Jump to content



Μολις αγορασα ενα Imac 27"


ababapanos

Recommended Posts

Μολις αγορασα ενα Imac 27 c2d στα 1575 ευρω + μεταφορικα και τον περιμενω αυριο η τεταρτη.

Τι λετε θα μεινω ευχαρηστημενος? γιατι διαβαζω καπια προβληματα με τις οθονες τους.

Αλλα νομιζω οτι ειναι καλη αγορα. Μια τετοια οθονη αν την αγορασω σκετη θα ειχε τουλαχιστον 600 ευρω, οποτε ειναι σαν να αγοραζω ολα τα υπολοιπα 1000 ευρω και μαλιστα ολο το συστημα στο μεγεθος μιας οθονης. πανεμορφο , μαζεμενο, αθορυβο κλπ. Ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 136
  • Created
  • Last Reply

Αυτο που δεν μου αρέσει στους Mac ειναι ότι κάνουν ένα κάρο λεφτά και έχουν μόνο ένα έτος εγγύησης και αυτό με αστεία κάλυψη από εξουσιοδοτημένους. Άσε που άμα πάθεις βλάβη εκτός εγγύηση θέλεις άλλο ένα κάρο λεφτά για επισκευές. Για μένα προσωπικά το θεωρώ μη συμφέρουσα αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Μολις αγορασα ενα Imac 27 c2d στα 1575 ευρω + μεταφορικα και τον περιμενω αυριο η τεταρτη.

Τι λετε θα μεινω ευχαρηστημενος? γιατι διαβαζω καπια προβληματα με τις οθονες τους.

Αλλα νομιζω οτι ειναι καλη αγορα. Μια τετοια οθονη αν την αγορασω σκετη θα ειχε τουλαχιστον 600 ευρω, οποτε ειναι σαν να αγοραζω ολα τα υπολοιπα 1000 ευρω και μαλιστα ολο το συστημα στο μεγεθος μιας οθονης. πανεμορφο , μαζεμενο, αθορυβο κλπ. Ετσι δεν ειναι?

δεν σε βλεπω κ πολυ σιγουρο για την αγορα που εκανες παντως.. εχεις καποιο λογο που πηρες μακ;;

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο!.. Και εγω παρηγγειλα το 27" με i7 και 8 γιγα δηλαδη περι τα 2200 κοστος αλλα δυστυχως δεν ειμαι τοσο τυχερος ωστε να εχει ερθει :(

Πηρες οτι καλυτερο υπαρχει στην αγορα στη base εκδοχη του φυσικα. Δε θα εχεις κανενα προβλημα και απολαυσε το και bye bye windows :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραιοι και συμμαζεμένοι είναι αλλά το θέμα ειναι και γιατί χρήση τον πήρες..Γιατί αν τον ήθελες μόνο για ιντερνετ και ταινίες τοτε δεν αξίζει.. ωρίστε

αν υποθέσουμε οτι ήθελες 27 inches

LG W2753V-PF TFT Monitor 27'' ->379,00 €

και μένουν 1195 ευρώ για να στήσεις ενα θηρίο gaming PC .. ή αν δεν παίζεις games με 400 ευρώ στήνεις ενα αξιοπρεπέστατο media center μαζί με τα 380 που κάνει η οθόνη 780 (σύνολο)..τα υπόλοιπτα τα δίνεις στην γυναικα να αγοράσει κατι καλο για να μην ακους και γκρίνιες...

Link to comment
Share on other sites

@ababapanos:

Χωρίς παρεξήγηση, δεν καταλαβαίνω την ύπαρξη τέτοιων thread. Από την μία ρωτάς σε ένα forum αν έκανες καλή αγορά (με σχεδόν δεδομένο ότι θα πάρεις αντικρουόμενες απόψεις), αλλά από την άλλη πλευρά βλέπω πως δεν σου αρέσει και τόσο η αρνητική κριτική ενός μέλους που σχολίασε την οθόνή. Να με συγχωρείς για την κριτική, αλλά έτσι μου φάνηκε η αντίδρασή σου.

