Jump to content



Υποκατάστατο Catalyst Control Center


Ερνεστος

Recommended Posts

Υπάρχει κάποιο εργαλείο που να υποκαθιστά το CCC? Aν όχι να πειράξω τα ρολόγια (που δε με ενδιαφέρει καθόλου), τουλάχιστον να μπορώ να κάνω ρυθμίσεις στα 3D και να βλέπω καμιά θερμοκρασία.

Μη με ρωτήσετε τι το θέλω, αφού κατάφερα να κάνω τελείως σταθερή την 3850 AGΡ με το Rialto και να παίζουν όλα τα παιχνίδια (με τη βοήθεια κάποιου patch) έχει εξαφανιστεί το CCC... Eντάξει, πολλά μπορύν να ρυθμιστούν και μέσα από το κάθε παιχνίδι, αλλά χωρίς κεντρικό εργαλείο, μισές δουλειές κάνουμε.

Για βοηθήστε λίγο βρε παιδιά, γιατί έχω χάσει επαφή με το άθλημα και δεν ξέρω την τύφλα μου...

Link to comment
Share on other sites

Γράφω ότι το CCC έχει "εξαφανιστεί" από το σύστημα!... Κάνω την εγκατάσταση του driver κανονικότατα, τα παιχνίδια παίζουν όλα πλέον, το pc είναι σταθερό, αλλά ως παρενέργεια του patch έχει εκλείψει το CCC: εμφανίζεται μεν ταμπελάκι στις "Ιδιότητες", αλλά μένει ανενεργό...

Για μένα το σημαντικό ήταν να φέρω σε δρόμο την παλιά πλατφόρμα σε σχέση με τη "νέα" κάρτα γραφικών, αν μπορούσα να έχω διαθέσιμες και κάποιες ρυθμίσεις θα το έκλεινα το θέμα.

RivaTuner? ναι, ακουστά τον έχω... Θα τον δοκιμάσω.

Μάλιστα: πολύπλευρος ο RivaTuner, μπορώ να παρακολουθώ θερμακρασίες και τα ρολόγια πχ αλλά αυτό που με "καίει" είναι να βρω ένα εργαλείο μέσω του οποίου θα μπορώ να ρυθμίσω antialiasing, anisotropic κτλ κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος έχει και τέτοιες επιλογές....απλά το μενού του είναι πιο πολύπλοκο από αυτό του CCC.

Θα ψάξω να δω που είναι αυτές οι ρυθμίσεις.....προς το παρών έχω δουλειά:p

Toν CCC προφανώς έχεις προσπαθήσει να τον ξαναπεράσεις;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου! Έψαξα τον Tuner αλλά είναι λίγο "bertheway" :fun: το μενού του και δε μπόρεσα να βρω κάτι...

Φυσικά προσπάθησα να περάσω ξανά το CCC, χωρίς αποτέλεσμα. Δοκίμασα ακόμη να ρίξω μέσα και τον καινούργιο 9.11, αλλά κρασσάρισε τρελά ήδη από την εγκατάσταση: μου έκανα στα μισά του δρομου restart, οπότε ξανάβαλα τον 9.10, ο οποίος δουλεύει άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα ήταν, αλλά μενού τέτοιο για ρύθμιση των 3D δεν υποστηρίζεται για τις ΑΤΙ (ή τουλάχιστον όχι για τη δική μου 3850). Στη θέση που μου υποδεικνύεις στο printsceen υπάχουν άλλα πραγματάκια αλλά όχι αυτό... Διάβασα ότι είναι εργαλείο πρωτίστως για Nvidia...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου! Έψαξα τον Tuner αλλά είναι λίγο "bertheway" :fun: το μενού του και δε μπόρεσα να βρω κάτι...

Φυσικά προσπάθησα να περάσω ξανά το CCC, χωρίς αποτέλεσμα. Δοκίμασα ακόμη να ρίξω μέσα και τον καινούργιο 9.11, αλλά κρασσάρισε τρελά ήδη από την εγκατάσταση: μου έκανα στα μισά του δρομου restart, οπότε ξανάβαλα τον 9.10, ο οποίος δουλεύει άψογα.

Έχεις Microsoft Visual C++ 2008 Redistributable στο Add/Remove Programs?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχω... Τι παίζει με αυτό?

Κατά τα άλλα, τα Tools ναι μεν εμφάνισαν τις ρυθμίσεις τους, αλλά μετέτρεψαν όλες τις 3D εφαρμογές σε ανενεργές: δεν ξεκινούσε κανένα παιχνίδι, το εικονίδιο του κάθε παιχνιδιού υπάρχει αλλά μετά νέκρα...

Κάνοντας Exit στα ΑΤΙ Tools, όλα τα παιχνίδια παίζουν κανονικά, ΧΩΡΙΣ όμως να μπορώ να πω με σιγουριά ότι κάτι έχει βελτιωθεί σε σχέση με την ποιότητα γραφικών. Δλδ και πριν κάνω οποιαδήποτε ρύθμιση μέσω των Tools, αλλά και μετά το ίδιο πολύ καλή εικόνα είχα!

Τέλος πάντων, δε θέλω και να σας ζαλίσω με ζητήματα πλατφόρμας 5ετίας και βάλε, εφόσον τα παιχνίδια παίζουν και μάλιστα οι εσωτερικές τους ρυθμίσεις είναι ενεργές, το αφήνω εκεί.

Ώπα, μόλις είδα το ποστ του Candyman: ΝΑΙ, δυστυχώς είναι AGP... Θεώρησα φυσιολογικό να φορτώνω πάντα τους hotfix, δεν έκανα καλά? Πάντως, ειδικά με τον 9.11 του λινκ, το σύστημα έκανα restart στα μισά της εγκατάστασής του... Μαύρα χάλια, ΑΤΙ+ΑGP/RIALTO=MΠΑΧΑΛΟ!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.