Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

ο γνωστός racer μου έδειξε ένα προγραμματάκι για μείωση θορύβου.

είναι free και σε όποιον αρέσει μπορεί να το κατεβάσει από εδώ.

http://i330.photobucket.com/albums/l430/performergr/noise%20test/DSC_0043.jpg

http://i330.photobucket.com/albums/l430/performergr/noise%20test/DSC_0043_filtered.jpg

http://i330.photobucket.com/albums/l430/performergr/noise%20test/DSC_0435.jpg

http://i330.photobucket.com/albums/l430/performergr/noise%20test/DSC_0435_filtered.jpg

Y.Σ: Βρε gomar το noise ninja είναι λίγο βλακιούλα. Δύσχρηστο, και πάνω από όλα δεν είναι free.

To παραπάνω είναι φοβερά εύκολο.

ένα gifάκι με τα βήματα:

UEdyot.gif

Έγινε επεξεργασία από performer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έχω κουφαθεί τελείως με αυτόν εδώ το φακό!:flag::nuke::flag:

ερώτηση:έχω π.χ ένα budget 500-700 ευρώ.

τι αξίζει περισσότερο;

μια d90; ή ένας φακός σαν τον από πάνω;

Υ.Σ:Δεδομένου ότι έχω D60:p :turn:

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι η εκδοση με τον σταθεροποιητή ε;

πάντως για να κάνω και λιγο το σπασικλα αυτός με πολύ λιγα λεφτά παραπάνω νομίζω ειναι καλύτερη επιλογή

http://www.adorama.gr/e-shop/Details.php?PrID=3175#

(μην κοιτάς την ακυρη εικονα που εχουν στο site)

Σε κάθε περιπτωση καλορίζικος και καλοφάγωτος :D

Είναι προτιμότερος από τον 18-105 VR?

Link to comment
Share on other sites

Είναι προτιμότερος από τον 18-105 VR?

Από τα διάφορα review που έχω διαβάσει κατά καιρούς κλίνω προς το ότι ο 17-70 είναι μαλλον καλύτερη λύση. Του λείπει ο σταθεροποιητής βέβαια, αλλά οκ, σε αυτά τα χιλιοστά μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς αυτόν. Έχει ακομη του πλεονέκτημα του φ/2.8. Εκτός αυτού νομίζω πως και η διαφορά εύρους δεν ειναι τόση που μπορεί να αποτελέσει λόγο για να παει κανεις στον 18-105 (για το μεγάλο άκρο μιλάω). Η διαφορά μεταξύ 70 και 105 ειναι αρκετά μικρή ώστε να μπορείς να κανεις κροπ χωρίς να έχεις προβλημα στη φωτό. Τέλος στα 70mm ο sigma έχει λόγο μεγένθυσης 1:2 ακα ικανοποιητικότατο macro για κάποιον που δεν θέλει να δώσει έξτρα λεφτά για να πάρει μακρο φακό

έχω κουφαθεί τελείως με αυτόν εδώ το φακό!:flag::nuke::flag:

ερώτηση:έχω π.χ ένα budget 500-700 ευρώ.

τι αξίζει περισσότερο;

μια d90; ή ένας φακός σαν τον από πάνω;

Υ.Σ:Δεδομένου ότι έχω D60:p :turn:

Μάλλον d90. Τον 18-70 δεν έχεις τώρα; Μια χαρά ειναι. Έχω δει μέχρι και επαγγελματία να τον χρησιμοποιεί σε βάφτιση (αν αυτό σε βοηθάει :p )Ασε που νομίζω ότι ο συγκεκριμένος δεν έχει μοτέρ οπότε θα σου βγάλει το λάδι με την D60

Βασικά το καλύτερο ειναι να πάρεις και τα δύο μαζί αλλά αντιλαμβάνομαι ότι κάτι τέτοιο μάλλον δεν παίζει :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο εξοπλισμος του φωτογραφου δεν νομιζω να εκτιμηθει απο μερικα Α4 και καμποσα Β5 - Α5 .

Γιαγιαδες-παππουδες και το λοιπο συγγενολόι θα χαζεψει τις φωτογραφιες ,οχι αυτες καθεαυτες...αλλα τα προσωπα που απεικονιζονται.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ασε που νομίζω ότι ο συγκεκριμένος δεν έχει μοτέρ οπότε θα σου βγάλει το λάδι με την D60

Vibration Compensation (VC): The Vibration Compensation (VC) is the most interesting point that I would like to see how excellent it is. I tried several slow speed shots and I still got good images. You can see from the sample shot below that I am able to hand held and a take photo at 50 mm with shutter speed of ¼ sec and I still got a nice photo. It is almost impossible for me to hand held and take good quality photos with ¼ sec shutter speed. When VC is on, you will see a little bit shaking, similar to Image Stabilizer (IS) of Canon, in your view finder while focusing and taking photos so please do not panic because VC is working.

review

Link to comment
Share on other sites

καμια σχέση το ένα με το άλλο. εσυ μιλάς για τον σταθεροποιητή (που έχει, ναι) και εγώ μιλάω για το μοτέρ εστίασης που κατά 99.9% για να μην ειμαι απόλυτος δεν έχει. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να εστιάζει χειροκίνητα στην d60 καθώς ούτε και αυτή έχει μοτέρ. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οσο για το μοτερ εστιασης...αλλα μια φορα haya επεσες ακριβως...εξω..και εχει:p

To εμαθε το μαθημα της η εταιρια.Aν δεν βγαλει αυτους τους φακους για τις μικρες nikon σε ποιους θα πουλησει??

