Jump to content



Official Battlefield - Bad Company 2 Thread.


Nephiλiμ

Recommended Posts

Όσων αφορά το base raping είναι ενοχλητικό, αλλά κάποια στιγμή μπορεί να συμβεί... αν το παιχνίδι είναι μεταξύ μας τότε θα πρέπει από μόνοι μας να μην το κάνουμε, τώρα αν είναι ξένοι που το κάνουν, θα πρέπει να είναι κάποιος admin να αναλαμβάνει... Προσωπικά δεν ήμουν μέσα χθες, έπαιξα πολύ λίγο, αλλά θα συνεννοηθώ και με τους άλλους...

Όσων αφορά το gaming mode, χθες το είχα αφήσει σε conquest, για να παίξουμε λίγο να το δουν και όσοι δεν έχουν εντρυφήσει... νομίζω είναι καλύτερο από το rush και θέλει περισσότερη στρατηγική και καλύτερη συνεργασία μεταξύ των squads, επίσης δεν κερδίζουν σχεδόν πάντα οι attackers, αλλά αυτοί που καταφέρνουν να κρατήσουν περισσότερη ώρα τις σημαίες, τέλος έχει και πολύ ωραίες πίστες... Γενικά από το poll βλέπω ισοβαθμία, οπότε θα βγάλουμε ένα πρόγραμμα με μέρες που θα είναι normal, hc, rush, conquest και συνδυασμοί τους...

Πάντως στο λίγο που έπαιξα, ένα ctd το έφαγα... μάλλον πρέπει να είναι μέσα στον κώδικα του παιχνιδιού, έχει ένα timer που μόλις κάνει timeout σε πετάει στο desktop... :p

Edit: Ατάκα της γυναίκας, όταν με είδε να παίζω: "Η διαφορά στα γραφικά του bc2 σε σχέση με το bf2, είναι όση η διαφορά του bf2 με το vietnam"... :hehe: Την έχω κάψει και αυτή...

o kastro με 16 θέσεις για το the lab δεν είναι αρκετός... το θέμα είναι αν υπάρχει τόσο ενδιαφέρον και βελτιωθούν τα πράγματα με τα CTD,pings, να υπάρξει και Kasto#2

O μοναδικός λόγος που δεν είναι μεγαλύτερος ο server είναι το lag, γιατί όσα περισσότερα slots έχει ο server, τόσο μεγαλύτερο lag, παράδειγμα οι 32άρηδες servers... Επίσης, με λιγότερα άτομα γίνονται καλύτερα παιχνίδια, γιατί δεν επικρατεί ο πανικός...

Τέλος θα κάνω και μια παρατήρηση εποικοδομητική... έχω παρατηρήσει ότι αρκετοί άθελα τους πάνε για τα kills, αλλά δεν είναι αυτό το νόημα του παιχνιδιού... μπορείς βέβαια να παίζεις και έτσι, αλλά το παιχνίδι είναι ωραίο όταν υπάρχουν squads που παίζουν σαν ομάδα και κάνουν οργανωμένες κινήσεις... τότε το bc2 γίνεται ωραίο παιχνίδι και γνώμη μου είναι να το κρατήσουμε έτσι, ώστε να διαφέρει και αυτός ο server από τους άλλους, δηλαδή να γίνονται ωραία παιχνίδια...

Edit2:

Σημαντική σημείωση

Ήθελα να πω δυο λόγια για το blog του Kastro... Το blog αυτό είναι redirection από το domain που έχουμε και σε καμία περίπτωση δεν μας αντιπροσωπεύει... Τι θέλω να πω με αυτό... δεν έχουμε ούτε clan, ούτε θέλουμε να προωθήσουμε τον server ή να προσελκύσουμε με περίεργους τρόπους κόσμο, αλλά ούτε να έχει αυτή την εμφάνιση... Ο μοναδικός λόγος που είναι έτσι είναι επειδή μας υποχρεώνουν οι punkbuster streamers, ώστε να μας κάνουν streaming τον server, δηλαδή ζητάνε οι ίδιοι αυτό το clan-look και το domain ώστε να επεξεργάζονται τα δεδομένα και να μας βάλουν στο δίκτυο τους... έλεος και με αυτή την ιστορία, αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς... συνεπώς αγνοήστε το πως δείχνει το site και μείνετε στα σημαντικά, ότι δηλαδή ο πραγματικός λόγος ύπαρξης είναι να αναρτήσουμε το πρόγραμμα του server και να οργανώνουμε κάποια events που θα ακολουθήσουν, ώστε να λιώνουμε... ξέχασα να το αναφέρω πιο πριν, οπότε όσοι (και κατανοητό) είδαν την κίνηση λίγο περίεργη, αυτή είναι η μοναδική εξήγηση, οπότε αγνοήστε κάποια πράγματα που βλέπετε, γιατί απλά δεν μας αντιπροσωπεύουν...

