Jump to content



Μια βόλτα από το service του e-shop. Εντυπώσεις.


yanni

Recommended Posts

Αλήθεια σε πόσα καταστήματα σας έχουν πει να μην αγοράζεται από το e-shop διότι κατά την γνώμη τους εικονικό μαγαζί = εικονικό service?

Σήμερα το πρωί λοιπόν πέρασα μια βόλτα από το Μαρούσι στο οποίο βρίσκεται το e-shop προκειμένου να μου ελέγξουν τον Western Digital και τις δύο κάρτες μνήμης DDR333 που έχω πάρει από αυτούς.

Το πρόβλημα γενικά ήταν ότι τις τελευταίες μέρες ο Western μου φαίνετε ότι κάνει περισσότερο θόρυβο από παλιότερα, το κλασικό θόρυβο σαν σφύριγμα αλλά αρκετά ποιο έντονα και οι μνήμες φαίνετε να μην θέλουν να συνεργαστούν αρμονικά με τον Athlon μου και την Epox 8RDA. Συγκεκριμένα αν και δεν φαίνετε να έχουν πρόβλημα όταν ο επεξεργαστής είναι στα default 133MHz και οι μνήμες στα 166MHz, όταν τα βάζω όλα σύγχρονα στα 166MHz το memtest86 v.3.0 μου βγάζει ένα κάρο λάθη κυρίως στο 5ο τεστ αλλά και σε άλλα. Μέχρι 161MHz δεν υπήρχε πρόβλημα.

Πήγα που λέτε στις 12 περίπου. Εκεί περίμενα μισή ώρα μιας και δεν είχα κάποιο ραντεβού με κάποιον από το service και εκείνη την ώρα ήταν απασχολημένοι. Κατά τις 12 και μισή ήρθε κάποιος μιλήσαμε για λίγο και πήρε τον δίσκο και τις μνήμες για έλεγχο. Μετά από περίπου μισή ώρα επέστρεψε και μου είπε ότι χρησιμοποιώντας το PC-Check 5.50 δεν βρήκαν προβλήματα.

Παρόλα αυτά με ενημέρωσε ότι δεν θα υπήρχε κάποιο πρόβλημα αν ήθελα να σταλεί για περαιτέρω έλεγχο στην αντιπροσωπία ο δίσκος, ενώ τις μνήμες προληπτικά όπως είπε, μου τις αντικατέστησε!!!

Λοιπόν πέστε μου σε ποιο μαγαζί, πλην Πλαισίου, δέχονται επιτόπου να σας ελέγξουν το hardware και μάλιστα να σας αλλάξουν και τις μνήμες?

Σίγουρα όχι σε πολλά. Για να μην αναφέρω ότι κάποιοι άλλοι, ποιο έξυπνοι, θα σας χρέωναν κιόλας από την στιγμή που δεν βρέθηκε πρόβλημα!

Με βάση λοιπόν αυτή την εμπειρία και μόνο, μιας και δεν έχω άλλη, θα ήθελα να πω ένα μπράβο και ένα ευχαριστώ στο τμήμα service του e-shop για την ultra fast εξυπηρέτηση!

Υ.Γ.1 Τελικά και αυτές οι μνήμες συμπεριφέρονται ακριβώς τα ίδια οπότε είναι ή θέμα cpu ή θέμα Epox. ’ρα και η Epox πιθανόν τα έχουν τα προβληματάκια τους τουλάχιστον με τις Hynix DDR333. Αυτές που μου έδωσαν είναι Infeneon αν και από τους κωδικούς μάλλον είναι και αυτές remarked Hynix ποιο φρέσκου όμως batch.

Υ.Γ.2 O WD επίσης, μια χαρά δουλεύει και ποιος ξέρει μπορεί απλά ξαφνικά να οξύνθηκε η ακοή μου. Πάντως και εγώ με τα Data lifeguard tools δεν είχα βρει κάποιο πρόβλημα. Απλά είναι ποιο έντονο αυτό το καταραμένο σφύριγμα. Μάλλον με βλέπω σε 1-2 μήνες να τον αντικαθιστώ με κάποιον Seagate.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis [07-10-2003 και 23:19]

Ξερω 2 τετοια μαγαζια.....

