Jump to content



Μολις αγορασα ενα Imac 27"


ababapanos

Recommended Posts

τη να δειξει φιλε την ανελεητη αμερικανια δειχνει αυτο , οτι βγει τρεχουνε να το αγορασουνε χωρις σκεψη!

με 1500€ συναρμολογεις μηχανημα δυνατο και σε βαθος χρονου και κανεις και τα παντα , κατ'εμε μονο και μονο που διαβασα οτι αν χαλαση κατι παει πακετο για σερβισ αστα να πανε τραγικο .

και εγω εχω μια οθονιτσα 3 ετων necwgx2 μα ποσο ποιο καλα να μου απεικονιση games video η οτιδηποτε αλλο!!!

βεβαια περι ορεξεως ουδεν λογως αλλα οταν ειναι να κανει καποιος μια αγορα ειδικα τετοιου ποσου 1,5κ βαζει κατω τα πραγματα τα οικονομικα του και βλεπει ποιον ειναι το ποιο σωστο σε σχεση τιμης αποδοσης και οχι ποιο FX !

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 136
  • Created
  • Last Reply

Μα ειναι μηχανημα all in one. Πως μπορεις να επισκευασεις κατι τετοιο μονος σου? Και τα sony και τα acer τα all in one το ιδιο πρεπει να τα κανεις. Δηλαδη πως το εχετε στο μυαλο σας, να ειναι μεν ολα σε ενα αλλα οταν πχ χαλαει η καμερα να πας να την αγοραζεις να ανοιγεις το κουτι, να την εγκαθιστας και να πετας την παλια?

Για αυτο εχει εγγυηση Οn site. Εαν παθει κατι ερχονται, το περνουν, σε λιγες μερες το εχεις πισω. Απλο :)

Και φυσικα ειναι ενα μηχανημα με μεγαλυτερο βαθος χρονο απο αυτο που θα συναρμολογουσες σε pc. Οταν σε 3 χρονια βγει το νεο λειτουργικο παλι ολα θα παιζουν ομαλοτατα. Μπορεις να πεις το ιδιο για τα pc? Παιρνεις ενα μηχανημα τωρα. Ξερεις αν θα τρεχει σωστα τα windows που θα αντικαταστησουν τα seven?

Συμφωνω στο τελευταιο που λες. Οταν προκειται για τετοιο ποσο σταθμιζεις τα παντα. Και φυσικα δεν ακους τη γνωμη μου ή καποιου αλλου. Ας παει ο καθενας να δει το μηχανημα απο κοντα και ας κρινει μετα. Ο καθενας ο,τι αγαπαει :)

Link to comment
Share on other sites

φυσικα κ αν ειχα παρει πριν 3 χρονια μηχανημα με 2200€ θα ετρεχε τα 7 νερο αυτη τη στιγμη... το βαθος χρονου εχει να κανει με τη χρηση που προοριζεται.. εχω φτιαξει στον πατερα μου ενα συστημα με Π4 κ οτι να ναι πανω, 5 χρονων+ υπολογιστης, για να χαζευει στο νετ μια χαρα του ειναι... εγω θα του εριχνα μια κλοτσια κ στη θαλασσα γιατι εχω αλλες απαιτησεις..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω εαν γνωριζεις πολλες περιπτωσεις με imac να χαλαει η καμερα, εγω προσωπικα δε γνωριζω κανεναν :) .

Ok, ας μην παίζουμε με τις λέξεις, όπου "webcam" βάλε "σκληρός δίσκος", "DVD recorder", "ανεμιστήρας". Ούτε εκεί χαλάνε οι Mac; Πάλι Maxtor, Seagate & WD δεν βάζουν εκεί, ή παίζει καμιά καλύτερη εταιρεία που φτιάχνει σκληρούς δίσκους για Mac;

Εαν ειναι τοοοοσο ατυχος καποιος ας μεινει και μια εβδομαδα χωρις το imac τι να πω!! Ενω το να εισαι τοσα χρονια με το pc δεξια ειναι τραγικο..

Μπρος στα κάλλη, τι'ναι ο πόνος δηλαδή. Αν είναι μιλήσουμε για ποσοστό αστοχίας σκληρών δίσκων (για παράδειγμα) γενικότερα, τότε δεν χρειάζεται να είσαι και τοοοοσο άτυχος, απλά ο ένας από τους οκτώ που θα δει σκληρό δίσκο να χτυπάει σε κάποια φάση στη ζωή του υπολογιστή του.

