Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

@haya

δεν εννοουσα να παρεις τη τσαντα του αγγελου!!

(πως γινεται και συγκεκριμενοποιειτε τα απαντα δεν το ξερω).

Απλα αν εχεις σκοπο να παρεις BG -που μαλλον εχεις-...οπως και δηποτε οποια τσαντα και να παρεις να χωραει τη μηχανη μαζι με το BG.

Το αυτο πρεπει να συμβαινει και με τον φακο που χρησιμοποιεις συχνα.(οποιος και αν ειναι)

Απο κει και περα εννοειται οτι παιρνεις αυτη που σε βολευει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω την άληθεια πήρα το BG-E5 μέσα σε ένα μήνα γιατί πραγματικά δε με βόλευε το μικρό μέγεθος της μηχανής. (είμαι ~1.88μ)

βασικά δεν έχει σημασία πόσο ύψος έχεις αλλά πόσο μεγάλο χέρι. και για κάποιον που τα χέρια του ειναι σαν κουπιά (:p) το γκριπ ειναι απίστευτα βολικό σε μια τέτοια μηχανή αλλά μεχρι εκεί. από εκεί και πέρα (σε μηχανές όπως η d40/d60) ειναι τζάμπα λεφτά..

edit @ NTG: ναι βρε, το κατάλαβα. απλά λέω ότι γενικά τσάντες αυτού του τύπου απορρίφθηκαν. όσο για το bg (αν το παρω καθώς τελικά δεν δείχνει απολύτως απαραίτητο) ναι, θα χωράει σίγουρα η μηχανή με αυτό βιδωμένο (με δεδομένο τον εξοπλισμό που έχω τώρα + τιποτα ψιλά ακομα). η 200άρα είναι καλό εργαλείο και με ατέλειωτο χώρο ;)

Έγινε επεξεργασία από hayabusa
Link to comment
Share on other sites

Ντάξει υπάρχουν και 3rd party grips, τα οποία είναι φτηνότερα και κάνουν μια χαρά δουλειά.

Τo BG-E5 μπαίνει μέχρι και σε 500D και πιστεύω και σε 1-2 μοντέλα και μετά. Εξάλλου εγώ δεν το πήρα με τιμή Ελλάδας (145Ε), αλλά αρκετά φτηνότερα από συνοικειακό μαγαζάκι. (Στην αγγλία και αυτό :devil:)

Link to comment
Share on other sites

Ντάξει υπάρχουν και 3rd party grips, τα οποία είναι φτηνότερα και κάνουν μια χαρά δουλειά.

στις συγκεκριμένες μηχανές πόυ ανέφερα παραπάνω ό,τι και αν πάρεις το bold δεν πρόκειται γίνει ποτέ. Από τη στιγμή που από τη μάνα τους δεν υποστηρίζουν γκριπ τι να κανεις...Δεν ξέρω αν έχεις υπόψη σου πως λειτουργεί το vertical shooting στις συγκεκριμενς αλλα αν δεν εχεις δει ψαξε στο youtube και θα καταλαβεις τι εννοώ. Για να μην πω για την ένδιεξη τις μπαταρίας, που αμα βάλεις δύο μπαταρίες μαζί η μηχανή κάποες φορές δείχνει ότι να ναι (λογικό είναι αυτό βέβαια :p )

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τον tokina 12-24 τον εχει δοκιμασει κανεις απο εδω; Ψαχνομαι για ευρυγωνιο φακο αυτες τις μερες και μαλλον για αυτον λεω, εχω βρει και εναν φιλο-φιλου που τον δινει στα 350 ευρω περιπου με uv και ειναι σε καλη κατασταση οποτε νομιζω οτι ειναι καλη ευκαιρια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τον tokina 12-24 τον εχει δοκιμασει κανεις απο εδω; Ψαχνομαι για ευρυγωνιο φακο αυτες τις μερες και μαλλον για αυτον λεω, εχω βρει και εναν φιλο-φιλου που τον δινει στα 350 ευρω περιπου με uv και ειναι σε καλη κατασταση οποτε νομιζω οτι ειναι καλη ευκαιρια.

Τον έχει ο Αντρέας aka Sol

Τον έχουμε συγκρίνει (σε D90) με τον δικό μου Sigma 10-20 f4-5.6, ο Tokina είναι πιο sharp, η διαφορά τους κυρίως στα άκρα, αλλά πάσχει από έντονες χρωματικές εκτροπές ενώ του λείπουν κ 2mm που είναι για μένα κ ο κύριος λόγος που προτίμησα τον sigma...

ο 11-16 νομίζω είναι καλύτερος κ από τους 2 αλλά λίγο περιοριστικό το μικρότερο range

Έγινε επεξεργασία από Voudas
Link to comment
Share on other sites

Για τις χρωματικες εκτροπες το εχω διαβασει και εγω αλλα απο οσο λενε τα reviews διορθωνεται σχετικα ευκολα pp. Τωρα για τα 2mm καταλαβαινω τι εννοεις αλλα κοιταγα πιο πολυ προς tokina για να τον εχω και σαν μονιμο πανω στην μηχανη μου γιατι συνηθως μεχρι τα 25mm τραβαω.

Ο 11-16 απο οσο εχω δει σε συγκρισεις ειναι καλυτερος αλλα νομιζω οτι θα με περιοριζει πολυ το 5mm range. Ακομα δεν εχω καταληξει παντως, γερνω πιο πολυ προς τον tokina επειδη τον εχω βρει στα 350 περιπου αλλα θα ριξω μια ματια μηπως βρω και τον sigma σε αυτην την τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και πιάσαμε τους ευρυγώνιους, σε μικρά εστιακά μήκη (π.χ. στα 10mm) πόσο δύσκολο είναι να εστιάσεις χειροκίνητα;

Πανεύκολο. Δεν ξέρω στο συγκεκριμένο, αλλά ξέρω από 18-28 χειροκίνητο Full Frame, δε θυμάμαι μάρκα, από Fisheye-Nikkor 16mm και Nikkor 50mm f/1.4 σε D200.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε, αφού τον γουστάρεις, πάρ' τον. Δεν έχει τίποτα σε άλλη μάρκα, να έχει και ένδειξη του DOF ανάλογα το διάφραγμα;

EDIT: Μπααα, και αυτός

http://cgi.ebay.co.uk/Samyang-8mm-f-3-5-Aspherical-IF-MC-Fish-eye-for-CANON_W0QQitemZ180427512807QQcmdZViewItemQQptZUK_CamerasPhoto_CameraAccessories_CameraLensesFilters_JN?hash=item2a02515be7

τα ίδια είναι.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

xaxa κοιτάξτε ποιος μιλάει...:p

ρε θύμα εσύ αγόρασες σκάρτο πράμα, εγώ αγόρασα ποιοτικό:p

το grip του haya...

104_6436_01.jpg

104_6437_01.jpg

Υ.Σ:φίλε haya θέλω να σε πληροφορήσω πως και το πλαϊνό κουμπάκι δουλεύει με εστίαση και τέλος το φούσκωμα είναι για το δαχτυλάκι μου:p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.