Εδω εβγαλε δευτερη εκδοση 17-50 non-VC με μοτερακι...αυτον θα ξεχναγε?

http://www.tamron.com/lenses/prod/1750_vc_b005.asp

Link to comment
Share on other sites

αν θες διαφραγμα ..ξεχνα τους 17-χχ...(δεν νομιζω να κοιταξεις ουτε σε 17-35 αλλα ουτε και σε 17-55 f2.8) .

Δες tamron 28-75mm f2.8 ή sigma 24-70mm f2.8 τον παλιο..στα 3-4 100αρικα.

Κατα μια πιθανοτητα ..μαλλον μεγαλη ..δεν εχουν AF στις μικρες nikon (εκτος αν παρεις τον νεο σιγμα 24-70 f2.8 HSM 600E@ebay hkbns).

Oi 18-70 ,18-105 Vr και -new entry- 16-85 Vr ειναι λιγο πολυ τα ιδια ..με τον 16-85 να κερδιζει στα σημεια.

Δεν μπορω να πω οτι με ξετρελλαινουν σαν φακοι.Το αντιθετο θα ελεγα

Ο 18-105 ειναι οξυς αλλα και distortion εχει ...και vignettarisma κανει οσο μπορει στα σημεια ..αλλα σε χρωματικες εκτροπες δινει ρεστα...(σε ολους...:p) ..-εχει παρα πολυ.

Βεβαια εχει μεγαλο ευρος ..και το Vr ισως κερδισει μερικους .Ειναι και φτηνος..

Ο 18-70 λιγο πολυ τα ιδια...Υστερει λιγο σε οξυτητα -οχι ενοχλητικα ,το παλευει αλλα δεν... στο vignettarisma..αλλα σε χρωματικες εκτροπες πηγαινει σαφως καλυτερα.

Ο 16-85 πηγαινει καλυτερα παντου ...λιγο σε cas κινειται στο οριο ..αλλα και αυτος σαφως καλυτερα απο τον 18-105.

Ομοιως το vr δελεαζει...αλλα δεν τον καταττασεις και στους φτηνους φακους.

Τιποτα απο αυτα δεν συναντας στους παραπανω tamron kai sigma..(2χ-7χ φ2.8)

Ο αλλος σιγμα ο 17-70 παραμενει το καλυτερο ημιμετρο..

Πιο φωτεινος απο τους αλλους τουλαχιστον κατα ενα περιπου στοπ ..καλη τιμουλα..και ψευδομακρο για τις πιο "κοντινες" καταστασεις.

(για νεο χρηστη ..μιας και θελει να παιζει με το ζουμ...μεταξυ 17-70 και 16-85 θα ημουνα.

Ο ενας εχει διαφραγμα και μακρο..ο αλλος εχει μεγαλυτερο ευρος και Vr ..αλλα και +200Ε)

Για 17-50 δεν ξερω ποσο ετοιμος εισαι να περιοριστεις σε τετοιο ευρος.

Το 17 σε crop μηχανη δεν ειναι wide..(καλα καλα δεν ξερω πλεον αν ειναι και σε FF) αλλα οκ..καλο ειναι.Δε ξερω αν θα σε βολεψει το 17...εως 50.

Στην αρχη με ξενισε..μετα απο καιρο συνηθισα ..και πλεον απο 17-50 (ειχα τον ταμρον) ειμαι σε 17-40 και ειμαι καλα!

Τωρα παντως θα το σκεφτομουν παντως για 17-50 ..κατι με χαλαει στους συγκεκριμενους.

Αν εχεις σαν φακο τον 18-55 Vr..τοτε καλο θα ηταν να παραμεινεις με αυτον.

Παρε μηχανη.Ειτε την D5000 ειτε d90.Oποια βρεις φθηνοτερα.

(δε πιστευω να βρεις μτχ d5000 οποτε μεταξυ new δ5000 kai mtx d90 θα εισαι)

Πολλα εγραψα...αν θες ρωτα για το επομενο ποστ.

εδιτ

faq...παραεγραψα πολλα.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ο γνωστός racer μου έδειξε ένα προγραμματάκι για μείωση θορύβου.

είναι free και σε όποιον αρέσει μπορεί να το κατεβάσει από εδώ.

Y.Σ: Βρε gomar το noise ninja είναι λίγο βλακιούλα. Δύσχρηστο, και πάνω από όλα δεν είναι free.

To παραπάνω είναι φοβερά εύκολο.

αρχισα με το neatimage πριν 1,5 χρονο περιπου και τελικα κατεληξα στο noise ninja σε plugin του photoshop.Αρχικα το ειχα σαν προγραμμα

Μου αρεσει περισσοτερο και μου καθεται καλυτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.