Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Πήγα να πάρω τον Ταμρον, αλλα δεν υπήρχε διαθέσιμος (καθε εμπόδιο για καλό;)...

Είχε μόνο τον Sigma αλλα για κάποιον λόγο δεν με έπειθε...

Υπάρχει κάποιο μαγαζι να νοικιάσω κάποιον ή/και τους δυο για να τους δοκιμασω;

Έγινε επεξεργασία από LevelOne
Link to comment
Share on other sites

σπεέρες...

θέλω να αντικαταστήσω τον kit φακό (18-55) που ήρθε με την d40

και έχω βρει πιθανούς αντικαταστάτες:

tamron 28-75mm f2.8 στα 325ευρώ

sigma 17-70mm f2.8-4.5 στα 285ευρώ

και φυσικά όποια άλλη πρόταση έχετε

θέλω να μου πείτε ποιον θα διαλέγατε για αντικαταστάτη του 18-55

θα με βοηθήσει το fixed διάφραγμα του tamron σε σχέση με τον sigma...;

υποθέτω ότι αν πάρω τον tamron θα τον έχω μόνιμα κουμπωμένο πάνω, θα μου λείψει το 18mm του nikon;;;

και τέλος, αξίζει να δώσω κάποια παραπάνω χρήματα για τον καινούριο sigma 17-70;

περιμένω τις απόψεις σας επί του θέματος

thanx

Έγινε επεξεργασία από armored
Link to comment
Share on other sites

Με την καμία μην πάρεις φακό που να ξεκινά από τόσο πολλά χιλιοστά (28mm) για half frame μηχανή. Χάνεις πάρα πολλά στο ευρυγώνιο κομμάτι ΚΑΙ μέσα στο σπίτι ΚΑΙ έξω!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ο sigma είναι πολύ τίμια σαν επιλογή

ο tamron εκτός από το οτι παίζει και σε ff δεν ξέρω τι λέει

τους έχω και τους δύο

τον έναν τον δίνω

τον άλλο ακόμα δεν τον έχω μάθει

μου φαίνεται πιο αργός σε εστίαση...

οι τιμές που λες είναι απο adorama ε?

όταν τον παρήγγειλα τον tamron είχε 321€

όταν ήταν να τον παραλάβω μου ζήταγε ότι να ναι

και περίμενα και ένα μήνα γιατί ήρθε απο japan (κατα τα λεγόμενα τους)

οπότε αν κοιτάξεις σε new κοίτα να έχεις φιξάρει και την τιμή

και να ξέρεις και χρόνο παράδοσης εγώ έχασα μια δουλίτσα μέχρι να ρθει ο φακός,δυστυχώς....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λενε οτι ο νεος 17-70 sigma 2.8-4.0 ειναι πολυ καλος φακος.

Εγω θα σου λεγα να περιμενες.

Αν ομως δε μπορεις να διαθεσεις περιπου 400Ε τοτε παρε μεταχειρισμενο 17-70 σαν αυτον που πουλαει ο Darksaga.

η αληθεια ειναι οτι τα 24 που εχω εγω με περιορισαν λιγο σε croped μηχανη αλλα ενταξει παλευεται..

SirDiman : Εφυγα για 80-200 2.8.Ειναι ο επομενος φακος που θελω να παρω.60Ε για 3 μερουλες.Πολλα αλλα γιατι οχι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο φακό τον έχει ο φίλος μου με τις πολλές μηχανές. Δεν είναι κάτι πολύ ιδιαίτερο*. Το 2.8 είναι τέλειο για άφλασες βραδυνές με ISO 800 και πάνω (ιδιαίτερα με τις νέες μηχανές που έχουν λιγότερο θόρυβο στα υψηλά ISO).

Είναι επίσης καλός με το τελεκονβέρτερ TC-201, που διπλασιάζει την εστιακή του απόσταση.

Δεν είναι AF-S, που σημαίνει ότι το σώμα ΠΡΕΠΕΙ να έχει μοτέρ autofocus για να εστιάσει. Για παράδειγμα, ΔΕΝ εστιάζει αυτόματα με D5000.

Gomar, μπορώ να κάνω μια προσπάθεια να τον φέρω την Τρίτη στη συνάντησή μας, αν τον θες για λίγες ώρες.

*Προσοχώ, δε λέω ότι δεν είναι καλός, απλά εμένα δεν καλύπτει για να πάω να δώσω 500 ευρώ να τον πάρω.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Τον ίδιο με το site λέμε, με το περιστροφικό zoom ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ AF-S.

Ο φίλος μου μού τον δίνει, οπότε τον έχω σίγουρα.

[αντιδραστικός]

πφφφφ σιγά το φακό....

[/αντιδραστικός]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως, για να γίνω και λίγο ο περίεργος της φάσης, προτείνω τον Sigma 24-70mm/2.8 EX DG Macro. Όχι τον καινούριο με το HSM. Μπορεί να είναι στα ~450€, αλλά δεν πρόκειται να τον βγάλεις από το σώμα εκτός κι αν ψάχνεις κάτι άλλο, το οποίο δεν καλύπτεται από αυτό το εστιακό εύρος.

Μια και τον έχω μόνιμα πάνω στην Pentax K10D και είμαι κι εγώ με FOVCF στο x1.5, να τονίσω πως δεν έχω πρόβλημα, ούτε και με περιώρισε καθόλου στο ~24mm. Άν θέλω κάτι παρακάτω, πάω στον Sigma 12-24mm/4.5-5.6 EX DG ή στον αντίστοιχο της Tokina ή βέβαια και της ίδιας της Nikon στην περίπτωσή σου, οι οποίοι είναι κορυφαίοι φακοί. Άν και τσιμπημένοι, ΠΟΛΎ τσιμπημένοι!!! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα λογική απάντηση. Αν και δεν βγάζει νόημα αυτό που λες ή δεν κατάλαβα τον συλλογισμό σου ή εσύ τον δικό μου.

Συνήθως είμαι στο 24-70mm, είτε βγάζω τουρνουά paintball είτε φωτογραφίες γενικά είτε και απλά πορτραίτα. Και για αυτό το λόγο, δεν περιορίστηκα απόλυτα από αυτό το εύρος.

Άν χρειαστεί να κάνω κάτι άλλο, τότε βάζω άλλο φακό που με καλύπτει περισσότερο, είτε ποιοτικά είτε εστιακά.

Πού είναι το περίεργο;

Link to comment
Share on other sites

Ε αμα τον περιορίσει γιατι να μην παρει τον 17-70 εξαρχης? :S

Αυτή είναι πιο σωστή παρατήρηση :)

Για το άτομο μου μίλησα. Ο καθένας θέτει τα δικά του στάνταρ/όρια/κλπ/κλπ.

Πιστεύω πως ο 24-70 είναι πολύ καλύτερος από τον 17-70 τουλάχιστον, τον έχω δει στην Pentax μου, σε Canon 5D mkII, σε Canon 7D και σε Nikon D700. Όλοι από την Sigma, προηγούμενο μοντέλο χωρίς το HSM.

Αν χρειάζεται σε κάποιον το 17-24 και δεν θέλει να πάρει έναν άλλο φακό για αυτό το εύρος, όπως τον 12-24 που ανέφερα, οκ πάω πάσο και αποσύρω την πρόταση μου :)

Καλοπροαίρετα είναι τα λεγόμενά μου, μην βαράτε :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.