Jump to content



Σύνθεση Υπολογιστή για άλλη μια φορά


Alexisferos

Recommended Posts

παιδιά καλησπέρα κ πάλι χρόνια πολλά.

ο ξάδελφος μου είναι πολιτικός μηχανικός κ βγήκε ένα πρόγραμμα να αναβαθμίσουν τους υπολογιστές στους κ ότι άλλο έχουν, π.χ. πλότερ, εκτυπωτές, φωτοαντιγραφικά, σχεδιαστικά προγράμματα κτλ.

να σας πω ότι βρίσκομαι σε χωριό κ το μόνο από 2 μαγαζιά μπορώ να παραγγέλλω.. e-shop και multirama.

edit-Εκτός αν τα παραγγείλουμε από plaisio και πεταχτούμε θεσ/νικη να πάρουμε προτιμολόγιο κ να κάνουμε την παραγγελία..Γιατί έχει κ πλότερ κ φωτοαντιγραφικά κ απ όλα-

έκανα μια σύνθεση λοιπόν.

θέμα χρημάτων δεν τίθεται παιδιά.

όπως θα δείτε δεν τον ενδιαφέρουν τα παιχνίδια ούτε οι απόλυτη μουσική.

θέλει λοιπόν κάτι πολύ πολύ δυνατό, σταθερό, γρήγορο για τα προγράμματα που έχει, και πάνω απ όλα αθόρυβο.

δυστυχώς δεν μπορούμε να πάρουμε κομμάτια και να συνδέσω γιατί θέλει προτιμολόγιο από κατάστημα για να το παραδώσει.

σας παρακαλώ λοιπόν αν είναι να αλλάξουμε κάτι από την σύνθεση αυτή να αιτιολογήσετε την απάντηση σας. σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων

post-3065-1416074115,2065_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα φαινεται κ επειδη ξερω απο αυτες τις επιδοτησεις οτι παρνεις παρα πολυ καλα λεφτα . παρε του ενα δυνατο Α3 φωτοτυπικο να κανει την δουλεια του . κ δωσε οσο μπορεις στο μηχανημα. αλλα γτ μονο απο αυτα τα μαγαζια ? ενας φιλος που εχει μαγαζι εχει παρει τετοιες επιδοτησεις ( να στησει μηχανημα εννοω)

εδιτ. βαλε μια πιο δυνατη καρτα . τσαμπα ειναι .

Link to comment
Share on other sites

δεν βρίσκω ποιο δυνατή καρτα χωρις ανεμιστήρα... :innocent: λες να μην ξέρω..

γραφει οτι θα περάσουν να το ελέγξουν σαν μηχάνημα..

αν και σκέφτομαι να παρω κ εγω κανα 2 πραγματάκια για μενα..

Link to comment
Share on other sites

βαλε τον 920 δεν εχει καμια αξια ο 950 παραπανω

βαλε αλλο τροφοδοτικο

ενα απο αυτα τα 2

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1221787&category=69977705&page=4&x=30&catalog=20

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1287397&category=69977705&page=4&x=30&catalog=20

η ψυκτρα που εβαλες μου φαινεται υπερβολη

παραειναι κτηνος

θα ελεγα αυτη

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1139096&category=69977719&page=2&x=30&catalog=20

και θα λεγα στην οθονη να τα σκασει παραπανω

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1089137&category=69978102&page=2&x=30&catalog=23

Link to comment
Share on other sites

κοιτα μην ανχωνεσαι για τον ελενχο δεν προκειται να τον ανοιξουν να δουν αν εχεις μνημες 1333 η 1600 mhz . επισης αν εχεις κανεναν γνωστο κ σε αφηνουν να παρεις κ απο αλλο μαγαζι κανεις κ μια υπερτιμολογηση κ εισαι κοπλε .τσιμπασ κ οτι θελεις εσυ . :smoke:

Link to comment
Share on other sites

μεγιστο οριο χρηματων ποσο ειναι?