Σε όλη την Θεσσαλονίκη ή σε όλη την Ελλάδα? :D

Σίγουρα υπάρχουν καλά καταστήματα αλλά δυστυχώς οι ποιο πολλοί είναι....

Βλέπεις φοβούνται ότι οι χρήστες μαγκέψανε όλοι ξαφνικά και χαλάνε επίτηδες τα εξαρτήματά τους. Αλλά έτσι για μερικά ξερά καις πολλά χλωρά και καταστρέφεις και την φήμη του μαγαζιού.

Οι μνήμες πάντως φαίνετε να τα πηγαίνουν καλύτερα από τις άλλες τουλάχιστον σε SC. Τουλάχιστον στα default 166ΜΗz δουλεύουν χωρίς λάθη στο memtest,. Μέχρι τα 178MHz απλά με σφάζει το 6ο τεστ. Από 1-5 λάθη όταν είναι και οι δύο SC.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από shidokanjohn [08-10-2003 και 11:55]

το πλαισιο επιτοπου κανει αλλαγες....

Για αυτό και εγώ ποιο πάνω λέω ΄΄ πλην Πλαισίου ΄΄. ;)

Αν το e-shop δείξει δείγματα συμπεριφοράς στο θέμα του service ανάλογα αυτού του Πλαισίου αν όχι καλύτερα, τότε όλοι εμείς οι ... πελάτες είμαστε ιδιαίτερα τυχεροί. Θα έχουμε 2 ( τουλάχιστον ) μεγάλα καταστήματα εμπιστοσύνης! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

φίλε μου είσαι σίγουρος για το service του πλαίσιου. Γιατί εγώ και άλλα ξέρω και άλλα μου έχουν πει . Κακή οργάνωση , υπάλληλοι χωρίς γνώσεις , αντικατάσταση προιόντων με άλλα τελείως διαφορετικά .Φίλος έδωσε το μηχάνημά του για έλεγχο δίσκου και εκαναν δύο(2) μέρες να το τεστάρουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni

Το πρόβλημα γενικά ήταν ότι τις τελευταίες μέρες ο Western μου φαίνετε ότι κάνει περισσότερο θόρυβο από παλιότερα, το κλασικό θόρυβο σαν σφύριγμα αλλά αρκετά ποιο έντονα

Υ.Γ.2 O WD επίσης, μια χαρά δουλεύει και ποιος ξέρει μπορεί απλά ξαφνικά να οξύνθηκε η ακοή μου. Πάντως και εγώ με τα Data lifeguard tools δεν είχα βρει κάποιο πρόβλημα. Απλά είναι ποιο έντονο αυτό το καταραμένο σφύριγμα.

όχι φίλε μου δεν οξύνθηκε η ακοή σου, έτσι έκανε και σε μένα και μάλλον θα πάω σε αλλαγή του, δεν αντέχεται με τίποτα.

Μάλλον με βλέπω σε 1-2 μήνες να τον αντικαθιστώ με κάποιον Seagate.

και πολύ καλά θα κάνεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Μάπα οι JB..... ¨ετσι έκανε ο 1ος...... ο 2ος άρχισε να χτυπάει η κεφαλή.... 3ος badsector.....(εγώ έφτεγα) 4ος όπως ήρθε έφυγε...... .(έκανε θόρυβο η κεφαλή) 5ος.... να μην τον γρουσουζέψω.... Συνεπώς Maxtor rulez... και ας μου χάλασε ο λεπτός.

Link to comment
Share on other sites

nikos

Για το service του Πλαισίου μόνο καλές εμπειρίες έχω. Τώρα αν πας και πέσεις σε μ@λάκα δεν έχει σημασία που δουλεύει έτσι δεν είναι? Απλά επιμένεις και ζητάς και από άλλο τεχνικό του καταστήματος μια δεύτερη γνώμη και αν είναι δυνατόν να είσαι και εσύ παρόν όταν το δοκιμάζουν. Απλά καλό είναι να πηγαίνεις ( αφού είσαι και Αθήνα ) κατευθείαν στο service και όχι σε κάποιο υποκατάστημα.

