Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

το θυμόμουνα ότι είχες κάψα με αυτόν και για αυτό ανέβασα τη φωτό :D

samples από αύριο που θα τον βγάλω βόλτα ;)

Ατιμε θα σου κανω βουντου ή θα πω στα τσιρακια μου αυριο @ μοναστηρακι να σε σαπισουν στο ξυλο.

Περιμενω:T:

Link to comment
Share on other sites

Ενα αλλο θεμα είναι αυτο αλλα υπάρχουν με Af confirmation adaptors (αλλα δεν θα είναι και τοσο ακριβείας απο οσο έχω δει)

Ntg?:magic:

confirmation adaptors; ειναι κατι που σου υποδεικνυει πότε έχεις εστιασει σωστά να υποθέσω ;

Η μαμα νικον πάντως και στις δύο μηχανες μου που το εχω δοκιμασει εστιαζοντας με το χερι (με ολους μου τους φακους), οταν νετταρεις σωστα ανάβει μια πράσινη κουκιδα στην γωνια του σκόπευτρου (ακομα και οταν η μηχανη δεν μπορει ούτε καν να εστιάσει με κάποιο φακο [για την d60 μιλάω :p] )..

poor canon :p

Έγινε επεξεργασία από hayabusa
Link to comment
Share on other sites

άρα ποια η χρήση αυτού του αντάπτορα; εκτος και αν κανει κατι αλλο που δεν εχω καταλαβει...βασικα δεν εχω την παραμικρη ιδεα περι τινος προκειται, απλά έκανα μια υπόθεση βασιζόμενος στο όνομα :p

Link to comment
Share on other sites

Με τον ανταπτορα απλα τον κουμπωνεις πανω στην μηχανη.(Ακουγεται ενα μπιπ και αναβει και ενα λαμπακι αν ειναι και Af o adaptor).

Τελικα δεν ξερω αν αξιζει το f/1.4 σε σχεση με το plug n play του canon.

Link to comment
Share on other sites

Εδω εχει ενα review και αρκετα σχολια του φακου

Ο ανταπτορας απλα το μονο που κανει ειναι να κουμπώνει την φακο πανω στα mounts της μηχανης. Αν ειναι και ΑΦ τοτε κατα την χειροκίνητη εστιαση κάνει μπιπ οταν εχεις εστιάσει.

Αυτο γίνεται και με τον sigma 18-200 πανω στην Κανον απλα δεν ξερω αν γινεται και με τον takumar

Edit: νομιζω καποτε ειχε και ο jaco εναν τετοιο πανω στην canon του...

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Εχει κουμπακι για depth of field και το λαμπακι το εχει.

Τελικα θα παρω τον canon γιατι δεν θελω να πανε χαμενα τα λεφτα μου :jester:

νομιζω πως αυτη ειναι και η καλύτερη επιλογή. το να έχεις ένα φακό σαν τον Takumar για να φωτογραφίσεις κινούμενα (εστω και λίγο κινούμενα) θέματα είναι αρκετά δύσκολο με δεδομένου ότι θα πρέπει να εστιάσεις με το χέρι με ένα φακό με f/1.4.

Εκτός του ότι το εστιακό μήκος δε βοηθάει αρκετά, αν πλησιάσεις αρκετά κοντά σε κάτι το βάθος πεδίου θα είναι τόσο ρηχό που θα σε δυσκολέψει αφάνταστα. ακριβώς για αυτό σε ρώτησα και αν έχει το συγκεκριμενο κουμπί η μηχανή σου. βέβαια μπορεί να βοηθήσει υπό συνθήκες αλλά αν είσαι στο δρόμο δεν έχεις χρόνο για τέτοια..

just my 2 cents :)

Μεγειες haya!

Ένας 50mm ειναι διαχρονική αξία, καλές φώτο!

thanx Αγγελε :T:

Link to comment
Share on other sites

Ώ ρε Asahi-Pentax, σαν τους φακούς σου, λίγοι υπάρχουν :p

Επίσης, ο manual ο φακός δεν θέλει μόνο manual εστίαση, θέλει και manual φωτομέτρηση.

