Jump to content



Site Πλαισίου, λεπτομέρειες προϊόντων, φίλτρα και λοιπά "λάθη"


nickstamat

Recommended Posts

Καλά, αυτό είναι πολλές μέρες εκεί...

Τα άτομα που ασχολούνται με το site είτε δεν το κατέχουν είτε απλώς το έχουν παραμελήσει (γενικότερα).

Δε βρίσκω άλλη εξήγηση.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω στείλει κανένα 10 mail στο πλαίσιο για να κάνουν κάποιες αλλαγές όπως παράδειγμα να μπορείς να φιλτράρεις με φάσματα, παράδειγμα σε τροφοδοτικά να βάλεις να σου εμφανίσει από 700W και άνω...

any way μέχρι και στο forum πόσταρα αλλα ούτε φωνή ούτε ακρόαση

αυτό ήταν το post μου στο forum του πλαισίου

ποπό πάνω που έλεγα που να "προτοστειλω" mail σε σχέση με το νέο update...

1oν) Το site είναι λες και είναι update για άτομα με προβλήματα στην όραση τους.. όταν μπήκα πρώτη φορα στο site νόμιζα πως εξαιτίας των new drivers που έβαλα μου έβγαλε πρόβλημα η ανάλυση, λες και καθόμουνα σε 15" οθόνη ένιωθα στην θεα του...

Τεραστια εικονίδια, τεράστιες απόστασης μεταξύ τους, γενικά τεραστια όλα κάτι που δεν είναι καθόλου καλο

2oν) το δένδρο προϊόντων... εκεί που όλα ήταν δίπλα τώρα πρέπει να "σκρολαρεις" για να βρείς κάτι... επίσης καθόλου βολικό.

3oν) επίσης η ταξινόμηση ως "Top Seller" πρέπει να γίνετε μετά επιλογής του χρηστη γιατί πρακτικά εισπράττεται ως Random. η ταξινόμηση πρέπει πάντα να γίνετε με άξονα την τιμή σε τέτοιου είδους προϊόντα

4oν*)όταν έχεις έναν κατάλογο δεν μπορείς στο browse να μονοπωλείς όλη την σελίδα με 2-3 προϊόντα

μια λύση είναι να κανεις ώστε με ένα click στην photo να σου βγάζει μεγαλύτερη φωτογραφία και με click στα στοιχεια να σε βγάζει στις λεπτομέρειες

με λίγα λόγια κάνανε zoom στο site... όταν μπαίνω είναι το μοναδικό site που κάνω zoom-out για να πλοηγηθώ μέσα του.

η αλλαγή πρέπει να πηγαίνει προς το καλύτερο όχι προς το χειρότερο "δεν μπορώ να καταλάβω ποιον στόχο ήθελε να πετύχει ο σχεδιαστής με αυτές τις λύσεις". με απόλυτο σεβασμό αλλα ως Designer θεωρώ πως το site έγινε χειρότερο αντί για καλύτερο και ο art director δεν έπρεπε να αφήσει τέτοιες τεχνικές ιδιαιτερότητες απαρατήρητες

*edit

link

Υ.Γ.

άσε που αυτή η διαφημιστική καμπανια τους είναι το κάτι άλλο

Link to comment
Share on other sites

dunkel_Stern

Δεν είσαι εσύ το target group του Πλαισίου. Ο ανίδεος με Η/Υ πελάτης τα θέλει απλωμένα, μεγάλα και στημένα ως προς τη χρήση και όχι τα specs.

Ως παλιά καραβάνα συμφωνώ ότι είναι αθλιο και μπορώ να πώ ακόμη 50 στραβά. Δυστυχώς όμως αυτές είναι οι τάσεις της μόδας στο web. Μεγάλα και απλωμένα. Εμάς μας έχει κερδίσει, σειρά έχουν οι 40άρηδες που κουβαλάνε πολλά στο μυαλό και τα θέλουν απλωμένα και μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

dunkel_Stern

Δεν είσαι εσύ το target group του Πλαισίου. Ο ανίδεος με Η/Υ πελάτης τα θέλει απλωμένα, μεγάλα και στημένα ως προς τη χρήση και όχι τα specs.

Ως παλιά καραβάνα συμφωνώ ότι είναι αθλιο και μπορώ να πώ ακόμη 50 στραβά. Δυστυχώς όμως αυτές είναι οι τάσεις της μόδας στο web. Μεγάλα και απλωμένα. Εμάς μας έχει κερδίσει, σειρά έχουν οι 40άρηδες που κουβαλάνε πολλά στο μυαλό και τα θέλουν απλωμένα και μεγάλα.

θα μπορούσες να μου πεις "δεν λες ευχαριστώ που δεν το κάνανε όλο σε flash" και θα το βούλωνα :p

Link to comment
Share on other sites

επίσης κάτι που θα ήθελα εγώ, θα ήταν να είχα την δυνατότητα να αφαιρέσω κάποια επιλογή απο το φίλτρο...Πχ όταν είμαι στα λαπτοπ, στο φίλτρο με τις μάρκες, να αφαιρέσω τις μάρκες που δεν με ενδιαφέρουν.. Πιστευω ότι θα ήταν πολύ βολικό (όπως έχω διαπιστώσει απο άλλα site).

Link to comment
Share on other sites

απ οτι εχω καταλαβει το πλαισιο προσπαθει να κανει μια μιξη στο site για noob και Pro χρηστες.

στατιστικα οι noob ειναι παντα περισσοτεροι,αρα περισσοτερα λεφτα,επισης οι pro δε παιρνουν οτι να ναι,οποτε εχει 2-3 αντικειμενα γι αυτους που ξερουν οτι θα πωληθουν,και στους αλλους πασαρει τη σαβουρα η οτι εχει μεγαλυτερο κερδος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στην εξέλιξη της παραγγελίας, το "Start Picking" σημαίνει ότι μπορώ να πάω να το πάρω, ή ότι το παραλαμβάνουν από την αποθήκη για να το πάνε στο κατάστημα; [έχω βάλει παραλαβή από το κατάστημα]

Δεν μπορούσαν να βάλουν είτε ελληνικά, είτε κάτι πιο κατανοητό στα αγγλικά; :to_pick_ones_nose3:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.