Enduracell

Αν και ο θόρυβος έχει μειωθεί ( δεν ξέρω αν ... έστρωσε η κεφαλή!!! ) ακόμα είναι αισθητό το σφύριγμα. Δεν θα μπορούσα για παράδειγμα να επιμείνω ότι οι WD είναι ποιο αθόρυβοι σε idle κατάσταση από Maxtor όπως στο παρελθόν. Όταν παλιότερα είχα συγκρίνει τους δύο δίσκους πάνω στο θέμα του θορύβου οι WD ήταν σαφώς ποιο αθόρυβοι ( σε idle κατάσταση διότι όταν ο Maxtor πιέζεται κάνει σαν τρακτέρ! ) έπρεπε να στήσεις αυτί για να ακούσεις τον WD. Αλλά τώρα είναι κάπως χειρότερα από τον Maxtor σε idle κατάσταση.

JiMk

Maxtor Rulez? Μην τα παράλεμε κιόλας.

Οι Maxtor ( δεν ξέρω για τους λεπτούς ) είναι απλά απαράδεκτοι στο θέμα του θορύβου. Είναι απαράδεκτο για έναν δίσκο εν έτι 2003 έστω και αν εκείνη την στιγμή των δουλεύεις στο max να κάνει τόσο θόρυβο όσο κάνει ένας Seagate SCSI του 97 που έχω στον ATARI. Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο

Ποτέ ξανά Maxtor!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni

Maxtor Rulez? Μην τα παράλεμε κιόλας.

Οι Maxtor ( δεν ξέρω για τους λεπτούς ) είναι απλά απαράδεκτοι στο θέμα του θορύβου. Είναι απαράδεκτο για έναν δίσκο εν έτι 2003 έστω και αν εκείνη την στιγμή των δουλεύεις στο max να κάνει τόσο θόρυβο όσο κάνει ένας Seagate SCSI του 97 που έχω στον ATARI. Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο

Ποτέ ξανά Maxtor!

Ποιος τα παραλέει τώρα; Κάνουν λίγο θόρυβο στο burst οι maxtor αλλά τίποτα το υπερβολικό ή ανυπόφορο. Όλοι οι δίσκοι όλων των εταιρειών κάνουν θόρυβο λίγο ή πολύ με εξαίρεση τον λεπτό της maxtor που είναι ο μόνος πραγματικά αθόρυβος δίσκος που έχει κυκλοφορήσει. Από κει και πέρα οι maxtor, είναι ό,τι ταχύτερο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή και οι μόνοι που υποστηρίζουν ata133. Κάθε άλλο παρά απαράδεκτοι θα έλεγα. Τέτοιες δηλώσεις είναι δηλώσεις εντυπωσιασμού νομίζω και τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

«Ότι ταχύτερο» είναι ακόμα οι SCSI νομίζω. Μετά έχω την εντύπωση έρχονται οι ραπτορ.

Τον δικό μου WD 120 δεν τον άκουγα ούτε όταν είχα τους ανεμιστήρες στις 1800 στροφές. Μπορεί να παίζει ρόλο η τοποθέτηση. Τον έχω κάθετο. Η έχω επιλεκτική κωφότητα.

Link to comment
Share on other sites

Εαν και ειναι αλλο θεμα οι SCSI περα απο το καλο seak time του raptor η ταχυτητα διαμεταγωγης του λεπτου maxtor ειναι μεγαλυτερη οπως επισης και το burst.Kαι ο ραπτορας ειναι υπερβολικα θορυβωδεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΓιαγκΤ

«Ότι ταχύτερο» είναι ακόμα οι SCSI νομίζω. Μετά έχω την εντύπωση έρχονται οι ραπτορ.

Τον δικό μου WD 120 δεν τον άκουγα ούτε όταν είχα τους ανεμιστήρες στις 1800 στροφές. Μπορεί να παίζει ρόλο η τοποθέτηση. Τον έχω κάθετο. Η έχω επιλεκτική κωφότητα.

Ας επαναδιατυπώσω λοιπόν. Ό,τι ταχύτερο στις 7200 στροφές.