Σ'αυτή την περίπτωση "ας μείνει χωρίς υπολογιστή για μια βδομάδα, δεν χάθηκε ο κόσμος", εκτός αν είσαι επαγγελματίας, στην οποία περίπτωση ο κόσμος χάθηκε και παραχάθηκε.

Στην αμερικανικη αγορα που παντα ειναι μπροστα απο ευρωπη τα 2/3 των pc που πωλουνται και κοστιζουν ανω των 1000 δολλαριων ειναι πλεον mac. Περυσι 10% ειχε mac, φετος εχει 14% και ολο και αυξανεται αυτο το ποσοστο. Ε νομιζω κατι δειχνει

Υπάρχει λινκ που να αποδεικνύει αυτά τα νούμερα; Γιατί μπορώ να σου βρω και στατιστική που να λέει ότι στα 2/3 των Mac που πωλήθηκαν δεύτερο χέρι στο Ebay, είχαν βάλει οι χρήστες στα specs τους "το άσπρο", "το ασημί", "το 2ης γενιάς" και "ταιριάζει πολύ καλά εμφανησιακά με το έπιπλο για το Hi-Fi μου". Αυτό εσένα τι σου δείχνει; Ότι το 14% των Αμερικανών ξέρει τι ψωνίζει;

Η πεθερά μου είναι καθηγήτρια σε μεγάλο πανεπιστήμιο της Μασσαχουσέτης στη Βοστόνη. Είναι σχεδόν 70 χρονών και αγόρασε σε κάποια φάση ένα φορητό iMac των $2600. Όταν την ρώτησα γιατί έδωσε τόσα πολλά για φορητό, μου απάντησε "γιατί όλοι λένε ότι οι Mac έχουνε καλύτερα γραφικά". Η πεθερά μου χρησιμοποιεί webmail από το Πανεπιστήμιο, Safari για internet και... Microsoft Office for Macintosh. Αυτά, τίποτα άλλο.

Αυτό εσένα τι σου δείχνει;

Η επεκταση δεν ειναι μονο για την εγγυηση αλλα και για support οπου κανονικα θα ειχες μονο για 90 ημερες.

Έσκασα μεγάλο χαμόγελο όταν είδα ότι ολοκαίνουριο προϊόν έρχεται με 90 μέρες υποστήριξη :)

Εντελώς πληροφοριακά, οποιοδήποτε σύστημα φέρει το σήμα Dell πάνω του, δικαιούται εώς 5 χρόνια εγγύηση για το hardware (που μπορείς να αγοράσεις και αφότου λήξει η εγγύηση, ακόμα και μετά από 4.5 χρόνια) και τηλεφωνική υποστήριξη εφ όρου ζωής. Τόσο απλό.

Για αυτο εχει εγγυηση Οn site. Εαν παθει κατι ερχονται, το περνουν, σε λιγες μερες το εχεις πισω. Απλο :)

Όχι μεγάλε, αυτή είναι η εγγύηση CAR (Collect and Return). Onsite σημαίνει έρχομαι στον χώρο σου και το φτιάχνω επιτόπου. Να ξέρουμε τι λέμε.

Το Dell έρχεται με default Next Business Day Onsite (με εξαίρεση κάποια καραlow end συστήματα που έρχονται με CAR αλλά και δυνατότητα upgrade σε NBD Onsite) και δυνατότητα upgrade σε 4-hour response & 2-hour response 24*7 υποστήριξη (συμπεριλαμβάνονται και τα Σαββατοκύριακα, οι αργίες, 5 τα ξημερώματα ή και στα μεσάνυχτα, όποτε το χρειάζεται επισκευασμένο ο επαγγελματίας).

Ναι, αυτό είναι 4 και 2 ώρες αντίστοιχα από την ώρα που θα διαπιστωθεί το πρόβλημα, όπου ο μηχανικός θα έρθει στον χώρο σου να σου το φτιάξει, όχι να έρθει courier και να στο πάρει για Χ μέρες. Αυτή είναι εγγύηση που πληρώνεις μια φορά εννοείται, μετά δεν πληρώνεις τίποτα για τον κάθε μηχανικό που θα έρθει στο σπίτι/γραφείο σου. Για ρώτα έναν σωστό επαγγελματία, πόσες ώρες/μέρες/εβδομάδες έχει περιθώριο να μην έχει το εργαλείο του, είτε είναι φορητός, είτε workstation γραφικών, είτε server και έλα να μου πεις ;)

Γιατί ο επαγγελματίας ο σωστός, πολύ πιθανόν να μην έχει περιθώρια να περιμένει μια βδομάδα ή 4 μέρες για να του αλλάξει ένα DVD drive ο κατασκευαστής.

