Jump to content



Matrix Revolutions εντυπώσεις *spoiler free* (προς το παρών)


alex_000

Recommended Posts

Είχα την τύχη να εχω 2 εισητηριάκια για την πρεμιέρα :D πριν κανα 3ωρο το ειδα.

Φαντάζομαι ότι θα ανοίξει κάποιο thread για την ταινία αυτή με την οποία τελίωνει (?) αυτή η τριλογία ετσι κι αλλιώς, ας είναι λοιπόν αυτό . Προς το παρών ειναι νωρίς και δεν θα αναφερθώ σε κανένα σημείο της ταινίας συγκεκριμένα (ειμαι τελείως κατά των spoilers).

Το μόνο που έχω να πώ ειναι ότι την ειδαμε τέσσερα άτομα και αφησε πικρή γεύση σε όλους. (μάλιστα στους άλλους αρεσε λιγότερο απο εμένα) . Ημουν απο αυτούς που άρεσε το 2 αλλά εχω την εντυπωση πως για το 3 δεν θα υπαρχουν διαμάχες , γιατι δεν νομίζω να υπάρχουν και πολλοι που θα τους τρελάνει. (Εδω μπορεί να κάνω και λάθος η αποψή μου ειναι υποκειμενική)

Τεχνικά τα οποτικά εφέ ειναι απίστευτά και σαφώς περίσσότερα και πιο ποιοτικά απο τα άλλα δυο μέρη της ταινίας (αν και στον συγκεκριμένο τομέα και οι 3 ταινίες ειναι θαυμάσιες). Εχουμε φτάσει στο σημείο πλέον βλεπουμε γραφικά στην οθόνη που γνωριζουμε μεν οτι δεν ειναι πραγματικά, αλλά ειναι τελίως αληθοφανή. Επίσης ΟΛΕΣ οι σκηνές δρασης (οι οποίες ειναι πολλεεεες ) ειναι εντυπωσιακές οπτικά και.... καταπληκτικές γενικα (εκτος απο μία).

Το κακό είναι (αποψή μου) ότι δεν υπάρχει μια ροη στις τρείς ταινίες. Η καθε μία εχει αλλο "feel" και εμβαθύνει/εξηγεί σε διαφορετικά επίπεδα όσον αφορά την υπόθεση.

Τεσπα αυτά για τώρα. Δεν νομίζω να το χάλασα για κανέναν καθώς δεν λέω τιποτα συγκεριμένο :D:D περιμένω απόψεις απο όλους.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά απο ότι βλέπω απο φορουμς στο internet μάλλον αρεσε... μερικοι καραγουσταραν ενω στους πιο πολλούς φαινεται να άρεσε περισσότερο απο το 2...

Παρτε και ενα προγραμματάκι που κανει το desktop να έχει το κλασσικό πλέον matrix code αλλά με animation

http://zmatrix.sourceforge.net/ (στα downloads).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πώς με τρία παλούκια καρφωμένα στο σώμα σου έχεις 5 λεπτά να χαμουρευτείς με τον γκόμενο.

Η ταινία ήταν καλύτεραη πιστεύω απο την 2η. Σίγουρα θα μπορούσαν να είχαν κάνει μια τρίωρη ταινία για 2-3 και να κόψουν όλες της μα@@@. Το στήθος της Μπελούτσι για άλλη μια φορά αφήνει μια γλυκιά γεύση LOL.

Οι μάχες είναι απλά ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dfragos

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πώς με τρία παλούκια καρφωμένα στο σώμα σου έχεις 5 λεπτά να χαμουρευτείς με τον γκόμενο.

:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου το 2 και το 3 δεν έχουν καμία σχέση με το 1. Ακόμα το 3 δεν το έχω δει, αλλά δεν νομίζω να έχει μεγάλες διαφορές απο το 2 καθώς είναι η ίδια ταινία, αλλά επειδή ήταν πολύ μεγάλη την κάνανε σε 2 μέρη. Ένα ακόμα αρνητικό είναι ότι οι δημιουργοί δεν είχαν την δυνατότητα να πειράξουν το 3 γιατί κάτι παιζόταν με το postproduction.

