Jump to content



Ε6600 overclocking


mitsos1os

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Μιας και πρωτάρης στο overclocking θα ήθελα την βοήθειά σας σε κάτι. Έχω την MSI p6n sli-fi με τον Ε6600 και την MSI 8800 GTS OC (320MB) και ένα 2Χ1 twinmos 667, 2x1 transcend sta 800. Πρόσφατα αγόρασα την ψύκτρα xigmatek hdt s1283, και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχω όμως τώρα το εξής πρόβλημα. Τρέχω τον Ε6600 στα 3,348 με 9Χ372 με vcore +0,2875

NB 1,4 SB 1,6 και VTT 12%. Στις μνήμες έχω δώσει 1,95V τις τρέχω 1:1 με τον επεξεργαστή στα 744 και έχω αφήσει τα timiνgs στο auto(5-6-6-17) για να είναι λίγο χαλαρά. Από θερμοκρασίες έχω idle 39-41, και full load 72-74. Το πρόβλημα μου είναι ότι όταν τρέχω το prime95 για να το τεστάρω, (small ffts) περνάει και τα 12 πρώτα τεστ των 8ΚΒ αλλά με το που ξεκινήσει το πρώτο με τα 10 ΚΒ κρασάρει. Φταίνει οι μνήμες ή τα timings που μπορεί να έχω βάλει ή κάτι άλλο. Έχει να προτείνει κανείς κάτι; Δοκίμασα να ανεβάσω και τα vcore ΝΒ και SB αλλά με το ίδιο αποτέλεσμα.... Περιμένω προτάσεις, ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αντιμετωπίζω κι εγώ πρόβλημα το οποίο δεν ξέρω τι ακριβώς είναι. *Rounding was 0.5, expected less than 0.4*

20gcdom.jpg

Επίσης οι Θερμοκρασίες που μου δείχνουν τα προγράμματα διαφέρουν. Το CoreTemp, OCCT και Speedfan μου δείχνουν π.χ 39 40, ενώ το RealTemp μου δείχνει 44 45. Ποιο είναι το πιο σίγουρο;

2m6n1nm.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το σφάλμα σου, είναι σφάλμα υλικού, που σημαίνει ότι κάπου θες περισσότερο ρεύμα. Πιθανότατα στο vcore και αν αυτό δεν βοηθήσει τότε και στο ΝΒ. Τώρα αφού 3 προγράμματα συμφωνούν στις θερμοκρασίες και ένα αποκλίνει, θα έλεγα να πας με τη γνώμη των περισσοτέρων....

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει έδωσα 1.35 Vcore και 1.45 NB και προς το παρόν δεν το βγάζει αυτό το πρόβλημα.. Θα το τεστάρω το βράδυ με Prime95 και βλέπουμε..

Το τέσταρα και μου έβγαλε το μύνημα αυτό μετά από 5 ώρες και κάτι... μάλλον θέλει κιάλλο ρευματάκι...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, οι μνήμες μου τρέχουν στα 712 με timings 4-4-4-12. Η αμέσως επόμενη επιλογή είναι 890. Οι μνήμες όμως είναι 800άρες οπότε πρέπει να δώσω ρεύμα παραπάνω για να την ανεβάσω κι αυτές. Έδωσα μέχρι 2.10V και το παραπάνω πρόβλημα εμφανίζεται πάλι. Για να είναι όλα οκ, προς τα παρών πάντα, τις έχω στα 712. Δεν δοκίμασα παραπάνω από 2.10 γιατί φοβήθηκα μήπως καούν μία-μία, υπολογίζοντας ότι γράφουν πάνω (στο αυτοκόλλητο τους) 1.90V . Τι να κάνω για να τις ανεβάσω κι αυτές λιγάκι στα 890;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.