Jump to content



GPU or What?


CENTRAL

Recommended Posts

Πρόσφατα ανανέωσα την GPUστο σύστημα της υπογραφής με την XFX GTX280 και εχθές για πρώτη φορά είδα κάτι που δεν είχα συναντήσει με την 8800 GT που είχα πριν…

Κατ’ αρχήν το σύστημα είναι Win 7 RC 7100 64 bitκαι drivers οι τελευταίοι της nvidiaofficialr elease πάντα. Επίσης όλο το σύστημα δουλεύει stock. Τους drivers τους ξαναπέρασα καλού κακού αν και η υπάρχουσα εγκατάσταση αναγνώρισε την κάρτα κανονικά και ζήτησε μόνο ένα restart.

Εχθές μετά από μισή περίπου ώρα Gears Of War, είδα το εξής: η εικόνα «πάγωσε» και ο ήχος επίσης κατά τη διάρκεια μιας σκηνής μάχης.

Alt-Ctrl-Del δεν έπαιζε με τίποτε, μόνο hardreset…μετά το reset όλα έδειχναν καλά, και ανοίγοντας το GPU-Z είδα νορμάλ θερμοκρασίες περίπου 60 βαθμούς για την κάρτα. Idle κυμαίνεται στους 52-53.

Τσέκαρα και CPUTemp και πάλι φυσιολογικότατες έδειχναν οι τιμές με το «θερμότερο» πυρήνα στους 45 βαθμούς.

Να ανησυχώ ή είναι κάτι που συμβαίνει ανεξάρτητα κάρτας;

Έχει νόημα να κάνω κάποιο stresstest στην κάρτα; Αν ναι ποιο μπορεί να είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξήγηση το τροφοδοτικό είναι -επιεικώς- μέτριο. Ψάξε μήπως το πρόβλημα είναι εκεί αρχικά. Έχεις άλλο psu να κάνεις ένα έλεγχο αν η κάρτα παίζει χωρίς να "κολλάει";

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξήγηση το τροφοδοτικό είναι -επιεικώς- μέτριο. Ψάξε μήπως το πρόβλημα είναι εκεί αρχικά. Έχεις άλλο psu να κάνεις ένα έλεγχο αν η κάρτα παίζει χωρίς να "κολλάει";

Μιλάς για το AXP???

το είχα για καλό...

Δυστυχώς δεν έχω άλλο διαθέσιμο. Αν είναι όμως αυτό το πρόβλημα να δρομολογήσω αντικατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για το AXP???

το είχα για καλό...

Δυστυχώς δεν έχω άλλο διαθέσιμο. Αν είναι όμως αυτό το πρόβλημα να δρομολογήσω αντικατάσταση...

Κοίτα βασικά τα supernova εκτός από τα άλλα προβληματάκια τους, ζεσταίνονται ΠΟΛΥ. Και η υπερθέρμανση ενός psu μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα. Επίσης όσο ζεσταίνεται τόσο χάνει σε ωφέλιμο φορτίο. Περίπου 1% για κάθε βαθμό κελσίου παραπάνω από όσο έχει μετρηθεί να βγάζει. Π.χ. αν βγάζει 50 amperes στην 12άρα μετρημένα στους 40c, αν παίζει σε 50c χάνεις ένα περίπου 10% (περίπου 5 amperes ή αν θες 60w).

Δεν σου λέω ότι σίγουρα φταίει το psu αλλά καλό θα ήταν να τσεκάρεις απο εκεί να δεις τι γίνεται αρχικά. Δοκίμασε να βγάλεις μερικές συσκευές από την τροφοδοσία να δεις μήπως είναι οριακά φορτωμένο κανα rail.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το Kingwin Mach 1 1000w που έκανε review o johnnyguru (είναι το ίδιο με το Supernova 1000, δυστυχώς δεν υπάρχει review στο εν λόγω site για το 800άρι) βάρεσε 75c σε load στο hotbox! Βάλε στην εξίσωση και το αδύναμο fan και.. "έδεσε το γλυκό"!

Link to comment
Share on other sites

Central: Όπως λένε και τα παιδιά ξεκίνα με Furmark και διάφορα τεστ. Κυρίως γιατί είναι λιγότερο "μανούρα"..

Μετά βλέπεις τι θα κάνεις με το psu, όπως προείπα δεν σημαίνει πως 100% ευθύνεται αυτό. Ξεκίνα και ψάχνε μεθοδικά για το τι μπορεί να προκαλεί το πρόβλημα.

Όταν και αν χρειαστείς psu, εδώ είμαστε να σου πούμε.

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας για rail…

Υπάρχει βέλτιστος τρόπος σύνδεσης των τροφοδοσιών;;;

Το τροφοδοτικό δίνει εξόδους 5pin και 4 pin όπου συνδέονται τα καλώδια τροφοδοσίας. Προσωπικά συνδέω τελείως τυχαία. Μήπως πρέπει να ακολουθήσω κάποια λογική;

Link to comment
Share on other sites

Οι vga από τα 4πινα δεν παίρνουν; Αν όχι βάλε τες εκεί, και στα 5pin τις υπόλοιπες συσκευές. Νομίζω ότι αναγκαστικά δεν μπαίνουν αλλιώς αλλά το αναφέρω καλού-κακού.