Η φιλοσοφία του 1 έχει χαθεί τελείως.

Θα διαφωνήσω με τα "αληθοφανή" εφέ, αφού στο reloaded, στη σκηνή στην αυλή όπου ο Neo παλεύει με τους πράκτορες, είναι σαν να βλέπεις cartoon.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cherryman

Θα διαφωνήσω με τα "αληθοφανή" εφέ, αφού στο reloaded, στη σκηνή στην αυλή όπου ο Neo παλεύει με τους πράκτορες, είναι σαν να βλέπεις cartoon.

Για το 3ο μιλούσα και αναφέρομαι κυριως στους κόσμους-ρομποτ σκάφη.Στο σινεμά ολα φενονται πιο αληθοφανη παρολαυτά. Αν το δω σε DVD θα φαινονται πιο ευκολα καποιια "ελατώματα"..

Xμμμ παρολα αυτα η σκηνή που μου λές δεν μου φάνηκε "ψευτική" αν εξερέσουμε τις κινήσεις που δεν γινεται να φανουν αληθοφανείς γιατι αψηφούν τους νομους της βαρύτητας..τεχνικά τουλαχιστον φαινόταν σαν να ηταν πραγματικά 10δες smiths.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για τον Neo και μόνο, δεν λέω ότι η σκηνή είναι ψεύτικη επειδή αψηφά τους νόμους της βαρύτητας. Αν ήταν έτσι καμιά ταινία επιστημονικής φαντασίας δεν θα την παίρναμε στα σοβαρά. Το πρόσωπο του Neo σε μερικές στιγμές είναι πέρα για πέρα ψεύτικο. Το 2 στο cinema το είδα. Και δεν νομίζω ότι τα εφέ του 3 έχουν διαφορά από αυτά του 3 διότι ισχύει αυτό που είπα και πιο πριν για το postproduction. Οι 2 ταινίες γυρίστηκαν μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες βλέπεις μια ταινία για να περάσεις καλά την ώρα σου, λίγες είναι αυτές όμως που σε προβληματίζουν και σε αφήνουν με ερωτηματικά, όχι λόγω του σεναρίου αλλα λόγω του οτι αφήνου την φαντασία σου να τρέχει...Το revolutions ήταν απλά το φυσικό τέλος της τριλογίας, αυτό που ήταν λογικό να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να γίνει μάτριξ 2 ή 3 ή 4 και να είναι σαν το 1 ε είναι λιγάκι δύσκολο. έχουν δίκιο όσοι λένε ότι αν η ταινία σταματούσε στο 1 και δεν έβγαινε συνέχεια θα ήταν καταπληκτική.

δεν ξέρω για εσάς εμένα πάντως η σκηνή που πλακώνεται με τον σμίθ ο ρηβς είναι όλα τα φράγκα. 15 λεπτά έκανα να κλείσω το στόμα.

Link to comment
Share on other sites

λογικά θα πάω σήμερα. πάντως διαφωνώ με τους περισσότερους.

σίγουρα η 1 ήταν η επανάσταση διότι είχε πρωτοποριακό σενάριο και μια ιδέα που ιντρίγκαρε όσους ασχολούνται με τεχνολογία κλπ κλπ, εφέ πολύ καλά για την εποχή, δράση, όχι φοβερό ξύλο και τέλος που σε άφηνε να αναρωτιέσαι χωρίς να έχεις απαντήσεις...

το 2 ναι μεν ήταν η συνέχεια αλλά θα πρέπει να το δούμε και πιο αυτόνομα. όλοι λένε απογοητεύτηκαν σε σχέση με το 1 κλπ κλπ. εγώ πιστεύω πως επειδή ούτε το 2 αλλά ούτε και το 3 έχουν την πρωτοτυπία και το ολοκαίνουριο του 1, υποσυνείδητα τα βγάζουμε χειρότερα γιατί απλά μετά το 1 είμαστε υποψιασμένοι και δεν σοκαρόμαστε. οπότε κρίνουμε πολύ αυστηρά τα υπόλοιπα.

