Jump to content



Νέο Ελληνικό Αντισεισμικό Σύστημα


seismic

Recommended Posts

Σας χαιρετώ. Είμαι ο seismic και έχω ανακαλύψει ένα νέο σύστημα για την προστασία των δομικών κατασκευών. Mια μέρα έβλεπα τηλεόραση με θέμα εκπομπής ...γιατί οι παγόδες στην Κίνα δεν πέφτουν κατά την διάρκεια του σεισμού.Ένας μηχανικός παρατήρησε ότι ο κύριος λόγος ήταν ένας κεντρικός κορμός δένδρου που διαπερνούσε στο κέντρο τοις ασύνδετες κατά τα άλλα παγόδες.Την ώρα αυτή την προσοχή μου τράβηξε μια επιτραπέζια σιντιέρα (αυτές με το κεντρικό στέλεχος) Η σκέψη μου εκείνη την στιγμή πήγε στην βίδα και το ούπα. Αν βίδωνα το στέλεχος της σιντιέρας (ανελκυστήρα ή σταυροειδή κολόνα) με ένα μηχανισμό με το έδαφος ,και δημιουργούσα δύο ραντιεφ βάσεις(μονοκόματες) με ελαστικά μεταξύ των , είχα λύση το πρόβλημα,της συμπεριφοράς των δυνάμεων του σεισμού ,στον υφιστάμενο σκελετό τού κτιρίου,ως πρός τον οριζόντιο και κάθετο άξονά του. Περιμένω να απαντήσω στις απορίες σας :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 282
  • Created
  • Last Reply

Καλησπέρα και καλώς ήρθες:)

Έχεις σχέδια και γενικότερα υλικό από τις δοκιμές σου?

οι 2 ράντιεφ βάσεις με ελαστικά δεσίματα που θα στηρίζει μια σταυροειδή κολώνα ή γενικότερα τα κεντρικά νεύρα μιας κατασκευής ναι μεν θα προσφέρει αντοχή σε οριζόντιες και κάθετες δυνάμεις αποδυναμώνοντας το κύμα ταλαντώσεων είτε οριζόντια είτε κάθετα....αλλά:

ξεχνάς τη σταθερότητα των σημείων σύνδεσης με την υπόλοιπη κατασκευή.

σωστή η λογική να βρεις τρόπο να μειώσεις και να αποδυναμώσεις την ταλάντωση στα κεντρικά νεύρα......τί γίνεται όμως αν τα κεντρικά είναι σταθερά και τα παρακείμενα συνεχίσουν να παίρνουν το ίδιο ποσοστό ταλάντωσης?

απλά θα αρχίσουν τα σκισίματα στην κατασκευή καθώς οι συνδέσεις του κυρίως σκελετού με τον βοηθητικό δε θα αντέχουν στη διαφορά της στατικότητάς τους.

μπορεί να ακούγονται γενικά όπως τα περιγράφω αλλά ειλικρινά θα ήθελα να δω αν έχεις σχέδια ή φωτογραφίες και βίντεο από τις δοκιμές σου.

εκτός αν μιλάμε σε τελείως θεωρητικό για την ώρα επίπεδο με πειραματισμό οπως κάναμε και στο γυμνάσιο:p

Link to comment
Share on other sites

Για σου φίλε μου. Πραγματικά είμαι ακόμα σε θεωρητικό επίπεδο. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι απλός μία ιδέα της στιγμής. Έχω δίπλωμα ευρεσιτεχνίας, και κοντεύω να πάρω και Διεθνές. Αυτό σημαίνει ότι η ευρεσιτεχνία έχει σοβαρό θεωρητικό επίπεδο. Γίνονται πειράματα, αλλά τα χρηματοδοτώ εγώ. Η ιστοσελίδα της ευρεσιτεχνίας είναι http://www.antiseismic-systems.com/index.php?lang=el Το έχω και σε video ...o μηχανισμός...τοποθετημένος στο φρεάτιο του φέροντος. http://www.youtube.com/jipacek

