Jump to content



Μολις αγορασα ενα Imac 27"


ababapanos

Recommended Posts

  • Replies 136
  • Created
  • Last Reply
Τα mac εχουν default εγγυηση 1 ετους αλλα πλεον κανεις αμα θελεις προσθηκη αλλων 2 ετων μαζι με δωρεαν τηλεφωνικη υποστηριξη. 3 χρονια εγγυηση εχει δηλαδη αν το επιθυμεις!

H εγγύηση αυτή είναι onsite για όλη την Ελλάδα, όπως αντίστοιχα δίνει η Dell ή HP?? Γιατί από ότι ξέρω για ολόκληρη Θεσσαλονίκη υπάρχει ένα εξουσιοδοτημένο κατάστημα στο κέντρο, μην πω για άλλες πόλεις. Και ποιος είναι ο μέσος χρόνος απόκρισης εάν είναι onsite? Kαι άμα το πας εκεί ποιός είναι ο μέσος χρόνος επισκευής και το μέσο κόστος επισκευής εάν είναι εκτός εγγύησης.

Δεν απευθύνω άμεση ερώτηση προς το φίλο απλά τονίζω τις εύλογες απορίες που εξέφρασα στην αρχή του thread. Για την ιστορία αναφέρω ότι ήμουν διαχειριστής σε γραφείο με 7 θέσεις εργασίας, είχαμε απο 1993 μέχρι το 2000 Mac και μετά περάσαμε στα PC λόγω τεράστιας έλλειψης σοβαρής τεχνικής υποστήριξης για την περιοχή της Θεσαλονίκης.

Link to comment
Share on other sites

κατσε βρε φιλε γιατι θα τρελαθω.

Εχει μεσα i7 dekstop edition στα 2,8. 4πυρηνες/8 threads...

8 giga ddr 3

1 terra σκληρο green edition που θα γινει αλλαγη με εναν ιντελ ssd 160

4850 512mb desktop edition

wifi n

ποντικι με touch sensor που δεν υπαρχει κανενα αλλο στην αγορα

Δηλαδη τι απο τα παραπανω δε σου φαινεται καλο σα hw???? Ηθελες το imac να εχει κανενα uber extreme 5.5 giga "να ουμ"?..

H εγγύηση αυτή είναι onsite για όλη την Ελλάδα, όπως αντίστοιχα δίνει η Dell ή HP?? Γιατί από ότι ξέρω για ολόκληρη Θεσσαλονίκη υπάρχει ένα εξουσιοδοτημένο κατάστημα στο κέντρο, μην πω για άλλες πόλεις. Και ποιος είναι ο μέσος χρόνος απόκρισης εάν είναι onsite? Kαι άμα το πας εκεί ποιός είναι ο μέσος χρόνος επισκευής και το μέσο κόστος επισκευής εάν είναι εκτός εγγύησης.

Δεν απευθύνω άμεση ερώτηση προς το φίλο απλά τονίζω τις εύλογες απορίες που εξέφρασα στην αρχή του thread. Για την ιστορία αναφέρω ότι ήμουν διαχειριστής σε γραφείο με 7 θέσεις εργασίας, είχαμε απο 1993 μέχρι το 2000 Mac και μετά περάσαμε στα PC λόγω τεράστιας έλλειψης σοβαρής τεχνικής υποστήριξης για την περιοχή της Θεσαλονίκης.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει on-site service για τους desktop υπολογιστές και παγκόσμια εγγύηση. Δε γνωριζω ποσοι ειναι στη σαλονικα. Ξερω πως τη rainbow την αγορασε η infoquest και πως ανακοινωσε οτι θα ανοιξει πολλα καταστηματα σε διαφορες πολεις. Οσον αφορα το 2000 σαφως και τοτε δε θα επερνα mac. Ειχανε τραγικοτατες ελειψεις. Εαν δοκιμασεις ενα τωρα ομως ειμαι σιγουρος πως θα αλλαξεις γνωμη :)

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε και ενα παιδι μην περνετε mac δεν υπαρχουν για ολους!

Τωρα εαν βρισκεις εσυ καλυτερη οθονη 27 Ιντσων με καλυτερο panel και glossy και καλυτερη αναλυση παω πασο!

Ποιος σου ειπε πως το photoshop δεν τρεχει καλα? Εχεις χρησιμοποιησει ποτε mac????

Το tco ειναι σουηδικο ανεξαρτητο ιδρυμα. Δε σημαινει οτι ο καθενας πρεπει να παει να πληρωνει και να βγαζει πιστοποιηση. Εχουν βγαλει την υψηλοτερη πιστοποιηση της star ως προς την ποιοτητα, καταναλωση και το περιβαλλον. Λες να περναει tco μια φθηνη sony με tn και να μην περνουσε του imac που τη βλεπεις σε συγκριση με αλλες διπλα διπλα και λες πως ειναι η μερα με τη νυχτα? :)

Τα mac εχουν default εγγυηση 1 ετους αλλα πλεον κανεις αμα θελεις προσθηκη αλλων 2 ετων μαζι με δωρεαν τηλεφωνικη υποστηριξη. 3 χρονια εγγυηση εχει δηλαδη αν το επιθυμεις!

