Jump to content



Πρόβλημα HDMI στα 7


kallileo

Recommended Posts

Έχει δοκιμάσει να βγάλει ήχο από HDMI στα 7?

Στο laptop έχω κανονικά video μέσω Nvidia από hdmi αλλά ήχο(Realtek HDMI) καθόλου...

Στα Vista x64 πριν δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με το θέμα... εχω ψαξει στο site της amd για drivers για hdmi για win 7 αλλα εχει μονο για xp. λεω να παρω αυτη την καρτα για το htpc αλλα εχω σκαλωσει με αυτο το θεμα με τους drivers. τωρα, μια και το θίξατε,με τους drivers απο το realtek.com.tw που αναφερθηκε πιο πανω θα εχω ήχο στα 7 ή να κάτσω με το htpc που εχω που στα 1080p κλ@νει πάνω του και στα 720p αγκομαχει?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει handshake στο HDCP...

Untitled-1.png

Ενώ η εικόνα βγαίνει κανονικότατα ο ήχος παρόλο που στέλνεται στην TV δεν αναπαράγεται....

Κάτι παίζει με τους drivers της Realtek...

Link to comment
Share on other sites

με τον 9.10 και μόνο.

http://img694.imageshack.us/img694/1849/captureve.jpg

δε κανεις κανα clean τα παντα με driver sweeper...

Αυτό είναι το σωστό screen... δεν έχω κάν ΑΤΙ. Απλά το HDMI είναι και αυτό Realtek αλλά σε laptop...

post-418-1416074205,6876_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ποιο laptop εχεις και τι καρτα γραφικων φοραει?

Με acer 5920g που εχει 8600m gt και 7 ultimate, δεν εχω κανενα προβλημα με τον ηχο απο hdmi...

Δε το πιανω ακριβως αυτο που λες με την realtek....το hdmi της καρτας γραφικων δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω ξεχάσει κάτι διότι βλέπω τον ήχο να πηγαίνει κανονικά στο HDMI απλά δεν αναπαράγεται από την TV λόγω HDCP handshake. Εσένα σου το βγάζει κανονικά "Supported"?

Το ίδιο ακριβώς συνδυασμο drivers με σένα έχω...

Θα τα ξυλώσω όλα και θα τα ξαναβάλω από την αρχή. Τους 186.81 κατέβασα από την Acer.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην, εχεις bluray drive και προσπαθεις να αναπαραγεις αυθεντικο δισκακι? γιατι μονο εκει θα ειχε νοημα το hdcp support, και ασε που αν σε εκοβε αυτο, δε θα εδειχνε ουτε εικονα...

Μετα, και εμενα δεν δειχνει οτι ειναι supported, αλλα απόσο θυμαμαι απο τα specs οταν αγορασα το laptop, η καρτα μας γενικα εχει hdcp support. Παντως δεν νομιζω οτι εχει καμια σχεση με HDCP το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω....δεν εχω κανει και τιποτα ιδιαιτερο παντως, clean install σε win7 ultimate 64, μετα εβαλα drivers καρτας γραφικων και ολα τα updates που τελικα με αφησαν στο device manager Mε 2 system devices χωρις drivers τις οποιες δεν εψαξα ποιες ειναι γιατι δε παρατηρω να λειπει κατι (μεχρι καμερα και card reader εχω, και το touchpad φυσικα, δε ξερω τι ειναι εκεινα τα 2 devices). Απλα συνδεω με hdmi σε panasonic TV ή και σε Dell monitor Με hdmi που δοκιμασα και εβαλα στο playback devices να ειναι default device το hdmi output...

Μια φλασια που μου ηρθε τωρα, μηπως φταιει το προγραμμα αναπαραγωγης? Πχ στο σταθερο υπολογιστη ειχα εγκαταστησει το CCCP pack για να παιζω mkv Κλπ (εχω ΑΤΙ με hdmi στον σταθερο) και ειχα βαλει να στελνει τα DD και DTS μεσω spdif κατα την εγκατασταση και το ειχα ξεχασει....οποτε μετα δεν επαιζε ηχο οταν εβαζα ταινια με τετοιο format ηχου γιατι προσπαθουσε να το στειλει απο spdif...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.