Το γνωρίζω καλά το θέμα, αυτός ο καταραμένος ο Miranda 50mm/2 MF μου έβγαζε την πίστη ιδίως σε κινούμενα θέματα. Μετά από >25 χρόνια ζωής, ακόμη καλά κρατάει. Τον έφαγε όμως ο Pentax 50mm/1.4 που έχει δοκιμάσει κι ο αγαπητός Nephilim.

Έγινε επεξεργασία από Arkan
Link to comment
Share on other sites

ο manual ο φακός δεν θέλει μόνο manual εστίαση, θέλει και manual φωτομέτρηση.

Το γνωρίζω καλά το θέμα

Τί ακριβώς εννοείς; Σε χαλάει δηλαδή να βάλεις Aperture priority στη μηχανή σου και αυτή να ρυθμίζει αυτόματα την ταχύτητα για σωστή έκθεση;

2ος τρόπος: Βάζεις χειροκίνητα μια φορά στην αρχή το διάφραγμα και την ταχύτητα και επιλέγεις Auto ISO. Μετά η μηχανή τα κάνει όλα μόνη της. (μέσα σε κάποια όρια)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

νομιζω υπαρχουν φακοι ..παλιοι .ή απλα οχι τοσο συνθετοι..που δεν κανουν καν ttl metering.

(ισως να παιζει ρολο και ο adaptoras..δε το γνωριζω..πχ αν απλα το μονο που κανει ειναι να αλλαζει το mount και οι οποιες επαφες -αν εχει- δεν βοηθουν στη συνεργασια φακου μηχανης)

Στις ψηφιακες .-με το συμπαθειο- μαλλον χεσ...κες..αλλα στις αναλογικες ειναι προβλημα.

Οποτε ναι μεν στις φηφιακες απλα προσπαθεις παλι...με αλλα settings..στις αναλογικες η εχεις φλασομετρο..ή αν ζεις σημερα..παιρνεις μια compact των 50Ε και την χρησιμοποιεις παλι σαν φλασομετρο.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που δεν σε καταλαβαίνω πλήρως, νυστάζω και λίγο...

Για κάνον μιλάμε; Στις αναλογικές NIKON FE και F4 και στην ψηφιακή D200 που έχω και D2X που δανειζόμουν για μέρες κάθε φορά, είχα πάντα, με όλους τους φακούς, χειροκίνητους του 1980, Autofocus του 1986, του 1998 ttl φωτομέτρηση, χωρίς την ανάγκη για stop down για να φωτομετρήσω.

Επίσης στις D200 και D2X, όταν χρησιμοποιείς χειροκίνητο φακό (χωρίς επαφές και ενσωματωμένο CPU) μπορείς να δηλώσεις πόσα χιλιοστά είναι ο φακός και ποιό το μέγιστό του διάφραγμα, έτσι ώστε να έχεις και σωστό exif στη φωτό αλλά και σωστή φλασομέτρηση.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω υπαρχουν φακοι ..παλιοι .ή απλα οχι τοσο συνθετοι..που δεν κανουν καν ttl metering.

(ισως να παιζει ρολο και ο adaptoras..δε το γνωριζω..πχ αν απλα το μονο που κανει ειναι να αλλαζει το mount και οι οποιες επαφες -αν εχει- δεν βοηθουν στη συνεργασια φακου μηχανης)

Στις ψηφιακες .-με το συμπαθειο- μαλλον χεσ...κες..αλλα στις αναλογικες ειναι προβλημα.

Οποτε ναι μεν στις φηφιακες απλα προσπαθεις παλι...με αλλα settings..στις αναλογικες η εχεις φλασομετρο..ή αν ζεις σημερα..παιρνεις μια compact των 50Ε και την χρησιμοποιεις παλι σαν φλασομετρο.

Στήν sd9 πού είχα έπρεπε νά παίξω σέ av καί νά τήν κοροιδέψω εντός εισαγωγικών βάζοντας σταθερό 5.6 στήν κάμερα καί μετά παίζοντας μέ τό διάφραγμα από τόν φακό.ξέρω στήν sd10 η τιμή ήταν 3.5 καί στήν sd14 1.μέ τίς κανον δέν έχω δεί κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής..ελπίζω νά κατάλαβα καί τί ενοεις.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω υπαρχουν φακοι ..παλιοι .ή απλα οχι τοσο συνθετοι..που δεν κανουν καν ttl metering.