από ποτε το glossy είναι καλο σε μια οθόνη?

και σου επαναλαμβάνω... η ημιεπαγγελματική είναι ημιεπαγγελματική... άμα είναι να συμβιβαστείς με την ημιεπαγγελματική μπορείς να συμβιβαστείς με μια που δεν είναι επαγγελματική. και ξαναεπαναλαμβάνω πως ένας σοβαρός γραφίστας η θα πάρει οθόνη με 3000E η θα ζήσει με μια των 400E με ΤΗ panel... εγώ και σε ασπρόμαυρη μπορώ να δουλέψω (τρόπος του λέγειν).

και ναι άμα διαβάσεις πιο προσεκτικά αυτά που λέω... έχω δουλέψει σε mac. και έχω δουλέψει και σε hackintosh τα οποια χύλωσα γιατί δεν τους βρήκα ένα σοβαρό προτέρημα που να με καθηλώσει εκεί.

και να σου το θέσω αλλιώς... να την βράσω την F1 άμα έχει κινητήρα των 30 ίππων.

κέιτα περί εγγυήσεως εγώ χωρίς κανένα extra έχω και τηλεφωνική υποστήριξη τζάμπα στο πλαίσιο άμα έχω πρόβλημα και εγγυήσεις 3 ετών, και σε κάποια εξαρτήματα 5 και lifetime χωρίς να δώσω ούτε ένα ευρώ extra. και στην τελική άμα ήμουνα άσχετος υπάρχουν γνωστοί και φιλαράκια τόσα πολλά που θα μπορούσα να κάνω format καθεμέρα και για ένα μηνα να το έφτιαχνε το pc και κάποιος άλλος.

Link to comment
Share on other sites

κατσε βρε φιλε γιατι θα τρελαθω.

Εχει μεσα i7 dekstop edition στα 2,8. 4πυρηνες/8 threads...

8 giga ddr 3

1 terra σκληρο green edition που θα γινει αλλαγη με εναν ιντελ ssd 160

4850 512mb desktop edition

wifi n

ποντικι με touch sensor που δεν υπαρχει κανενα αλλο στην αγορα

ποιο τα εχει αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Ωπα.1 ετος?

2 ετη by default δεν ειναι οι εγγυησεις?

oχι φιλε μου. Υπαρχει νομικο κενο στην ΕΕ και πολλα εξαρτηματα εχουν 1. Λεει το "κενο" πως συγκεκριμενα μηχανηματα που ειναι top of the art στην τεχνολογια μπορει να εχουν λιγοτερο απο 2 ετη. Ε τα βαφτιζουν ετσι και τους βαζουν κατω απο 1. Και η nvidia και η wd,microsoft το κανουν σε μερικα προιοντα κτλ κτλ..

ποιο τα εχει αυτα?

το imac που παρηγγειλα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το κουράζετε μερικοί

Ο επόμενος που θα ειρωνευτεί και θα ποστάρει απλά για να ποστάρει και να γράψει μια ειρωνεία και μισή θα πάρει και δώρο ένα χριστουγεννιάτικο μπλοκ για να βάζει μέσα τις κάρτες που θα λάβει πιο γρήγορα από όσο θα ποστάρει ο JP Lol-cat.

Link to comment
Share on other sites

μα ΔΕΝ ηθελα pc :) . Ουτε ηθελα να βαλω hackindos. Ειναι μια "οθονη" που κανει τα παντα. Σε pc επρεπε να εχω και tower και χιλια δυο(λυσεις τυπου sony all in one απλα δεν ηταν λυσεις..).

Και στην τελικη τι καλυτερο θα εκανε το pc? Καλυτερη καρτα γραφικων? Αφου μονο age of empires παιζω κατι που ακομα και το παλιο pc με 6800 ultra το επαιζε max.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εαν βρισκεις εσυ καλυτερη οθονη 27 Ιντσων με καλυτερο panel και glossy και καλυτερη αναλυση παω πασο!

για να καταλάβεις τι είναι επαγγελματική οθόνη.

http://www.eizo.com/global/products/flexscan/sx3031w/index.html

άλλο το επαγγελματικό μηχάνημα και άλλο το gadget.

τα iMac δεν είναι επαγγελματικά μηχανήματα ούτε στο 1000000!

Link to comment
Share on other sites

μα τι μου λες βρε φιλε μου?!!!

Εγω λεω εαν βρισκεις καλυτερη οθονη εννοωντας σου δινω πχ 2.000 ευρω που κοστιζει το imac, κανε μου συνθεση με παρομοια οθονη και παρομοιο pc!

Εαν ειναι να δοσεις 3-4.000 ευρω μονο για οθονη εννοειται θα παρεις καλυτερη!

