Jump to content



Δεν μου εμφανίζει τον δεύτερο σκληρό δίσκο


pliktras

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά και καλά Χριστούγεννα!!

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον δεύτερο σκληρό μου.Και οι δυο ειναι sata αλλά δεν τους είχα σε κάποιο raid...τους είχα απλα να παίζουν μαζί και στο "ο υπολογιστής μου" μου τους εμφάνιζε όπως θα έπρεπε σαν δυο ξεχωριστούς δίσκους...εναν C Και εναν G...Αυτό όσο είχα windows vista...μετά έκανα φορμάτ και έβαλα τα 7.Τα πράματα ήταν το ίδιο με τους σκληρούς...όλα οκ.Σήμερα έκανα φορμάτ και έβαλα windows xp pro sp3 και το πρόβλημα είναι οτι στο " ο υπολογιστής μου" δεν μου εμφανίζει τον δεύτερο σκληρό...μου εμφανίζει μόνο τον C.Όταν πατάω στον σκληρό C δεξί κλικ και πατήσω ιδιότητες, μόλις πάω στην καρτέλα hardware μου εμφανίζει κανονικά τον και τον δεύτερο σκληρό.Εγκατέστησα τους drivers της mobo μου αλλά τίποτα...Στο "ο υπολογιστής μου" εμφανίζει μόνο τον C ενω στις ιδιότητες μου εμφανίζει και τους δυο...

ΥΓ.φυσικά δεν έχω πρόσβαση στον δεύτερο σκληρό αφού δεν τον βλέπω στον υπολογιστή μου...

ΥΓ2.Δεν έκανα καμιά αλλαγή στις ρυθμίσεις κτλ.Μόνο φορμάτ και windows άλλαξα...

Τι πρέπει να κάνω ρε παιδιά?Έχω φάει όλη την μέρα μου σήμερα για να το φτιάξω αλλά τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Απο ποτε εχουν slave/master οι SATA?

Κανε δεξι κλικ στο my computer--> manage--> disk management (στην αριστερη λιστα).

Εκει μεσα τον εμφανιζει τον δισκο?

Ναι τον εμφανίζει, αλλά στον C γράφει: (C:) ενω στον άλλον δεν έχει τίποτα (σαν ετικέτα πχ (G:)

Και επίσης γράφει Healthy (GPT Protective Partition)

-εδιτ- ρε παιδιά βλέπω οτι ο δεύτερος σκληρός ειναι 100% Free...Πως χάθηκαν τα αρχεία χωρίς να τον κάνω φορμάτ????!Είχα αρχεία μιας ζωής για back up εκεί μέσα!!!!!!!!:o OMG :'( :S

Το θέμα τώρα είναι να τον κάνουμε να δουλέψει και τα αρχεία τα βλέπουμε μετα...

Link to comment
Share on other sites

Απο ποτε εχουν slave/master οι SATA?

Κανε δεξι κλικ στο my computer--> manage--> disk management (στην αριστερη λιστα).

Εκει μεσα τον εμφανιζει τον δισκο?

Δίκιο έχεις μκια έγραψα δεν πρόσεξα ότι ήταν και οι δυο sata…νόμιζα ότι ο ένας ήταν ide :sorry:

Έσβησα το post

Link to comment
Share on other sites

Στην δεξια κατω μερια του παραθυρου, εκει που δειχνει οτι ο δισκος ειναι αδειος:

Κανε ενα δεξι κλικ πανω στο PARTITION του δισκου και δωσε screenshot.

Κανε ενα δεξι κλικ πανω στον ΔΙΣΚΟ και δωσε screenshot.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανο ειναι οτι θα πρεπει να σβησεις το partition για να δει τον δισκο.

Εκτος αν βαλεις παλι windows 7.

Λογικα τα 7 που εβαλες ηταν 64bit σωστα?

Ναι!!64bit!όπως και τα vista που είχα πιο πριν...μόνο τα xp τώρα είναι 32...

Το θέμα είναι οτι μέσα στον σκληρό έχω πολλά αρχεία που θέλω...αμα σβήσω το partition θα χαθουν τα αρχεία??Δεν υπάρχει περίπτωση να ΄κρατήσω τα αρχεία κάπως?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε από ότι κατάλαβα, τον βλέπει στην διαχείρηση αλλά όχι στον "υπολογιστή μου" έτσι?

Πρέπει να του βάλεις γράμμα, το έπαθα και εγώ μετά από φορμάτ

Αν πατήσεις δεξί κλικ πάνω στο σκληρό και πας στο αλλαγή του γράμματος ή της διαδρομής δίσκου, προφανώς δεν θα έχει τίποτα, πάτα προσθήκη, βάλε ένα γράμμα και πιθανόν να βγει, ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε από ότι κατάλαβα, τον βλέπει στην διαχείρηση αλλά όχι στον "υπολογιστή μου" έτσι?

Πρέπει να του βάλεις γράμμα, το έπαθα και εγώ μετά από φορμάτ

Αν πατήσεις δεξί κλικ πάνω στο σκληρό και πας στο αλλαγή του γράμματος ή της διαδρομής δίσκου, προφανώς δεν θα έχει τίποτα, πάτα προσθήκη, βάλε ένα γράμμα και πιθανόν να βγει, ελπίζω να βοήθησα!

Δυστιχώς δεν γίνεται αυτό φίλε μου...Ο σκληρός έχει ενα GPT protective partition...

Σ'ευχαριστώ πάρα παρα πολύ όμως!!!:T:

Link to comment
Share on other sites

Αν τα δεδομένα στον δίσκο πραγματικά τα θές τότε κανε shutdown ta XP, βγάλε τον δίσκο με τα data από το pc (ρευμα και sata), αγόρασε έναν φτηνό 300άρη δίσκο (αν δεν έχεις ήδη), κάνε εγκατάσταση Seven/Vista σε αυτόν (κανένας άλλος σκληρός στο σύστημα όσο κάνεις την εγκατάσταση), σύνδεσε τον δίσκο με το GPT partition & ta Data σου (Vista/seven θα τον διαβάσουν κανονικά), πάρε ότι θές από αυτόν στον νέο δίσκο με τα Vista/Seven.

Μετά βάλε και τον boot XP δίσκο και κάνε boot με τα XP, σιγουρέψου ότι έχεις σωστά τα δεδομένα σου στον Vista/Seven δίσκο και φόρμαρε τον GPT.

Happy hour :

http://www.microsoft.com/whdc/device/storage/GPT-on-x64.mspx

http://www.microsoft.com/whdc/device/storage/GPT_FAQ.mspx

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.