Link to comment
Share on other sites

Ο υδραυλικός ελκυστήρας δομικών έργων της παρούσας εφεύρεσης καθώς και ο τρόπος κατασκευής των δομικών κατασκευών χρησιμοποιώντας τον υδραυλικό ελκυστήρα της παρούσας εφεύρεσης έχουν ως κύριο σκοπό την ελαχιστοποίηση των ανωτέρω αναφερθέντων προβλημάτων που σχετίζονται με την ασφάλεια των δομικών κατασκευών στην περίπτωση αντιμετώπισης φυσικών φαινομένων όπως είναι ο σεισμός, οι ανεμοστρόβιλοι και οι πολύ ισχυροί πλευρικοί άνεμοι. Σύμφωνα με την εφεύρεση αυτό επιτυγχάνεται με μια συνεχή προένταση (έλξη) της δομικής κατασκευής προς το έδαφος και του εδάφους προς την κατασκευή, κάνοντας αυτά τα δύο μέρη ένα σώμα «σάντουιτς». Αυτή τη δύναμη προέντασης την εφαρμόζει ο μηχανισμός του υδραυλικού ελκυστήρα δομικών έργων. Αυτός αποτελείται από ένα συρματόσχοινο το οποίο φαίνεται στο κέντρο του σχήματος, να διαπερνά ελεύθερο στο κέντρο τα κάθετα στοιχεία στήριξης της δομικής κατασκευής, καθώς και το μήκος μιας γεώτρησης, κάτω απ’ αυτά. Στο κάτω άκρο του είναι πακτωμένο με ένα μηχανισμό τύπου άγκυρας που πακτώνεται στα πρανή της γεώτρησης και δεν μπορεί να ανέλθει.Αυτή η πάκτωση γίνετε γιατί η οπή της γεώτρησης είναι κατά κάτι μικρότερη από την εξωτερική διάμετρο του μηχανισμού της άγκυρας Στο επάνω μέρος του, το συρματόσχοινο, είναι πάλι πακτωμένο με ένα υδραυλικό μηχανισμό έλξης ο οποίος το έλκει με μία συνεχή δύναμη ανόδου. Αυτός ο μηχανισμός αποτελείται από ένα έμβολο, το οποίο ολισθαίνει σε ένα χιτώνιο, που έχει από κάτω του, ένα θάλαμο πιέσεως. Η ασκούμενη έλξη στο συρματόσχοινο από τον υδραυλικό μηχανισμό λόγο υδραυλικής πιέσεως ανόδου του θαλάμου προς το έμβολο, και η αντίδραση σ’ αυτήν την έλξη που προέρχεται από την πακτωμένη άγκυρα στο άλλο άκρο του γεννά την επιθυμητή θλίψη στο δομικό έργο, το οποίο πακτώνεται στο έδαφος, ώστε να έχει αντοχή στις πλάγιες δυνάμεις του σεισμού. Το Video δείχνει τον πάνω μηχανισμό έλξης, τον μηχανισμό αγκύρωσης, και το συρματόσχοινο που τα ενώνει. ΔΕΝ δείχνει όμως (γιατί δεν είναι ακόμα έτυμο)τον.... σωλήνα