Jump to content



Νέο Ελληνικό Αντισεισμικό Σύστημα


seismic

Recommended Posts

...θες να μαγειρέψουμε και τα αποτελέσματα για να βγει ότι έχεις δίκιο...

Έστω πλανήτης συμπαγής και απαραμόρφωτος... Ω, ναι, το seismic-stop ΔΟΥΛΕΥΕΙ!!! Αλλά χμ...δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει σεισμός, ε;

[MENTION=14269]seismic[/MENTION]: μιας και μίλησες για χωροχρόνο δεν κάνεις καμιά πατέντα για δημιουργία σκουληκότρυπας μπας και δούμε τον Α' του Κενταύρου από κοντά σε αυτή τη ζωή;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 282
  • Created
  • Last Reply

Πολύ με τα κουβαδάκια παίζετε στο michanikos.gr?

Εγώ θα σας συμβούλευα να αρχίσετε να παίζετε με κάτι άλλο?

Θα σας ταίριαζε περισσότερο σαν χαρακτήρες και συνεργάτες.

Ρε που τα πουλάτε αυτά ...άντε στην μαμά σας...μην πάω εγώ..μηχανικοί της δεκάρας που δεν ξέρετε ακόμα γιατί το πουλί σας δεν πέφτει.

Αλήθεια για τι δεν πέφτει?...γιατί είναι ελαστικός φορέας,...η γιατί είναι προτεταμένος?

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος ξέμεινε από επιχειρήματα. Συγνώμη που ως μηχανικοί διαλέγουμε πολύ προσεκτικά τους συνεργάτες μας. Σκέψου δηλαδή να σε χρηματοδοτούσαμε και στο τέλος να ακούγαμε και τα εξ' αμάξης επειδή η ιδέα σου δεν δούλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι φοιτητής ακόμα Πολ. μηχανικό στο Μετσόβιο(4ο έτος) και καθαρά από περιέργεια διάβασα λίγο για την εν λόγω ευρεσιτεχνία. Ακόμα και σαν φοιτητής βρήκα αρκετά ''θολά σημεία''..

Αγαπητέ seismic,

εφόσον νομίζετε ότι όλοι οι μηχανικοί που σαν λένε ό,τι σας λένε γιατί δεν δίνετε κατατακτήριες στο Μετσόβιο να βγάλετε τη σχολή κ εσείς.. να μάθετε αυτά που μαθαίνουμε, να δείτε και μόνος μερικά πράγματα πως πραγματικά είναι..

Και αυτά τα λέω με κάθε σεβασμό στο χρόνο που έχετε αφιερώσει.(ή σπαταλήσει)

ΥΓ. Εγώ προσωπικά δεν θα χρησιμοποιούσα μια τέτοια μέθοδο σε μια πραγματική κατασκευή που θα σχεδίαζα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ με τα κουβαδάκια παίζετε στο michanikos.gr?

Βλέπεις , δεν σε ανακηρύξαμε μέγα εφευρέτη ούτε "μπορέσαμε" να κατανοήσουμε την προχωρημένη σου επιστήμη . Σου δώσαμε βήμα και για 400 και πλέον σελίδες έγραψες τα ίδια και τα ίδια , μας αποκάλεσες άσχετους , στενόμυαλους κ.λ.π. και όταν κατάλαβες ότι οι ιστοριούλες σου πάνε για ανέκδοτο ξεκίνησες τη λάσπη . Προσφιλής σου συνήθεια ...

Όπως θα πετάς λάσπη και γι' αυτό forum αν μετά από άπειρες επαναλήψεις των ίδιων πραγμάτων και υβρεολόγιο σε όσους διαφωνούν , η διαχείριση σου δείξει την έξοδο . Πονάει η αλήθεια αλλά δυστυχώς ποτέ ΔΕΝ μπόρεσες να συμφιλιωθείς μαζί της .

Ρε που τα πουλάτε αυτά ...άντε στην μαμά σας...μην πάω εγώ..μηχανικοί της δεκάρας που δεν ξέρετε ακόμα γιατί το πουλί σας δεν πέφτει.

Αλήθεια για τι δεν πέφτει?...γιατί είναι ελαστικός φορέας,...η γιατί είναι προτεταμένος?

