Jump to content



Site Πλαισίου, λεπτομέρειες προϊόντων, φίλτρα και λοιπά "λάθη"


nickstamat

Recommended Posts

Θεωρώ πως το site του Πλαισίου έχει κάποια σοβαρά εκνευριστικά ελαττώματα.

Ας πάρω για παράδειγμα την κατηγορία με τα τροφοδοτικά.

  1. Αυτή τη στιγμή πατάω να φιλτράρει με βάση κατασκευαστή PC Power & Cooling και βγάζει Bad Request :TD:
  2. Ποιος ο λόγος που στα φίλτρα με βάση τα Watts υπάρχουν οι επιλογές 1000 και 1050 W ξεχωριστά? 1000 W είναι πολλά τροφοδοτικά, 1050 W βγάζει μόνο ένα. Φτιάξτε τα σε groups, όπως είναι και οι τιμές (δηλ. 900-1000 W για παράδειγμα).
  3. Λείπει ένα κριτήριο: Modular / Non-modular. Γιατί να τα ψάχνω ένα-ένα και δεν μπαίνει ένα φίλτρο?

Έπειτα, στην κατηγορία με τις ψύκτρες.

Ποιος ο λόγος να υπάρχουν αυτοί οι σιδηρόδρομοι στο φίλτρο με βάση τα συμβατά sockets? Εκτός του ότι είναι εξαιρετικά δυσανάγνωστο όλο αυτό, είναι και ανακριβές.

Ας γίνουν με checkboxes: να διαλέγει δηλαδή ο χρήστης ότι θέλει να είναι συμβατή με το 1366 και το 775 και να του βγάζει από κάτω όλες τις ψύκτρες που μπορούν να μπουν στα προαναφερθέντα.

Θα μπορούσα να βρω κι άλλα μειονεκτήματα, αλλά αυτά είναι που με ενόχλησαν αυτή τη στιγμή.

Ελπίζω σε κάποια βελτίωση του site μιας και μερικές φορές τα φίλτρα κάνουν την εύρεση του προϊόντος που θέλεις πιο δύσκολη (ειδικά όταν σε μερικά προϊόντα τα χαρακτηριστικά που είναι περασμένα είναι εντελώς λάθος ή ελλιπή).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα υπάρξει όντως ανταπόκριση στο e-mail ή αν θα πάει κατευθείαν στο trash πριν καν ανοιχτεί.

Καλύτερα εδώ, για να πουν και άλλοι χρήστες την άποψή τους. Πιστεύω πως δεν είμαι ο μόνος που παρατηρεί αυτά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Aυτα που περιγραφεις, πλην του bad request, ΔΕΝ ειναι ελαττωματα.

Η περιγραφη των προιοντων ειναι συνηθεια πλεον να ειναι λαθος στα Ελληνικα e-shops, δεν ειναι κουσουρι μονο του Πλαισιου.

Θα μπορουσες να τους στειλεις ενα mail με τις προτασεις σου για βελτιωση του online shop.

Να δεις που θα σου απαντησουν κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα εξαιρετικά σπαστικό χαρακτηριστικό είναι τα αποκαλούμενα top seller προϊόντα. Μπαίνεις σε μια κατηγορία και αντί να σου δείξει τα προϊόντα με αύξουσα τιμή σου βγάζει ότι να 'ναι και καλά ως top seller. Και ακόμα αν ορίσεις σε μια κατηγορία ότι θές φθίνουσα->αύξουσα συνεχίζει να δείχνει με top seller στις άλλες κατηγορίες και πρέπει να το αλλάζει κάποιος συνέχεια. Επίσης μερικές κατηγορίες δεν έχουν καν φίλτρα για να ψάξεις, με αποτέλεσμα να πρέπει να κάνεις browse 3 σελίδες μέχρι να βρείς αυτό που θες.

Link to comment
Share on other sites

είναι τόσα τα λάθη στο search UI που δεν έχει νόημα να ψάχνουμε για επισκευές.

ΠΧ, εκτός εξαιρέσεων τα "στατικά" κριτήρια όπου υπάρχουν περισσότερες των 2 επιλογών είναι μέγα λάθος.

με αυτό εννοώ πχ το cpu socket που αναφέρει ο nickstamat που θα έπρεπε να είναι με checkbox (δυναμικά παραγόμενα κριτήρια δηλαδή, βασισμένα στο input του χρήστη) όπως και τα watt που είναι λάθος τώρα αλλά επίσης είναι και λάθος αυτό που προτείνει ο nick. Θα έπρεπε να σου δίνει 2 άδεια κουτάκια (ή κάτι παρόμοιο) και να βάζεις εσύ στο ένα 300 και στο αλλο 661 για να σου φέρει ακριβώς ότι θες.

Η εξαίρεση θα μπορούσε να είναι πχ ο κατασκευαστής CPU AMD/Intel/Transmeta/Whatever που για χάρη ευκολίας και μόνο θα μπορούσε να είναι "στατικό" κριτήριο. Και πάλι βέβαια περιορισμένο ανάλογα με την κατηγορία.Δεν θα είχε λογική να το κανει πχ στα φουρφούρια που έχεις 15 κατασκευαστές. Εκεί πάλι το checkbox ή κάποιο άλλο δυναμικό UI είναι ανώτερο.