(ισως να παιζει ρολο και ο adaptoras..δε το γνωριζω..πχ αν απλα το μονο που κανει ειναι να αλλαζει το mount και οι οποιες επαφες -αν εχει- δεν βοηθουν στη συνεργασια φακου μηχανης)

Στις ψηφιακες .-με το συμπαθειο- μαλλον χεσ...κες..αλλα στις αναλογικες ειναι προβλημα.

Οποτε ναι μεν στις φηφιακες απλα προσπαθεις παλι...με αλλα settings..στις αναλογικες η εχεις φλασομετρο..ή αν ζεις σημερα..παιρνεις μια compact των 50Ε και την χρησιμοποιεις παλι σαν φλασομετρο.

Για να τα λεμε πιο σωστα, φλασομετρο χρειαζεται ΠΑΝΤΑ ειτε ειναι φιλμ ειτε σενσορας. Δε μπορεις απλα να κανεις ενα στησιμο και να βγαλεις σωστη φωτογραφια χωρις αυτο. Επισης μια compact ή SLR δε γινεται να χρησιμοποιηθει ως φλασομετρο ή και φωτομετρο για ενδειξεις σε καποια αλλη μηχανη.

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν ειχα δει αυτο εδω παλιοτερα -το οποιο ισως να εξηγει αρκετα- ή ειχα πεσει σε περιεργο συνδιασμο ή δεν ειχα-εχω καταλαβει καλα κατι.

Δεν ηταν σιγουρα κατι συγκεκριμενο περι nikon η canon παντως.

Πρεπει να ηταν κατι πιο ειδικο και σιγουρα σε αναλογικο μιας και ειχε αναφερθει η χρησιμοτητα μιας compact(ψηφιακης) ωστε να εχει μια αποψη περι φωτομετρησης

@cmos..

Αν για καποιο λογο δεν μπορεις να εχεις εκ των πρωτερων γενικα αποψη για την εκφωτιση σε φιλμ τοτε μπορεις να κανεις copy-paste ενδειξεις απο μια ψηφιακη compact στην αναλογικη.

Με αυτο το σκεπτικο η χρηση της.

Τωρα μενει να βρω σε ποιες περιπτωσεις ειναι αυτες...ή τι ειχα καταλαβει λαθος.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τί ακριβώς εννοείς; Σε χαλάει δηλαδή να βάλεις Aperture priority στη μηχανή σου και αυτή να ρυθμίζει αυτόματα την ταχύτητα για σωστή έκθεση;

2ος τρόπος: Βάζεις χειροκίνητα μια φορά στην αρχή το διάφραγμα και την ταχύτητα και επιλέγεις Auto ISO. Μετά η μηχανή τα κάνει όλα μόνη της. (μέσα σε κάποια όρια)

Βλέπεις το θέμα σου

εστιάζεις(αν έχω half-pressed το shutter-button, όταν εστιάσει βγάζει το AF λαμπάκι και τον ήχο, για ένα θέμα που έλεγαν κάποιοι πιο πριν)

φωτομετρείς(πράσινο κουμπί της μηχανήςμου στην περίπτωση μου)

βγάζεις φωτό.

Αυτό εννοώ και πιστεύω πως είναι αρκετά challenging ακόμη και για τον πιο έμπειρο, να βγάλει φωτό έτσι σε συναυλία ας πούμε, που τίποτα δεν μένει σταθερά έστω και για μερικά δευτερόλεπτα, ούτε τα άτομα επί σκηνής, ούτε ο φωτισμός.

Τα modes μου εναλλάσονται ανάμεσα σε Manual και Av(aperture priority) και πιο σπάνια Tv(shutter priority) σε τουρνουά paintball που θέλω σταθερή γρήγορη ταχύτητα για να παγώσω κινήσεις. Οπότε δεν με χαλάει καθόλου για να απαντήσω και στην ερώτησή σου :)

Έχω την εντύπωση πως η φωτομέτρηση της μηχανής, βγαίνει off με manual φακό και πρέπει να την κάνεις κι αυτήν manual. Είπαμε, ο Pentax αντικατέστησε νωρίς νωρίς τον Miranda και δεν έπαιξα πολύ μαζί του, ούτε τον δοκίμασα σε άλλο σώμα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.