Προσπάθησε να μοιράζεις τις συσκευές σε όλα τα βύσματα και όχι να "γεμίζεις" με συσκευές τα βύσματα του κάθε καλωδίου.

Link to comment
Share on other sites

Οι vga από τα 4πινα δεν παίρνουν; Αν όχι βάλε τες εκεί, και στα 5pin τις υπόλοιπες συσκευές. Νομίζω ότι αναγκαστικά δεν μπαίνουν αλλιώς αλλά το αναφέρω καλού-κακού.

Προσπάθησε να μοιράζεις τις συσκυές σε όλα τα βύσματα και όχι να "γεμίζεις" με συσκευές τα βύσματα του κάθε καλωδίου.

Από τα 4πινα...

σκέφτομαι όμως μπας και υπάρχει κάποια διάταξη, οπότε μπορείς να κάνεις λιγότερο ή περισσσότερο αποτελεσματική κατανομή ισχύος και αποφυγή τυχόν υπερφορτώσεων...

Εδώ τα χαρακτηριστικά του τροφοδοτικού...

http://www.axpertec.com/Product-powersupply_Sueprnova_800W.asp

Link to comment
Share on other sites

Από τα 4πινα...

σκέφτομαι όμως μπας και υπάρχει κάποια διάταξη, οπότε μπορείς να κάνεις λιγότερο ή περισσσότερο αποτελεσματική κατανομή ισχύος και αποφυγή τυχόν υπερφορτώσεων...

Σου απάντησα σε αυτό στο προηγούμενο post. Spread the load! :)

Εδώ τα χαρακτηριστικά του τροφοδοτικού...

http://www.axpertec.com/Product-powersupply_Sueprnova_800W.asp

Μερσί, αν και εγώ προσωπικά τα ξέρω ήδη. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελένεσαι και πας και πάρεις καινούργιο τροφοδοτικό τζάμπα. Μπορεί να μην είναι το καλύτερο αλλά δεν είναι και μάπα ούτε έχεις κάνα "βαρύ" σύστημα. Επίσης όταν έχει πρόβλημα το τροφοδοτικό σύνηθως κάνει restart ενώ η κάρτα το κολλάει.

Τρέξε μερικές ώρες κάνα 3dmark να σιγουργευτείς ότι δεν φταίει η κάρτα πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να εφαγε καποιο κολλημα το game το εχετε αποκλησει? Ελεος ρε παιδια 800αρι ειναι 60amps βγαζει...

Αν βαράει 70άρες σε θερμοκρασία ούτε 50 δεν θα βγάζει.

Εμένα πάντως δεν μου κολλάει κανένα game ποτέ εκτός αν έχω πρόβλημα στο hardware, στους drivers, γενικά αν κάτι δεν πηγαίνει καλά. Αν οποιοσδήποτε θεωρεί λογικό να κολλάει τυχαία ένα μηχάνημα, εγώ πάω πάσο. :)

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα ανανέωσα την GPUστο σύστημα της υπογραφής με την XFX GTX280 και εχθές για πρώτη φορά είδα κάτι που δεν είχα συναντήσει με την 8800 GT που είχα πριν…

Κατ’ αρχήν το σύστημα είναιWin 7 RC 7100 64 bitκαι drivers οι τελευταίοι της nvidiaofficialr elease πάντα. Επίσης όλο το σύστημα δουλεύει stock. Τους drivers τους ξαναπέρασα καλού κακού αν και η υπάρχουσα εγκατάσταση αναγνώρισε την κάρτα κανονικά και ζήτησε μόνο ένα restart.

Εχθές μετά από μισή περίπου ώρα Gears Of War, είδα το εξής: η εικόνα «πάγωσε» και ο ήχος επίσης κατά τη διάρκεια μιας σκηνής μάχης.

Alt-Ctrl-Del δεν έπαιζε με τίποτε, μόνο hardreset…μετά το reset όλα έδειχναν καλά, και ανοίγοντας το GPU-Z είδα νορμάλ θερμοκρασίες περίπου 60 βαθμούς για την κάρτα. Idle κυμαίνεται στους 52-53.

Τσέκαρα και CPUTemp και πάλι φυσιολογικότατες έδειχναν οι τιμές με το «θερμότερο» πυρήνα στους 45 βαθμούς.

Να ανησυχώ ή είναι κάτι που συμβαίνει ανεξάρτητα κάρτας;

Έχει νόημα να κάνω κάποιο stresstest στην κάρτα; Αν ναι ποιο μπορεί να είναι αυτό;

Μηπως -λεω μηπως ειναι πολυ "beta" to λειτουργικο ????

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.