1. μαζι με ενα πλοτερ Α1+ , ενα λαπτοπ στα 900€ και ενα λειζερ σκανερ εκτυπωτή 8.000€.

τα υπολογιζω γυρω στα 3.000+ αυτα τα 3 πραγματάκια..

οποτε το μέγιστο για τον υπολογιστή ειναι τα 4.500+

2. οσο για το τροφοδοτικό θα του βαλω σίγουρα 1000+ watt και οσο ποιο αθόρυβο γινετε γιατι εχει 10 usb συσκευές συνέχεια ανοιχτές, τζάμπα ειναι πλέον τα τροφοδοτικά δωσε watt στον λαο..

3. ναι μπορώ να πω οτι η οθόνη ειναι αρκετά καλή. το πρόβλημα ειναι οτι δεν έχουμε πλαίσιο στα μέρη μας κ αν βαριετέ να τρέξει μέχρι θεσ/νικη τοτε αναγκαστικά θα ψωνίσουμε οτι εχει το e-shop.

φυσικα του εχω φτιάξει και μια παραπλήσια σύνθεση στο πλαίσιο αλλα δεν την ανέβασα εδω.

Link to comment
Share on other sites

4.500?

θα λεγα τουλαχιστον τα μισα να πανε για οθονη

δηλαδη να παρεις την καλυτερη οθονη που υπαρχει στην αγορα.

αυτη δειχνει να σκιζει

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1054937&category=69978102&page=2&x=30&catalog=23

τα 1000+ watt τροφοδοτικου δεν χρειαζονται,

αλλωστε αυτα τα 2 που σου προτεινα ειναι καλυτερα ποιοτικα απο αυτο που ειχες βαλει στην αρχη και ειναι και 80+silverαυτο σημαινει μικροτερη καταναλωση ρευματος,και φυσικα λιγοτερες απωλειες σε θερμοτητα,αρα λιγοτερος θορυβος απο τη ψυξη.

τα watt απο μονα τους δε λενε τιποτα.

ασε που και 90 συσκευες usb να βαλει δεν εχει καμια σημασια γιατι πολυ απλα καμια δεν παιρνει ρευμα απο το usb αλλα απο εξωτερικη τροφοδοσια.

αν τα παρεις απο το πλαισιο 8χιλιαρικα πραγματα οχι μονο θα στα φερουν σπιτι,θα σου δωσουν και μια ρωσιδα για παρεα οσην ωρα τα συναρμολογεις:rofl:

να ξερεις eshop και εγγυηση δεν πανε μαζι

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, άλλο σκληρό εκτός απο τους 2 SSD δεν θα έχει? ή είμαι τυφλός??

Τόσα λεφτά, δεν θα παιτάξεις μέσα μια συστοιχεία, με 2χ1Tera?

επίσης, μήπως οι INTEL είναι καλύτεροι SSD απο αυτούς? απλή ερώτηση, δεν έχω ιδέα αν αυτοί είναι οι καλύτεροι του πλανήτη.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, άλλο σκληρό εκτός απο τους 2 SSD δεν θα έχει? ή είμαι τυφλός??

Τόσα λεφτά, δεν θα πετάξεις μέσα μια συστοιχία, με 2χ1Tera?

επίσης, μήπως οι INTEL είναι καλύτεροι SSD απο αυτούς? απλή ερώτηση, δεν έχω ιδέα αν αυτοί είναι οι καλύτεροι του πλανήτη.

Sorry για το διπλό.

Link to comment
Share on other sites

φυσικά κ υπάρχουν και άλλοι δίσκοι αλλά δεν με άφηνε το έντυπο να βάλω άλλους.

όσο για τον υπολογιστή και οθόνη καταλήξαμε.

όπως επίσης και για φωτοτυπικό Α3.

σειρά έχει το πλότερ και εκεί δεν θα σας πω ψέματα είμαι άσχετος.

ψάχνω πλότερ μέχρι 3500€ που να βγάζει μέχρι Α0 και να έχει φτηνά μελάνια. τι έχετε να προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.