Και no offence αλλά ο επαγγελματίας που θα επιλέξει βάσει του χρώματος και του σεξ απίλ αντί της υποστήριξης, απλά δεν είναι επαγγελματίας :)

Link to comment
Share on other sites

θα ετρεχε νερο?

3 χρονια πριν δηλαδη τελη 2006 επαιρνες με 350 ευρω τον Ε6600 διπλοπυρηνο στα 2,4 , αν τετοια εποχη υπηρχε στοκ με 600 ευρω επαιρνες 8800 gtx , μνημη max να ειχες 4 γιγα που πιστευω οι πιο πολλοι θα ειχαν 2 , σκληρο δισκο αν παλι πουμε οτι ειμασταν large θα ειχαμε εναν-δυο ραπτορες κτλ.

Με το παραπανω συστημα "τρεχεις" ανετα seven? Aσε που αυτο το μηχανημα θα ηταν top of the art και δε νομιζω οι περισσοτεροι να ηταν καν κοντα σε αυτο.

Aπο την αλλη πλευρα, το snow που βγηκε τωρα ειναι στην ουσια ενα leopard με βελτιωμενο πυρηνα ωστε να τρεχει πιο γρηγορα. Εν ολιγοις οτι ετρεχε το leopard γρηγορα τωρα τρεχει το νεο λειτουργικο ακομα πιο γρηγορα :)

Link to comment
Share on other sites

θα με τρελλανεις;; δεν τρεχεις 7 με αυτο το συστημα που λες;;; μα με 2200 που σου λεω top of the art δεν θα επερνες;;; και θα ειχες και ραπτοπα και θα επαιζες τουμπανο ολα τα παιχνιδια...

Link to comment
Share on other sites

Με αριστα το 7,9 των seven ενα τετοιο μηχανημα ειναι κοντα στο 5,1. Εαν αυτο το οριζεις ως το οτι τρεχει νερο παω πασο..

Το ιδιο hw εξηγω πως στο χρονο εχασε σε futures ενω αντιστοιχα το hw της apple κερδισε. Για παραδειγμα η 9400 δε χρησιμοποιουνταν στα leopard σε διαφορα προγραμματα. Στα snow μπορει πλεον να χρησιμοποιειται και το ιδιο μηχανημα με νεο λειτουργικο αντι για πιο αργα παει πιο γρηγορα. Τεσπα οπως ειπα ουτε εγω θα πεισω καποιον για κατι ουτε καποιος θα πεισει εμενα για κατι :) . Οποτε ας μην καταληξει αυτο το νημα σε αλλο ενα flame!

@chosen σωστο αυτο που λες για τον επαγγελματια αλλα τα imac επισημως δε θεωρουνται επαγγελματικα. Ας διαλεγε mac pro ο υποτιθεμενος αυτος κυριως ετσι ωστε ο,τι του χαλαγε να το αλλαζε μονος του :) .

Οπως ανεφερα για το service Η εγγυηση αναφερει καταλεξης αυτο

:Το σέρβις θα γίνει επί τόπου, ή ο τεχνικός θα μεταφέρει τον Καλυπτόμενο Εξοπλισμό σε

Εξουσιοδοτημένο Πάροχο Σέρβις της Apple ή σημείο επισκευών της Apple για

επισκευή. Αν ο Καλυπτόμενος Εξοπλισμός επισκευαστεί σε Εξουσιοδοτημένο Πάροχο

Σέρβις της Apple ή σημείο επισκευών της Apple, η Apple θα αναλάβει τη μεταφορά του

Καλυπτόμενου Εξοπλισμού στον χώρο σας μετά το σέρβις.

Link to comment
Share on other sites

θα ετρεχε νερο?

3 χρονια πριν δηλαδη τελη 2006 επαιρνες με 350 ευρω τον Ε6600 διπλοπυρηνο στα 2,4 , αν τετοια εποχη υπηρχε στοκ με 600 ευρω επαιρνες 8800 gtx , μνημη max να ειχες 4 γιγα που πιστευω οι πιο πολλοι θα ειχαν 2 , σκληρο δισκο αν παλι πουμε οτι ειμασταν large θα ειχαμε εναν-δυο ραπτορες κτλ.