αντίστασης... ο οποίος βιδώνετε στο πάνω μέρος του μηχανισμού αγκύρωσης, και φθάνει μέχρι το κάτω μέρος της βάσεως. Αυτός ο σωλήνας σκοπό έχει να παίρνει τα φορτία της βάσεως και να τα μεταβιβάζει στα πρανή της γεώτρησης, έτσι ώστε και το έδαφος να υποχωρήσει, να μην πάθει καθίζηση Θα προσπαθήσω να σας εξηγήσω πολύ απλά τι κάνω, και γιατί κάνω το κάθε τι. Αν πάρουμε ένα τραπεζάκι, αυτό με τα μακριά ασταθή πόδια. Τοποθετήσουμε επάνω σε αυτό δύο ξεχωριστές στοίβες CD, καμιά τριανταριά η κάθε μία. Η μία στοίβα με τα CD, είναι ασύνδετη,το ένα δηλαδή πάνω στο άλλο,και η άλλη στοίβα με τα CD, είναι περασμένα το ένα πάνω στο άλλο, σε αυτές τις σιντιέρες που έχουν ένα κεντρικό στέλεχος. Αν κουνήσουμε το τραπεζάκι, κάνοντας κατ αυτόν τον τρόπο προσομοίωση σεισμού, θα παρατηρήσουμε το εξής. Πρώτα απ όλα θα δούμε ότι η ασύνδετη στοίβα με τα CD, θα πέσει, ενώ η άλλη στην σιντιέρα δεν θα πάθει τίποτα. Θα δούμε όμως και ένα άλλο πράγμα να συμβαίνει. Η ασύνδετη στοίβα με τα CD, λίγο πριν σπάσει, έχει πάρει το σχήμα S, ενώ η άλλη διατηρεί τον κάθετο άξονά της ακέραιο.Αυτή είναι η αρχή της ιδέας. Εγώ μετά τι έκανα. Έκανα τρις ξεχωριστές βάσεις, ανεξάρτητες ή μία από την άλλη. α) Η πρώτη βάση είναι η βάση του φρεάτιου του ανσασέρ, η οποία είναι προτεταμένη με το έδαφος. Αυτή την προένταση την εφαρμόζει ο ελκυστήρας δομικών έργων, κάνοντας τα δύο μέρει (έδαφος, και φρεάτιο) ένα σώμα (σάντουιτσ) Αυτό το έκανα φυσικά, για να αντέχει το φρεάτιο στις πλάγιες δυνάμεις. Αυτό το φρεάτιο που συγχρόνος είναι και ένας χρήσιμος χώρος, το θέλω να είναι ανεξάρτητο από την άλλη οικοδομή (σαν ένα κτήριο μέσα σε ένα άλλο ανεξάρτητο ) Για να το κατορθώσω αυτό, δημιούργησα τον αρμό ή αλλιώς διάκενο, γύρω από 1) την βάση του φρεατίου. 2) γύρω από κάθε πλάκα που πάει να ακουμπήσει το φρεάτιο, έτσι ώστε αυτό να είναι ανεξάρτητο. β)και γ) βάση. Είναι δύο μονοκόμματες βάσεις η μία πάνω στην άλλη που ενδιάμεσα, φέρουν ελαστικά (για σεισμική μόνωση ) Είναι τοποθετημένες πάνω από την βάση του φρεατίου, και χωρίζονται από το φρεάτιο με τον αρμό.