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

O μοναδικός λόγος που δεν είναι μεγαλύτερος ο server είναι το lag, γιατί όσα περισσότερα slots έχει ο server, τόσο μεγαλύτερο lag, παράδειγμα οι 32άρηδες servers... Επίσης, με λιγότερα άτομα γίνονται καλύτερα παιχνίδια, γιατί δεν επικρατεί ο πανικός...

i know....αλλά γίνεται χαμός...2 -3 server με 16-20άτομα θα ήταν ιδανικό...το χρήμα το βρίσκουμε, τον χρόνο να ασχοληθούν και άλλοι όπως εσύ δεν βρίσκουμε

Link to comment
Share on other sites

Το ποστάρω και σε αυτήν την σελίδα, γιατί το θεωρώ σημαντικό να το δείτε όλοι...

Σημαντική σημείωση

Ήθελα να πω δυο λόγια για το blog του Kastro... Το blog αυτό είναι redirection από το domain που έχουμε και σε καμία περίπτωση δεν μας αντιπροσωπεύει... Τι θέλω να πω με αυτό... δεν έχουμε ούτε clan, ούτε θέλουμε να προωθήσουμε τον server ή να προσελκύσουμε με περίεργους τρόπους κόσμο, αλλά ούτε να έχει αυτή την εμφάνιση... Ο μοναδικός λόγος που είναι έτσι είναι επειδή μας υποχρεώνουν οι punkbuster streamers, ώστε να μας κάνουν streaming τον server, δηλαδή ζητάνε οι ίδιοι αυτό το clan-look και το domain ώστε να επεξεργάζονται τα δεδομένα και να μας βάλουν στο δίκτυο τους... έλεος και με αυτή την ιστορία, αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς... συνεπώς αγνοήστε το πως δείχνει το site και μείνετε στα σημαντικά, ότι δηλαδή ο πραγματικός λόγος ύπαρξης είναι να αναρτήσουμε το πρόγραμμα του server και να οργανώνουμε κάποια events που θα ακολουθήσουν, ώστε να λιώνουμε... ξέχασα να το αναφέρω πιο πριν, οπότε όσοι (και κατανοητό) είδαν την κίνηση λίγο περίεργη, αυτή είναι η μοναδική εξήγηση, οπότε αγνοήστε κάποια πράγματα που βλέπετε, γιατί απλά δεν μας αντιπροσωπεύουν...

Link to comment
Share on other sites

Τέλος θα κάνω και μια παρατήρηση εποικοδομητική... έχω παρατηρήσει ότι αρκετοί άθελα τους πάνε για τα kills, αλλά δεν είναι αυτό το νόημα του παιχνιδιού... μπορείς βέβαια να παίζεις και έτσι, αλλά το παιχνίδι είναι ωραίο όταν υπάρχουν squads που παίζουν σαν ομάδα και κάνουν οργανωμένες κινήσεις... τότε το bc2 γίνεται ωραίο παιχνίδι και γνώμη μου είναι να το κρατήσουμε έτσι, ώστε να διαφέρει και αυτός ο server από τους άλλους, δηλαδή να γίνονται ωραία παιχνίδια...