Με το παραπανω συστημα "τρεχεις" ανετα seven? Aσε που αυτο το μηχανημα θα ηταν top of the art και δε νομιζω οι περισσοτεροι να ηταν καν κοντα σε αυτο.

Aπο την αλλη πλευρα, το snow που βγηκε τωρα ειναι στην ουσια ενα leopard με βελτιωμενο πυρηνα ωστε να τρεχει πιο γρηγορα. Εν ολιγοις οτι ετρεχε το leopard γρηγορα τωρα τρεχει το νεο λειτουργικο ακομα πιο γρηγορα :)

Μέχρι τώρα, η διαφορά για μένα ανάμεσα στους δύο κόσμους των Mac και PC ήτανε η συμβατότητα και οι επιδόσεις του λογίσμικού της Apple. (εντάξει, άντε και το design :p)

Καλώς ή κακώς, η Apple πάντα έφτιαχνε τα λειτουργικά της να ταιριάζουν "κουστούμι" στο κάθε μηχάνημα της. Η Microsoft (και το Linux) έπρεπε πάντα να φροντίζει το λειτουργικό της να παίζει στα πάντα, σε κάθε δυνατή διαρρύθμιση υλικού, διατηρώντας προς τα πίσω συμβατότητα με προηγούμενες γενιές λογισμικού.

Αυτό άρχισε να σταματάει με τα Windows Vista, τα οποία ήτανε το μεταβατικό στάδιο για τα Windows 7. Τώρα πλέον, ο νέος πυρήνας των Windows βελτιστοποίηθηκε σε τέτοιο βαθμό, που τα 7 παίζουν "νερό" ακόμα και σε παλιά συστήματα, με την εμπειρία χρήστη να κυμαίνεται σε εντυπωσιακά καλά επίπεδα. Ενδεικτικά, στον πάνω όροφο έχω ένα PC 5αετίας, P4 μονοπύρηνο στα 2,4Ghz, 1.5GB RAM και Geforce4 Ti4200 GPU σε Windows 7. Το σύστημα πετάει.

Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για ένα καραμπινάτο σύστημα, εκεί φαντάσου επιδόσεις.

Με τα ίδια λεφτά λοιπόν, αγοράζεις καλύτερο υπολογιστή και του φοράς Windows 7. Έτσι πιστεύω θα είσαι πιο ευχαριστημένος (και πιο ελεύθερος) από ότι με ένα iMac.

Link to comment
Share on other sites

καλα οσα λετε... αλλα αν δεν σε ενδιαφερουν τα games τρελα και να εχεις πολλα χρηματα για να αλλαζει καθε 6 μηνες καρτα η αν δεν εισαι επαγγελματιας που θελει μεγιστη υπολογιστικη δυναμη δεν σου προσφερει κατι παραπανω ενα τουμπανο PC... Δηλαδη λαλακες ειναι ολοι οσοι μετα την επαφη τους με MAC δεν μπορουσαν να ξανα ανοιξουν καν το PC τους?

και εξαλου οταν βλεπεις αυτο δεν μπορεις να μεινεις ασυγκινητος...

για παιχνιδια εχω 360 και ευχαρηστιεμαι COD6 LIVE με τις ωρες με φοβερα γραφικα, και με πολυ λιγοτερα λεφτα απο οτι θελει μια high end καρτα γραφικων για να τρεξει ολα τα νεα games...

post-141-1416074241,6954_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη λαλακες ειναι ολοι οσοι μετα την επαφη τους με MAC δεν μπορουσαν να ξανα ανοιξουν καν το PC τους?

Simple put ναι:sorry:.Όπως έλεγε και ο τιτανομεγιστοτεραστιος Σπύρος Παπαδόπουλος στους απαράδεκτους :"Αφού το (χρυσο)πλήρωσα να πάει χαμένο;!!":rofl:

Link to comment
Share on other sites

Με αριστα το 7,9 των seven ενα τετοιο μηχανημα ειναι κοντα στο 5,1. Εαν αυτο το οριζεις ως το οτι τρεχει νερο παω πασο..

