Jump to content



ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΤΑΧYΤHΤΑ ΔΙΚΤΥΟΥ 1GB


johnny_alex22

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα, χρειάζομαι την βοήθεια σας σε ένα πρόβλημα που έχω, έστησα ένα οικιακό δίκτυο στο καινούργιο μου σπίτι και αφού ο ηλεκτρολόγος μου πέρασε καλώδιο δυκτίου 5e σε κάθε ένα από τα 5 δωμάτια έβαλα τον απαραίτητο εξοπλισμό από routers και switches εκεί που χρειαζόμουν και σύνδεσα το workstation τα 2 pc και τον δικτυακό δίσκο που έχω σε κάθε δωμάτιο. η ταχύτητα λόγω των Switches που είχα ήταν 100mb, τώρα που άλλαξα τα switches μου σε 1000mb, πήρα το laptop παραμάσχαλα και πήγα σε κάθε δωμάτιο να δώ αν πιάνω την ταχήτητα 1gb σε κάθε δωμάτιο. είδα ότι σε 3 δωμάτια η ταχήτητα είναι 1gb ενώ στο γραφείο μόυ που έχω το workstation πιάνω 100mb, άνοιξα τις μπρίζες και είδα ότι η συνδεσμολογία των καλωδίων ήταν η ίδια με αυτή των δωματίων που έπιανα ταχύτητα 1gb <<αρα σωστή συνδεσμολογία>>. Μπορεί να μου πέι κάποιος τί μπορεί να φτάιει?:weep::weep::weep. :wall::wall:Τα καλώδια δικτύου είναι εσωτερικά στους τοίχους, οπότε η σκέψη να τα αντοικαταστήσω είναι αδυνατη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Σου γράφει στα windows ότι η ταχύτητα είναι 1Gbps ή το μέτρησες με κάποιο πρόγραμμα να δεις πόσο πιάνει;

Πολλά μπορούν να έχουν συμβεί. Μπορεί το καλώδιο να έχει τσακίσει ή κοπεί κάπου μέσα στον τοίχο, μπορεί να είναι πολύ μακρύ και να χρειάζεται cat6, μπορεί να μην έχει βάλει καλό πριζάκι και το τελευταίο που σκέφτομαι τώρα είναι να έχει πρόβλημα το καλώδιο δικτύου που συνδέεις τον υπολογιστή με το πριζάκι.

Link to comment
Share on other sites

ελεγξε το πριζακι στο τοιχο στο συγκεκριμενο δωματιο - η συνδεσμολογια μπορει να ειναι σωστη αλλα μαλλον δεν κανει καλη επαφη ειτε στα καλωδια, ειτε στο rj κλιπακι

εχω δει το ιδιο προβλημα και με πριζακια legrand που υποτιθεται ειναι και 'μαρκα'........

Link to comment
Share on other sites

Αν το μπριζάκι είναι legrand πάρε ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι και σπρώξε τα καλώδια να πιασουν λιγο πιο μεσα στα "μαχαιρια" γιατι το καπακι τους δεν τα πιεζει πολυ καλα και μπορει μερικα να μην κανουν καλη επαφη.Αν αλλαξεις θεση του γραφειου σου πανω στο switch,το βαλεις π.χ. στην θεση του δωματιου παλι σου φερνει 100mb:hmm:?Απο κει και περα αν δεν ειναι θεμα μπριζων η switch περνα εξωτερικα καλωδια για να δοκιμασεις αν ειναι προβλημα του εντοιχισμενου καλωδιου:wassat:

Link to comment
Share on other sites

Σου γράφει στα windows ότι η ταχύτητα είναι 1Gbps ή το μέτρησες με κάποιο πρόγραμμα να δεις πόσο πιάνει;

Πολλά μπορούν να έχουν συμβεί. Μπορεί το καλώδιο να έχει τσακίσει ή κοπεί κάπου μέσα στον τοίχο, μπορεί να είναι πολύ μακρύ και να χρειάζεται cat6, μπορεί να μην έχει βάλει καλό πριζάκι και το τελευταίο που σκέφτομαι τώρα είναι να έχει πρόβλημα το καλώδιο δικτύου που συνδέεις τον υπολογιστή με το πριζάκι.