Επισης επαγγελματικο θεωρω ενα μηχανημα οταν απο αυτο βγαζεις λεφτα. Εαν καποιος εχει το budget που ανεφερα μια χαρα επαγγελματικο ειναι και μαλιστα καλυτερο απο οτι pc θα επερνε. Εαν τωρα εχει 6κ και δεν καλυπτεται με αυτο ας σκεφτει mac pro και καποια lacie. Αλλωστε σε λιγες μερες βγαινουν τα νεα mac pro που θα ειναι τα πρωτα με τους νεους 6 πυρηνους επεξεργαστες της Ιntel. Και να θες δηλαδη να αγορασεις παρομοιο cpu για pc δε θα υπαρχει :)

Link to comment
Share on other sites

Αλλωστε σε λιγες μερες βγαινουν τα νεα mac pro που θα ειναι τα πρωτα με τους νεους 6 πυρηνους επεξεργαστες της Ιntel. Και να θες δηλαδη να αγορασεις παρομοιο cpu για pc δε θα υπαρχει :)

και εσένα τη σε νοιάζει που θα βγούν οι i9.. μπορείς να κανεις αναβάθμιση?

edit: δες το και αλλιώς... 2000E, 1 χρόνος εγγύηση, υποτυπώδης αναβάθμιση, μεσαίο hw, γυαλιστερή οθόνη, και μετά το κόλπο με το τσιγάρο ούτε μπορώ να φανταστώ τι θα κάνουν μετά.

Link to comment
Share on other sites

και εσένα τη σε νοιάζει που θα βγούν οι i9.. μπορείς να κανεις αναβάθμιση?

edit: δες το και αλλιώς... 2000E, 1 χρόνος εγγύηση, υποτυπώδης αναβάθμιση, μεσαίο hw, γυαλιστερή οθόνη, και μετά το κόλπο με το τσιγάρο ούτε μπορώ να φανταστώ τι θα κάνουν μετά.

Ε? λεω τι μπορει να κανει καποιος με 5κ οχι οτι θελω να βαλω i9. Και δεν εχω 1 χρονο εγγυηση την εχω κανει αλλαγη στα 3. Αλλωστε δε σκοπευω να το κρατησω πανω απο 3 χρονια για να με ανησυχει κιολας...

Αν δεν ειχε γυαλιστερη οθονη θα ξενερωνα. Δε μου αρεσει να κοιταω matte οθονες και αυτη τη στιγμη στην αγορα με ips pannel δεν υπαρχει καμμια..

Τωρα αν θεωρεις το hw που ανεφερα "μεσαιο" οκ αυτη ειναι η αποψη σου, σεβαστη, δεν εχω κατι αλλο να προσθεσω.

Οσον αφορα το τσιγαρο ηταν μεμονωμενο περιστατικο και νομιζω απο τη στιγμη που κανεις μας δεν ειδε το μηχανημα δε μπορει να ξερει. Εαν πχ εισαι σερβις και σου φερουν μητρικη με σταχτη καπνου πανω θα πεις οκ κανενα προβλημα στην αλλαζω με αλλη?

To αυτο :) . Δεν εχω τιποτα αλλο να προσθεσω :bigsmile: . Οτι θελει ο καθενας και ευχαριστιεται ας αγοραζει. Οταν με το καλο ερθουν ολα θα κανω ενα review με το full πακετο (airport express,wifi printer,ηχεια κτλ) και καθε σχολιο δεκτο.

have fun m8's

Link to comment
Share on other sites

αγορασε ενα προγραμμα που λεγεται apple care. Υπαρχουν διαφορα μαγαζια που το πουλανε πχ rainbow, public, madmacs κτλ.

Σου δινω ενα λινκ απο το τελευταιο

http://www.madmacs.gr/index.php?main_page=index&cPath=100_287&zenid=06dfc8a5d3586a0eef96d3889622df52&zenid=06dfc8a5d3586a0eef96d3889622df52

Το ποσο κανει δες το αναλογα με το τι μηχανημα εχεις. Η επεκταση δεν ειναι μονο για την εγγυηση αλλα και για support οπου κανονικα θα ειχες μονο για 90 ημερες.

Εχω την εντυπωση πως εντος ενος ετους απο την αγορα του μηχανηματος μπορεις να κανεις επεκταση.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τωρα καποιος θελει να δοσει 1299 δολλαρια (τοσο εκανε αυτο το pc συμφωνα με τον steve) για να αγορασει το dell αντι για 1199 δολλαρια για να παρει ακριβως τα ιδια σε mac?

Δεν ξερω εαν γνωριζεις πολλες περιπτωσεις με imac να χαλαει η καμερα, εγω προσωπικα δε γνωριζω κανεναν :) . Εαν ειναι τοοοοσο ατυχος καποιος ας μεινει και μια εβδομαδα χωρις το imac τι να πω!! Ενω το να εισαι τοσα χρονια με το pc δεξια ειναι τραγικο..

Στην αμερικανικη αγορα που παντα ειναι μπροστα απο ευρωπη τα 2/3 των pc που πωλουνται και κοστιζουν ανω των 1000 δολλαριων ειναι πλεον mac. Περυσι 10% ειχε mac, φετος εχει 14% και ολο και αυξανεται αυτο το ποσοστο. Ε νομιζω κατι δειχνει

http://blogs.eweek.com/applewatch/content/channel/macs_defy_windows-gravity.html

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.