Βέβαια εδώ να πω ότι θα μπορούσε να έχει το παρόν σύστημα όπως είναι και να έχει "Εξελιγμένη αναζήτηση" για αυτούς που ξέρουν τι ψάχνουν ή έστω γι'αυτούς που θέλουν να πειραματιστούν γιατί δεν είναι όλοι οι πελάτες του πλαισίου γνώστες της πληροφορικής και των τεχνικών προδιαγραφών.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι αυτό το θέμα με τα "Top seller = θέλουμε να τα ξεφορτωθούμε" προϊόντα είναι σπαστικό-εκνευριστικό και ουσιαστικά δυσκολεύει την πλοήγηση.

Τώρα αν κάποιος θεωρεί ότι είμαι άδικος με την μετάφραση του top seller να πω απλά ότι εγώ έτσι το μεταφράζω αυτό και άρα σε εμένα έχει αντίθετο αποτέλεσμα αυτή η έμμεση ή άμεση προώθηση κάποιων προϊόντων.

Link to comment
Share on other sites

Το πλαίσιο πρόσφατα ανανέωσε το site του και γι'αυτό πολλά features είναι ακόμα κάπως αδούλευτα.

@nickstamat

Καλό είναι να στείλεις ένα mail.Να χάσεις κάτι δεν έχεις.Μόνο να κερδίσεις μπορείς απο αυτό.:yes2:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τα top sellers μου τη σπάει κι εμένα, αλλά τουλάχιστον αυτό το site είναι το μόνο που ξέρω ότι κάθε τόσο ανανεώνεται. Άλλοι έχουν 10 χρόνια το ίδιο..

Link to comment
Share on other sites

Το Πλαίσιο θέλει να έχει μία καλή φήμη κι ένα καλό site. Γι' αυτό ασχολείται με το site του και το αλλάζει, γι' αυτό καθόμαστε κι εμείς τώρα και συζητάμε τι προβλήματα έχει.

Ας αφήσουμε τα άλλα site και ας επικεντρωθούμε στα μειονεκτήματα του συγκεκριμένου.

ΠΧ, εκτός εξαιρέσεων τα "στατικά" κριτήρια όπου υπάρχουν περισσότερες των 2 επιλογών είναι μέγα λάθος.

με αυτό εννοώ πχ το cpu socket που αναφέρει ο nickstamat που θα έπρεπε να είναι με checkbox (δυναμικά παραγόμενα κριτήρια δηλαδή, βασισμένα στο input του χρήστη) όπως και τα watt που είναι λάθος τώρα αλλά επίσης είναι και λάθος αυτό που προτείνει ο nick. Θα έπρεπε να σου δίνει 2 άδεια κουτάκια (ή κάτι παρόμοιο) και να βάζεις εσύ στο ένα 300 και στο αλλο 661 για να σου φέρει ακριβώς ότι θες.

Εντάξει, εγώ μίλησα για grouping επειδή το να εμφανίζεται κάθε μοναδική τιμή ισχύος που υπάρχει ανάμεσα στα τροφοτικά είναι τελείως απαράδεκτο.

Αυτό που λες εσύ για μένα είναι ιδανικό. Φαντάζομαι πως είναι και υλοποιήσιμο :)

Η εξαίρεση θα μπορούσε να είναι πχ ο κατασκευαστής CPU AMD/Intel/Transmeta/Whatever που για χάρη ευκολίας και μόνο θα μπορούσε να είναι "στατικό" κριτήριο. Και πάλι βέβαια περιορισμένο ανάλογα με την κατηγορία.Δεν θα είχε λογική να το κανει πχ στα φουρφούρια που έχεις 15 κατασκευαστές. Εκεί πάλι το checkbox ή κάποιο άλλο δυναμικό UI είναι ανώτερο.

Συμφωνώ.

Επίσης, συμφωνώ με τα παιδιά που λένε για τα top selling προϊοντα. Αυτή τη χαζομάρα την αλλάζω κάθε φορά που μπαίνω σε νέα κατηγορία. Είναι τόσο δύσκολο να βάλουν by default την ταξινόμηση φθηνότερο-->ακριβότερο που πιστεύω πως χρησιμοποιείται πιο πολύ? Ακόμα καλύτερα θα ήταν αν με κάποιο τρόπο κράταγε την προτίμηση του καθενός.

Πιστεύω πάντως, ότι το πρώτο βήμα θα είναι μία σωστή συμπλήρωση των προδιαγραφών του κάθε προϊόντος.

Προσωπικά, είμαι απίστευτα τελειομανής και εκνευρίζομαι πολύ όταν βλέπω στον έναν να γράφει μέχρι και Voltage, TDP κτλ και στον άλλο να μη γράφει τίποτα.

Ιδανικά, θα ήθελα να αναγράφονται ακόμα και τα περιεχόμενα της συσκευασίας σε κάθε προϊόν.