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό Jaco. Οσε φορές φορές ετυχε και επαίξα με παλικάρια σαν ομάδα,το ευχαριστήθηκα το παιχνίδι. Αυτός είναι και ο σκοπός όλων των BF. Να παίζεις ομαδικά. Αλλιώς Υπάρχει και το CS.. :hang2:

Στο Blog Του Kastro, είδα τα poll. Στο πρώτο ''Rush Or Conquest '' δεν ψήφισα .... Μ' αρέσουν πολύ και τα δυο modes. To ένα κλασσικό το άλλο καινούριο. :p

Στο δεύτερο με κερδίζει το Hardcore!!! :secret:

Link to comment
Share on other sites

παντως αυτο που παρατηρησα ειναι... hardcore σε 32αρι ειναι χαος παιζει να μην σηκωθεις και ποτε..

αλλα σε 24αρι και κατω ειναι οτι πρεπει..

αν και 32αρι δεν παιζω σχεδον ποτε..πολυ χαμος για το τιποτα + λαγκ

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι βλέπω από τα γραφήματα το M1 Garand είναι 99% ίδιο με το M14 EBR .Οπότε ουσιαστικά μόνο την ποζεριά χάνουμε εμείς οι non-veteran :p

(Still jealous :D)

Edit: Το M1 Garand είναι αυτό που όταν τελείωσει ο γεμιστήρας τον πετάει αυτόματα με εκείνο το υπέροχο ΤΣΙΝΝΝΓΚ; (mohaa rules!!!)

Έγινε επεξεργασία από dexter20csgr
Link to comment
Share on other sites

Από Kastro:

Θα θέλαμε την γνώμη σας όσων αφορά τα settings που προτιμάτε:

Hardcore mode

Rush mode

Conquest mode

Για την ώρα θα γίνεται εναλλαγή ανάμεσα σε διάφορα modes έτσι ώστε να είναι όλοι ικανοποιημένοι.

Παρακαλούμε ψηφίστε στο poll για να ξέρουμε τις προτιμήσεις σας.

Όλα τα modes έχουν την ομορφιά τους και έτσι πρεπει να γίνει.

Θέλουμε και events πχ Squad Deathmatch after hours να χαβαλεδιάζουμε ακόμα περισσότερο.

Τhanks guys !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μαν,εχει καταγραφει,απλα το κανω παλι bump

αν γινεται τα slots να μην ειναι δεσμευμενα συνεχεια,να μπορει να γεμισει ο server και με αλλους και απλα οταν κανετε join εσεις να kickαρει και να κανει χωρο...σε ολα τα bf γινοταν,προφανως γινεται και σε αυτο..

επισης αν ηταν δυνατο να διωχνει μονο ξενους και να μπαινουμε οι Ελληνες,θα ηταν ιδανικο..

μπορει να γινει filter βαζοντας ενα clan tag?

ειναι εκνευριστικο να ειναι μεσα 8 ασχετοι και 5-6 ελληνες να προσπαθουν να κανουν join μιση ωρα...

Link to comment
Share on other sites

μαν,εχει καταγραφει,απλα το κανω παλι bump

αν γινεται τα slots να μην ειναι δεσμευμενα συνεχεια,να μπορει να γεμισει ο server και με αλλους και απλα οταν κανετε join εσεις να kickαρει και να κανει χωρο...σε ολα τα bf γινοταν,προφανως γινεται και σε αυτο..

επισης αν ηταν δυνατο να διωχνει μονο ξενους και να μπαινουμε οι Ελληνες,θα ηταν ιδανικο..

μπορει να γινει filter βαζοντας ενα clan tag?

ειναι εκνευριστικο να ειναι μεσα 8 ασχετοι και 5-6 ελληνες να προσπαθουν να κανουν join μιση ωρα...

Οσο και να μας "βολευει" εμας τους Λαμπιτες, κατα τη γνωμη μου δεν ειναι δικαιο για οσους ("ξενους") μπηκαν νωριτερα.

Link to comment
Share on other sites

Jaco κάτι πρέπει να γίνει με το base raping.....(για τον Kastro)

Σήμερα μου σπάσανε πραγματικά τα νεύρα....:TD:

Τέλος θα κάνω και μια παρατήρηση εποικοδομητική... έχω παρατηρήσει ότι αρκετοί άθελα τους πάνε για τα kills, αλλά δεν είναι αυτό το νόημα του παιχνιδιού...