Για να είμαι και ontopic να σου πω ότι κατά την άποψη μου τα mac είναι υπερτιμημένα μηχανήματα και ποτέ δεν θα τα αγόραζα. Αλλά καθώς το πορτοφόλι αλλά και οι επιλογές του καθενός είναι δικό του θέμα, αγοράζει ότι του αρέσει και δεν ζητάει από άλλα άτομα -ας πούμε- επιβεβαίωση της αγοράς του. Νομίζω, μπορεί και να σφάλλω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει απο κοντά MAC 22" και εχω δεί εχω δει την LG 22" και μου φάνηκαν πολύ καλές σε ποιότητα (το άπειρο μάτι μου μου έλεγε οτι είναι ίδια ποιότητα για Office use ας πούμε)..το θέμα ειναι τι χρήση κάνεις.. το να κοιτάς ιστοσελίδες με μια σουπερ ντουπερ οθόνη για μενα ειναι πεταμένα λεφτά εκτος και αν είσαι τίποτα web designer οπου εκεί το PC παίζει τον ρόλο εργαλείου και τα χρώματα εχουν πραγματική αξία.....εγώ την γνώμη μου λεω:nothing:

Link to comment
Share on other sites

@ababapanos:

Χωρίς παρεξήγηση, δεν καταλαβαίνω την ύπαρξη τέτοιων thread. Από την μία ρωτάς σε ένα forum αν έκανες καλή αγορά (με σχεδόν δεδομένο ότι θα πάρεις αντικρουόμενες απόψεις), αλλά από την άλλη πλευρά βλέπω πως δεν σου αρέσει και τόσο η αρνητική κριτική ενός μέλους που σχολίασε την οθόνή. Να με συγχωρείς για την κριτική, αλλά έτσι μου φάνηκε η αντίδρασή σου.

Για να είμαι και ontopic να σου πω ότι κατά την άποψη μου τα mac είναι υπερτιμημένα μηχανήματα και ποτέ δεν θα τα αγόραζα. Αλλά καθώς το πορτοφόλι αλλά και οι επιλογές του καθενός είναι δικό του θέμα, αγοράζει ότι του αρέσει και δεν ζητάει από άλλα άτομα -ας πούμε- επιβεβαίωση της αγοράς του. Νομίζω, μπορεί και να σφάλλω.

φιλε μην το παιρνεις ετσι απλα νομιζω οτι αδικεις πολυ μια οθονη mac νεας τεχνολογιας LED με αναλυση 2560 by 1440 pixels ,συγκρινοντας την με αυτην την LG, οσον αφορα το οτι οι mac ειναι πολυ ακριβοτεροι σε σχεση με ενα αλο pc , σε αυτο συμφωνω πολυ μαζι αου , αλλα μαζι σε αυτα τα λεφτα πληρωνεις μαζι λειτουργικο , ποιοτητα , και αξεπεραστο ντιζαιν

Link to comment
Share on other sites

φιλε μην το παιρνεις ετσι απλα νομιζω οτι αδικεις πολυ μια οθονη mac νεας τεχνολογιας LED με αναλυση 2560 by 1440 pixels ,συγκρινοντας την με αυτην την LG, οσον αφορα το οτι οι mac ειναι πολυ ακριβοτεροι σε σχεση με ενα αλο pc , σε αυτο συμφωνω πολυ μαζι αου , αλλα μαζι σε αυτα τα λεφτα πληρωνεις μαζι λειτουργικο , ποιοτητα , και αξεπεραστο ντιζαιν

Αυτό εννοώ φίλε μου, ότι αν εσύ γουστάρεις imac τότε δεν έχει σημασία τι λέμε εμείς. Ο καθένας αγοράζει ανάλογα τις ανάγκες του. Για κάποιον ανάγκη είναι να έχει το καλύτερο value/performance ratio, για άλλον να είναι απλά φτηνό, για άλλον να είναι όμορφο, και πάει λέγοντας.

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Μολις αγορασα ενα Imac 27 c2d στα 1575 ευρω + μεταφορικα και τον περιμενω αυριο η τεταρτη.

Τι λετε θα μεινω ευχαρηστημενος? γιατι διαβαζω καπια προβληματα με τις οθονες τους.

Αλλα νομιζω οτι ειναι καλη αγορα. Μια τετοια οθονη αν την αγορασω σκετη θα ειχε τουλαχιστον 600 ευρω, οποτε ειναι σαν να αγοραζω ολα τα υπολοιπα 1000 ευρω και μαλιστα ολο το συστημα στο μεγεθος μιας οθονης. πανεμορφο , μαζεμενο, αθορυβο κλπ. Ετσι δεν ειναι?

Δηλαδή διάβασες για προβλήματα και τον αγόρασες ούτως ή άλλως. Και κατόπιν αγοράς αποφάσησες να ρωτήσεις τον κόσμο να σου πούνε αυτοί το αν θα μείνεις εσύ ευχαριστημένος;

Μάλιστα, επειδή λοιπόν διακρίνω μια ανασφάλεια και μια ανάγκη για επιβεβαίωση, θα σου πω εγώ ως μη-κάτοχος Mac ότι όντως έκανες καλή αγορά και όντως η οθόνη φαίνεται καταπληκτική και ότι αγόρασες τον πιο όμορφο και πιο ντιζαϊνάτο Core 2 Duo που θα μπορούσες να πάρεις με 1575 ευρώ.