Το ιδιο hw εξηγω πως στο χρονο εχασε σε futures ενω αντιστοιχα το hw της apple κερδισε. Για παραδειγμα η 9400 δε χρησιμοποιουνταν στα leopard σε διαφορα προγραμματα. Στα snow μπορει πλεον να χρησιμοποιειται και το ιδιο μηχανημα με νεο λειτουργικο αντι για πιο αργα παει πιο γρηγορα. Τεσπα οπως ειπα ουτε εγω θα πεισω καποιον για κατι ουτε καποιος θα πεισει εμενα για κατι :) . Οποτε ας μην καταληξει αυτο το νημα σε αλλο ενα flame!

δηλαδη τα νουμερα των win εγιναν το μετρο συγκρισης και δε το ξεραμε; εμενα ο 2ος η/υ νερο τρεχει τα 7 νερο ετρεχε και τα βιστα.Εγω αντιθετως νομιζω οτι το hw κερδιζει στους η/υ για τον απλουστατο λογο οτι αναβαθμιζεις/πουλας οτι θες.

Ηθελα c2d @ 4 πηγα τσιμπησα εναν, ειχα παλιες μνημες, εκανα κ αναβαθμιση στην καρτα γραφικων , τσουπ 2ος η/υ.

Επισης, ή θα μιλαμε με μακ τιμες ελλαδας ή τιμες εξωτερικου. Γιατι αν πας στο apple.com και βαλεις τον imac με 27, ι7,8giga ram και σσδ βγαινει ανετα 2.5κ. Τωρα αν εσυ πιστευεις οτι με 2.5 δε παιρνεις η/υ καλυτερο σε ολο το hw μεγεια σου με χαρα σου, αλλα απλα δεν ισχυει.

Τελος,η ομορφια το ντιζαν κτλ ειναι υποκειμενικα καθως και γενικευσεις του στυλ "οποιος πηγε σε μακ δε ξαναγυρισε και πεταξε τον η/υ απ τον 2ο" ειναι λιγο επιχειρηματα γυμνασιου. Γιατι εγω ξερω ατομα που σκαλωσανε με μακ, και πληρωνουν 80+ το dvd και κατοσταρες για kbrd..αλλα ξερω, το imagichypertouch πληκτρολογιο ειναι καλυτερο απ ενα g15 και 30 γιουροζ στο χερι.

Link to comment
Share on other sites

Simple put ναι:sorry:.Όπως έλεγε και ο τιτανομεγιστοτεραστιος Σπύρος Παπαδόπουλος στους απαράδεκτους :"Αφού το (χρυσο)πλήρωσα να πάει χαμένο;!!":rofl:

και οπως λεει και αλλη μια σοφη παροιμια οσα δεν φτανει η αλεπου...

Link to comment
Share on other sites

κοροιδα υπαρχουν πολλα . οπως για μενα ειναι κοροιδο καποιος να σκαει καθε 6 μηνες 500+ ευρω για καρτα γραφικων, να τα σκαει στην MS για ενα προβληματικο ΛΣ, να χαλαει την ψυχικη του υγεια καθε τρεις κ λιγο που θα $#%$@# τα windows και θα θελει παλι φορματ το pc ... και πολλα αλλα κοροιδα που χρησιμομοιυν pc με windows μπορω να σκεφτω αλλα δεν εχει νοημα..

Link to comment
Share on other sites

κοροιδα υπαρχουν πολλα . οπως για μενα ειναι κοροιδο καποιος να σκαει καθε μηνα 500+ ευρω για καρτα γραφικων, να τα σκαει στην MS για ενα προβληματικο ΛΣ, να χαλαει την ψυχικη του υγεια καθε τρεις κ λιγο που θα $#%$@# τα windows και θα θελει παλι φορματ το pc ... και πολλα αλλα κοροιδα που χρησιμομοιυν pc με windows μπορω να σκεφτω αλλα δεν εχει νοημα..

η διαφορα μας ειναι οτι πιπιλατε την ιδια καραμελα χρονια τωρα : μπλε οθονες, φορματ, ιοι και λοιπα τερατα.

το θεμα ειναι οτι η απλ παλια ειχε hw για συγκεκριμενο σκοπο, που πεταγε. Απ τη στιγμη που γυρισε σε ιντελ και nv εχεις ιδιο hw με τους υπολοιπους , σε ενα ωραιο πακετο με ενα ωραιο λειτουργικο. Για καποιους αξιζει να δινουν +20,+30, +χχ% για να μην εχουν καλωδια και να χουν osx. Το αν τα λειτουργικα της ms δε δουλεουν για σενα, δεν ειναι προβλημα του λειτουργικου ξερεις...

