Jump to content



Πού είναι τα ιπτάμενα αμάξια; (50%serious 50% fun)


Recommended Posts

Θεωρω οτι τα στοιχεια που μπορει να μαζεψει καποιος απο τη βαση δεδομενων του hwbot δειχνουν πολυ πιο παραστατικα τι ακριβως εχει συμβει στους Η/Υ τα τελευταια 1,2...5,10 χρονια(πχ 3DM01 ή superpi)
The Great Moore's Law Compensator (TGMLC) generally referred to as bloat, is the principle that successive generations of computer software acquire enough bloat to offset the performance gains predicted by Moore's Law. In a 2008 article in InfoWorld, Randall C. Kennedy,[30] formerly of Intel, introduces this term using successive versions of Microsoft Office between the year 2000 and 2007 as his premise. Despite the gains in computational performance during this time period according to Moore's law, Office 2007 performed the same task at half the speed on a prototypical year 2007 computer as compared to Office 2000 on a year 2000 computer.

http://en.wikipedia.org/wiki/Moore%27s_law

Αλλά τί να με νοιάξει εμένα, αφού από το superpi βγάζω το ψωμί μου.:p

Αθάνατη microsoft!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(και δεν είναι μόνο αυτή)

Quiz της ημέρας: "Βρείτε γιατί τα windows 7 έχουν ακόμα την ονοματολογία δίσκων A:, B: κτλ, γιατί όταν κολλάει ένα task ορισμένες φορές δεν μπορείς καν να το κλείσεις και κερδίστε εκπαιδευτική εκδρομή στην έδρα της".

Link to comment
Share on other sites

Oσοι θέλετε φρέσκο OS χωρίς βαρίδια του παρελθόντος πάρτε mac. Tα win είναι ένα OS που φτιάχτηκε καταρχάς με γνώμονα την συμβατότητα προς τα (πολύ) πίσω και κατά δεύτερο για επιδόσεις. Αν το Office 2007 σας πέφτει βαρύ, μείνετε με το 2003 ή βάλτε open office.

H ουσία είναι ότι ο προγραμματιστής, στην προσπάθεια του να βάλει κι αλλα features σε ήδη ολοκληρωμένα λογισμικά που τα κάνουν όλα, καταφεύγει σε features ΓΤΠ, που αν δεν είχε στη διάθεσή του τόση επεξεργαστική ισχύ, δεν θα του περνούσε ούτε σαν ιδέα από το μυαλό του να τα κάνει. Το αποτέλεσμα είναι αδηφάγα σε CPU προγράμματα με ελάχιστο κέρδος σε χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο off topic, αλλά με έχει φάει η περιέργεια. Μια μονολεκτική απάντηση αρκεί και εγώ θα το ψάξω.

Δεδομένου ότι οι mac έχουν intel inside, μπορώ εγώ με το ίντελ pc μου να βάλω mac os;

Tα win είναι ένα OS που φτιάχτηκε καταρχάς με γνώμονα την συμβατότητα προς τα (πολύ) πίσω και κατά δεύτερο για επιδόσεις

Πώς το λες αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εφόσον είδατε αυτό

που είπα παραπάνω, δείτε και αυτό

που είναι όλα τα λεφτά! :rolleyes::hmm:

Καλά έχω δει ρομπότ και ρομπότ αυτό είναι φοβερή εξέλιξή !!

Μπράβο και ευχαριστούμε για το ποστ.:flower:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ο πρώτος μου υπολογιστής ήταν 286 με 1 mb mem, 40mb hd κτλ. αγορασμένος περίπου το 94 αν θυμάμαι καλά.

Ο τωρινός μου υπολογιστής είναι χ2, 4gb mem, 1,5 TB HD

Στον πρώτο μου υπολογιστή πραγματικά ξημεροβραδιαζόμουνα

Τον τωρινό μου υπολιστή δε θέλω να τον βλέπω μπροστά μου!!!....Μιας και στη δουλειά μου είμαι μπροστά σε έναν υπολογιστή όλη μέρα

Does it make sense to anyone???

Link to comment
Share on other sites

Ο πρώτος μου υπολογιστής ήταν 286 με 1 mb mem, 40mb hd κτλ. αγορασμένος περίπου το 94 αν θυμάμαι καλά.

Ο τωρινός μου υπολογιστής είναι χ2, 4gb mem, 1,5 TB HD

Στον πρώτο μου υπολογιστή πραγματικά ξημεροβραδιαζόμουνα

Τον τωρινό μου υπολιστή δε θέλω να τον βλέπω μπροστά μου!!!....Μιας και στη δουλειά μου είμαι μπροστά σε έναν υπολογιστή όλη μέρα

Does it make sense to anyone???

Τα ίδια, με 1ο PC: 8086, Hercules, χωρίς σκληρό

Link to comment
Share on other sites

Το κακο με το internet και την εξαπλωση των Η/Υ ειναι οτι ο καθε ημιμαθης τσομπανης αποκτα βημα και γραφει οτι γουσταρει στο "ιστολογιο" του.

Προφανως δεν εχει δει ποτε απο κοντα παλιο laptop,φωτογραφικη μηχανη ή κινητο τηλεφωνο για να νιωσει τις αλλαγες που εχουν συντελεστει μεσα σε λιγα χρονια,δεν εχει αναρωτηθει ποτε πως απο το pacman φτασαμε στα ΜΜΟ και απο τις CRT στις LCD/LED/Plasma,ξεχασε πολυ γρηγορα το 56k modem του και σιγουρα πιστευει οτι τα παλια αυτοκινητα ηταν καλυτερα και ασφαλεστερα γιατι ειχαν πιο χοντρη λαμαρινα απο τα σημερινα που ειναι ψευτικα

Σε ελεύθερη και δημοκρατική χώρα ζούμε. Όποιος θέλει μπορεί να έχει βήμα και να μιλάει και να λέει ό,τι θέλει αρκεί να μην καταπατά τη νομιμότητα. Εδώ σε κυβερνούν "τσομπάνηδες", το ποιος έχει βήμα σε πείραξε...

Όσο για την εξέλιξη... Ένα παράδειγμα από το 1981 :

osborne1.jpg

Και σήμερα :

macbook_air.jpg

Και ελπίζω να μην ξεγελάει το ίδιο μέγεθος εικόνας. Στην πραγματικότητα οι διαφορές σε όγκο, βάρος, λειτουργικότητα, ευχρηστία, αυτονομία κτλ. είναι ΧΑΟΤΙΚΕΣ

Link to comment
Share on other sites

το project venus το ξέρει κάνεις?

http://www.thevenusproject.com/

[ΟΤ]

Nice! Το συγκεκριμενο δεν το χα υποψην. :T:

Αν σ αρεσουν τετοια project ψαξε να κατεβασεις την σειρα extreme engineering. Καθε επισοδειο ειναι ενα project και εξηγει πωε ειναι τεχνικα εφικτο (αλλα οικονομικα ασυμφορο :p) για διαφορα πραγματα οπως κατακορυφη πολη, πολη σε 3d πλεγμα πυραμιδας (δεν μπορω να το περιγραψω καλυτερα πρεπει να το δεις για να καταλαβεις) αλλα και εντυπωσιακα projects που γινονται η εγιναν προσφατα. Εχει και ορισμενα που ειναι για πολυ αργοτερα...

[ΟΤ]

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.