εγώ το 2 το βρήκα αρκετά καλό, πολύ καλή δράση, αναμενόμενη όμως ρηχή ροή και μόνο ο διάλογος με τον αρχιτέκτονα δίνει τροφή στις παραφιλολογίες για το φιλοσοφικό υπόβαθρο του έργου... λέω παραφιλολογίες γιατί έχω την εντύπωση πως οι σεναριογράφοι είχαν απλά μια πρωτοποριακή ιδέα στο 1 και τπτ άλλο μετά. Αγνοούν όσα λέγονται για Πλάτωνες, φιλοσοφίες κλπ, απλά πέταξαν και ένα διάλογο στο 2 για να δώσουν λίγο βάθος. Τα παραπάνω είναι ιδέες που αναπτύξαμε εμείς σε φόρουμς κλπ..

για το 3 τώρα. δεν θα παω να το δω τόσο για να εκπλαγώ από το σενάριο, γιατί από το 1 κιόλας περιμένουμε τον τρόπο που θα έρθει το happy end, η λύτρωση με τον εκλεκτό... θα πάω για τη δράση και τα εφέ και για να τελειώσει πλέον το κεφάλαιο μάτριξ... γιατί τα υπόλοιπα θα τα βρω αλλού, όχι στην ταινία. Σίγουρα θα υπήρχαν τρόποι να γίνει σεναριακά πιο ενδιαφέρουσα η τριλογία αλλά νομίζω πως αυτοί που ικανοποιούνται από τα εφέ και τη δράση είναι δυστυχώς περισσότεροι από όσους θέλουν τροφή για το μυαλό... οπότε εμπορικοί είναι εν μερει οι λόγοι.

πάντως είναι αστείο να βλέπω ποστς να λένε¨"είδα το 3, απίστευτα εφέ, φοβερή δράση, καταπληκτικές μάχες, σούπερ καταστάσεις, μα τι ******* ήταν...." :confused: :confused:

ο μόνος τρόπος πάντως να μας αφήσουν μαλάκες θα ήταν να έχουν σκεφτεί κάτι τελείως κουλό, κάποια μεγάλη ανατροπή, πχ ότι πραγματικά εμείες είμαστε οι μηχανές και όχι οι άνθρωποι και όσα έγιναν στα 1,2 ήταν μάχη προγραμματιστών πάνω μας ή κάτι τελείως καινούριο... όλα τα άλλα είναι αναμενόμενα...

Link to comment
Share on other sites

πάντως είναι αστείο να βλέπω ποστς να λένε¨"είδα το 3, απίστευτα εφέ, φοβερή δράση, καταπληκτικές μάχες, σούπερ καταστάσεις, μα τι ******* ήταν...." :confused: :confused:

ο μόνος τρόπος πάντως να μας αφήσουν μαλάκες θα ήταν να έχουν σκεφτεί κάτι τελείως κουλό, κάποια μεγάλη ανατροπή, πχ ότι πραγματικά εμείες είμαστε οι μηχανές και όχι οι άνθρωποι και όσα έγιναν στα 1,2 ήταν μάχη προγραμματιστών πάνω μας ή κάτι τελείως καινούριο... όλα τα άλλα είναι αναμενόμενα...

