Jump to content



Νέο μηχάνημα για επεξεργασία video...RAID 10 ή SSD + 2x 7200?


Cris

Recommended Posts

Ναι μάλλον εκεί...ίσως κάνω όλο το Rendering στον SSD κάθε φορά και μετά επιλέγω από το AVID, Backup Project στο RAID 1. Σε νέο Project θα σβήνω το Project από τον SSD κάθε φορά, αφού θα υπάρχει σε δύο δίσκους στο RAID 1. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Cris δε ξέρω με τι προγράμματα δουλεύεις, εγώ χρησιμοποιώ avisynth, Virtual Dub και megui.

Με αυτά τα προγράμματα μπορώ να κάνω ότι θέλω, να κόψω και να ράψω όπως θέλω και να σπάσω το encoding σε κομμάτια, μιας και χρησιμοποιώ φίλτρα τα οποία βαραίνουν αρκετά τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο SSD είναι πιο γρήγορος, αλλά πόσο θα γλυτώσεις;

Μετά το αρχείο, δεν θα το μεταφέρεις στον μηχανικό; Το χρόνο που θέλει το copy paste, πρέπει να τον υπολογίσεις στο σύνολο.

Αν σου βγαίνει παραπάνω ή ίσο δεν σου προσφέρει κάτι, πέραν του πιο γρήγορου λειτουργικού.

Link to comment
Share on other sites

#Bezdim, δουλεύω με το AVID. Δεν θα κάνω μια απλή επεξεργασία video, αλλά μοντάζ. :)

#jpavly, το αργό copy/paste μετά στον HDD δεν με πειράζει.

Το ζήτημα είναι η ταχύτητα και τα κολλήματα στο AVID.

Ένας 160 SSD θα βόλευε, όμως κοστίζει πολύ ο intel και δεν ξέρω τι καλό υπάρχει σε άλλη μάρκα, έστω και 128GB.

Είδα και μια περίπτωση 192GB που τον έχει σε χαμηλή (σχετικά) τιμή στο Πλαίσιο. Έχετε άποψη για αυτόν?

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Solid-State-Drives/Mushkin-Europe-Series-Ess19205-192Gb-Ssd-Sata-Ii-Mlc-ESS19205.htm

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και με το avisynth μπορείς να κάνεις τα πάντα, απλά πρέπει να τα γράψεις στο χέρι και δεν έχει GUI.

Kαι επειδή έχω βγει τελείως ΟΤ.

Σου προτείνω να μη βιάζεσαι, μέχρι να πέσουν οι τιμές και να ανέβουν οι χωρητικότητες στους SSD. Από εκεί και πέρα ένα RAID1 θα σε βολέψει και ακόμα και αν δεν σε βολέψει, δε θα έχεις σκάσει ένα σωρό λεφτά.

Από την άλλη αν πάρεις κανένα τεράστιο σούπερ ντούπερ πανάκριβο SSD, και καταλάβεις πως δεν έτρωγες bottleneck από εκεί ή ότι τα πλεονεκτήματα στο encoding είναι μικρά, θα έχεις μείνει με έναν πανάκριβο SSD, ο οποίος όχι μόνο θα απαξιώνεται συνεχώς τιμολογιακά, αλλά λόγω "του πυρετού" των SSD οι οποίοι εξελίσσονται ραγδαία, θα μένει πίσω και από τεχνολογικής άποψης.

Link to comment
Share on other sites

Το RAID 1 ναι μεν θα βοηθήσει στην ασφάλεια, όμως στην περίπτωση που υπάρξει γενικό πρόβλημα στο σύστημα, θα καταστραφούν και οι δύο δίσκοι. Οπότε η λύση είναι είτε Α) ένας εξωτερικός δίσκος για Backup και ένας εσωτερικός για το Rendering, είτε Β) ένας εξωτερικός για Backup και 2 εσωτερικοί σε RAID 0...(άντε πάλι...χαχα)

Φυσικά κι ένας 80άρης SSD να αναλαμβάνει τις εντολές.

Συμφωνείς?