Το επίπεδο της κουβέντας που είσαι ικανός να κρατήσεις έχει φανεί προ πολλού . Και επιβεβαιώνεται με κάθε τι καινούργιο ευφυολόγημα που πασχίζεις να γράψεις για να ρίξεις λάσπη . Σιγά σιγά οι μεθοδολογίες και οι τακτικές σου αποκαλύπτονται . Κοίταξε την ανατομία του δικού σου "μορίου" , ασχολήσου μαζί του γιατί με τους φορείς , την ελαστικότητα , την πλαστικότητα κ.λ.π. είστε χρόνια μαλωμένοι .

Βρές τώρα κανένα τριτοκλασσάτο κολλέγιο στην Ζανζιβάρη να ... πλασσάρεις τα φύκια σου για μεταξωτές κορδέλλες. Στο Μετσόβιο αλλά και αλλού σε πήραν χαμπάρι . Ακόμη και να τους πληρώσεις , φως στο τούνελ δεν βλέπεις . Σε λίγο είναι η σειρά τους να δεχτούν τη λάσπη σου .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προς χαρά σας, ( και αυτό είναι το δυστύχημα στην Ελλάδα ) θα τα παρατήσω αν μου πείτε που διαφωνείτε με την απάντηση 171 που έγραψα, και αιτιολογήσετε τα λεγόμενά σας.

Δεν θα με τρελάνετε εσείς.

Δεν μπορεί αυτοί που σας δίδαξαν στα πανεπιστήμια να συμφωνούν μαζί μου, και εσείς οι σπουδαστές και απόφοιτοι να διαφωνείτε.

Οι εσείς κάνετε λάθος ή οι καθηγητές σας.

Εκτός όμως αυτού, ο κάθε άνθρωπος έχει λογική να κρίνει αν ο γάιδαρος πετάει ή δεν πετάει.

Αν εσείς δίνετε εμένα τα κουβαδάκια στο χέρι, και εγώ στα 45 ενεργά χρόνια στην οικοδομή σαν χτίστης έχω χτίσει μόνος μου πιο πολλά κτήρια από αυτά που εσείς έχετε σχεδιάσει, αυτό τουλάχιστον λέγετε ασέβεια.

Ζητάτε από εμένα να σας σεβαστώ?

Αν αυτή την στιγμή η Ελλάδα είναι εκεί που είναι, αυτό οφείλετε στο γεγονός ότι εγώ σας έδωσα χέρι φιλίας, και εσείς τα κουβαδάκια.

Αν πολεμάτε το ΝΕΟΝ και τον επιχειρηματία και είσαστε κρατικοδίαιτοι ποιος θα ταίσει το κράτος?

Η Μέρκελ?...καλά να πάθετε

Απάντηση 171 ....που διαφωνείτε ...όλα τα άλλα είναι λάσπες.

Όσο για το ότι είμαι τζαμπατζής και θέλω να κάμω την δουλειά μου τσάμπα, ....ως τώρα έχω δώσει πάνω από 50000 ευρώ, και 4-5 χρόνια εργασίας πάνω στην ευρεσιτεχνία.

Αν εγώ σας κάνω πρόταση συνεργασίας ποιος είναι ο τζαμπατζής? εγώ που πληρώνω, ή εσείς που χωρίς μία θα γίνετε συνεταίροι?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=12552]gvarth[/MENTION]

Βλέπεις , δεν σε ανακηρύξαμε μέγα εφευρέτη ούτε "μπορέσαμε" να κατανοήσουμε την προχωρημένη σου επιστήμη .

seismic

Αν θέλετε και τολμάτε ας με αφήσετε να γράψω ξανά στο michanikos.gr

400 σελίδες στο michanikos.gr για να με πείσετε ότι δεν αντέχουν οι κολόνες την προένταση.

Το Μετσόβιο σας έκανε την τάπα.....τα αποτελέσματα έδειξαν ότι και αντέχουν οι κολόνες, αλλά και ότι αυξάνεται 30,9% η αντοχή στις πλάγιες φορτίσεις.

Τι απαντάς τώρα για αυτό?

Εγώ που δεν είμαι μηχανικός, το ήξερα πριν από εσάς....για εσάς.

Δικαιώθηκα οπότε η λάσπη γυρνάει σε εσάς.