Θα έλεγα οτι οταν έχεις μία πολύ καλή ταινία όπως η πρώτη,περιμένεις οι επόμενεςνα είναι στο ίδιο επίπεδο ή καλύτερες. 2 και 3 ήταν χειρότερες. Πώς να το κάνουμε; Τα εφέ είναι κορυφαία όπως συμφωνούμε όλοι. Σενάριο SUCKS οπότε τι θα πεις σε αυτήν την περίπτωση; Το αστείο πού το βλέπεις; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dfragos [07-11-2003 και 17:07]

Θα έλεγα οτι οταν έχεις μία πολύ καλή ταινία όπως η πρώτη,περιμένεις οι επόμενεςνα είναι στο ίδιο επίπεδο ή καλύτερες. 2 και 3 ήταν χειρότερες. Πώς να το κάνουμε; Τα εφέ είναι κορυφαία όπως συμφωνούμε όλοι. Σενάριο SUCKS οπότε τι θα πεις σε αυτήν την περίπτωση; Το αστείο πού το βλέπεις; :rolleyes:

Το 3 δεν το εχω δει ακομα.

Το σεναριο ειναι απολυτα φυσιολογικο να ειναι χειροτερο..

Η διαφορετικοτητα του σεναριου της συγκεκριμενης ταινιας η οποια το εκανε τοσο ιδαιτερο και για πολλους εξαιρετικο,εξαντληθηκε στο πρωτο μερος.

Εξαλλου ο κανονας ειναι οι συνεχειες μιας ταινιας να ειναι χειροτερες σεναριακα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas

το 2 ναι μεν ήταν η συνέχεια αλλά θα πρέπει να το δούμε και πιο αυτόνομα. όλοι λένε απογοητεύτηκαν σε σχέση με το 1 κλπ κλπ. εγώ πιστεύω πως επειδή ούτε το 2 αλλά ούτε και το 3 έχουν την πρωτοτυπία και το ολοκαίνουριο του 1, υποσυνείδητα τα βγάζουμε χειρότερα γιατί απλά μετά το 1 είμαστε υποψιασμένοι και δεν σοκαρόμαστε. οπότε κρίνουμε πολύ αυστηρά τα υπόλοιπα.

Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα.

Αρχική απάντηση από Voudas

πάντως είναι αστείο να βλέπω ποστς να λένε¨"είδα το 3, απίστευτα εφέ, φοβερή δράση, καταπληκτικές μάχες, σούπερ καταστάσεις, μα τι ******* ήταν...." :confused: :confused:

Το πρόβλημα με το 3 δεν ειναι η ελλειψη των μαχών , των εφέ , ή της δράσης, ούτε κάν ό τροπος που εξελήχθηκε η ιστορία.

Αυτο που δεν μου αρεσε ηταν οτι αφησε παρα πολλά πράγματα κενά χωρις να δινει καμια εξήγηση ετιολόγηση ή δινοντας μικρά υπονοούμενα που (για μένα) σκοπός του ειναι να μην δοθεί εξήγηση.

Μου αρεσε πολύ η προσπάθεια στο 2 να εμβαθύνουν στο σενάριο και να δημηουργήσουν τις βάσεις για ενα τέλος- αποκάλυψη που θα αφηνε τους θεατες με ανοικτο το στόμα, όχι χολιγουντιανό- πλήρος αναμενόμενο και μετέωρο τέλος ...

πλακα πλάκα η ταινία εκτός της τελευταίας μισής ώρας μου αρεσε αρκετα...Αλλά το τέλος με ξενέρωσε υπερβολικα.

Και θα βγουν στο νετ χιλιαδες διαφορετικές εξηγήσεις για διάφορα μετέωρα θέματα αλλα θα ειναι απο τους θεατές και οχι απο τους σεναριογράφους.

Ολα αυτά βεβαια μπορεί να εγηναν για να υπάρχει βάση για την επομενη συνεχεια (για μενα κατα 90% θα υπάρξει)

Link to comment
Share on other sites

αν δεν το έχετε διαπιστώσει υπάρχει μεγάλο πρόβλημα σεναριου στο χόλυγουντ.

δεν έχουν φαντασία οι άνθρωποι. αν σκεφτείται λίγες είναι οι αξιολογες σεναριακά ταινίες τα τελευταία χρόνια.

γιατι το σενάριο του μάτριξ 3 να αποτελεί εξαίρεση;:(

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.