Επίσης δε νομίζω να είναι αυτό το νόημα του server. Απ' ότι κατάλαβα ο server φτιάχτηκε από κάποιους που αγαπούν το παιχνίδι, είναι κατά των clans και θέλουν να διασκεδάζουν με αυτό. Στη λογική αυτή λοιπόν, επιβάλεται οι ομάδες να είναι ισοδύναμες, όχι απλά ισάριθμες.

Εχθές ας πούμε, σηκώθηκα και έφυγα γιατί όχι μόνο δεν ήταν ισοδύναμες οι ομάδες, όχι μόνο είχαν σκιστεί στο base raping, αλλά με έγραφαν κανονικά και όταν το έλεγα με αποτέλεσμα να καταντάω κουραστικός. Όπως και να το κάνουμε όταν ο μέσος όρος rank στη μία ομάδα είναι 10 και στην άλλη 20 κάτι δεν πάει καλά. Όταν ο πρώτος σε βαθμούς στη μία ομάδα (που συνεχώς χάνει) είναι rank 16 και στην άλλη 32 πρέπει να γίνει αναδιάταξη. :)

Θεωρώ ότι αν ήταν ο Jaco εκεί δεν θα υπήρχε θέμα, αλλά αν δεν κάνω λάθος ήταν ο Phydel που είναι επίσης admin.

Αν αυτά που λέω είναι άκυρα, ή άστοχα πείτε μου όσοι ήταν επίσης μέσα (βλ. Lazy Dog, Shooterakis)... :)

-----------------------

Πέρα από αυτά, με μεγάλη μου χαρά βλέπω ότι τα στατιστικά στο Sigg-o-matic εμπλουτίστηκαν αλλά ανανεώνονται πιο σπάνια. Μ' αρέσουν τα στατιστικά γενικά και το βρίσκω ενδιαφέρον :to_pick_ones_nose3:

Link to comment
Share on other sites

@sofix: 20 θέσεις είναι λίγες για τους labιτες, πόσο μάλλον και για τους φίλους τους.

Εγώ θα έλεγα (σε όλους τους BFBC2-labιτες) να οργανωθούμε, να στήσουμε άλλο έναν 24άρη ρεφενέ 5-6-7-8 άτομα (240Ε το χρόνο είναι, αστείο ποσό αν το διαιρέσεις με του μήνες και με τους χρήστες που μπορούν και θέλουν να δώσουν) και να πάρουμε ένα 24άρη "ακόμα" να κάνουμε εκεί τα events ! (ειδικά αν γίνεται και αυτό " και απλα οταν κανετε join εσεις να kickαρει και να κανει χωρο..")

Μοderating δεν μπορώ να κάνω (δεν ξέρω και δεν έχω το χρόνο) στα υπόλοιπα μπορώ να βοηθήσω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χθες έπαιξα μισή ωρίτσα το Conquest μαζί με τα παιδιά, δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο, αρκεί η ομάδα σου να μην είναι εγκεφαλικά νεκρή. Γενικά είναι σαν το Domination του CoD, ίδια λογική.

Το μόνο που δεν κατάλαβα είναι πόσο κοντά πρέπει να είσαι στη σημαία για να αλλάζει.

Οπότε είναι κι αυτό ένα mode που σίγουρα αξίζει τον κόπο, όπως και το hardcore στο οποίο το Type 88 Sniper + ACOG θερίζει :hehe:

Κάτι τελευταίο που λαμβάνω ως θεατής από 3ο πρόσωπο. Ο server Kastro είναι μερικών παιδιών που πληρώνουν για την πάρτη τους και να γίνεται φάση.

Το ελάχιστο που μπορούμε να κάνουμε είναι να τους ευχαριστούμε που τον διαθέτουν και δεν τον έχουν password locked or something και να μην τους ζητάμε πράγματα που θα ανεβάσουν το κόστος τους για να ευχαριστηθούμε εμείς.

Σίγουρα οι προτάσεις βελτιώνουν το σύνολο, αλλά το λέω για να μην αρχίσουν διάφορα requests χωρίς κάποιος να σκεφτεί ότι κανονίζει με την τσέπη και την διάθεση κάποιου άλλου για να παίζει.