ΥΓ. Όταν ευκαιρήσεις πάνε μια βόλτα από έναν ωριλά :whistling

Link to comment
Share on other sites

Fireblade μου θυμίζεις τον εαυτό μου με τις κάρτες TV της Leadtek!!!!

Ε όχι και λίγο θόρυβο! Διότι όταν είπα κάποια στιγμή να κάνω μια δοκιμαστική κωδικοποίηση Mpeg2>>>AVI και έτυχε να έχω και το λειτουργικό και το swap και το VOB και το τελικό AVI πάνω στον Maxtor ( οπότε ο Maxtor έπρεπε να κάνει πολλά και γρήγορα! ) τα έπαιξα!!!

O θόρυβος ήταν τέτοιος που απλά σταμάτησα την κωδικοποίηση.

Μην λέμε λοιπόν ότι κάνει και λίγο θόρυβο. Εντάξει αν έχεις δύο δίσκους στο σύστημα και μοιράσεις τις δουλειές ή αν έχεις κάποιον ανεμιστήρα στις 6000 στροφές μπορεί και να μην ακούγεται.

Πάντως για το έτος 2003 επιμένω

Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο Ι !

στο θέμα του θορύβου.

Υ.Γ. Η πλάκα είναι ότι και οι δύο δουλεύουμε με τέτοιους δίσκους οπότε άντε να πείσουμε ο ένας τον άλλο. Μάλλον απλά έχουμε διαφορετική ψυχολογία – προτιμήσεις – κριτήρια….

EDIT

Επίσης να προσθέσω τώρα που το είδα ( δεν διάβασα όλο το προηγούμενο post σου με την μία - sorry ) ότι δεν θέλω να εντυπωσιάσω κανέναν και εφόσον δεν με ξέρεις να κάνω κάτι τέτοιο ( πλην Leadtek αλλά πως να το κάνεις όταν είναι τόσο καλή και τόσο φτηνή? ) ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΥΠΟΘΕΤΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ !!!

όπως και εγώ δεν υποθέτω κάτι τέτοιο όταν ποστάρεις για ASUS και Maxtor. Ο.Κ.? :mad:

χωρίς παρεξήγηση.... ;) .... :D

αλλά υπάρχουν ακόμα άτομα που ποστάρουν με βάση τις εμπειρίες τους και όχι τις προτιμήσεις τους :...:

Link to comment
Share on other sites

Όταν μου έχουν χαλάσει.... 4-5 JB..... απλά δεν τους θέλω...... οι maxtor λεπτοί είναι απλά ...ΕΡΓΑΛΕΙΑ... ( μου χάλασε ένας, έχει πρόβλημα στο read/write από τα 0-10GB) είναι πολύ απόλαυση να τρέχεις διάφορα και να μην ακούς ΚΙΧ !!!.. όσο για τον αποθηκευτικό δίσκο θα έπαιρνα 120άρη maxtor ή στα 160.. αλλά δεν βρίσκω που να δώσω τον JB... Η αξιοπιστία της maxtor είναι απλά κορυφαία... και μιλάω για τώρα.... όχι επί εποχή 10-20Gb... τότε δεν ξέρω τι συνέβαινε....

Αν σκεφτούμε θετικά... οι maxtor dm9 είναι ότι πρέπει για αποθηκευτικοί δίσκοι... γιατί δεν σφυρίζουν όσο οι JB ( τα νέα revisions δεν σφυρίζουν ), κάνουν λίγο περισσότερο θόρυβο στο burst..

Link to comment
Share on other sites

Είναι και θέμα ψυχολογίας όπως είπα παραπάνω JiMk. Πήρες μισή ντουζίνα JB και σου χάλασαν οι περισσότεροι. Αυτό σε ενόχλησε. Παρόλα αυτά δεν σε ενοχλεί ιδιαίτερα το ότι ΚΑΙ ο Maxtor τελικά χάλασε!!! Αντίθετα τους προτείνεις!!!!! Εκτός και έχεις πάρει και μισή ντουζίνα Maxtor στο παρελθόν και σου χάλασε μόνο 1.