Επειδή όμως καταλαβαίνω ότι κάτι τέτοιο είναι ουτοπικό, τουλάχιστον ας υπάρχει μία ομάδα ατόμων που θα φροντίζει να συλλέγει τα ακριβή τεχνικά χαρακτηριστικά κάθε προϊόντος.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα εξαιρετικά σπαστικό χαρακτηριστικό είναι τα αποκαλούμενα top seller προϊόντα. Μπαίνεις σε μια κατηγορία και αντί να σου δείξει τα προϊόντα με αύξουσα τιμή σου βγάζει ότι να 'ναι και καλά ως top seller. Και ακόμα αν ορίσεις σε μια κατηγορία ότι θές φθίνουσα->αύξουσα συνεχίζει να δείχνει με top seller στις άλλες κατηγορίες και πρέπει να το αλλάζει κάποιος συνέχεια. Επίσης μερικές κατηγορίες δεν έχουν καν φίλτρα για να ψάξεις, με αποτέλεσμα να πρέπει να κάνεις browse 3 σελίδες μέχρι να βρείς αυτό που θες.

εκνευριζομαι απιστευτα. Τουλαχιστον οταν μια φορα το βαλεις απο φθηνο=>ακριβο να εμενε ετσι, οχι σε καθε κατηγορια ξανα απο την αρχη..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ 100% με όλες τις παραπάνω παρατηρήσεις.

Το θέμα με τα top sellers μου τη σπάει κι εμένα, αλλά τουλάχιστον αυτό το site είναι το μόνο που ξέρω ότι κάθε τόσο ανανεώνεται. Άλλοι έχουν 10 χρόνια το ίδιο..

Νόημα έχει η ανανέωση όταν προσφέρει κάτι παραπάνω ή βελτιώνει κάτι ήδη υπάρχον. Το να γίνεται ανανέωση άπλα για την ανανέωση είναι μια από τις τακτικές που με απωθούν.

Η προηγούμενη μορφή της σελίδας του πλαισίου προσέφερε τα ίδια ως και περισσότερα features ως προς την αρχειοθέτηση των προϊόντων από τη τωρινή και κυρίως είχε προσαρμοστεί ο κόσμος σε αυτό.

Τουλάχιστον για έμενα προσωπικά όταν μπαίνω σε ένα online shop με ενδιαφέρει να βρω άμεσα αυτό που χρειάζομαι. Η coolness της ανανέωσης και το νέο οπτικό theme ποσώς με ενδιαφέρουν...

Link to comment
Share on other sites

Νόημα έχει η ανανέωση όταν προσφέρει κάτι παραπάνω ή βελτιώνει κάτι ήδη υπάρχον. Το να γίνεται ανανέωση άπλα για την ανανέωση είναι μια από τις τακτικές που με απωθούν.

Η προηγούμενη μορφή της σελίδας του πλαισίου προσέφερε τα ίδια ως και περισσότερα features ως προς την αρχειοθέτηση των προϊόντων από τη τωρινή και κυρίως είχε προσαρμοστεί ο κόσμος σε αυτό.

Τουλάχιστον για έμενα προσωπικά όταν μπαίνω σε ένα online shop με ενδιαφέρει να βρω άμεσα αυτό που χρειάζομαι. Η coolness της ανανέωσης και το νέο οπτικό theme ποσώς με ενδιαφέρουν...

Αυτό ακριβώς.

Το site πάσχει σε αρκετά σημεία. Θέλει αλλαγές.

Αν το Πλαίσιο δεν ασχοληθεί με το ίδιο του το site, τότε ούτε κι εγώ θα κάθομαι να παλεύω με τα φίλτρα και να αλλάζω την ταξινόμηση από Top Sellers σε αυτή που θέλω.

Δε φτάνει που στα καταστήματα υπάρχουν πλέον ελάχιστα καλά πράγματα, πρέπει ακόμα και το site να μας σπάει τα νεύρα?

Φαίνεται πως θα στραφώ σε μαγαζί εκτός Ελλάδας, εκεί που προσέχουν τα site τους και δίνουν πραγματική αξία στο online browsing & shopping.

Link to comment
Share on other sites

Μπορουν σε 5 λεπτα να σωσουν την παρτιδα:

Καταργηστε ολα τα φιλτρα (αχρηστα ειναι) και δημιουργηστε μονο 1 φιλτρο: Το ΑΜΕΣΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ

Ετσι κιαλλιως σε καθε κατηγορια 5-6 πραγματα υπαρχουν :innocent:

Link to comment
Share on other sites

Μπορουν σε 5 λεπτα να σωσουν την παρτιδα:

Καταργηστε ολα τα φιλτρα (αχρηστα ειναι) και δημιουργηστε μονο 1 φιλτρο: Το ΑΜΕΣΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ

Ετσι κιαλλιως σε καθε κατηγορια 5-6 πραγματα υπαρχουν :innocent:

αμα ειναι να κυνηγαμε τα αμεσα διαθεσιμα απο την σελιδα του plaisio να βαλουν και ενα κουμπακι "αισθανομαι τυχερος" ...οπως εχει το google.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.