Το εμβαδόν τους είναι όσο και το εμβαδόν του κτηρίου. Η κάτω βάση είναι ανεξάρτητη. Η πάνω βάση που πατάει πάνω στα λάστιχα,είναι ενωμένη με τις κολόνες της οικοδομής. Αυτή η συνδυασμένη κατασκευή, κατά την διάρκεια του σεισμού, επιδεικνύει την εξής συμπεριφορά. 1) Το φρεάτιο πάλλεται δεξιά - αριστερά, πάνω-και κάτω στον ακριβή ρυθμό του σεισμού. Ο φέρον οργανισμός του κτηρίου, ο οποίος είναι ανεξάρτητος,και περιμετρικά του φρεατίου, έχει την εξής συμπεριφορά. Είπαμε ότι είναι ενωμένος με την πάνω μονοκόμματη βάση, και πατάει πάνω σε ελαστικά, που αυτά με την σειρά τους πατάνε στην κάτω ανεξάρτητη βάση. Αυτά τα λάστιχα ελαχιστοποιούν την κίνηση του εδάφους, να μεταβιβαστεί στον φέροντα. Αλλά τελικά κάποια μικρή μεταβίβαση γίνετε στην πάνω βάση, και τελικά και στον φέροντα,ο οποίος αρχίζει να πάλλεται γύρω από το φρεάτιο του ανελκυστήρα, μεταβιβάζοντας τις δυνάμεις του σεισμού μέσα από τις κολόνες στην πρώτη πλάκα, μετά στην δεύτερη και ούτω καθ εξής. Για να αποφύγουμε την ταλάντωση, αλλά και κρούση του φέροντα στο φρεάτιο, τοποθετούμε ανάμεσα στο διάκενο, υδραυλικά συστήματα, ή ελαστικά. Αυτό γίνετε για τρεις λόγους. 1) Για ομαλή απόσβεση δυνάμεων 2) Για ελεγχόμενη ελαστικότητα του κάθετου άξονα του φέροντα 3) Για να βοηθήσουμε τις κολόνες να μεταφέρουν τις δυνάμεις του σεισμού, όχι μόνο από κάτω, αλλά και από τα πλάγια, με την βοήθεια του προτεταμένου φρεατίου. Όλη αυτή η ελαστικότητα του κάθετου άξονα, μπορεί να είναι ελεγχόμενη. Πώς? Όταν Π.Χ θέλουμε τα πάνω πατώματα να πάλλονται περισσότερο από τα κάτω, μεγαλώνουμε το διάκενο, και βάζουμε λιγότερη πίεση στα υδραυλικά. Κατ αυτόν τον τρόπο, μπορούμε να υπολογίσουμε στατικά την μεταφορά των ροπών, που υφίσταται το κτήριο κατά την διάρκεια του σεισμού,και μετά αφήνοντας το διάκενο του κάθε ορόφου τόσο μικρό ή μεγάλο ώστε αυτό να είναι το κατάλληλο διάκενο, με την ανάλογη υδραυλική πίεση,ώστε να ελέγχουμε την καμπτικότητα του κάθετου άξονα, και την αποφυγή καταστρεπτικής μεταφοράς ροπών.:giveup:

