modem, αλλά δεν αξίζει τον κόπο αν θέλεις τη γνώμη μου.

Δε σου πουλάνε ακριβά τις υψηλές ταχύτητες, είναι flat rate. Δε σε δουλεύουν ψιλό γαζί, απλώς δεν ξέρει όλος ο κόσμος πώς δουλεύει το adsl για να γνωρίζει ότι είναι αδύνατον να πιάνει 24Mbps.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην ίδια εταιρία εδώ και 2 εβδομάδες. Με το μαμά ρουτερ κλειδώνει με 10 down/1up και κατεβάζει για 10 ενώ με το linksys 200g κλειδώνει με 12 και κατεβάζει για 12.

Πρίν πάω σε τελλάς είχα οτε και με την 24αρα έπιανα 6 και αναγκαστικά υποβαθμίστηκα σε 8 και έπιανα 8.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην ίδια εταιρία εδώ και 2 εβδομάδες. Με το μαμά ρουτερ κλειδώνει με 10 down/1up και κατεβάζει για 10 ενώ με το linksys 200g κλειδώνει με 12 και κατεβάζει για 12.

Πρίν πάω σε τελλάς είχα οτε και με την 24αρα έπιανα 6 και αναγκαστικά υποβαθμίστηκα σε 8 και έπιανα 8.

Δεν εχω το μαμα modem (crypto f-200). Το κρατησα μονο για 10 μερες, γιατι εχανα την συνδεση, και επρεπε να βγαλω την πριζα απο το μοντεμ για κανα δεκαλεπτο.

(Συμβουλη τεχνικου της TELLAS).

Αγορασα λοιπον ενα οχι πολυ ακριβο ZYXEL P-600, αλλα δεν το κρατησα πολυ, γιατι οι διακοπες συνεχιζοντουσαν.

Αγορασα λοιπον ενα ακριβουτσικο router της US ROBOTICS ADSL2+ (δεν θυμαμαι το μοντελο τωρα)

Οπως καταλαβαινεις βεβαια οι διακοπες της συνδεσης και το συνδεσε-ξεσυνδεσε το ρευμα δεν σταματησαν.

Αλλο μοντεμ δεν αλλαζω.

Και με αυτο εχω (αν εχω) κλειδωμενα 7999/214

Πηρα ομως τηλ την TELLAS και τους ειπα να βαζουν μεσα στις συσκευασιες των μοντεμ και καψουλες για το λουμπάγκο.

Σκυψε-σηκω για την πριζα την ''εκαψα'' τη μεση!!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη, βαλε χωρις φιλτρο το μοντεμ για δοκιμη και ακομα καλυτερα να δοκιμασεις και καποιο αλλο μοντεμ φιλου. Το μαμα μοντεμ που μου εστηλαν ειναι το gennet oxygen.

Χωρις φιλτρο το εχω βεβαια!!!

Φιλτρο εχω στις τηλεφωνικες συσκευες, οχι στο μοντεμ!!

Και κατι αλλο.

Μου ειπαν οτι παιζει πολυ μεγαλο ρολο που εχω καλωδιο στο μοντεμ 7-8 μετρα. Και οτι απλο τηλ.καλωδιο δεν κανει.

Υπαρχει κατι αλλο να βαλω πιο ''ειδικο'' να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας φίλτρο εννοούσα και το spliter. Βλακείες σου λένε, εγώ έχω 6 μέτρα καλώδιο τηλεφώνου και 20 μέτρα καλώδιο utp για να συνδεθεί το μόντεμ με το pc. Και το καλώδιο τηλεφώνου δεν είναι μονοκόμματο αλλά 2 κομμάτια και συνδέονται με βύσμα θηλυκό σε θηλυκό.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις φιλτρο το εχω βεβαια!!!

Φιλτρο εχω στις τηλεφωνικες συσκευες, οχι στο μοντεμ!!

Και κατι αλλο.

Μου ειπαν οτι παιζει πολυ μεγαλο ρολο που εχω καλωδιο στο μοντεμ 7-8 μετρα. Και οτι απλο τηλ.καλωδιο δεν κανει.

Υπαρχει κατι αλλο να βαλω πιο ''ειδικο'' να βαλω?

μπα δεν νομιζω εχω πανω απο 7 μετρα τηλεφωνικο και περιπου 40 για το πισι μετα..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.