Τώρα και εγώ μιλάω για τελευταία μοντέλα JB και DM9. Αλλά για τους λεπτούς δεν έχω ιδέα μιας και δεν είχα ποτέ. Για αυτούς απλά αν δεν κάνω λάθος κάπου έπαιζε ασυμβατότητα με τους adaptors για SATA που έδινε η Abit. Από εκεί και πέρα και εγώ μόνο θετικά σχόλια ακούω για τους λεπτούς.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχωριστό post μιας και μάλλον είναι βαρετό post. Για όποιον ενδιαφέρεται.

Πάντως αν ήθελα να το παίξω υποστηριχτής της WD θα σας έλεγα τα παρακάτω που είναι γεγονός ( ξεχνώντας τα περί σφυρίγματος και βασιζόμενος μόνο σε αυτά που γράφω με bold χαρακτήρες )

Τα προβλήματα με τον JB ξεκίνησαν όταν η ( προβληματική όπως αποδείχτηκε τελικά - κρίμα ) ASUS μου τράβηξε ένα Shutdown την ώρα που ολοκλήρωναν το φόρτωμα τα XP.

Μετά από αυτό ο JB έκανε θορύβους ανάλογους ενός Maxtor και ποιο δυνατούς ίσως από αυτούς που κάνει ένας Maxtor σε burst. Οπότε κάτι έπαιζε με την κεφαλή. Το HD Tach έβγαζε γραμμή σεισμογράφου και 23ms access time! Μάλιστα τα datalifeguard tools είχαν κολλήσει κατά τον έλεγχο.

Παίρνω e-shop για αλλαγή μου δίνουν κωδικό RMA. Αργά - αργά μεταφέρω ότι είχα και δεν είχα στον WD στον Maxtor. Τσούκου - τσούκου η κεφαλή αλλά ούτε ένα byte χαμένο!!!

Την επόμενη μέρα πριν ξεκινήσω για e-shop τον βγάζω τον κουνάω λίγο στον αέρα και τον βάζω πάνω σε μια καρέκλα στα μαλακά. Λέω δεν τον ξαναδοκιμάζω διότι ήταν και φασαρία να τρέχω τζάμπα e-shop ( Λεωφορείο + τρένο ). Τον βάζω ξεκινάει... κιχ η κεφαλή!! και εγώ απλά με μπόλικα ???? και !!!! στο κεφάλι μου. Βάζω το DVD το CDRW και τον Maxtor να του αδειάσουν ένα κάρο δεδομένα σε τρία διαφορετικά partitions μπας και τον ακούσω να ωρύεται αλλά τίποτα. ΚΙΧ. Στο μεταξύ τότε δεν είχα διαπιστώσει έντονο σφύριγμα. Λες και έφτιαξε! Οπότε το RMA αναβλύθηκε.

Μετά πάνω στο ίδιο καλώδιο τροφοδοσίας που είχα κάψει τον Maxtor ήταν και ο WD. Αν ήθελα θα μπορούσα να αγνοήσω αυτά που μου είπαν στο HAC που ρώτησα ότι απλά κάηκε μόνο ο Maxtor διότι αυτός ήταν πρώτος στην σειρά στο καλώδιο που έκανα το βραχυκύκλωμα και πολύ απλά να πω:

Δεν κάηκε το floppy που ήταν και αυτό πρώτο από την άλλη μεριά αλλά και δεν κάηκε ο WD που ήταν στην σειρά μετά τον Maxtor άρα μάπα τα ηλεκτρονικά του Maxtor.

Δεν το λέω όμως διότι δεν είμαι ηλεκτρονικός.

Επαναλαμβάνω είναι και θέμα ψυχολογίας.

Χαλάει το Α. Δικαιολογημένο.

Χαλάει το Β. Στο πυρ το εξώτερον ο κατασκευαστής….!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Fireblade [18-10-2003 και 12:02]

Ας επαναδιατυπώσω λοιπόν. Ό,τι ταχύτερο στις 7200 στροφές.

ΥΓ. Όταν ευκαιρήσεις πάνε μια βόλτα από έναν ωριλά :whistling

Όταν έμπροσθεν της παθήσεως, υπάρχει η λέξη «επιλεκτική» συνιστάς ψυχίατρο. Μην ταλαίπωρης άδικα τον πάσχοντα !!!!!!!.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.