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνει η ευρεσιτεχνία ως καινοτομία που δεν κάνει ο Ε.Α.Κ. 'Όπως ανάφερα πάρα πάνω οι πλάγιες δυνάμεις του σεισμού, οπότε και οι ροπές ξεκινάνε να μεταφέρονται από κάτω προς τα πάνω. Την πλάγια μεταφορά των δυνάμεων τού σεισμού την εφαρμόζουν κατ ανάγκη οι κολόνες τού ισογείου στον πρώτο όροφο, μετά ο πρώτος στον δεύτερο, και ούτω καθ εξής. Όμως στην συνέχεια συμβαίνει το εξής παράδοξο. Η πρώτη η μεσαία και η τελευταία πλάκα, κατά την ταλάντωση έχουν διαφορετικού μεγέθους διαδρομές,και διαφορετική φορά, λόγο προσθετικής ελαστικότητας των κολονών,σε διαφορετικό χωροχρόνο, από κάτω προς τα πάνω, με αποτέλεσμα οι πολλαπλές πλάκες να έχουν διαφορετικές πλάγιων κατευθύνσεων φορές, και κατ αυτόν τον τρόπο να προκαλούν την δημιουργία πρόσθετων ροπών,και διατμιτηκών τάσεων, οι οποίες τείνουν να παραμορφώσουν τον κάθετο άξονα του σκελετού, σε σχήμα S .Τότε γίνετε της κακομοίρας και δεν ξέρεις που πάνε τα αυγά και τα καλάθια. Γιαυτό, πρέπει να σταματάμε τις ροπές εν τη γεννέση τους, τοποθετώντας το προτεταμένο με το έδαφος ανεξάρτητο από τον φέροντα φρεάτιο, ( με το διάκενο ) σταματώντας κατ αυτόν τον τρόπο τις αυξητικές ροπές του συντονισμού. Με λίγα λόγια ο Ε.Α.Κ κάνει το λάθος να αφήνει τις κολόνες να μεταφέρουν από κάτω προς τα πάνω τις πλάγιες δυνάμεις του σεισμού στον φέροντα σκελετό, αβοήθητες. Οι πλάγιες δυνάμεις του σεισμού όμως δεν μεταφέρονται αβίαστα από τις κολόνες στον σκελετό, και τούτο διότι υπάρχουν άλλες δυνάμεις πού επενεργούν αντίθετα από τη φορά των πλάγιων δυνάμεων του σεισμού, προερχόμενες από την αδράνεια των πλακών, να υπακούσουν στην φορά των πλάγιων δυνάμεων του σεισμού.Η αντίθεση αυτή των δυνάμεων, επί του οριζοντίου άξονος της δομικής κατασκευής, δημιουργεί διατμιτικές τάσεις, καθώς και λυγισμό ανομοιόμορφο σε σχήμα S,(για τους λόγους που αναφέραμε πάρα πάνω )παραμορφώνοντας τον κάθετο άξονα της κατασκευής, με τα γνωστά αποτελέσματα.Εδώ έρχεται η ευρεσιτεχνία να βάλει το χεράκι της και να βοηθήσει τις κολόνες να μεταφέρουν τις δυνάμεις του σεισμού, όχι μόνο από κάτω προς τα πάνω, αλλά και από τα πλάγια προς τις πλάκες,ομοιόμορφα και ομαλά, με την βοήθεια του προτεταμένου φρεατίου, και τους υδραυλικούς αποσβεστήρες τοποθετημένους στο διάκενο .Συμπερασματικά κατ αυτόν τον τρόπο, ο κάθετος άξονας του σκελετού, διατηρεί την αρχική του μορφή,(και δεν παραμορφώνετε σε σχήμα S ) λόγο ομοιόμορφης μετακίνησης,της μάζας των πολλαπλών πλακών στον ίδιο χωροχρόνο που τους επιβάλει το προτεταμένο φρεάτιο, ξεκουράζοντας και βοηθώντας κατ αυτόν τον τρόπο τις κολόνες, στην μεταφορά των καταστροφικών δυνάμεων του σεισμού προς τις πλάκες.Με άλλα λόγια, η ευρεσιτεχνία δημιουργεί ελεγχόμενη ευκαμψία,επί του κάθετου άξονος του φέροντος,αλλά ταυτόχρονα και σεισμική μόνωση του οριζόντιου άξονος του φέροντα. Επιπλέον σταματάει και την αύξηση του συντονισμού ταλάντοσις προερχόμενη από το ύψος του κτηρίου, τον υφιστάμενο χρόνο του σεισμού, καθώς και από το εύρος κύματος αυτού. Παιδιά υπάρχει λογική σε αυτά που λέω? :haha:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλο κουραγιο με την εφευρεση-κατασκευη σου. Δεν εχω καμια απολυτως σχεση με το αντικειμενο για να συνεισφερω, ομως οντας κι εγω κατοχος Δ.Ε. (που εχει ληξει ομως, αφου δε βρηκα εταιρειες που να ενδιαφερονταν και δεν πλερωσα τα τελη μετα απο καποια χρονια) σε καταλαβαινω απολυτα.