Το μόνο πρόβλημα...είναι ότι αναβάλλεται η αγορά μέχρι νεωτέρας...προβληματάκι...χαχαχα...αναβολή αορίστου χρόνου μάλιστα...δυσκόλεψαν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά ο εξωτερικός, e-sata να είναι όμως. Έτσι έχεις ταχύτητα εσωτερικού, αλλά τροφοδοσία απ' έξω, ελεγχόμενη, αποφεύγοντας τυχόν καγκουριές του τροφοδοτικού.

Από την άλλη έχεις +2 καλώδια, -1 θέση στη μπαλαντέζα και τον κίνδυνο να πέσει κάτω η θήκη (φτου φτου), χώρια που πιάνει χώρο στο γραφείο.

Προσωπικά είχα 3 εξωτερικούς παλιότερα, βαρέθηκα τα καλώδια τους έβγαλα από τις θήκες και τους έβαλα στο κουτί. Και αν μια στις 1000 γίνει κάτι απο τροφοδοτικό, ε τι να κάνουμε... έγινε!

Σημειωτέον ότι δεν είμαι επαγγελματίας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα τον έχω σε λειτουργία συνέχεια. Μόνο όταν θέλω να κάνω το Backup. Θα είναι σε μια θήκη σε κάποιο συρτάρι ή κάπου αλλού και θα βγαίνει μόνο για το Backup. Βέβαια το υλικό θα υπάρχει και στο RAID 0 (ή σε έναν δίσκο αν δεν κάνω τελικά RAID).

Έτσι όπως προβλέπω όμως τα πράγματα...με την αναβολή αορίστου χρόνου που προέκυψε στο θέμα αγορά του μηχανήματος...μπορεί να έχουν έρθει οι νέεοι SSD μέχρι να γίνει η αγορά...χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Για avid ένα μηχάνημα που είχα στήσει του είχα βαλει 2 500αρηδες Wd5000aaks και έναν 320. ένας για την αποιηκευμενη δουλειά, ένας για το αρχικό υλικό και ο 320 για το λειτουργικό. Οι δίσκοι ποτέ δεν μας παρουσίασαν κάποιο πρόβλημα στην ταχύτητα γιατί επειδή ο avid δεν χρησιμοποιεί όλους τους πυρήνες δεν έκανε τόσο γρήγορο write/read οπότε δεν χρειάστηκε να έχει πολύ γρήγορους δίσκους. Αυτά στον avid media composer και Avid express pro.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εκανα εγω. Η κοπελα το εκανε :D (για να μην νομιζεις οτι ξερω απο τετοια εγω).

Το rendering γινεται σε WD 5000AAKS. Οπως ειπες και εσυ ο δισκος με το λειτουργικο ειναι ο οποιος κραταει και κατι αρχειακια που φτιαχνει ο Avid (δεν ξερω τι ειναι αυτα, απλα οτι υπαρχουν). Το μονο που φυσιολογικα καθυστερουσε ειναι η μεταφορα της τελειωμενης δουλειας απο τον εναν δισκο στον αλλον. Το import απ οτι θυμαμαι το εκανε τσακ μπαμ και το editing που το εκανα monitor για να δω αν "μπουκωνει" τους δισκους δεν τους κουραζε καν. Το μονο που "αργει" να ανοιξει ειναι το ιδιο το προγραμμα. Μπορει να κανει και 7-8 second αλλα και παλι δεν ξερω κατα ποσο θα ειχε διαφορα αν ηταν πανω σε SSD.

Link to comment
Share on other sites

Στο Sony Vegas που χρησιμοποιώ εγώ στο rendering δεν παίζει ρόλο ο σκληρός σε HD βίντεο τουλάχιστο διότι δεν προλαβαίνει ο quad. Εκεί που παίζει ρόλο είναι κατά την εισαγωγή που διαβάζει τα streams. Τα έχε και σε USB εξωτερικό όμως...

Στο recommended σύστημα του AVID βλέπω ότι προτείνει έναν σκληρό πάντως...

Εγώ μάλλον θα έπαιρνα έναν SSD για το πρόγραμμα και ένα HDD για backup αλλά και με έναν σκληρό παλεύετε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.