Και θα το ξαναπω για 1000η φορα, η μονη μπλε οθονη σε βιστα ηταν απο μνημες που ηταν στο θεο και κρεμασε ο η/υ. Εδω και 2 χρονια δεν εχω δει αλλη μπλε οθονη, και εχω να κολλησω ΙΟ απο τις εποχες που κατεβαζα απ το καζαα nortonantiviruscrack .

Οσο για τα 500αρικα για καρτες, αλλη μια κλασσικη/κλισε υπερβολη...οταν ο κοσμος ειχε 8800gt των 220 € οι μακ ηταν με 8400, οταν ο κοσμος 2 χρονια αργοτερα παιζει με 58ΧΧ-2ΧΧ οι μακ ειναι με 9400. τα 500αρικα για καρτες δεν ξερω που ακριβως τα βρισκεις, εγω εδωσα 290€ για 8800gts και 180€ για 275 σε διαστημα 1.5 χρονου.

και ξαναλεω, με γεια σου με χαρα σου που πηρες το μακ, να τον χαιρεσαι κτλ. Αλλα να λετε οτι ειναι και best bang for buck και τοπ hw :sorry: ειναι λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το thread έχει γίνει mac vs pc... Αφού το παιδί αγόρασε το iMAC του (δεν βρίσκω νόημα γιατί έκανε thread βέβαια) ας του πούμε μεγειά και ας μην τον απογοητεύουμε για την επιλογή του. Στο κάτω κάτω για εμένα τουλάχιστον η καλύτερη επιλογή είναι η επιλογή που θα κάνεις και δεν θα μετανιώσεις ποτέ. (ακόμα και όταν το πουλάς θα λες, με κάλυψε τόσα χρόνια δεν το μετανιώνω έχει και μεταπωλιτική αξία κλπ)

Εγώ με τόσα λεφτά... ναι στανταρ θα έφτιαχνα ενα Κ...desktop με νερό με cf και δεν συμαζεύετε! :to_pick_ones_nose: Δεν είναι κακή επιλογή για εμένα να πάρεις mac.. Είπαμε μην το παρα τραβάτε .. Δεν είναι value for money .. ok .. δεν την κάνει κακη αυτό.... Έχω δεί και έχω κάνει και πολύ χειρότερες στην ζωή μου όχι μονο για pc αλλά και γενικότερα...

Link to comment
Share on other sites

Fact: Η Αpple αφού ποτέ δεν κατάφερε με το Mac OS να το κάνει σωστό λειτουργικό, πήρε το FreeBSD, του άλλαξε τα φώτα, το πετσόκοψε για να παίζει σε ελάχιστο hardware που μόνο η ίδια εγκρίνει και το έδωσε στον κόσμο.

Fact: Η Apple για χρόνια ανάγκαζε τους χρήστες να χρησιμοποιούν "κλειστές" πλατφόρμες στο hardware αλλά και στο software με δικά της πρωτόκολλα (π.χ. Apple talk). Όταν η αγορά την έφτυσε, το γύρισε στο pc hardware το οποίο υπερτιμολόγησε σε απίστευτο βαθμό.

Fact: Oi περισσότεροι χρήστες που αγοράζουν mac δεν έχουν ιδέα γιατί το κάνουν. Είναι γεγονός πως αν τους ρωτήσεις γιατί αγοράσανε mac αντί για pc, 9 στις 10 απαντήσεις είναι το λιγότερο.. αφελείς.

Fact: Η Αpple είναι μια εταιρία που επανειλλημένως έχει επιχειρήσει να εξαπατήσει τους αγοραστές και συνέχεια τρώει μυνήσεις (π.χ. iphone 1ης γενιάς) και μονίμως πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες (ipod). Η πλάκα είναι ότι πιο πολύ κράξιμο τρώει η nvidia π.χ. που στην τελική όλο και κάτι έχει προσφέρει στα Pc's (!!!!!) ενώ η Apple αποθεώνεται για το design, το innovation (το.. ποιό?), το software (που δεν είναι καν σχεδιασμένο απο την Apple), το ότι δεν κολλάει ΠΟΤΕ, δεν έχει virus, έχει καλύτερα γραφικά από τα Pc με κάρτες α λα 9400, και δεν ξέρω εγώ τι άλλους λόγους ανακαλύπτει ο καθένας για να την εκθειάσει..

