Jump to content



Samsung Spinpoint F3 Raid0 Benchmarks


Shadowjump

Recommended Posts

Επειδη γενικως δεν υπαρχουν πολλα review για την καινουρια σειρα F3, ειδικα σε Raid0, ειπα να τρεξω εγω λιγα τεστ.

Αυριο θα βαλω και εναν F3 μονο του.

Αυτο ειναι το συστημα:

Intel Core i7 950 @ 3.4GHz

OCZ Blade @ 8-8-8-24 2000MHz

eVGA X58 SLi Classified (759 model)

Western Digital VelociRaptors 150GB σε Raid0

Western Digital 6400AAKS (16MB Cache) σε Raid0

Samsung Spinpoint HD103SJ (1TB) σε Raid0

HD Tune 3.5 PRO

WD6400AAKS

wd6400aaks.th.jpg

WD VelociRaptors

velociraptors.th.jpg

Samsung Spinpoint F3

samsunghdtune.th.jpg

Samsung Spinpoint F3 Write Test

samsungrawhdtunewrite.th.jpg

HD Tune 3.5 PRO Random Access

WD6400AAKS

wd6400randomaccess.th.jpg

WD VelociRaptors

velociraptorsrandomacce.th.jpg

Samsung Spinpoint F3

samsungrandomaccess.th.jpg

ATTO Disk Benchmark

WD6400AAKS

wd6400atto.th.jpg

WD Velocirpators

velociraptorsatto.th.jpg

Samsung Spinpoint F3

samsungatto.th.jpg

HD Tach 3.0.4.0

WD 6400AAKS

wd6400hdtach.th.jpg

WD VelociRaptors

velociraptorshdtach.th.jpg

Samsung Spinpoint F3

samsunghdtach.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πλαισιο. Εχουν παρα πολλους! Εχω ακομα να παρω 6 :p

Λεω να διωξω και τους Velociraptor. Δεν εχουν πλεον νοημα. Και 1-2% πιο γρηγοροι να ειναι σε "real-life" καταστασεις δεν αξιζουν μονο και μονο για τον θορυβο και την μικροτερη χωρητικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

nice review!!

ψαχνομαι για αγορα δισκου σε χοριτικοτητα 1-2 γιγα!! οι F3 φενονται καλοι....απλα σκεφτομαι αν επερνα 2 τετοιους του ενος γιγα θα ηταν καλο να τους βαλω σε raid0?(το φοβαμαι λιγο το 0 γτ θα εχω πραγματα μεσα που αν τα χασω θα τραβαω τα βυζια μου)η να τα χρισιμοποιω σαν δυο ξεχωριστους δισκους καθος δεν με πολυνιαζει η ταχυτητα αφου δεν θα βαλω λειτοθργικο.....μονο δεδομενα.

Link to comment
Share on other sites

nice review!!

ψαχνομαι για αγορα δισκου σε χοριτικοτητα 1-2 γιγα!! οι F3 φενονται καλοι....απλα σκεφτομαι αν επερνα 2 τετοιους του ενος γιγα θα ηταν καλο να τους βαλω σε raid0?(το φοβαμαι λιγο το 0 γτ θα εχω πραγματα μεσα που αν τα χασω θα τραβαω τα βυζια μου)η να τα χρισιμοποιω σαν δυο ξεχωριστους δισκους καθος δεν με πολυνιαζει η ταχυτητα αφου δεν θα βαλω λειτοθργικο.....μονο δεδομενα.

Παρε 2 και κανε ενα μικρο partition σε raid0 και το υπολοιπο κανε το raid1.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το raid0 πως το βλεπετε,μου φαινεται λιγο αργο?2χ500 samsung f3.

Στο Intel Matrix Storage manager εχεις ενεργοποιησει το write back cache?

Απ'οτι βλεπω απο το ss μαλλον οχι. Ενεργοποιησε το. Επισης τι stripe size χρησιμοποιησες?

Link to comment
Share on other sites

Στο Intel Matrix Storage manager εχεις ενεργοποιησει το write back cache?