φίλε μου καταρχήν ευχαριστώ για την βοήθεια, την ταχύτητα μου την γράφουν τα windows, αλλά την μέτρησα και μόνος μου. Τώρα, αν είχε τσακίσει το καλώδιο πώς γίνεται να έχω έστω και 100mb? Νομίζω ότι δεν θα είχα καθόλου. Το καλώδιο θα πρέπει να είναι πάνω από 100μέτρα, απ' ότι ξέρω, πράγμα που το θεωρώ απίθανο γιατί το γραφείο μου είναι δίπλα στην κρεβατακάμαρά μου, που από αυτήν την πρίζα πιάνω 1gb και τέλος το καλώδιο που σύνδεσα από το μπριζάκι στο laptop, είναι το ίδιο που σύνδεσα και από το μπριζάκι της κρεβατοκάμαρας με το laptop που έπεξε.:shout::shout:::weep::wall:

Link to comment
Share on other sites

ελεγξε το πριζακι στο τοιχο στο συγκεκριμενο δωματιο - η συνδεσμολογια μπορει να ειναι σωστη αλλα μαλλον δεν κανει καλη επαφη ειτε στα καλωδια, ειτε στο rj κλιπακι

εχω δει το ιδιο προβλημα και με πριζακια legrand που υποτιθεται ειναι και 'μαρκα'........

Πράγματι legrand είναι, θα δοκιμάσω να τα σπρώξω μέσα, αλλά έχω δικτυο 100mb, αν δεν έκαναν καλή επαφή θα λειτουργούσε το δύκτυο έστω και σαν 100mb?

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου καταρχήν ευχαριστώ για την βοήθεια, την ταχύτητα μου την γράφουν τα windows, αλλά την μέτρησα και μόνος μου. Τώρα, αν είχε τσακίσει το καλώδιο πώς γίνεται να έχω έστω και 100mb? Νομίζω ότι δεν θα είχα καθόλου. Το καλώδιο θα πρέπει να είναι πάνω από 100μέτρα, απ' ότι ξέρω, πράγμα που το θεωρώ απίθανο γιατί το γραφείο μου είναι δίπλα στην κρεβατακάμαρά μου, που από αυτήν την πρίζα πιάνω 1gb και τέλος το καλώδιο που σύνδεσα από το μπριζάκι στο laptop, είναι το ίδιο που σύνδεσα και από το μπριζάκι της κρεβατοκάμαρας με το laptop που έπεξε.:shout::shout:::weep::wall:

Γίνεται να πιάνεις 100Mbps γιατί το 100αρι δε χρησιμοποιεί όλα τα καλωδιάκια του utp, αλλά τα μισά. Την ταχύτητα με ποιο μετροπρόγραμμα τη μέτρησες; Πόσο σου έβγαλε;

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να πιάνεις 100Mbps γιατί το 100αρι δε χρησιμοποιεί όλα τα καλωδιάκια του utp, αλλά τα μισά. Την ταχύτητα με ποιο μετροπρόγραμμα τη μέτρησες; Πόσο σου έβγαλε;

Πράγματι έχεις δίκιο, μου το επιβεβαιωσε και ο ΙΤ MANAGER της εταιρίας που δουλεύω, τελικά αφού πήρα και ένα οργανάκι να μετρήσω τα καλώδια μήπως είχε τσακίσει πουθενά κάποιο από αυτά, είδα ότι όλα ήταν ok, έμπηξα τα καλωδιάκια ποιο βαθεία στην μπρίζα, αλλά τζίφος, και τέλος αφού έκοψα το κλιπσακι στο τέλος του καλωδίου πέρασα ένα καινούργιο που πήρα για 6άρι καλώδιο και ώς δια μαγείας εμφανίστηκε το 1Gb:jump1::banging:

Δεν έχω κάποιο μετροπρόγραμα, έκανα μπακάλικη μέτρηση:red: απλά μέτρησα τον χρόνο για να περάσω 1gb δεδομένων από ένα pc σε ένα άλλο και στην περίπτωση που είχα 100mb που το έδειχναν τα windows έκανε την μεταφορά σε 1λεπτό και 40 δευτερόλεπτα, ενώ όταν είχα 1GB δίκτυο η μεταφορά του ίδιου όγκου δεδομένων έγινε σε 24 δευτερόλεπτα, εσύ ξέρεις κάποιο πρόγραμμα μέτρησης να μου πείς για να δώ καί τους πραγματικούς χρόνους?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.