Κι αν σου βγάλει κάποιο απ'αυτά τα διαπιστωμένα προβλήματα η οθόνη, μη φοβάσαι: οι Mac έχουνε ενσωματωμένη μια πρωτοπορειακή τεχνολογία που σε κάνει να αδυνατείς να δεις τα ελαττώματα/μειονεκτήματά τους ;)

Link to comment
Share on other sites

γιατι

1.μαρεσει τον ντιζαιν του (το θεωρω το πιο ομορφο pc που υπαρχει)

2.μαρεσει που ειναι ολα σε ενα (μαζεμενο, τερμα τα καλωδια)

3.μαρεσει που ειναι αθορυβο

4.μαρεσει η οθονη του

5.εχει το πιο σταθερο ΛΣ (δεν υπαρχουν ιοι, μπλε οθονες, τερμα τα φορματ καθε 1-2 μηνες οταν τα windows θα σερνοντε)

6.βαρεθηκα τα windows

7.Αν θυμηθω κατι ακομα θα το προσθεσω...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη, ντιζαιν, ντιζαιν, ντιζαιν, ντιζαιν του λειτουργικου.

τη σταθεροτητα την αφηνω απ εξω γιατι ξερουμε τι θα γινει το θρεντ :p

προσωπικα αν ηταν να δωσω τοσα λεφτα για η/υ , θα πηγαινα σε ι7,ssd ,νερακι, και φυσικα βολτα απ τα xtreme αν επαιζε ενδεχομενο για καστομιλα στο case.

περι ορεξεως ;)

Link to comment
Share on other sites

5.εχει το πιο σταθερο ΛΣ (δεν υπαρχουν ιοι, μπλε οθονες, τερμα τα φορματ καθε 1-2 μηνες οταν τα windows θα σερνοντε)

Μέγας μύθος. Δεν ήξερα ότι υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν ακόμα σε παραμύθια... :D

Link to comment
Share on other sites

Θα αγόραζα κι εγώ Mac, εφόσον είχα κατασταλάξει στο ότι θα πληρώσω πολύ περισσότερα από το αν έφτιαχνα ένα αρκετά πιο γρήγορο pc. Βέβαια δεν θα είχα αυτήν την καταπληκτική οθόνη που η κρυστάλλινη εικόνα της αγγίζει τις άκρες της, δε θα είχα το φοβερό multi touch mouse, δε θα είχα το all in one αλλά θα είχα ένα πιο γρήγορο μηχάνημα με μάλλον 500 ευρώ λιγοτερα. Για μένα το νέο Mac είναι έργο τέχνης και ως τέτοιο θα το αγοραζα για να το βάλω πάνω στο γυάλινο μου γραφείο βλεπωντας το από τον bo-concept καναπέ μου απεναντι από το τζάκι, με πιανς; ;)

Κοιτά να το ευχαριστηθεις αδερφε, είναι υπέροχο μηχανάκι.

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να μην συγκρινεις σοβαρα την οθονη αυτη με την οθονη του MAC που αξιζει πανς απο 600 ευρω για να μην πω 1000

Καλά μην παίρνεις και όρκο...

Είχα δει πέρισυ αρκετά παράπονα για τις οθόνες των mac (είχα βγάλει προβλήματα οι 24", δεν ξέρω για τη συγκεκριμένη)

Link to comment
Share on other sites

ξεκολλήστε να γίνεστε θύμα τις διαφήμισης της apple...

...το design του δεν είναι κορυφαίο. είναι μεσαίο, και ειδικά με την τυποποίηση που έχει το καρφώνει εκεί πέρα...

...το άμα σ' αρέσει είναι περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

...πάντως σαν design έχει φάει πολύ θάψιμο από την art studio lebedev, την οποια εταιρία η apple την σέβεται.

αλλα κατά τα αλλα είναι ένα όρθιο laptop.

Link to comment
Share on other sites

ξεκολλήστε να γίνεστε θύμα τις διαφήμισης της apple...

...το design του δεν είναι κορυφαίο. είναι μεσαίο, και ειδικά με την τυποποίηση που έχει το καρφώνει εκεί πέρα...

...το άμα σ' αρέσει είναι περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Οπότε όπως λες είναι περί ορέξεως, συνεπώς άσε τους άλλους να τους αρέσει :turn:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.