Απ'οτι βλεπω απο το ss μαλλον οχι. Ενεργοποιησε το. Επισης τι stripe size χρησιμοποιησες?

δεν εχω ενεργοποιηση το write back cashe,πως ενεργοποιειται?,128 stripe size.

Link to comment
Share on other sites

Ανοιγεις Intel Matrix Storage Console (Manager).

Πηγαινεις View-Advanced mode.

Και μετα απο την κατω λιστα που θα εμφανιστει, πατας μια φορα πανω στο raid array που εχεις φτιαξει (θα το δειχνει με το ονομα του) κανεις δεξι κλικ και επιλεγεις Enable write back cache.

Link to comment
Share on other sites

Ανοιγεις Intel Matrix Storage Console (Manager).

Πηγαινεις View-Advanced mode.

Και μετα απο την κατω λιστα που θα εμφανιστει, πατας μια φορα πανω στο raid array που εχεις φτιαξει (θα το δειχνει με το ονομα του) κανεις δεξι κλικ και επιλεγεις Enable write back cache.

στα ελληνικα ειναι,ενεργοποιηση προσωρινης μνημης ετεροχρονης εγγραφης τομου?ειναι η τεταρτη επιλογη?

μαλλον εστρωσε,

σε αλλα raid που εκανα δεν ενεργοποιουσα το write back cache,τα 533 που δειχνει τι ειναι?ευχαριστω για την βοηθεια.

μολις διαπιστωσα οτι ο ενας απο τους δυο ειναι f1 hd502ij,εκαναν λαθος εγω ζητησα 2 500αρηδες f3,να τον παω πισω?

post-14612-1416074332,1451_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μολις διαπιστωσα οτι ο ενας απο τους δυο ειναι f1 hd502ij,εκαναν λαθος εγω ζητησα 2 500αρηδες f3,να τον παω πισω?

Εννοειται. Απο την στιγμη που εχεις raid0 ο πιο γρηγορος πεφτει στην ταχυτητα του πιο αργου για να δουλεψουν σωστα,μαζι.

Πηγαινε τον αμεσα πισω.

Link to comment
Share on other sites

guys help please....εχω εναν f3 1tb και μου βγαζει σε read,, min 27 mb/s kai max 147 mb/s και access time 15,..ms.....ειναι καλα ? το pc τη στιγμη του bench κατεβαζε τορρεντ και rapidshare στον f3...μηπως φταιει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

guys help please....εχω εναν f3 1tb και μου βγαζει σε read,, min 27 mb/s kai max 147 mb/s και access time 15,..ms.....ειναι καλα ? το pc τη στιγμη του bench κατεβαζε τορρεντ και rapidshare στον f3...μηπως φταιει αυτο?

Την επομενη φορα βαλε και ενα winrar να αποσυμπιεζεται ταυτοχρονα και μετρα...

Εννοειται οτι φταινε ολα οσα ετρεχες την ιδια στιγμη με το bench.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αθόρυβοι αυτοί; Θέλω έναν 500άρη ή 750άρη και σκεφτόμουν για έναν F3 ή έναν Seagate 7200.12.

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Hard-Disk-Drives/Samsung-Spinpoint-F3-HD502HJ.htm

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Hard-Disk-Drives/Seagate-Sata-Ii-750-Gb-32Mb-7200-12-ST3750528AS.htm

Θέλω έναν αθόρυβο, αξιόπιστο και γρήγορο δίσκο. Με αυτή τη σειρά :look:

Link to comment
Share on other sites

Είναι αθόρυβοι αυτοί; Θέλω έναν 500άρη ή 750άρη και σκεφτόμουν για έναν F3 ή έναν Seagate 7200.12.

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Hard-Disk-Drives/Samsung-Spinpoint-F3-HD502HJ.htm

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Hard-Disk-Drives/Seagate-Sata-Ii-750-Gb-32Mb-7200-12-ST3750528AS.htm

Θέλω έναν αθόρυβο, αξιόπιστο και γρήγορο δίσκο. Με αυτή τη σειρά :look:

Η σε F3 πας ή σε WD! Seagate από μακριά και αγαπημένοι....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.