Η αλήθεια πονάει γιατί θίγει συμφέροντα και βολεμένους.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι ΜΑ ΟΛΟΙ είπαμε ότι δεν θα αντέξει ο φορέας υπό συνθήκες σεισμού διότι η εφεύρεσή σου εντείνει τις δυσμενείς συνθήκες που δημιουργούνται κατά τη διάρκεια του σεισμού. Ακόμα και στην προτελευταία μου απάντηση αυτό σου επισήμανα, ότι δηλαδή τα αποτελέσματα που έχεις στα χέρια σου αφορούν στατικά φορτία και όχι δυναμικές καταπονήσεις*. Εντάξει, είναι πλέον πασιφανές ότι ούτε με την φυσική ούτε με την μηχανική έχεις σχέση αλλά ποτέ δεν περίμενα ότι ούτε με τα ελληνικά θα είχες σχέση.

*Επί της ουσίας το Μετσόβιο δεν μας είπε και τίποτα καινούργιο. Όντως η προένταση είναι ωφέλιμη στην αντιμετώπιση στατικών φορτίων, με τον σεισμό όμως τί γίνεται ακόμα δεν μας απάντησε.

Link to comment
Share on other sites

Ας το ξαναγράψουμε: Publication --> Elsevier Engineering Structures Journal.

Ως τότε, όχι αερολογίες και κομπασμούς γιατί το θέμα καταντά γραφικό και προσβλητικό προς τα άτομα που τρώνε τα χρόνια τους για να βγούνε μηχανικοί.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά το κουράσαμε παιδιά, δεν έχει νόημα να του απαντάτε. Σε περίπτωση που δεν το καταλάβατε, στον σύνδεσμο στο #257 ήταν ο ίδιος που έκανε τις ίδιες ερωτήσεις πριν 2 χρόνια στο Michanikos.gr και αρχικά του απαντούσανε.

Απλά αφήστε τον να λέει το τροπάρι του, και να χαίρεται επειδή όλοι εμείς είμαστε άσχετοι και αυτός εφευρέτης.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι ΜΑ ΟΛΟΙ είπαμε ότι δεν θα αντέξει ο φορέας υπό συνθήκες σεισμού διότι η εφεύρεσή σου εντείνει τις δυσμενείς συνθήκες που δημιουργούνται κατά τη διάρκεια του σεισμού. Ακόμα και στην προτελευταία μου απάντηση αυτό σου επισήμανα, ότι δηλαδή τα αποτελέσματα που έχεις στα χέρια σου αφορούν στατικά φορτία και όχι δυναμικές καταπονήσεις*. Εντάξει, είναι πλέον πασιφανές ότι ούτε με την φυσική ούτε με την μηχανική έχεις σχέση αλλά ποτέ δεν περίμενα ότι ούτε με τα ελληνικά θα είχες σχέση.

*Επί της ουσίας το Μετσόβιο δεν μας είπε και τίποτα καινούργιο. Όντως η προένταση είναι ωφέλιμη στην αντιμετώπιση στατικών φορτίων, με τον σεισμό όμως τί γίνεται ακόμα δεν μας απάντησε.

Διάβασε την προκαταρκτική διερεύνηση και πες μου αν λέει αν θα εξεταστεί για σεισμό.

http://www.multiforums.gr/sciences/viewthread.php?action=attachment&tid=3016&pid=67008

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε και τολμάτε ας με αφήσετε να γράψω ξανά στο michanikos.gr

400 σελίδες στο michanikos.gr για να με πείσετε ότι δεν αντέχουν οι κολόνες την προένταση.

Το Μετσόβιο σας έκανε την τάπα.....τα αποτελέσματα έδειξαν ότι και αντέχουν οι κολόνες, αλλά και ότι αυξάνεται 30,9% η αντοχή στις πλάγιες φορτίσεις.

Τι απαντάς τώρα για αυτό?

Απλά σου απαντάω ότι για 400 σελίδες βήμα διαλόγου στο Michanikos οι απαντήσεις που έλαβες , είτε δεν σε ικανοποίησαν είτε δεν έγιναν κατανοητές και όταν το θέμα του ελκυστήρα άρχισε να κουράζει τα μέλη και κλειδώθηκε , ξεκίνησες να διαμαρτύρεσαι ότι σε "φιμώνουμε" .

Ο δρόμος είναι ανοικτός και η καταξίωση σίγουρη όταν η εφεύρεση αποδείξει πράγματι τα ζητούμενα.

Τόσα εκπαιδευτικά ιδρύματα υπάρχουν , τόσα εργαστήρια δοκιμών μπορούν να αποδείξουν τα πιστεύω σου . Μην μένεις στα forum και μην επαναλαμβάνεσαι . Καταντάς γραφικός και κουραστικός .