Το μονο που θελω πω ειναι οτι στην ουσια για την επιτυχια μιας εφευρεσης δεν αρκει μια εξυπνη ιδεα. Θελει επισης παρα πολυ δουλεια και τυχη (αναφορικα με το 'χρονο' καθως και αλλους παραγοντες).Οποτε μην απογοητευτεις.

Καλο δρομο παντως!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

seismic νομίζω οτι από τα link που μας έδωσες από το forum του michanikos.gr φαίνεται ξεκάθαρα οτι οι απαντήσεις των παιδιών εκεί ήταν περιεκτικότατες (μιλάω για όσους ήθελαν να βοηθήσουν και όχι να σε κοντράρουν) και με κάποια σωστά επιχειρήματα.

Έχω την αίσθηση οτι στο TheLab.gr δε θα βρεις κάτι περισσότερο.

Για να μην μείνω όμως μόνο στο φιλοσοφικό κομμάτι της κουβέντας μια ιδέα κάποιου μέλους στο michanikos.gr μου άρεσε.

"Να προσπαθήσεις να συμμετάσχεις στο διδακτορικό κάποιας σχολής που θα πειραματιστεί με την ευρεσιτεχνία/ιδέα σου"

Αυτά από μένα. Καλές γιορτές, καλή τύχη και μακάρι ο νέος χρόνος να εκπληρώσει τους στόχους σου.:)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά για τον χρόνο και τις συμβουλές. Το πείραμα εξελίσσεται σε Πανεπιστήμιο, σε πρόγραμμα πεπερασμένων στοιχείων ηλεκτρονικού υπολογιστή.Ότι νέο έχω για την ευρεσιτεχνία, θα σας το μεταδώσω.Καλές γιορτές:hug:

Link to comment
Share on other sites

seismic νομίζω οτι από τα link που μας έδωσες από το forum του michanikos.gr φαίνεται ξεκάθαρα οτι οι απαντήσεις των παιδιών εκεί ήταν περιεκτικότατες (μιλάω για όσους ήθελαν να βοηθήσουν και όχι να σε κοντράρουν) και με κάποια σωστά επιχειρήματα.

Έχω την αίσθηση οτι στο TheLab.gr δε θα βρεις κάτι περισσότερο.

Για να μην μείνω όμως μόνο στο φιλοσοφικό κομμάτι της κουβέντας μια ιδέα κάποιου μέλους στο michanikos.gr μου άρεσε.

"Να προσπαθήσεις να συμμετάσχεις στο διδακτορικό κάποιας σχολής που θα πειραματιστεί με την ευρεσιτεχνία/ιδέα σου"

Αυτά από μένα. Καλές γιορτές, καλή τύχη και μακάρι ο νέος χρόνος να εκπληρώσει τους στόχους σου.:)

I Second that

Link to comment
Share on other sites

("Να προσπαθήσεις να συμμετάσχεις στο διδακτορικό κάποιας σχολής που θα πειραματιστεί με την ευρεσιτεχνία/ιδέα σου) Δυστυχώς χωρίς να πληρώσεις δεν γίνετε τίποτα. .Όταν πείρα το δίπλωμα ευρεσιτεχνίας το κατέθεσα στον Ο.Α.Σ.Π ζητώντας την γνώμη τους. Η απάντηση που πήρα ήταν ότι δεν είναι αρμόδιοι να μου απαντήσουν και ότι αυτές οι εφευρέσεις γίνονται αποδεκτές ΄μετά από πολλά πειράματα,και δημοσιεύσεις σε αρμόδια ελληνικά και ξένα επιστημονικά περιοδικά.Συμφωνώ απολύτως με όλα αυτά.Θέλουν όμως πάρα πολλά χρήματα.Απευθύνθηκα στο Υπουργείο Ανάπτυξης