Απτά :)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

για να μην παρεξηγηθω...ως "ξενους" δεν εννοω τους μη λαμπιτες..φανταζομαι οτι η παρεα των παιδιων που νοικιασαν το σερβερ ισως και να ειναι μεγαλυτερη απο εμας..

εννοω τυχαιους μη Ελληνες ..φανταζομαι και τα παιδια θα ηθελαν να παιζουν με ελληνες μεσα,παρα με 2-3 γερμανους και 3-4 πολωνους...

οι ομαδες να ειναι ισαριθμες ρυθμιζεται ευκολα..

το να ειναι ισοδυναμες ειναι ψιλοαδυνατο...

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα των slots δεν προέρχεται από εμάς... είναι πρόβλημα του παιχνιδιού και ήδη έχω κάνει αναφορά και έχω ανοίξει ticket στον hoster και περιμένω επίσημη απάντηση, οπότε ήμαστε σε αναμονή...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήρθε επίσημη απάντηση για τα slots...

Hi,

We believe that DICE know about this already, and are looking at changing the reserved slot system. However, they've give no ETA on when this will be done :(

--

Regards,

...

Οπότε υπομονή παίδες... Στην ανάγκη, προτίθεμαι να κάνω disconnect στο τέλος του round για να συνδεθεί κάποιος και να ξανασυνδεθώ...

Edit:

Όσων αφορά το base raping και άλλα παρόμοια, θα πρέπει να αυτορυθμιζόμαστε και μεταξύ μας, δηλαδή να μην το κάνουμε εμείς οι ίδιοι, οπότε έτσι λύνονται για παράδειγμα όλα τα προβλήματα από μόνα τους... επίσης προχθές θυμάμαι, οι ομάδες ήταν τελείως άνισες και γινόταν σφαγή (εγώ αγωνιζόμουν με τους σφαχθέντες), αλλά δεν έγινε καμία κίνηση από κανέναν να έρθει ισορροπία και να παιχτεί καλύτερο παιχνίδι... κοινώς πρέπει να είμαστε όλοι σωστοί, αν όχι άμεσα (καθώς θέλει κάποια συνήθεια), τουλάχιστον με το καιρό, να το κάνουμε...

Σκοπός μου (και ελπίδα μου) είναι ότι ο server θα φτάσει σε ένα σημείο που θα έχει θαμώνες και θα είναι μια παρέα, που σκοπό δεν έχουμε την νίκη, αλλά το καλό παιχνίδι, οπότε δεν θα θεωρείται υποχώρηση για κάποιον να αλλάξει ομάδα και να πάει με τους άλλους, ώστε να ισορροπήσει το παιχνίδι... προσωπικά, το κάνω και ας φεύγω από το squad μου και την παρέα μου και πάω με την άλλη ομάδα, για να υπάρχει ισορροπία όταν χρειάζεται... αν το κάνουμε όλοι με καλή διάθεση, τότε θα παίζουμε τρελά παιχνίδια...

Το μόνο που δεν κατάλαβα είναι πόσο κοντά πρέπει να είσαι στη σημαία για να αλλάζει.

Όταν πλησιάζεις μια εχθρική σημαία, ακούγεται ένα περιοδικό beep, τότε σημαίνει πως την κατευάζεις... επίσης κάπου στην οθόνη κάτω, φαίνεται μια μπάρα, η οποία αρχικά είναι κόκκινη και μειώνεται κατά ένα σε κάθε beep... μόλις φτάσει στο μηδέν, αρχίζει να γεμίζει με μπλέ χρώμα αυτή τη φορά και αυξάνει κατά ένα σε κάθε beep... όσα περισσότερα άτομα είναι γύρω από την σημαία, τότε κατεβαίνει γρήγορα... αν την κατεβάζεις και σταματήσει χωρίς να ολοκληρωθεί, σημαίνει ότι κάποιος αντίπαλος είναι στην περίμετρο της σημαίας, οπότε τον ψάχνεις ή κρύβεσαι και περιμένεις... αν είναι πολλοί αντίπαλοι και της ομάδας σου, τότε όποια ομάδα έχει τον μεγαλύτερο αριθμό ατόμων, η σημαία γυρνάει προς την ομάδα αυτή...

Έγινε επεξεργασία από Jaco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.