Και μετά πάει ο κόσμος και αγοράζει προϊόντα από μια εταιρία που ο ίδιος της ο πρόεδρος (Jobs) έχει αποκαλέσει τους πελάτες του, "ηλίθιους". Μήπως τελικά έχει δίκιο;

EDIT: Και κάτι τελευταίο. Και τα pc's μπορεί να "κολλάνε" και έχουν προβλήματα με το λειτουργικό, όπως και τα mac και κάθε άλλο μηχάνημα. Όποιοσδήποτε κάθεται και θεωρεί πως ένα σύνολο hardware & software παίζει χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα, τότε απλά βαυκαλίζεται. Είτε είναι mac, είτε pc, είτε οτιδήποτε. Πάντως τα Win7/Vista δεν κολλάνε αν έχουν στηθεί σωστά, και αυτό σας το υπογράφω.

Link to comment
Share on other sites

......και μονίμως πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες (ipod)......

διαφωνω το ipod ειναι για μενα οτι καλυτερο υπαρχει σε mp3 player. ποιοτητα ηχου-ποιοτητα κατασκευης-μεγεθος/βαρος-ευκολια μενου-ευκολια itunes οταν το μαθεις. εχω ενα nano 3g και ειναι το μοναδικο ηλεκτρονικο πραγμα ισως που δεν εχω μετανιωσει ουτε στο ελαχιστο.

τωρα ειναι τουλαχιστον ατοπο να συγκρινεις το μακ με τα πσ. το καθενα εχει τα καλα του τι να κανουμε τωρα??? καλως η κακως το μακ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ. μονο να κοιτας την αψογη οθονη ακομα και για ιντερνετ και να εχεις τοσο ωραιο σχεδιαστικα πληκτρολογιο... ειναι αλλιως τι να κανουμε. και ουτε ενα καλωδιο πουθενα.

τωρα παλι αν θες παιχνιδαρες παιρνεις ενα πσ και γουσταρεις.

ειναι θεμα ΓΟΥΣΤΟΥ στην τελικη. και εμενα μ αρεσουν τα μακ και σε καμια περιπτωση δε θα ελεγα οτι εκανε λαθος το παιδι και εδωσε τσαμπα λεφτα κλπ κλπ. κι αμα θελει βαζει και seven ξερω γω...

αλλα μην ειστε σα κι αυτους που εχουν gsxr1000 και πανε και κολλανε σε ferrari διπλα και τους πρηζουνε οοοοοο βλακα τι πηγες και εδωσες τοσα λεφτα εγω σε περναω με 10 χιλιαρικα.....

Link to comment
Share on other sites

διαφωνω το ipod ειναι για μενα οτι καλυτερο υπαρχει σε mp3 player. ποιοτητα ηχου-ποιοτητα κατασκευης-μεγεθος/βαρος-ευκολια μενου-ευκολια itunes οταν το μαθεις. εχω ενα nano 3g και ειναι το μοναδικο ηλεκτρονικο πραγμα ισως που δεν εχω μετανιωσει ουτε στο ελαχιστο.

Δεν μου κάνει εντύπωση που διαφωνείς. Σε καταλαβαίνω, λογικό είναι όταν έχεις δώσει 120 ευρώ για mp3 player μόνο και μόνο γιατί γράφει apple πάνω. Να σου πω και κάτι, μια και μίλησες για ποιότητα ήχου, έχεις ακούσει το Creative Zen?

Αυτό εννοώ για τους αγοραστές των Apple. Θεωρούν ότι το "μηλαράκι" είναι καλύτερο από τα άλλα προϊόντα, κι εκεί ακριβώς είναι που την πατάνε. Και μιλάνε για ποιότητες κατασκευής και λοιπές ιστορίες για να δικαιολογηθεί η αγορά τους. Εγώ θέλω να μου πεις τι παραπάνω σου προσέφερε το ipod σε σχέση π.χ. με ένα Zen ή κάποιο άλλο player. Και αν μου πεις χρηστικούς λόγους που να δικαιολογούν τα παραπάνω χρήματα που ζητάει (και μην ακούσω πάλι περί design), τότε ok.

Υ.Γ. Καλά για το itunes δεν σχολιάζω καν...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.