Καλή επιτυχία θα ήθελα να ευχηθώ στις προσπάθειές σου .

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε την προκαταρκτική διερεύνηση και πες μου αν λέει αν θα εξεταστεί για σεισμό.

http://www.multiforums.gr/sciences/viewthread.php?action=attachment&tid=3016&pid=67008

Ότι θα εξεταστεί σε σεισμό θα εξεταστεί αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχει ήδη εξεταστεί και πολύ περισσότερο ότι πέρασε με επιτυχία της δοκιμές. Μέχρι να εξεταστεί λοιπόν σε σεισμό δεν έχεις κανένα δικαίωμα να διατυμπανίζεις ότι το σύστημά σου είναι δοκιμασμένο και επιτυχημένο έναντι του σεισμού.

Link to comment
Share on other sites

Ότι θα εξεταστεί σε σεισμό θα εξεταστεί αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχει ήδη εξεταστεί και πολύ περισσότερο ότι πέρασε με επιτυχία της δοκιμές. Μέχρι να εξεταστεί λοιπόν σε σεισμό δεν έχεις κανένα δικαίωμα να διατυμπανίζεις ότι το σύστημά σου είναι δοκιμασμένο και επιτυχημένο έναντι του σεισμού.

Έγιναν μη γραμμικές στατικές αναλύσεις ( pushover ) με σκοπό την σχεδίαση του διαγράμματος τέμνουσας βάσης-μετατόπισης του κόμβου ελέγχου, και την φέρουσα ικανότητα της κατασκευής σε πλευρικά φορτία

Διαπιστώθηκε ότι η εφαρμογή του συστήματος έχει εν γένει ευεργετικές επιδράσεις στην φέρουσα ικανότητα της κατασκευής,καθώς σε κάθε περίπτωση την αυξάνει.

Όταν το σύστημα εφαρμόζεται σε όλα τα υποστυλώματα, τότε οδηγεί σε σημαντικά αυξημένες τιμές της φέρουσας ικανότητας.

Δεν σου λέει τίποτα νέο αυτό εεε?

Καλά πάω πάσο.

Για την απάντηση 171 κανείς???

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε μάστορα, δεν μου λέει κάτι που δεν το ξέρω ήδη. Η προένταση δεν είναι σημερινή εφεύρεση, υπάρχει εδώ και κάτι χρόνια και χρησιμοποιείται όπου οι συνθήκες το επιβάλλουν. Επειδή εσύ τώρα την ανακάλυψες πάει να πει ότι σήμερα εφευρέθηκε; Αυτά που εσύ τώρα ανακαλύπτεις οι μηχανικοί τα διδάσκονται στις σχολές εδώ και κάτι δεκαετίες.

Μην επιμένεις στο θέμα της στατικής ανάλυσης. Να αγχώνεσαι στο θέμα της δυναμικής ανάλυσης συνολικά του συστήματός σου. Φαντάζομαι ξέρεις να ξεχωρίζεις την στατική από την δυναμική φόρτιση ή μήπως πρέπει να στο εξηγήσουμε και αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Και να σκεφτείς ότι οι σπουδές κόστισαν περί τα 50.000 ευρώ στο δωρεάν σύστημα παιδείας που έχουμε (έξοδα σίτισης, στέγασης, βιβλία, αναλώσιμα, σχεδιαστήρια κλπ). Ακριβό δώρο σας κάνουμε. :p

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω απ' την αρχή το θέμα και φυσικά δεν λέω κάτι, γιατί είμαι μη δυνάμενος πω πάνω σε τέτοια θέματα. Έχω κάποια απορία όμως, γιατί [MENTION=14269]seismic[/MENTION] επιμένεις τόσο να αποδείξεις στο thelab αυτό που θες, έστω και δίκιο να έχεις; Χάλασες δυο χρόνια γράφοντας κάτι τεράστια post που βλέπω πως δεν έχουν ανταπόκριση. Πρώτον γιατί κάποιοι διαφωνούν μαζί σου, δεύτερον γιατί εδώ είμαστε τεχνολογικό φόρουμ με τους περισσότερους πιθανόν να έχουν γνώσεις στους υπολογιστές και λίγοι στην σεισμική μηχανική. Τόσο χρόνο που ξοδεύεις εδώ, γιατί δεν τον ξοδεύεις κάπου αλλού προς όφελός σου;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.