για οικονομική βοήθεια.Η απάντηση που πήρα ήταν ότι δεν χρηματοδοτούν φυσικά πρόσωπα.Αργότερα έμαθα ότι το 80% των χρηματοδοτήσεων για έρευνα καταλήγουν στα πανεπιστήμια,το 15% στα τεχνολογικά πάρκα, και το 5% στις επιχειρήσεις.Ερώτηση? Γιατί δεν χρηματοδοτούν τα φυσικά πρόσωπα τη στιγμή που το 80%των ευρεσιτεχνιών ανήκουν σε αυτά,και μόνο το20% στα πανεπιστήμια.Δηλαδή η ευρεσιτεχνία μου καλή ή όχι αν δεν βρεθεί χρηματοδότης θάφτηκε, και μαζί με αυτή μπορεί και χιλιάδες άνθρωποι (αν είναι καλή) Αυτή την κατά εμένα αδικία, δεν την αποδέχομαι σαν πολίτης.Θα μπορούσατε να βρεθείτε στην θέση μου και εσείς. :TD: 11/8/09 Ο.Α.Σ.Π Το Δ.Σ.του Ο.Α.Σ.Π. σας γνωστοποιεί ότι η από 488/26-3-09 πρότασή σας,που καταθέσατε στα πλαίσια της υπ αρ. οικ 110/21-1-09 προκήρυξης του Ο.Α.Σ.Π.για χρηματοδότηση του ερευνητικού έργου(Υδραυλικός ελκυστήρας έργων)δεν είναι δυνατόν να χρηματοδοτηθεί,δεδομένου ότι ο Ο.Α.Σ.Π.δεν χρηματοδοτεί ολοκληρωμένα έργα,για τα οποία ήδη υπάρχει ευρεσιτεχνία. Ο Πρόεδρος του Δ.Σ. Ο.Α.Σ.Π. Καθηγητής Κ. Μαρκόπουλος Τα συμπεράσματα για την βοήθεια του κράτους για θέσεις εργασίας δικά σας. Φίλοι μου κάπως έτσι είναι τα πράγματα όπως τα λένε.Χρηματοδοτούν την έρευνα και όχι το προιόν.Είναι σαν να σε χρηματοδοτούν να βρεις το φάρμακο,και να σου σκοτώνουν τον ασθενή.Με αυτή την λογική που διαθέτουν από την μία,και την ασθενή οικονομική κατάσταση που είμαι από την άλλη ,δεν ξέρω πως αλλιώς μπορώ να πατεντάρω παγκόσμια,να δοκιμάσω και να παράγω ένα τόσο μεγάλο προιόν.

Link to comment
Share on other sites

καλώς η κακός για να γίνει κάτι ευρέως αποδεκτό και για να υποστηριχτείς οικονομικά από το κράτος ή κάποιο ιδιωτικό ίδρυμα χρειάζονται κάποιες δημοσιεύσεις, οι οποίες ως σκοπό έχουν να διαβάσουν τη μελέτη σου μερικοί σχετικοί με το άθλημα και να κρίνουν αν αυτό που προτείνεις είναι εφικτό, σωστό κ.λπ. Επίσης για να δημοσιευτεί κάτι, ιδιαίτερα σε journal με μεγάλο impact factor περνάει πρώτα από πολύ κόσκινο. Οπότε αν έχεις μερικές τέτοιες δημοσιεύσεις στα χέρια σου, κρατάς δυνατά χαρτιά γιαυτά που λες. Εδώ τώρα μας παραθέτεις κάποια πράγματα που και σωστά να είναι εμείς δεν είμαστε σε θέση να τα κρίνουμε γιατί δεν κατέχουμε το συγκεκριμένο πεδίο.

Τέλος, μην έχεις την ιδέα ότι το κράτος κ.λπ. υποστηρίζουν και την έρευνα που γίνεται στα πανεπιστήμια. Στο εξωτερικό ίσως αλλά εδώ μιλάμε για Ελληνικά δεδομένα. Οι πιο πολλοί υποψήφιοι διδάκτορες που γνωρίζω (ένας από αυτούς υπήρξα και εγώ) αλλά και μετα-διδακτορικοί είναι self-founded.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχω με τα Πανεπιστήμια. Απλώς έπρεπε να έχει το κράτος μια επιστημονική επιτροπή, η οποία θα εξέταζε τις ευρεσιτεχνίες φυσικών προσώπων, αν χρήζουν χρηματοδότηση για έρευνα.:book:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.